Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Airbnb Nedir? Nasıl Kullanılır? Bilinmesi Gerekenler

Airbnb Nedir? Nasıl Kullanılır? Bilinmesi Gerekenler

Airbnb Nedir ?

Airbed and Breakfast anlamına gelen Airbnb San Francisco’da yaşayan ve kiralarını ödemekte zorlanan Brian Chesky ve Joe Gebbia adlı iki arkadaş tarafından 2008’de kurulmuş. Çıkış noktaları evlerinin çatı katını gecelik kiralayıp, sabah kahvaltısını da ücrete dahil etmek olsa da günümüzde milyonlarca gezgine kanepe, oda, ev, villa ve hatta şato dahil çok çeşitli konaklama seçenekleri sunuyor. Airbnb.com ücretsiz bir site olup, 160 milyon seyahat severe yüz doksandan fazla farklı ülkede her bütçeye uygun konaklama fırsatı sunuyor. airbnb ne

Yazıyı okumaya başladığınıza göre Airbnb üyeliğini bu linkten üzerinden yaparak ilk seyahatinizden 130 TL indirim kazanabilirsiniz.dir

Airbnb Neden Tercih Etmek Gerekir?

Airbnb Neden Tercih Edilmeli

Seyahati alışkanlığı olan biz  gezginlerin az bütçe ile çok yer görmenin hakkını vererek karşılayabilmesi öncelikli tercih sebebi olabilir. Artık lüks otellere iki gün için ödenen uçuk fiyatların yerine daha uzun süre ve sıklıkla seyahat edebilmek amacıyla benimsenen bu tarz konaklama bulma siteleri sadece gençlerle sınırlı değildir. Daha da önemli bir konu ise elbette ki bilmediğimiz bir ülkede kalacağımız yerin güvenliğidir ve bu anlamda da verdiği hizmetle gönüllere su serpmektedir. Zira ev sahiplerine verilen oyların ve ziyaretçilerin yaptığı yorumların size bir fikir vermesinin yanı sıra rezervasyon sırasında sizden çekilen ücret ancak siz seyahatinizi tamamlayıp şikayetsiz döndükten sonra karşı tarafa yani sizi ağırlayan ev sahibine ulaşacaktır. Dolayısıyla, yaşanabilecek karşılıklı olumsuzluk hallerinde maddi olarak da sizi mağdur etmeyen bir sistem.

Sistemden memnun kalırsanız ve aynı şekilde ev sahibi olarak sisteme kayıt yaptırıp, aynı siz gibi farklı şehir ya da ülkelerden gelecek misafirlere kapınızı açmanıza olanak tanıyor. Ev sahibi olmaya karar verdiğiniz anda da konaklama sağlayacağınız alan ve beklentilerinizle ilgili tüm detayları sunacağınız açık ve net bir profil hazırlamanız yeterli olacaktır. Bir diğer önemli husus da sizinle iletişime geçecek kişilere olabildiğince çabuk dönüş yapmanızdır çünkü bu karar aşamasında misafirleriniz için hem işinizi ciddiye aldığınızı göstermesi sebebiyle hem de başka ev sahipleriyle rekabet içerisinde olmanız sebebiyle önemlidir.

Airbnb Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

1. Öncelikle planlama aşamasında bulduğunuz mekanın sayfasını açtığınızda konaklamayı düşündüğünüz mekanın resimlerini bulacaksınız. Ancak çeşitli profillerden çekilen fotoların her zaman yanıltıcı olma ihtimalini düşünerek, ev sahibi ile iletişime geçtiğinizde ekstradan güncel fotoğraflarını isteyebilirsiniz.

2. Siteyi Türkçe kullanacaksanız, karşınıza çıkacak fiyatlar Türk Lirası olacaktır. Bu sayede diğer para birimlerine çevirme zahmetine girmeyeceksiniz.

3. Uygunluk Durumu yazısının yanındaki takvim sayesinde sizin kalmayı düşündüğünüz tarihlerde ev sahibinin uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. airbnb nedir

4. Ev Sahibi ile İletişime Geç yazısını tıklayarak ev sahibi ile bağlantı kurmak karşılıklı beklentileri anlamak açısından fayda sağlayacaktır. Özellikle sigara kullanımı, evde yaşayan minik dostlar (kedi, köpek, vs.) üzerinde konuşulması gereken hassas konular arasında. Yine sitede Bu Kayıt Hakkında ve Ev Kuralları başlığı altında bulunan ev sahibinin profilini ve konaklama ile ilgili kuralları detaylı okumak başınıza gelebilecek can sıkıcı konuları öğrenmiş olursunuz.

5. Seçtiğiniz mekanın haritasına sitedeki Yer başlığı altında bulunan Google Maps aracılığı ile bakıp, merkeze uzaklığını bulmak sizi beklenmedik sürprizlerden kurtaracaktır.

6. Fiyatlar, bu fiyata dahil olan/olmayan şeyler, indirimler ve iptal durumunda para iadesi hakkında yine sayfada bilgi bulabileceksiniz. airbnb nedir

7. Son olarak en aşağıda yer alan değerlendirme kısmı ve verilen yıldızlar sayesinde orada sizden önce konaklayan kişilerin olumlu veya olumsuz yorumlarını okuyarak sizin neyi beklediğini öngörebilirsiniz.

8. Mekanı beğenmiş ancak henüz karar verememişseniz, ödeme yapmanıza gerek kalmadan önce rezervasyon yapabilir ya da Wish List’e alabilirsiniz.

Merak edenler  https://www.airbnb.com.tr/ sitesini ziyaret edebilirler.

Airbnb Güvenli Mi?

Airbnb kendi sitesinde açıkladığı uluslararası geçerli bir çok güvenlik önlemi alıyor ve sigorta işlemlerini yapıyor. Örneğin ev sahipleri için eşya hasar sigortası uygularken, ev sahibi olabilmek için kimlik doğrulamalarından geçmenizi istiyor.

Fakat bunlara ek olarak, siz evinizi seçerken güvenli olup olmadığını hissedebileceğiniz bir çok bilgiye sahipsiniz. Örneğin, ev adresinden bölgeyi kontrol edebilirsiniz. Ya da profil doğrulamalarından ev sahibi hakkında bilgi sahibi olabilir, yorumlardan daha önceden kalanların deneyimlerini öğrenebilirsiniz.

Ben yaklaşık olarak 4 – 5 yıldır  seyahat sever olarak Airbnb kullanıyorum. Güvenlik anlamında bugüne kadar kaldığım hiç bir yerde sorun yaşamadım.

Bir başka yazıda görüşmek üzere. Seyahatle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

Hostel Nedir? Hostel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konaklama Ve Eğlence Garantili-Couchsurfing Nedir?

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir