Menu

" Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma "

İtalya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hepimizin bildiği üzere Avrupa Birliği üye ülkelerinden herhangi birine seyahat edeceksek Schengen Vizesi alınması gerekiyor. Bundan 5-6 yıl öncesine kadar ülkelerin konsolosluklarından bizzat gidip vize başvurusu yapılabiliyorken, günümüzde vize işlemleri tamamiyle aracı kurumlara devredildi. Halen sınırlı sayıda da olsa başvuru olan İtalya’dan nasıl vize alınır gelin size birazdan ondan bahsedeyim. İtalya Konsolosluğu vize başvurusu nasıl yapılır bakalım:

İtalya Konsolosluğu’ndan Schengen Vize Başvurusu İçin Nasıl Randevu Alınır?

İtalya üzerinden başvuru yapan herkes bilir ki işlemler için İDATA’nın internet sitesinden başvuru yapmak, aradından topladığımız evraklar ile ofislerine gitmek gerekir. Şimdi size bir sır vereceğim ama kimse ile paylaşmayın 🙂 İtalya Konsolosluğu sınırlı sayıda kendi bünyesinden vize başvurusu alıyor!! Bunun için ne mi yapmak gerek? Oldukça basit İDATA’nın çağrı merkezini arayıp başvuruyu bizzat kendinizin yapacağını söylemeniz yeterli. Telefonun uçundaki kişi sizin için randevu oluşturup iletmiş olduğunuz mail adresine randevu bilgilerini ve evrak listesini gönderiyorlar.

Schengen Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

Liste halinde size gönderilen mailde evrak listesinin bulunduğu söylemiştim. Evrak listesi çalışan/öğrenci/işveren/emeklilerden talep edilen evraklar birbirinden farklılık göstermekte olduğu için ekstradan listesi paylaşmıyorum. Önemli bir kaç noktadan bahsetmek isterim ki, evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayın. Maddi gelirinizi gösteren belgeleri mutlaka temin edin. Önceki senelerde sadece maaşınızı göstererek vize alabiliyorken artık birikimizin olduğunu görmek istiyorlar. İtalya konsolosluğu vize başvurusu

Randevu Günü

Benim randevum 9:15’ydi ama aynı saat diliminde birden fazla kişiye randevu verildiği için erken gitmeniz yararınıza olur. İtalya Konsolosluğu Beyoğlu’nda bulunuyor. Metrodan Şişhane durağında inip 5-6 dk yürüyerek ulaşabilirsiniz. Neyse gelelim benim randevuma, demiştim ilk gittim diye. Biraz bekledim. Evraklarımı teslim ettim. Hiç soru sormadı 🙂 Sadece parmak izim eski olduğu için yeniden parmak izi verdim ve toplamda içeride geçirdiğim süre 20 dakikaydı. 2 gün sonra gelip pasaportumu alabileceğimi söylediler, hepsi bu. 2 gün sonra gidip pasaportumu teslim aldım. Mutlu mutlu oradan ayrıldım. Seviyorum seni italya 🙂  İtalya konsolosluğu vize başvurusu

İtalya Konsolosluğu Vize İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Öncelikle aracılara vermiş olduğumuz aracı komisyonunun vermemiş olmak şahane bir duygu. Vize başvurusu sadece 382 TL
 • Paranızı yanınıza tam alın. Para üstü vermekle uğraşmıyorlar.
 • Son dakika randevu almaya kalkışmayın. Randevu tarihini 2 hafta sonraya verdikleri için ona göre hesaplayarak randevu oluşturun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

2 Comments

 • Oksal Yilmaz

  Teşekkürler güzel tüyo için.🌹

  Ocak 18, 2020 - 8:29 pm Reply
  • elifinatlasi

   Rica ederim 🙂

   Ocak 18, 2020 - 8:41 pm Reply

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Ben Kim Miyim?

Kategoriler