Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Uçuş İptallerinde ve Rötarlarda Tazminat Hakları

Uçuş İptallerinde ve Rötarlarda Tazminat Hakları

Uçuş Tazminatı

Birçoğunuzun eminim uçağı rötar yaptı, hatta bazen iptal oldu. Planlarımız altüst oldu diye kızdık hatta. Peki ya bu tip uçak rötarlarında veya iptallerinde yolcu haklarınız biliyor musunuz? Gelin size uçuş tazminatı na ait yolcu haklarımız nelermiş birazdan bundan bahsedeyim.

Uçuş İptali

Uçuş İptali

Çok yakın tarihte hatta bu ay içinde İstanbul – Bodrum uçağına bir biletim vardı. Her şeyimi hazırlamış havaalanına gitmek için evden çıkarken, pıt telefonuma mesaj geldi. Pegasus herkesi bir otele yerleştiriyor. Ancak başka bir şehre otobüs ile gidip oradan uçağa bindirme seçeneği ile ilgilenmiyor. Uçuşunuz iptal oldu diye😕 Bende moral bir anda sıfırlandı. Hemen aradım ama ulaşmak ne mümkün. Ulaştım ama ben ulaşana kadar sadece Ankara aktarmalı bir uçuşta yer kalmıştı. Mecburen işlem yaptırdım. Telefonu kapattım. Sonra birden aktarmalar arasının 30 dakika olduğunu fark ettim. Tekrar arayıp iptal ettirmek istediğimi ve bana bilgi verilmediğini ilettim. Geri bildirim kaydı oluşturarak gerekli tazminat hakkımı ve uçak biletimin iadesini istedim. Buraya kadar sorun yok. Bana maximum 7 iş günü içinde döneceklerini ilettiler ve telefonu sonlandırdık.

Sonrasında sevimsiz ve can sıkıcı bekleyiş başladı. 7 iş günü sonunda halen cevap gelmemişti. Özür dilendi vs. ve tam 11 gün sonra güzel haber geldi 🙂 Hem bilet ücretim hemde tazminatım tarafıma ödenecek.

Yolcu Hakları 

 • THY’nin Yolcu Hakları ile ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
 • Pegasus’un Yolcu Hakları ile ilgili ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uçuş İptallerinde Tazminat Bedelleri

Ayrıntılı olarak durumlara ve haklara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Ancak çok kısa özetleyecek olursam;

 • İç hat uçuşlar için 100 Euro
 • Dış hat uçuşlar için;
  • 1500 kilometre veya daha kısa tüm uçuşlar için 250 Euro
  • 1500 ile 3500 kilometre arası uçuşlar için 400 Euro
  • 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için 600 Euro veriliyor.

Euro hesabı verirseniz euro olarak, TL hesabı verirseniz de kurdan hesaplayıp yatırıyorlar.

Uçuş Rötarlarında VE Gecikmelerde Yolcu Hakları

Havayolları  yolcu hakları yönetmeliği kapsamında  uçuşunuzun rötar – gecikme durumana göre haklarınız bulunmaktadır.

İletişim Hakkı:  Uçuş Gecikme süresi ne olursa olsun  havayolu firması yolcuya iki telefon görüşmesi, fax veya e-posta hizmeti sunmak zorundadır.

2-3 saat arası Rötar/Gecikmelerde
Uçuşun 2-3 saat gecikme – rötar yapması durumunda yolculara lavabo, WC, sıcak ve soğuk içecek gibi olası ihtiyaçlar sunmalıdır.

3-5 saat arası Rötar/Gecikmelerde
3 – 5 saat arasında gerçekleşen rötar gecikme iptal durumlarında havayolları tarafından zaman dilimine göre dilerseniz kahvaltı, dilerseniz öğle yemeği veya akşam yemeği ücretsiz olarak sunulmalıdır.

5 saat ve Fazlası Rötar/Gecikmelerde
5 saatten fazla geciken uçuşlarda sıcak ve soğuk içecekler, günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ek sıcak ve soğuk içecekler ve ek hafif ara yemeği hizmeti sunmaları gerekmektedir. uçuş tazminatı

Uçuşunuz ertesi gün/günlere alındıysa
Otel konaklaması, Yiyecek ve Otel ile havaalanı arasında ulaşım sağlanması gerekir.

Şikayet nasıl oluşturulur?

Adım 1 : Uçuşunuzu hangi havayolu iptal ettiyse sitesine girip şikayet oluşturun.

 • THY sitesine girip Bize Yazın kısmından şikayet oluşturmak için tıklayın

Benim biletim THY aitti. Geri bildirim kaydını telefon ile çağrı merkezinden de yapma imkanız bulunmaktadır.

 • Pegasus’un sitesine girip Bize Yazın kısmından şikayet oluşturmak için tıklayın.

Şikayet kaydı oluştururken, başınızdan geçenleri uçuşunuzun numarası ve tarihi ile birlikte kısaca anlatın. Bu durum yüzünden yaşadığınız sıkıntıyıda mutlaka dile getirin. Resmi Gazete Tarihi03.12.2011 Resmi Gazete Sayısı28131HAVAYOLU İLE SEYAHAT EDEN YOLCULARIN HAKLARINA DAİR YÖNETMELİK gereği ise tazminat hakkınızın olduğunu belirtin.

Gönder dedikten sonra ekranda veya mail yoluyla da size  gelecek bir takip numarası çıkıyor. Takip numarası ile süreci takip etme imkanız bulunmakta.

Adım 2 : Havayolu şirketinden cevap bekleyin. (Ben biraz fazla sabırsız olduğum için bekleyemedim ve ara ara havayolu şirketini aradım ) uçuş tazminatı

Adım 3 : Takip numarası ile buradan şikayetinizi takip edin.

Şimdi başımdan geçeni anlatıyorum.

1. THY çağrı merkezi aracılığı ile geri bildirim kaydımı oluşturdum.

2. Sabırsızlıkla bekleyemeyip aradım 🙂

3. 11 gün sonra beklediğim cevap tarafıma mail yolu geldi.

Uçuş tazminatı

4. VEE MUTLU SON! THY satış ofisine gidip adıma düzenlenen EDM ( Elektronik İade Çekimi almak istediğimi söyledim. Hem tazminatımı hem uçak bilet ücretini iade alacağım için 2 ayrı çek düzenlenmişti. Biri nakit diğerini ise kredi kartıma gönderilmesini istedim. Ve tabiki yine bilet almak için kullandım🙈

Yolcu Hakları ile ilgili genelgeye buradan ulaşabilirsiniz. Türkiye içinde uygulanan yolcu hakları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenleniyor. Sivil Havacılık’ın sitesinde yayınlanan Yolcu Hakları ile ilgili broşüre ise buradan bakabilirsiniz.

🙂

Haklarınız olduğunu bilin ve mutlaka almak için uğraşın!

Seyahatle kalın…

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir