Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

İstanbul Görülmesi Gereken 10 Konsept Kafe

İstanbul Görülmesi Gereken 10 Konsept Kafe

İstanbul’un Görülesi Konsept Kafeleri  istanbul’daki konsept kafeler

İstanbul’u zaten gezmekle bitirmek aylar alır. Gezerken tabi ki bir yerlerde oturup dinlenmek, kahve içmek isteriz. Hatta bazen öyle mekanlar görürüz ki bize içeriye davet eden bir sesin vısıltısını duyarız. Benimde önünden ya da herhangi bir yerde fotoğrafını görüp meraktan gittiğim benim için farklı tasarımları ile ilgimi geçen İstanbul’daki konsept kafeler yazımla sizlere tanıtmak isterim.

Morn Coffee ile yapmış olduğumuz işbirliği neticesinde kahve alımlarınız %15 indirimli alım yaparken ” elifinatlasi ” yazmayı unutmayın 🙂

       1.  Fil Book

Fil Book
Fil Book

Kitap temalı kafelerin içinde ilk sıralarda bulunuyor Fil Book. Bu mekanda sanat kitapları, bağımsız yayınlar, fotoğraflar kitapları ve çocuk kitapları yer alıyor. Burası ne bir kafe nede bir kitapçı… Burada aynı zamanda söyleşiler, kitap tanıtımları, ünlü sanatçıların konuşmalarını gerçekleştirdiği bir yer. İç tasarımı ile içinize neşe katan bir yer kesinlikle. Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah. Ali Paşa Değirmeni Sk. 1/1, Beyoğlu, İstanbul – (0212) 243 1994 Konum

      2.  Minoa Cafe Bookstore

Miona Cafe Bookstore
Miona Cafe Bookstore

Benim diğer sevdiğim kitap konseptli yerlerden biri. Evimede yakın birde oluyor olması buna çok bir ekten olabilir itiraf ediyorum 🙂 Minoa ne demek merak edenler yok olan bir Akdeniz medeniyetine aitmiş. O kadar geniş yelpazede kitap vardı ki, şaşırmamak elde değil. Şiir bölümü akıl alır gibi değil. Çok farklı kitaplar ve romanlarla karşılaştım.Nefis ‘cofee table book’lar var, hani şu dev gibi kitaplar. İnsanın kitapların arasında kaybolası, hepsini alıp götüresi geliyor…

Çizgi roman katı bile var.Bir tarafı kafe olan bu büyülü mekanda kitabınızı aldıktan sonra kafe bölümünde oturup tam kitap okumak bir yer. Bir çiftin hayali olan bu mekanı es geçmeyin derim.

Adres: Vişnezade Mah. Süleyman Seba Cad. 52/A Beşiktaş Konum

     3.  Walter’s Coffee Roastery

Walter’s Coffee Roastery
Walter’s Coffee Roastery

Dünyadaki ilk Breaking Bad temalı kafe Walter’s Coffee. Kimya laboratuarı şeklinde dizayn edilmiş farklı bir mekan. Kafede bardak yerine deney tüplerinde içeceklerinizi içiyorsunuz.

Herkesin fotoğraf çektirmek istediği bir oda da düşünülmüş. Sarı sarı laboratuvar kıyafetlerini giyiyorsunuz. Kahve çekirdeği ezme makinası ile fotoğraf çekiniyorsunuz. Daha olsun 🙂

Breaking Bad’i merak edenler, dizide kanser olduğunu öğrenen bir kimya öğretmeni ile  öğrencisinin en iyi metamfetamini pişirmek için yola koyulmalarını konu alıyor.

Adres: Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:21 Kadıköy, Tel: 534 241 83 86    Konum

    4.  Mendel’s Coffee Chocolatier

Mendel's Coffee
Mendel’s Coffee

Buranın çok farklı bir hikayesi var. Mardin’li bir şeker tüccarının bademleri şekerle kaplayıp insanlara ikram etmesiyle başlayan hikaye daha sonra Atahan ve Emre kuzenlerin dedelerinin tarif defterinde buldukları bir resim ile iyice şekillenir. Fotoğrafın arkasında “dostuma” yazan ve altında Mendel’s imzası olan bir çikolata tarifi yer almaktadır. Atahan ve Emre kuzenler, hem dedelerinin hem de dostluğunun güzel anısını yaşatmak ve yepyeni bir dünyada bu güzel tatla nice dostları gülümsetmek için Mendel’s çikolata dükkanını açmaya karar verirler.

Mekan oldukça küçük olmasına karşın tatlı tasarımı ve lezzetli menüsü ile epey ilgi çekiyor. Ne zaman önünden geçsem kapıda kuyruk oluyor diyebilirim.

Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şair Nedim Cd. 18/A, Beşiktaş/İstanbul Konum

      5.  Pow!

Pow Cafe
Pow Cafe

Türkiye’nin ilk konsept ve çizgi roman ve figür mağazası Pow! Aklınıza gelebilecek bütün kahramanlarla dair bir çok şeyi size sunuyor. Aradığınız ister çizgi roman ister figür, heykel olsun hepsini bulabilirsiniz. istanbul’daki konsept kafeler

Sadece bir mağaza değil burası içerisinde bakery bölümü de bulunuyor. Zeytinli, peynirli, kabaklı vb. kişler, börekler, kahraman konseptli özel tatlar ve sıcak-soğuk içecek alternatifi ile keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer.

Adres: Haldun Taner Sokak Akasya Apartmanı No:12/1 Caddebostan, Kadıköy/İstanbul – Konum

     6.  Cafe Naftalin K.

Cafe Naftalin K.
Cafe Naftalin K.

Balat’taki en tatlı mekanlardan biri Cafe Naftalin. Vintage iç dekorasyonu, ambiyansı ve çalınan müzikleri ile beni başka yerlere götürüyor. Sanırım çocukluğunu hatırlıyor burası bana.

Kafenin adında K harfi ise buranın sahibinin hayatında çok sevdiği şeylerin K harfi başlamasının etkili olduğu söyledi.

Sadece dekorasyonu burayı güzel kılmıyor tabi ki. Ayrıca menüsünde Mardin, Süryani ve Dibek Kahve çeşitleri ve el yapımı kurabiyeler bulunuyor. istanbul’daki konsept kafeler

Adres: Balat Mahallesi, Yıldırım Cd. No:22, Fatih/İstanbul – Konum

      7.  Şairler Kahvesi

Şairler Kahvesi
Şairler Kahvesi

Beşiktaş’taki diğer sevdiğim mekanlardan biri Şairler Kahvesi. Kahvenize şairler eşlik ediyor 🙂 Şiir  severlerin uğrak yeri olduğunu söyleyebilirim. Çeşit çeşit yemeklerin olmasının yanı sıra bu mekanda öne çıkan ön önemli unsur içeceklerin yanında getirilen küçük kağıtlar. Her kağıtta farklı bir şairin çıkmasıyla ortam edebi bir hava alıyor.

Akaretlerde tamda Şairler Parkı’nın karşında bulunan bu mekanın içinde bulunan raflardaki kitapları alıp okuyabilirsiniz. Şiir sevelerin burayı çok seveceklerini düşünüyorum. istanbul’daki konsept kafeler

Adres: Vişnezade Mahallesi, Süleyman Seba Cd. 50 A, Beşiktaş/İstanbul – Konum

     8.  La Vie Praline

La Vie Praline
La Vie Praline

Benim gibi çikolata severlerin çok kısa sürede müdavini olduğu mekan La Vie Praline. Küçük, sevimli ve sakin bir mekan olarak tasarlanmış. Birinci sınıf Belçika çikolatası kullanılıyor. Çikolata komasına girmezseniz iyidir. Fransız esintili tasarımı ile kendinizi mekandan içeri girer girmez başka bir yerde gibi hissedeceksiniz diye bilirim.

Adres: Türkali Mahallesi, Hattat Tahsin Sk. No:48, Beşiktaş/İstanbul – Konum

    9.  F’roses Floral Cafe

Froses Floral Cafe
Froses Floral Cafe

Bu sıralar sosyal medyada bolca çicek temalı kareler görüyorsanız sebebi F’roses Cafe. Dışarıdan görür görmez kendine çeken bir tasarıma sahip. Oldukça yeni açıldığını söyleyebileceğim bu mekan bir anda popüler hale geldi. Güzel çiçek dizaynlı ile Paris sokaklarında hissedirecek bir mekan. Çiçek bahçesi için lezzetli menülerini deneyimlemenizi tavsiye ederim.  istanbul’daki konsept kafeler

Adres: Arnavutköy Mah. Bebek Arnavutköy Cad. No:26/A Beşiktaş – Konum

    10.  Runner Up Cafe

Runner Up
Runner Up

Manzarasına ve yaptıkları keklerin hastası olduğum ye Runner Up Cafe. Kabataş Setüstü’nde boğaza hazır konumda bulunuyor. Benim diğer uğrak yerlerimden biri.  Buranın en sevdiğim taraflarından biri içerinin ferahlığı ve yer yerde tenis raketlerinin olması farklı bir hava veriyor. Yolunuz düşerse bir kahvesini için derim.

Adres: Ömer Avni Mahallesi İnebolu Sokak No 9/15, Setüstü Kabataş,  Konum

İstanbul’da başka mekan yok mu diyenlere gelsin 🙂

Balat Kahvaltı Mekanları

Arnavutköy Kahvaltı Mekanları

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

8 thoughts on “İstanbul Görülmesi Gereken 10 Konsept Kafe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir