Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Schengen Vizesi Nasıl Alınır Rehberi

Schengen Vizesi Nasıl Alınır Rehberi

Schengen Vizesi

Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazıma başlamadan sizler için hazırladığım vize başvuru rehberini kanalımdan izleyebilirsiniz. Abone olup bana destek olmayı unutmayın lütfen 🙂

Eskiden hatırlayanlarınız vardır. Almanya’ya gitmek için ayrı, Hollanda’ya gitmek için ayrı ayrı vizeler alınması gerekiyordu. 15 sene önce bu uygulama kalktı. Schengen Bölgesi olarak bilinen ülkelere tek bir vize ile giriş yapılabilme durumu ortaya çıktı. Schengen vizesi olarak tabir edilen ve Avrupa’daki 33 ülkeye sadece tek bir vize alarak, yani Schengen vizesi alarak, girebilmeye başladık.

Schengen Vizesi
Schengen Vizesi

SCHENGEN VİZESİ İLE GİDİLEBİLECEK ÜLKELER

Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako*, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, San Marino, Yunanistan, Vatikan ,Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Monako, Marino ve Vatikan  henüz Schengen üyesi değiller, bu yüzden Schengen vizesi vermiyorlar. Ancak siz başka bir ülkeden aldığınız Schengen vizeniz ile bu ülkelere seyahat edebilirsiniz.

SCHENGEN VİZESİNE BAŞVURMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

Schengen Vizesinin Geçerlilik Süresi

Her vizenin üzerine bir geçerlilik süresi basılır. Bu süre zarfındaki gitmek istediğiniz ülkeye gidip dönmüş olmanız gerekir.

Schengen Bölgesi’nde Maksimum Kalma Süresi

Her 6 ayda en fazla 90 gün Schengen Bölgesi’nde kalabilirsiniz. Yani; vizenizin geçerliliği 6 ay bile olsa 90 günü doldurunca Schengen Bölgesi’nden ayrılmanız gerekir. Vizesinin geçerliliği 1 yıl ve üzeri olanlar için de aynı kural geçerlidir. İlk 6 ayında 90 gün + sonraki 6 ayında da 90 gün olmak şartı ile maksimum 180 gün kalabilirler.

Peki farklı ülkelerde kalıyor olamamız 6 ayda 90 günden fazla kalmamızı sağlar mı? Hayır. Schengen Bölge’sine tek bir ülke gözü ile bakılır. Neresinde, 90 günün ne kadarını geçirildiğinin bir önemi yoktur. Özetle, 6 ayda 90 günü aşmayın.

Aynı Vize İle Kaç Kez Schengen Bölgesi’ne Girilebilir

Her vizenin üzerinde o vize kapsamında kaç kere Schengen Bölgesi’ne girebileceğiniz yazar. Çoklu giriş (multiple entry), çift giriş (double entry) ya da tek giriş (single entry) olarak 3 farklı seçenek vardır.

– Eğer Single Entry yani tek giriş yazıyorsa, o vize ile sadece bir kere bir Schengen Bölgesi’ne giriş çıkış yapabilirsiniz. Örneğin, Fransa’ya gittiniz, Türkiye’ye döndünüz. Vizenin üzerinde yazan geçerlilik süresinin bitimine daha çok zaman olsa da vize geçerliliğini yitirir. Tekrar Schengen Bölgesi’ne gitmek için yeni vize almanız gerekir. Önemli: Ancak Schengen Bölgesi’ni terk etmeden ülkeden ülkeye gezmenizde engel yoktur. Yani, Fransa’ya gitmişken İspanya, İtalya gibi diğer Schengen ülkelerine de gidebilirsiniz. Önemli olan Schengen Bölgesi’nden ayrılmamak ve 6 ayda 90 günden fazla Schengen Bölgesi’nde kalmamak.

– Double Entry yani çift giriş yazıyorsa, Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne 2 kez gidip gelebilirsiniz. Her girişinizde yine Schengen Bölgesi’nde serbest dolaşım hakkınız vardır. 6 ayda en fazla 90 gün kalabilirsiniz unutmayın. Örneğin; 1 yıllık çift girişli vizeniz varsa, ilk 6 ayında 1 kez girip 3 ay, 2. altı ayında tekrar 3 ay kalabilirsiniz ama ilk 6 ayında 2 kez girip çıkıp 180 gün kalamazsınız.

– Multiple Entry yani çoklu giriş yazıyorsa, Schengen vizenizin geçerlilik süresi boyunca Schengen Bölgesi’ne sınırsız kez girip çıkabilirsiniz ancak yine 6 aylık giriş çıkışlarınızın totalinde 90 günden fazla Schengen Bölgesi’nde kalmadığınızdan emin olun.

Pasaportun Geçerlilik Süresi

Vizeye başvurusuna giderken pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az 6 ay daha devam etmesi gerekiyor. Pasaportunun 6 ay geçerliliğinin olması en fazla 6 aylık vize alabileceğiniz anlamına gelmez. Daha uzun süreli vizelere de başvurabilirsiniz. 6 ay sonra geçerliliği biten pasaportunuza 2 yıllık Schengen vizesi basılabilir ya da 1 sene geçerliliği olan pasaporta 5 yıllık Schengen verilebilir, sıkıntı yoktur,

Eğer ki halen bir pasaportunuz yoksa yazının devamını okumadan önce Pasaport Nasıl Çıkarılır yazımı okuyabilirsiniz.

Pasaportumun Geçerlilik Tarihi Bitti Ama Vizem Devam Ediyor?

Yeni bir pasaport çıkartmanız kafi. Tekrar vize almanızA gerek yok. Seyahat ederken pasaport kontrollerinde hem içinde Schengen vizenizin olduğu tarihi geçmiş pasaportunuzu, hem de yeni çıkardığınız geçerli pasaportunuzu göstererek geçiş yapabilirsiniz.

Hangi Ülkeden Schengen Vizesine Başvurmalı

ÖnemliSchengen vizenizi Belçika’dan aldıysanız, mutlaka o vize ile adım atacağınız ilk Schengen ülkesinin Belçika olması gerekir. Sonra Schengen Bölgesi’nde istediğiniz gibi serbestçe dolaşabilirsiniz. Yani ilk hangi ülkeden Schenge Bölgesi’ne girecekseniz o ülkenin konsolosluğuna başvurun. Aksi halde pasaport memurunun sizi ülkeye almama yetkisi var. Almanya, Avusturya gibi ülkeler bu konuda özellikle sıkı. Biraz memurun insiyatifine kalmış bir konu. Elinizde oradan da size vizeyi veren ülkeye geçtiğinize dair uçak bileti vs gibi bir ispat varsa durumu idare edebilirsiniz. Ama işin ucunda buradan ta Almanya’ya uçup, sonra tıpış tıpış Türkiye’ye gönderilmek var.

Türkiye’de Schengen vizeleri, ilgili ülkelerin konsoloslukları tarafından veriliyor ancak arada dosya kabulünü yapan başka kurumlar var. Bazı Schengen ülkelerinin konsoloslukları, vize başvurularını hem konsolosluk görevlilerine, hem de başvuru yapanlara kolaylık açısından sadece aracı şirketler aracılığıyla kabul ediyor. Yani konsolosluklara bizzat gelip başvuru yapmıyorsunuz. Aracı şirketlerin başvuru merkezlerinden yürütülüyor. Bu aracı kurumlar karar mercileri değiller, sadece başvuruların koordinasyonunu ve kabulünü gerçekleştiriyorlar.

Hangi ülkenin başvuru işlemlerini nereden kabul ettiğini, ilgili ülkenin resmi konsolosluk web sitesinden öğrenebilirsiniz ama genel olarak bir çerçeve çizmek gerekirse şöyle:

2019 İTİBARİYLE EN GÜNCEL SCHENGEN ÜLKELERİ VE KONSOLOSLUKLARIN ANLAŞMALI ÇALIŞTIĞI VİZE MERKEZLERİ LİSTESİ
ÜlkelerVize Merkezleri
AlmanyaIdata
AvusturyaVfsglobal
BelçikaVfsglobal
Çek CumhuriyetiVfsglobal
DanimarkaVfsglobal
EstonyaOrangevize
FinlandiyaVfsglobal
FransaVfsglobal
HollandaVfsglobal
İspanyaVfsglobal
İsveçVfsglobal
İsviçreTLScontact
İtalyaIdata
İzlanda (Danimarka tarafından temsil ediliyor)Vfsglobal
LetonyaVfsglobal
Lihtenştayn (İsviçre tarafından temsil ediliyor)TLScontact
LitvanyaVfsglobal
LüksemburgVfsglobal
MacaristanOrangevize
MaltaVfsglobal
NorveçOrangevize
PolonyaVfsglobal
PortekizOrangevize
SlovakyaKonsoloslukta
SlovenyaOrangevize
YunanistanSadece İstanbul için Kosmos  – Vfsglobal

SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU SÜRECİ

 1. Pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol edin.
  2.Schengen vizesi başvurusu yapacağınız ülkenin Schengen vizesi başvuru formunu dolduruyorsunuz.
  3. Schengen vizesi başvurusu yapılacak ülkenin anlaşmalı çalıştığı aracı kurumların online sayfalarından doldurduğunuz formda sizden istenilen bilgileri girdikten sonra veya telefonla arayarak belgelerinizin ve parmak izi dijital fotoğraf çekimi gibi biyometrik verilerin teslimi için randevu alıyorsunuz. Hemen yukarıdaki tablodan ilgili  aracı kurumu bulabilirsiniz. Slovakya’ya gidecekseniz direkt Slovakya Konsolosluğu’ndan alacaksınız.
  4. Vize türünüze göre sunmanız gereken başvuru evraklarınızı hazırlıyorsunuz.
  5. Seçtiğiniz tarih ve saatteki randevunuza gidiyor, vize ücretini ödeyip, biyometrik kayıtları yaptırıp, görevlilerle görüşüp belgelerinizi teslim ediyorsunuz.
  6. Vize işlemlerinizin bittiğine aracı kurumdaki randevunuz sırasında verdiğiniz adrese pasaportunuz postalanıyor.

TEK TEK SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR

 1. PASAPORTUNUZUN GEÇERLİLİK TARİHİNİ KONTROL EDİN

Vizeye başvurabilmeniz için önce pasaportunuzun geçerlik tarihinin bitimine en az 6 ay olması gerekir. Yoksa başvurunuz değerlendirilemez. Hatta bazı ülkeler 1 yıl geçerlilik isteyebiliyor, mutlaka kontrol edin.

2. SCHENGEN VİZESİ BAŞVURU FORMUNU DOLDURUN

Schengen 33 ülkede geçen tek bir vize olsa da her ülkenin aynı vizeyi almak için doldurttuğu form farklılık gösterebiliyor. Anlayacağınız tüm ülkelerin kabul ettiği standart bir form yok, gideceğiniz ülkenin kendi formunu doldurmanız gerekiyor. Yukarıda da söylediğim üzere, ilk olarak hangi Schengen ülkesine ayak basmayı planlıyorsanız, o ülkeye vize başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Tüm ülkelerin kendine ait bir başvuru bulunuyor. Gitmek istediğiniz ülkenin kendi sitesinden ya da aracı kurumun internet sitesinden temin edebilirsiniz.

3. SCHENGEN VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLARI HAZIRLAYIN

Başvuru formunda da olduğu gibi farklı ülkelerin istediği evraklar farklılık gösterebiliyor. Keza öğrenciler/ çalışanlar/ işverenler/ emeklilerden talep edilen evraklarda farklılık gösteriyor. İstenen evrakları randevu alırken liste olarak size gönderiliyor ya da kurumların sitelerinde bulunuyor.

4. SCHENGEN VİZESİ RANDEVUSU ALMAK

Belgelerinizi teslim etmek ve  parmak izi & fotoğraf çekimi gibi biometrik vermek için gideceğiniz ülkenin aracı kurumundan randevu alıyorsunuz, konsolosluktan değil. Bu randevuyu aracı kurumların websitesinden bir form doldurarak veya telefonla arayarak alabiliyorsunuz. Randevu için gideceğiniz yer de yine aracı kurum, konsolosluk değil.  Tek istisna Slovenya, Slovenya Konsolosluğu aracı kurum kullanmadan kendisi tüm süreci yürütüyor. Aracı kurumlarda mülakat olmuyor ama konsolosluklar sadece gerekli gördükleri durumlarda sizi görüşmeye çağırabiliyor. Konsolosluklar tarafından mülakata çağrılırsanız genellikle size seyahatiniz hakkında ayrıntılı sorular soruluyor.

Not: Bazı ülkelere daha fazla vize başvurusu yapıldığından bir ülkeden 2 sonra randevu alırken, diğerinden bir hafta sonraya randevu alabilirsiniz. Çok acil vize almanız gerekiyorsa daha az yoğun olan bir ülkeye başvurabilirsiniz ancak unutmayın, ilk o ülkeye ayak basmanız gerek.

5. RANDEVU GÜNÜ

Randevuya bizzat kendimiz mi gitmeliyiz?

2014 yılında Schengen ülkeleri, dijital parmak izi ve fotoğraf çekimi uygulamasını zorunlu kıldı. Bu nedenle daha önce hiç parmak izi vermişseniz randevu gününüz geldiğinde, randevu aldığınız vize merkezine parmak izi verme işlemi ve fotoğraf çekimi için bizzat gelmeniz gerekiyor. Fakat 2014’ten sonra herhangi bir Schengen ülkesinden vize alırken parmak izi vermiş ve aldığı vizenin üzerinde “VIS”(VISA INFORMATION SYSTEM) yazan kişilerin, şahsen başvurmasına gerek yok. Bu kişiler vekalet verdikleri kişiler aracılığı ile Schengen vizesi başvurusunda bulunabilirler.

Vize merkezine girdiğinizde bir sıra numarası alıyorsunuz. Sıranız geldiğinde süreç, para yatırma, biyometrik verilerin teslimi son olarak da belge teslimi gibi aşamalarla devam ediyor.

Vize Ücretlerini Ödenmesi

7 Gün8 – 10 Euro
1 Ay18 – 20 Euro
3 Ay30 Euro
6 Ay40 Euro
1 Yıl
2 Yıl
5 Yıl
60 Euro

Tüm vize ücreti ve vize merkezi işlem bedelini, Schengen vizesi için başvurduğunuz ülkenin bağlı olduğu başvuru merkezlerindeki gişelerden konsolosluklara göre değişen Euro ve TL seçenekleriyle nakit olarak ödeniyor. Yukarıdaki tabloda ortalama bir fiyat görüyorsunuz, bunun üzerine bir de aracı kurumun hizmet bedeli ekleniyor. O da kurumdan kuruma değişiyor.

Burada size ödeme yaptığınıza dair bir dekont veriliyor. Bu dekontu da başvuru belgeleriniz arasında ekliyorsunuz. Direkt olarak konsoloslukla görüşmenizi bekleyen bazı Schengen ülkeleri ise paranın konsoloslukların banka hesaplarına yatırılmasını isteyebiliyor.

Biyometrik Veri Toplama İşlemi

Schengen ülkeleri arasında geçerli olan bu uygulama, bir veri tabanında toplanan bu verilerle ülkelere giriş çıkış trafiğini daha kolay takip etmek üzere geliştirilmiş bir sistem. Bazı istisnai durumlar haricinde herkesin bizzat konsolosluklarla anlaşmalı vize merkezlerine gelerek parmak izi vermesi ve fotoğraf çektirmesi gerekiyor. Bu verilerin geçerliliği 5 yıllık olduğundan eğer 5 yıl içinde parmak izi vermişseniz tekrar vermenize gerek kalmıyor.

2 yaş altı çocuklar, parmak izi alınamayan kişiler (fiziksel deformasyon sonucu vs.) ve resmi davetle yurtdışına çıkacak olan siyah pasaport sahibi hükumet görevlileri parmak izi vermek zorunda değil.

Belgelerin Teslimi

Biyometrik veri toplama işleminden sonra, belge teslim sırası size geldiğinde önceden hazırlamış olduğunuz dosyayı ilgili gişedeki görevliye teslim ediyor ve belgelerinizin teslim alındığına dair bir belge alıyorsunuz. Bundan sonra yapılacak şey sadece beklemek.

VİZENİN TESLİM EDİLMESİ

Vizeniz olumlu veya olumsuz sonuçlandığında, ister başvuru yaptığınız merkeze isterseniz de başvurunuzda belirttiğiniz adresinize gönderiliyor. Schengen vizesi, eğer ki bayram, resmi tatil gibi yoğun bir dönem değilse ve sizden ek belge talebinde bulunulmadıysa, başvuru sonrası 3 – 7 gün içinden sonuçlanan bir vize türü. Eğer bahsettiğimiz gecikmeler olursa vizenizin çıkması 2 – 3 haftayı bulabiliyor.

SCHENGEN VİZESİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar ?

Şimdi Schengen vizesi talebenizin neticelenmesi 10 güne kadar alabilir. Çoğu zaman 3-4 gün içinde sonuçlanıyor ama aksilikler sebebiyle 10 günü aşabildiği durumlarda olabiliyor.

Schengen Vizesi Başvuru İşlemlerine Ne Zaman Başlamak Lazım ?

Schengen vize başvurularının seyahat tarihinden en az bir 20 – 30 gün önceden yapılması önemli. Eğer bayram, resmi tatil gibi yoğun bir dönemde başvuru yapıyorsanız bu süreci daha da öncesinden başlatmakta fayda var. Schengen vizesi kuralları gereğince, seyahat tarihinizden en erken 90 gün öncesine kadar başvuru işlemlerine başlayabiliyorsunuz.

Schengen Vizesi Almak İçin Hesapta Kaç Para Olması Lazım?

Hangi ülkeden vize alacağına göre ve yanınızda birilerini götürüp götürmediğinize göre hesabınızda görmek istedikleri tutar değişiyor. Örneğin Fransa’ya gidecek bir kişinin hesabında minimum 5000 TL para olması gerekirken, tek çocuklu bir ailenin hesabında 15.000 TL olması gerekir. Her ülkeyi ayrı ayrı bakabilirsiniz ama genel olarak görülmek istenen minimum tutar bu civarlarda. Bakiye ne kadar fazla olursa vize süresininde uzun verilmesine neden olabiliyor.

Schengen Vizesiyle İlk Giriş Yapılan Ülke Kuralı

Schengen vizesinin kullanımına dair önemli detaylardan biri, vizeyi hangi ülkeden aldıysanız ilk olarak o ülkeye giriş yapmanız gerekliliği. Mesela siz Schengen vizenizi Fransa Konsolosluğu’ndan aldıysanız, ilk olarak Fransa’ya giriş yapmalısınız. Daha sonra Schengen’inizin süresi elverdiğince diğer ülkelere de rahatlıkla giriş yapabilirsiniz. Bu kurala bazı ülkeler katiyetle dikkat ederken bazı ülkeler ise o kadar da sıkıntı çıkartmamaktadır. Fakat Schengen vizesini aldığınız ülkeye giriş yapmadan başka ülkeden ilk girişi yapmanız belki kısa vadede sorun çıkartmayacak olsa da uzun vadede, tekrar bir Schengen vizesi başvurusu yaptığınızda redle veya kısa süreli vize alımıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle en sağlıklısı her zaman ilk girişi vizesini aldığınız ülkeden yapmayı tercih edin deriz. Zaten tüm Schengen ülkeleri, ülkelerine Schengen vizesi ile giriş yapan kişilerin verilerinin kaydını tutmak için (Schengen Information System – SIS) adlı ortak bir bilgi sistemine sahipler. Çipli pasaportlar sayesinde artık çok daha kolay toplanıp depolanabilen tüm bu veriler, bu ortak veri tabanında yer alıyor. Yani istedikleri takdirde sizin tüm haraketlerinizi bu sistemden rahatça görüntüleyebiliyorlar.

İlk Kez Schengen Vizesine Başvuranlar

Eğer ilk kez Schengen vizesi için başvuruyorsanız, konsolosluklar standart prosedür belgelere ek olarak sizden çok daha fazla ve ayrıntılı belge talebinde bulunabilir. Hatta gerektiğinde sizi konsolosluğa mülakata bile çağırabilirler. Bu gibi bir durumda size sorulan sorulara kesinlikle doğru cevap vermeli, verdiğiniz cevapların sunduğunuz belgelerle örtüştüğüne dikkat etmelisiniz. ilk başvurularda bazen tekli giriş verilme durumu olabiliyor.

Daha Önce Schengen Vizesi Almışsanız

Daha önce herhangi bir Schengen ülkesinden vize almışlığınız varsa, bu diğer başvurularınızda hem vizenizin çıkma süresinde kolaylık sağlıyor, hem de vizenin geçerlilik süresine olumlu etkisi oluyor. Yani ilk başvurunuzda  10 günlük Schengen aldıysanız, ikinci başvurunuzda 6 aylık alma ihtimaliniz daha yüksek. Schengen vizeleriniz biriktikçe de daha uzun vizeler alabiliyorsunuz. Şunu da unutmayan şartlarınız değişti ise, bir sonraki vize talepleriniz surun süreli olabilir.

İdeali her seferinde daha önce size vize veren konsolosluğa başvurmak ama bu da ilk ayak basmanız gereken ülkenin illa orası olması gerektiği anlamına gelir. Eğer sizin programınıza uymuyorsa da dert edilecek bir şey yok, daha önce hangi konsolosluğun size Schengen verdiği fark etmez, başvuracağınız her konsoloslukta eski bir Schengen sahibi olmak olumlu etkileyecektir.

Schengen Vizesi Başvurunuzun Reddedilmesi

Schengen vizesi başvurunuz, çeşitli nedenlerden (yeterince açık olmayan, eksik veya hatalı belge, bilgilerin yanlış veya çarpıtılmış olması vb.) reddedilebilir. Bu durumda yeniden başvuru yapma veya sonuca kararın çıkmasını takiben en geç 1 ay içinde itiraz etme hakkınız var. Tabi önceden ödediğiniz vize harç ücretini geri almanız mümkün değil. Yapmanız gereken ilgili konsolosluğun vize bölümüne itafen bir itiraz dilekçesi yazıp, yine ilgili konsolosluğun itiraz prosedürünü yerine getirmek. Bu gibi bilgilere konsoloslukların web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Schengen Vizesi İle Ülkeye Giriş Garantisi Var Mı ?

Tüm Schengen ülkeleri konsoloslukları, bir şeyin altını kesinlikle çiziyor ki Schengen vizesini almış olmanız, o ülkeye girebileceğinizin garantisini vermiyor. Herhangi bir nedenle, (genelde çok çok istisnai durumlarda) eğer ki sınır görevlisi sizin ülkeye girişinizi uygun bulmaz ise Schengen vizesi almış olmanız bir şey fark ettirmiyor. Ne yazık ki böyle bir durumda en yakın uçakla geri ülkeye geri dönüyorsunuz ve hatta vizenizi iptal etme yetkileri bile bulunuyor.

Vize talepleri her ülkenin kendi politikasına göre değişiklik göstermektedir ve bu politikalar zaman zaman da değişmektedir. Eksiksiz evrak teslimi yaptığınızda genelde sorun yaşamazsınız ama bunlarında olmak ihtimali var.

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir