Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Kasım Ayına Özel Gezilebilecek 10 Rota

Kasım Ayına Özel Gezilebilecek 10 Rota

KASIM AYI BİTMEDEN GEZİLEBİLECEK 10 ROTA

Kasım ayının artık sonlarına yaklaşırken, sonbaharın o güzel sarı tonlarını görebileceğiniz son zamanlar. Hem günübirlik gidebileceğiniz, hem de şehrin karmaşasından uzaklaşabileceğiniz yerler. İsterseniz bir hafta sonu kaçamağı bile yapabilirsiniz. Kış gelmeden bu son zamanları değerlendirelim. Şimdi size çok tatlış sonbaharda gezilecek yerler rotalarını paylaşacağım 🙂asım

Kovada Gölü Milli Parkı

Son zamanların popüler yerlerinden biri kesinlikle. Isparta’nın Eğridir İlçesi’ne 29 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Muhteşem doğaya sahip bu yer 1970 yılından beri koruma altında. Zengin florası ile bulunduğu yere hayat getiren Kovada Gölü’nde kamp yapma imkanınız da bulunuyor.

Kovada Gölü Milli Parkı
Kovada Gölü Milli Parkı

Isparta’nın Eğirdir ilçesine 24 kilometre, Isparta’ya 84 kilometre, Antalya’ya ise 180 kilometre mesafedeki Kovada Gölü Milli Parkı’na havayolu ile ulaşım için Isparta Süleyman Demirel Havalimanı kullanılabilir. Haftanın yedi günü İstanbul’a direkt uçuş gerçekleştirilen Isparta’dan Eğirdir ilçesine yolcu taşıyan minibüs ve otobüslerle aktarma yaparak milli parka gidilebiliyor. Bölgeye özel araçlarıyla gidecek ziyaretçiler, Eğirdir-Antalya karayolun dan Kınalı Tepe mevkiinde ayrılıp, Sütçüler’e devam eden yolu takip edebilir. Girişi ücretli olan Kovada Gölü Milli Parkı, yürüyüş rotaları ile seyahat için güzel bir alternatif sunuyor.

Abant

Yıllardır asla popülaritesini kaybetmeyen yerlerin başında geliyor. En çokta İstanbul’a yakın olması nedeniyle ile günü birlik bile fazlasıyla ziyaretçiye sahip. Heyelanlar sonucu oluşan bu güzel Abant Gölü, Bolu’nun Mudurnu ilçesine 18 kilometre uzaklıktadır. İstanbul’ ise, 279 kilometre mesafededir.

Abant
Abant

  kasım

Abant’a doğru gelirken doğa size kucak açmış olacak. Aracınızın camlarını açın ve temiz havayı içinize çekin. Ayrıca yol üzerinde bulunan küçük evlerde sucuk ekmek yiyebilirsiniz. Gölün çevresindeki asfalt yolda bisiklete binebilirsiniz. Tabloyu andıran manzaraya bakarak kendinizi doğanın kollarına bırakabilirsiniz. Konaklamak isterseniz, hem kamp alanı hem de oteller bulunmaktadır. Sonbaharı ayrı güzel kışı ayrı bir güzeldir Abant’ın. Çift olarak romantik bir hafta sonu geçirebileceğiniz gibi arkadaşlarınızla da güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer. Şimdiye kadar 2 kere gittiğim Abant’ın bende ki yeri çok ayrı 🙂

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller’de Abant gibi Bolu iline bağlı Merkeşler Köyü’nde bulunmaktadır. İstanbul’dan 302 kilometre uzaklıktadır. Burasıda uzun yıllardır popülerliğini kaybetmeyen ve kaybetmeyecek gibi de görünün yerlerden biri.

Milli park toplam 7 adet gölden oluşmaktadır. Bunlar Seringöl, Büyükgöl, Küçükgöl, İncegöl, Nazlıgöl, Deringöl ve Sazlıgöl’dür. Göllerin içinde en büyük olanı adı gibi Büyükgöl’ dür.  kasım

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Milli Parkı

Eşsiz manzaraları, yürüyüş rotaları, sessiz ve sakin doğası, şelaleleri, farklı bitki türleri ile doğa severler için harika bir rota. Aracınız yoksa bile, günübirlik birçok tur mevcut. 130-200 TL arasında turlarla rahatlıkla gidebilirsiniz.

Milli Park içinde bulunan 72 yataklı bunglaov evlerde konaklayabilirsiniz. Tabi ki kamp yapabileceğiniz bir alan bulunduğu gibi, konaklama imkanı dışında kafe ve restoranlarda bulunmaktadır. Doğa kendini yeşilden sarıya bürürken bu eşsiz manzaraya tanıklık etmek isterseniz mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri.

Sülüklü Göl

Doğa bize o kadar bonkör davranmış ki. Özellikle de Bolu iline 🙂 Sülüklü Göl’de Bolu iline bağlı Mudurnu ilçesi sınırlar içinde. Tektonik hareketler sonucu oluşmuş bir heyelan set gölüdür. İstanbul’dan 200 kilometre kadar bir mesafesi bulunmaktadır. Sülüklü Göl, tabiatı koruma ve sit alanı statünde olduğundan konaklama alanı bulunmamaktadır.

Sülüklü Göl
Sülüklü Göl

Sonbaharın bize sunduğu pastel tonlarını görebileceğiniz gölde konaklama imkanı sadece kampçılar için mevcut. Yedigöller’de olduğu gibi burası da turların oldukça fazlasıyla geldikleri lokasyonlardan biri. Günübirlik doğa ile baş başa kalmak için güzel bir seçim olacaktır. Trekking yapmak içinde oldukça iyi bir seçenek.

İğneada

Duymayanımız kalmamıştır sanırım İğneada’ yı. Benim gidişimin üzerinden sanırım 5-6 yıl kadar geçti. Öyle yerler vardır ki yine gelirim buralara dediğimiz, işte öyle bir İğneada. Buraya İstanbul’dan 3 saatte gelebilirsiniz. Küçük, oldukça sakin ve dinlendirici bir yer.

İğneada Longozu -  Sonbaharda Gezilecek Yerler
İğneada – Sonbaharda Gezilecek Yerler

İğneada deyince ilk akla gelen bence Longoz Ormanı. Bir çeşit orman ekosistemi Longoz. İğneada Longozu’da bu açıdan önemli bir yere sahip. Doğal güzellikleri, yürüyüş parkurları, bitki örtüsü ve her an önünüzde çıkabilecek yaban hayvanları ile görülesi yerlerden. Hatta İğneada merkeze giderken geçtiğiniz yolda, önünüzden bir tilkinin geçtiğini görmeniz oldukça olası.

İğneada’ da ister kamp kurabilir, ister bir otel ya da pansiyonda kalabilirsiniz.

Adatepe Köyü

Adatepe, 1980′ li yıllarda kaderine terk edilmiş, izbe halde bırakılmış yerlerden biriymiş. Bir grup arkadaş burayı keşfedip kendi bütçeleri ile köyü evleri alıp restore etmişler.

Adatepe Köyü
Kaynak: www.bizevdeyokuz.com

Pırıl sokaklarında tarihin izlerini gözlemleyebilir, otlu dondurma yiyebilir, Zeus Atlarının benzersiz manzarasını seyredebilirsiniz. Tüm bunları yaparken sakin bir hafta sonu içinde buralara gelmişsiniz bir köyde bulunan pansiyonlarda kalabilirsiniz.

Kapadokya

Harikalar diyarı benim için Kapadokya. Doğa, manzara ve hatta romatizmi birlikte bulabileceğiniz masalsı bir yer. Burası listemde olmasa olmazdı kesinlikle. Ne arasanız var Kapadokya’da. Balonla gökyüzünde bir gezinti, Ihlara Vadisi’nde uzun bir yürüyüş, eşsiz manzaraya karşı bir kadeh şarap içmek ve hatta yeraltı şehirlerinde tarihin izlerini görmek. Yok yok gibi oldu sanırım ama gerçekten büyüleneceğiniz yerlerden biri.  Hem hafta sonu hem de 3-4 gün gidebileceğiniz bir yer. Kapadokya bölgesinde benim tavsiyem mutlaka taş otellerde ya da mağara otellerde kalmanız.

Kapadokya -  Sonbaharda Gezilecek Yerler
Kapadokya – Sonbaharda Gezilecek Yerler

Yuvacık

Yuvacık, İzmit’e 10-12 kilometre uzaklıkta, yayla görünümüne sahip doğa ile iç içe bir yer.  Burası tam bir doğa severlere göre bir yer. Baraj gölü, dağ tepesi ve bu dönemde sonbahar manzaraları ile trekking sporu için oldukça mükemmel Yuvacık. İstanbul’un hemen yanı başında bulunan bir tatlı yerde ister sabah kahvaltı yapıp, doğada yürüyüş yapın, isterseniz bungolov tarzı evlerde huzurlu ve sakin bir gece geçirin. Karaaslan Kamping’e yakın bir konumda olan tarihi Taş Köprü görebilirsiniz. Detaylı Yuvacık’da neler yapılır tıklayın.

Yuvacık -  Sonbaharda Gezilecek Yerler
Yuvacık – Sonbaharda Gezilecek Yerler

Yenice Ormanları

 Türkiye’nin en büyük blok ormanları olarak seçilen Yenice Ormanları, WWF ( Dünya Doğayı Koruma Vakfı ) tarafından korunması gereken 100 alandan bir tanesi seçilmiş.  Yenice Ormanları, Karabük merkeze yaklaşık 6 kilometre uzaklıktadır.

Yenice Ormanları
Yenice Ormanları

Ormanların içerisindeki çeşitli şelaleler, farklı renklerdeki çiçekleri ile huzur ile dolu görülesi bir alan haline geliyor. Yürüyüş yapmayı sevenlerin bir numaralı adresi olabilecek olan bu orman gerçekten doğal güzellikleri ile sürprizler ile dolu bir parkur çıkartıyor karşımıza. Doğanın içinde harika zaman geçirmek istiyorsanız eğer burası kesinlik ile tam da aradığınız yer olacaktır. Konaklama için çevresinde bulunan otelleri kullanabilirsiniz. Ayrıca kamp alanı da bulunuyor.  kasım

Papart Ormanları

Papart Ormanları -  Sonbaharda Gezilecek Yerler
Papart Ormanları – Sonbaharda Gezilecek Yerler

Burası Artvin Şavşat’ın Gürcistan sınırına yakın vadilerinden biri. Papart Vadisi diye anılan bu yer ormanlarla kaplı dar ve dik rengarenk bir görüntüye sahip. Dik yamaçlardan irili ufaklı şelalelerin aktığı sanki pastel renklerin olduğu bir tablo gibi. Yol da giderken sık sık durup fotoğraf çekmek isteyeceğinizi garanti edebilirim. Konaklamak için yakın konumda bulunan Meydancık Köyü’nü tercih edebilirsiniz.  kasım

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

2 thoughts on “Kasım Ayına Özel Gezilebilecek 10 Rota

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir