Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Karaköy’de Ne Yenir? Karaköy Yeme İçme Mekan Önerileri

Karaköy’de Ne Yenir? Karaköy Yeme İçme Mekan Önerileri

Karaköy, İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan ve tarihi dokusuyla, kafeleri, restoranları, barları ile son 3-4 yıldır popüler olan önceki yıllarda sokaklarında yürümeye tedirginlikle yaklaştığımız tarihi bir semt. Tarih boyu, özellikle de bir liman oluşunun faydasını görerek İstanbul’un ticaret ve finans merkezlerinden biri olmuştur. Semtin bu yanı en çok 19. Yüzyılda ortaya çıkıyorken, semt hala bir ticaret ve finans merkezi. Yazımda da tarihi semt Karaköy’de ne yenir , Karaköy yeme içme ve mekan önerlerini bulabilirsiniz.

Karaköy Mekan Önerleri

Yıllar içinde bir bir yeni mekanlar açıldı Karaköy’de. Popülerliği öyle arttı ki bazı mekanlarda sahibinden çalışanına kadar surat beş karış, hizmet desen o da oldukça az. Müşterilere nasıl olsa gelirler gibi bir muamele söz konusu. Durum böyle olunca mekan güzel olsa da yazımda yeri olmayabilir şimdiden söylemesi :)))

Dem Karaköy

Dem Karaköy
Dem Karaköy

Türk halkı olarak çaya olan hassasiyetimiz malum. Güzel çay bulunca vazgeçmez, bardak bardak içeriz. Kötü çay olunca da affetmeyiz! İstanbul’da çaya odaklanan çok fazla alternatif yokken Dem geldi ve pandoranın kutusunu açtı 🙂 Bu listede kesinlikle olması gereken mekanlardan biri olan Dem, 60 çeşit çay ile çay meraklılarını bekliyor.

Favorim: White Melon ve Tirebolu Çayı. Ayrıca Karaköy’de nerede kahvaltı yapsak diye soranlara buralardaki en iyi kahvaltı mekanlarından biri olduğunu söyleyebilirim.

Adres: Arap Cami Mah Söğüt Sok. No:1 Karaköy Beyoğlu/İstanbul

Karaköy Lokantası

Karaköy Lokantası
Karaköy Lokantası

Her bölgede demirbaş olarak kabul edilen, herkesin saygı duyduğu mekanlar vardır ya işte Karaköy Lokantası öyle bir yer. Yıllardır kalitesinden ödün vermeden Türk mutfağının en şahane yemeklerini burada yiyebilirsiniz. Belki şimdiye kadar gidip yeme fırsatınız olmuştur. Olmadıysa da geç olsun güç olmasın diyelim 🙂 Akşam saatlerinde gitmeyi planlıyorsanız mutlaka rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Favorim: Bütün yemekler harika ama mezeler on numara. Humus ise 20 numara 🙂

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Kemankeş Cd. No:37 A, Beyoğlu/İstanbul

Dandin Bakery

Dandin Bakery - Karaköy Mekan Önerileri
Dandin Bakrey – Karaköy Mekan Önerileri

Dandin’i dışarıdan görüp de içeri girmeden durabilmek mümkün değil, zira kendisi Paris’teki kafeleri hatırlatan aşırı minnoş görüntüsüyle içeriye çekiyor. Oturduktan sonra ise yapmanız gereken günlük olarak hazırladıkları tatlılarından birini mutlaka denemek. Bizim en son denediğimiz blueberry’li tartları efsanelere konu olacak nitelikte. Burası bir “bakery” olduğu için çoğunlukla hamur işi vb. ürünlere odaklansa da, aynı zamanda oldukça lezzetli atıştırmalık ve sandviçler bulabilmeniz de mümkün. Öğlen geçiştirmesi için ideal olabilir.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sk. No:17, Beyoğlu/İstanbul

Fil Book

Fil Book

Kitap temalı kafelerin içinde ilk sıralarda bulunuyor Fil Book. Bu mekanda sanat kitapları, bağımsız yayınlar, fotoğraflar kitapları ve çocuk kitapları yer alıyor. Burası ne bir kafe nede bir kitapçı… Burada aynı zamanda söyleşiler, kitap tanıtımları, ünlü sanatçıların konuşmalarını gerçekleştirdiği bir yer. İç tasarımı ile içinize neşe katan bir yer kesinlikle.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Ali Paşa Değirmeni Sk. 1/1, Beyoğlu, İstanbul

Muhit

Muhit -Karaköy Mekan Önerileri
Muhit – Karaköy Mekan Önerileri

Tophane nargilecilerinin hemen karşısında bulunan Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak Karaköy’ün en kalabalık, en popüler sokağı olabilir. Karşılıklı olarak dizilmiş mekanlar sayesinde özellikle hafta sonları oldukça kalabalıklaşıyor. İşte Muhit de bu sokağın hemen başında bulunuyor. Böyle anlatınca ne edeyim öyle kalabalığı diyebilirsiniz. Ancak özellikle hafta içi insanların öğle arasına denk gelmeyen bir saatte gitmeyi başarabilirseniz aslında Karaköy’deki en huzurlu mekanlardan biri olduğunun garantisini verebiliriz. Yaz sıcağında asma yapraklarının altında oturmanın keyifde bir başka oluyor.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, Kılıç Ali Paşa Mescidi Sk. 9/A, Beyoğlu/İstanbul

Dof Coffee

Dof Coffee - Karaköy Mekan Önerileri
Dof Coffee – Karaköy Mekan Önerileri

Şu ana dek Karaköy mekan önerileri listendeki bütün mekanların ortak özelliği her daim kalabalık olmaları. Fakat belki de Karaköy’e gitmek ancak sakin takılmak, efendi gibi kitabınıza gömülüp kahvenizi içmek istiyorsunuz. Üzülmeyin, o da var. Dof evinizdeki kahve tadını ve ortamını size sunuyor. Özellikle dışarıda çalışmak istediğiniz zaman üst kasında size harika bir çalışma ortamı sunduğunu da ekleyelim.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa, No:, Necatibey Cd. No:86, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Eeee yedik içtiğimize göre belki bu tarihi semt Karaköy’de gezilecek yerler neresidir merak ederseniz Karaköy’de Görülecek 10 Yer yazıma bir göz atın derin 🙂

Instagram’da varım ve sizide beklerim 🙂

Elifin Atlası Youtube videolarımı için de buradan buyrun.

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir