Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Yurt Dışında Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt Dışında Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt Dışında Araç Kiralama

Yurt dışında araç kiralamak ve kullanmak bazılarının gözünü korkutabilir ancak o kadar kötü bir durum değil. Bir çok şehir ve komşu ülkeleri gezmek istiyorsanız ve 2 kişiden fazla iseniz hem daha uygun hem de efektif bir yöntem olacaktır. Araçla geziyor olmanın özgürlüğünü yaşayıp, istediğiniz sapaktan dönebilirsiniz. Araç kiralarken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Bunu bilmeden araç kiralamayın derim. Size biraz bunlardan bahsetmek isterim.

Ehliyetim Yurt Dışında Geçerli Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları mevcut ehliyetleri ile turist vizesi ile gittikleri bütün ülkelerde araç kiralayabilir ve kullanabilirler. Ancak bilmeniz gereken en önemli nokta, halen eski ehliyete sahipseniz Avrupa Ülkelerinde gibi yerlerde araç kullanamazsanız. O ehliyetleri geçerli kabul etmiyorlar. Yeni ehliyete sahipseniz o rahatlıkla araç kiralayabilirsiniz. Esli tip ehliyetlerle ancak Balkan Ülkelerinde araç kiralamada sorun yaşamazsınız. yurt dışında araç kiralama

Hangi Şirketten Araç Kiralanmalı?

Ben bu zamana kadar 4 farklı ülkede  araç kiraladım. Gittiğim ülkelerde hem  yerel hem uluslararası kiralama şirketlerini tercih ettim. Kesinlikle tavsiyem o dur ki, yerel şirketlerden uzak durun.Bununla ilgili size başıma gelenleri anlatacağım. Kiralama yapacağınız ülkedeki uluslararası kiralama şirketlerinin web sayfalarına ayrı ayrı bakıp en uygun fiyatı veren şirketi tercih etmek en mantıklısı. Farklı alternatifleri bir arada görmek için http://www.sixt.com ya da /www.rentalcars.com  gibi internet sayfalarını kullanmak ve uygun fiyatlara araç kiralamak da mümkün.

İnternetten mi Yoksa Ofisten mi Kiralama Yapmalıyım?

Eğer işiniz son dakikaya kalmadıysa internet üzerinden erkenden kiralama yapmakta fayda var. Ülkeye vardığınızda kiralama ofisinden araç kiralamak istediğinizde rakamlar internet fiyatlarının 2-3 katına kadar çıkabiliyor. Sixt gibi bazı araç kiralama şirketlerinde erken rezervasyon indiriminin yanı sıra ön ödeme yaparak ekstra indirim almak da mümkün. Havalimanı ve tren istasyonlarından araç kiralamak zaman zaman %2-%3 oranında daha pahalı olsa da, buralardaki kiralama şirketlerinin şehir içindeki ofislere göre erken açılıp geç kapanması lehinize olabilir.Böylece sabah çok erken saatlerde yola çıkabilirsiniz. Kiralamanıza 24 saatten az bir süre kalmışsa internet üzerinden kiralama yapamayabilirsiniz, çünkü bazı firmaların online sistemleri 24 saatten az bir süre kaldığında kiralamaya izin vermiyor.

Ödeme Şekli ve Depozito

Uluslar arası kiralama şirketleri ödeme konusunda ülkesine göre katı kurallara sahip olabiliyor. Öncelikle üzerinde isminizin yazılı olduğu kredi kartına ihtiyacınız var; bazı ülkelerde bazı firmalar Debit kartını kabul etmeyebilir. İnternet üzerinden ön ödemeli bir rezervasyonunuz yoksa ücret aracı kiralarken satış ofisinde alınacaktır. Ancak araç kiralama şirketleri kendilerini garantiye alma konusunda oldukça hassaslar. Diyelim ki 2 gün için ekonomi sınıfı bir araç kiraladınız ve kiralama bedeli  80€. Büyük olasılıkla kiralama şirketi kredi kartınızdan 300-1.000€ arasında bir parayı bloke edecektir. Aracı sağ salim teslim ettiğinizde kiralama bedeli olan 80€’yu çekip blokeli bakiyenin blokesini kaldırılacaktır. Kartınızdan yüklü miktarda para bloke edilmesinin sigorta mesuliyeti, farklı noktaya araç teslimatı, olası trafik cezaları gibi birden çok sebebi var. Zorda kalırsanız ofiste biraz pazarlık yaparak ve karşı tarafa güven aşılayarak depozito bedelini düşürme ihtimaliniz var. Benim kiraladığım yerlerde şimdiye kadar hep 500 Euro depozito istediler. Bu arada kredi kartınız yoksa işinizin biraz daha zorlaşabilir, çünkü depozitoyu sizden nakit almak isteyecekler.

Diğer Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar – Yurt Dışında Araç Kiralama

  • Araçı kim kiraladı ise araçı sadece o kişi kullanabilir. Eğer birden fazla kişi kullanacaksa kiralama esnasında mutlaka bunu bildirin. yurt dışında araç kiralama
  • Kaza durumunda mutlaka kaza raporu tutun. Tek taraflı bir durum varsa polis çağırıp tutanak tutturun.
  • Yaptırmış olduğunuz sigortanın içeriğini mutlaka öğrenin.
  • Kiralama esnasında kilometre sınırı olup olmadığını kontrol edin. Eğer kilometre sınırı varsa aştığınız her km için sizden ekstra ücret alınacaktır.
  • Araçı teslim alma ve teslim etme esnasında araçın etrafını dolaşarak fotoğraf çekmeniz daha mantıklı olacaktır. Avrupa ülkelerinde genelde teslim esnasında kimse bulunmayabiliyor.
  • Genelde araçlar dolu depo ile teslim edilip, dolu depo ilede teslim edilmesi beklenir. Size depo dolu teslim ediyoruz deyip depo dolu değilse kilometre kadrajı ve yakıt göstergesi görünecek şekilde mutlaka fotoğrafını çekin.
  • Gittiğiniz ülkenin kurallarına önceden göz atmanızda fayda var. Seyahat bittikten sonra trafik cezası ile karşılaşmak pek hoş olmuyor. yurt dışında araç kiralama

Seyahatle kalmanız dileğiyle..

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir