Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Schengen Vize Ücreti

Schengen Vize Ücreti

Schengen Antlaşması, 1985’te, Avrupa ülkelerinin ekonomik ve siyasal dayanışmasını sağlamak amacıyla kurulmuş bir örgüt olan Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi, Batı Almanya, Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve Belçika arasında vize uygulamalarını ve sınır kontrollerini kaldıran bir anlaşmadır. Bu anlaşmaya zaman içinde diğer Avrupa Birliği üye ülkeleri de katılmış ve antlaşmanın kapsamı böylece oldukça genişlemiştir. Şu an tam 26 ülke Schengen Antlaşması’na dahildir. Bu yazımda sizlere Schengen vize ücreti hakkında bilgi vermek istiyorum. Ayrıca;  Schengen Vize Ücreti

Schengen Vizesi Nedir detaylı bilgi almak için tıklayın.
Schengen Vizesinin ne olduğunu artık bildiğinize göre 🙂  Schengen Vizesi Nasıl Alınır  için yazıyı tıklayın.

SCHENGEN VİZE ÜCRETİ 2020

Schengen vizesi ücretleri, Schengen ülkelerinin toplu kararıyla belirleniyor. Bunun üzerine bir de aracı kurumun size kestiği servis bedeli ekleniyor. Her şirket-acenta farklı fiyatlandırma yaptığı için en sağlıklısı hepsinin kendi sitesine bakmanız olur. Ama Schengen vizesi için ülkelerce toplu belirlenen sabit ücretler bu şekilde:

6Ay

 

1 Yıl

2 Yıl

5 Yıl
Kısa süreli turistik kalışlar için sabit 60 Euro
  • Transit vize için 60 Euro,
  • Kısa süreli kalışlar için (90 günden daha kısa) 60 Euro,
  • Uzun süreli kalışlar için (90 günden daha uzun) 99 Euro,
  • 12-6 yaş arası çocuklar için 35 Euro,
  • ÜCRETSİZ Altı yaşın altındaki çocuklar, eğitim, değişim programı veya staj amaçlı kalan öğrenciler, stajyerler, lisansüstü öğrencileri ve onlara refakat eden akademisyenler, bilimsel araştırma yapma amacıyla seyahat eden araştırmacılar, kâr amacı gütmeyen kuruluşların organize ettiği seminer, konferans, spor, kültür ve eğitim etkinliklerine katılacak 25 yaş ve altı kuruluş temsilcileri için ücretsiz olarak belirlenmiştir.

Tabi bu fiyatlar ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Aracı kurumlar ile yapılan işlemlere ek ücretler eklenebiliyor. TL ile çalışan konsolosluklarda, vize ücretleri kur oynamalarından etkilenebiliyor.

Aracı olmadan Schengen vizesi için dilerseniz İtalya Konsolosluğu’ndan yapabilirsiniz. İtalya Vizesi Nasıl Alınır yazım için tıklayın.

Not: Vize ücretinin Şubat itibari ile 80 Euro olacağını eklemeyi unutmayayım.

YURT DIŞI SEYAHAT SİGORTASI ÜCRETLERİ

Schengen vizesine ek olarak en az 30.000 Euro‘yu kapsayan, yurt dışı seyahat sigortası da yaptırılması gerekiyor. Vize başvurusu yaparken mutlaka gideceğiniz gün kadar yaptırılmalı ve bitişinin döneceğiniz günden bir gün sonrayı seçmenizi öneririm. Yurtdışı seyahat sigortası ücretleri:

1-10 Gün8 – 10 Euro
16 Gün-1 Ay18 – 20 Euro
3 Ay30 Euro
6 Ay40 Euro
1 Yıl60 Euro

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir