Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Sofya Ekspresi – Sofya Halkalı Treni

Sofya Ekspresi – Sofya Halkalı Treni

Sofya Ekspresi İle Sofya İstanbul Seyahati

Sofya Ekspresi’ne uzun zamandır binmek bir hayalim vardı. Hatta İtalya gezisinden sonra bir haftasonu Sofya yapıp gelirim diye planlarken işler benim düşündüğümden çokta bir noktaya geldi ve İtalya’da virüs yüzünden mahsur kalınca Sofya’ya gelip Sofya Ekspresi ile İstanbul’a gelmek zorunda kaldık.

Eminim bir çoğumuz TCDD sitesinde yeterli bilgi bulamamaktan, telefonla arayıp bilgi alamamaktan yakınıyordur. Öncelikle şunu söylemekte fayda var, eskiden adı Bosfor Ekspresi olan tren hattı artık Sofya Ekspresi diye geçiyor. Sofya Ekspresi’ni araştırırken kafa karıştıran konularan biri bu.

Yazının kalanını okumaya başlamadan önce Sofya Ekspresi videomu izlemeye ne dersiniz? Bana destek olmak ve yeni videomlar ekleyebilmem için kanalıma abone olup videomu beğenebilirsiniz 🙂

Sofya Ekspresi Hangi Tren

Sofya Ekspresi Türkiye’nin Avrupa’ya açılan tren hattı. İstanbul’daki Halkalı Garı‘ndan her gün 22.40‘ta kalkıyor ve 10 durakta durarak Sofya’ya ertesi sabah 08.43’te varıyor. Dönüş treni ise yine Sofya‘dan 18.35‘da kalkıyor ve sabah 06.49’da Halkalı’ya varıyorsunuz. Yani iki yön de gün kaybetmeden gece treni ile seyahat edeceğiniz şekilde düşünülmüş. Yataklı trende uyuyarak gittiğiniz için üzerinizde hiç yol yorgunluğu da olmuyor. Böylece hem zamandan, hem otel parasından, hem de uçak parasından kar ediyorsunuz.

Diğer bir kafa karışıklığı da Sofya trenin Bükreş ve Belgrad bağlantısı ile ilgili. Sofya treninin tanıtımı Halkalı- Sofya – Belgrad ve Halkalı- Sofya – Bükreş şekilinde yapıldı. Ancak birkaç denemeden sonra çok ilgi görmeyince Belgrad bağlantısı tamemen kaldırıldı. Bükreş ise 2017 yazı boyunca devam etti, sezon bitince durduruldu. Bütün yıl boyuca Bükreş hattı açık olmuyor. Eğer ki bu hatla Bükreş’e gitmek gibi bir düşünceniz var bunu önceden teyit etmekte fayda var.

Sofya Ekpresi’nin Dezavantejları

Sofya Ekspresi

– İnternet üzerinden bilet alınamaması. İlla gardaki (Sirkeci yada Halkalı) Uluslararası Bilet Gişesi almanız gerekiyor. 🙁 İstanbul’dan bilet alırken TL ya da Euro, Sofya’dan alırken ise Leva ile ödemeniz gerekebilir bu yüzden hazırlıklı olmakta fayda var. Ayrıca biletleri nakit olarak ödemeniz gerekiyor. Sofya’da nakit dışında bir ödeme kabul edilmiyor.

– Bulgar ya da Schengen Vizenizin olması gerekiyor. SCHENGEN VİZESİ NASIL ALINIR öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

– Sınır geçiş işlemleri aşırı vakit alıyor. Bu yüzden belirtilen saatlerin her zaman gecikme payı var.

– Trende maalesef yemek vagonu yok, acıkırsanız yiyecek bir şey bulamayacaksınız. Mutlaka yanınıza sıcak suyunuza kadar bulundurmanızı tavsiye ederim. Birde yeni bir uygulama sanırım. Trenle yolculara su, bisküvi ve meyve suyu dağıtılıyor. Sanırım yemek vagonu olmamasını bu şekilde telefi ediliyor.

– TCDD’nin websitesinde ilgili sayfayı bulmak tam bir kabus. Garı aradığınızda da uluslararası bir tren olduğu için sizi sürekli bir yere yönlendiriyorlar ve bu şekilde 3-5 yeri aramadan bilgi alabileceğiniz yere ulaşamıyorsunuz. Şu an için güncel bütün bilgileri bulabileceğiniz link burada. Eğer burada yeterli bilgiyi bulamazsanız arayabileceğiniz numara: 03123090515 arayarak bilgi alabilirsiniz. 

Sofya Ekspresi Durakları ve Saatleri

Sofya İstanbul Treni

Bu tren hatı ile bir çok yere ulaşım sağlanıyor, sizin haberiniz bile olmadan öndeki lokomotif yada arkadaki vagonlar yolda ayrılıyor. İstanbul – Sofya arası birçok duraktan geçiyor ama hiçbirinde inip de tren değiştirmeniz gerekmiyor. İstanbul’dan Sofya’ya ve aynı şekilde Sofya’dan İstanbul’a binip aynı trenle geliyorsunuz.

İstanbul Halkalı – Sofya Treni

DURAKLARVARIŞKALKIŞ
Halkalı   22:40
Çerkezköy   00:03
Alpullu   01:18
Edirne   02:16
Kapıkule  02:37  03:20
Svilengrad  03:37  03:20
Dimitrovgrad   04:30
Plovdiv   06:00
Pazarcık   06:25
Sofya  08:42 

Sofya – İstanbul Halkalı Treni

DURAKLARVARIŞKALKIŞ
Sofya   18:25
Pazarcık   20:40
Plovdiv   21:15
Dimitrovgrad   22:40
Svilengrad  00:01  00:15
Svilengrad  01:00  01:45
Kapıkule  02:00  02:45
Edirne   03:02
Alpullu   03:47
Çerkezköy   05:01
Halkalı   06:20

Hangi Vagondan Bilet Almalı

Sofya Ekspresi - Halkalı Sofya
Sofya Ekspresi – Halkalı Sofya

Kuşetli –  4 ya da 6 kişilik kabinlerden var,  istediğinizden bilet alabiliyorsunuz. Koltuklar açılarak ranza şeklinde yatak oluyor. 6 kişilik kabinler Bulgar Demiryolları’na ait, 4 kişilik olanlar ise TCDD’ye. 6 kişilik olanların durumu çok iç açıcı değil, daha eski ve daha konforsuz 4 kişilik olanlara göre. Yurtiçindeki trenleri kullandıysanız vagonlar onlarla aynı. Önerim 4 kişilik onları tercih etmeniz yönünde olacaktır.
Yataklı – 2 kişilik olan olan ise, İçinde ranza olan 2 koltuk, buzdolabı, askılık, lavabo, ayna, priz, terlik, havlu, küçük masa var. Tek kişi olarak da bu kabini bir fark ödeyerek bileti alabilirsiniz.

Bilet Fiyatları & İşlemleri

Sofya Ekspresi
Sofya Ekspresi

Yataklı ve 4 kişilik kuşetli biletleri 1. sınıf diye geçiyor:

– Yataklıda yalnız gitmek isterseniz kişi başı 1. mevki ücreti olan 27.72 € + 35 € = 62.72 €,
– Yataklıda iki kişi gitmek isterseniz kişi başı 2. mevki ücreti olan 18,48 € + 15 € = 33,48 € ödemeniz gerekiyor
– 4 kişilik Kuşetli için kişi başı 1.mevki ücreti olan 27.72 € + 10 € = 37.72 €,

6 kişilik kuşetli ise 2. mevki diye geçiyor:
– 6 kişilik Kuşetli için kişi başı 2. mevki ücreti olan 18.48 € + 9.40 € = 27.88 €

Bunlar Ne Garip Fiyatlar Dediğinizi Duyar Gibiyim

O artı ücretler sanki ekstra bir şey alıyormuşsunuz gibi geliyor farkındayım ama öyle değil. Biletlendirirken  fiyatları 2 faktörün toplamına göre belirleniyor
1) Sınıf: 1.mevki ücreti: 27,72 €,   2. mevki ücreti: 18,48 €
2) O kabinde kaç kişi birlikte seyahat ediliyor (buna da kuşetli supleman ücretleri gibi hiç açıklayıcı olmayan bir isim takmışlar. Tamam süpleman yani “artı”da neyin artısı):
Yataklı için single ücreti: 35 €;     double ücreti: 15 €

HALKALI TREN İSTASYONU

Halkalı İstasyonu İletişim Bilgileri

Çağrı Merkezi: 444 8 233
Çalışma Saatleri: 08:00-18:00
Bilet Ofis Telefon: +90 (212) 678 48 00/9336
Adres: Yarımburgaz Mahallesi, Küçükçekmece / İstanbul, Yarımburgaz Caddesi, 34303 İstanbul Konum için tıklayın.
Ama malesef bizim hiç bir sorumuzun cevabına hakim değildi telefonun ucundaki kişi. İyisi mi siz yukarıda verdiğimiz numarayu arayın.

Halkalı Tren İstasyonu’na Ulaşım

– Diğer seçenekler: Halkalı Tren İstasyonu, Taksim, Beşiktaş gibi Avrupa kıtasında bulunan merkezlere ve Bayrampaşa Otobüs Terminaline 20 – 25 kilometre kadar mesafede. İstasyonun yakınından BN1 (Eminönü) ve BN3 (Marmaray-Yenikapı) otobüsleri geçiyor.

Ayrıca Marmaray’ın uzatılması sayesinde Gebze’den bile tek ulaşım aracı ile Halkalı İstasyon’una rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Marmaray ile Sofya Ekspresi’nin kalkış yerleri aynıdır.

Sofya Ekspresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sofya Tren İstasyonu - Softa Ekspresi
Sofya Tren İstasyonu – Softa Ekspresi

Temizlik

Nevresimler – DOĞU EKSPRESİ‘ine bindiyseniz aşağı yukarı aynı şartlara sahip olduğunu söyleyebilirim. Görevli tarafından nevresim, battaniye ve yastık dağıtılıyor. Nevresimler poşetlenmiş bir şekilde veriliyor. Yinede aklınıza temiz değildir gibi soru işaretleri geliyorsa yanınıza seyahatler için hazırlanana nevresim benzeri çarşaflardan alabilirsiniz.

Çöp
– Kompartmanlarda ufak bir çöp oluyor ama küçük bir pet şişesi bile içine zor sığıyor. Yanınızda mutlaka çöpleriniz için poşet bulunsun.

Tuvaletler – Yola temiz tuvaletlerle başlanıyor ama temizlik durumunu tamamiyle kullananların ne kadar temiz kullandıkları ile ilgili. Tuvalet kağıdı ve sabunun bittiğine hiç denk gelmedim ama siz yinede temkinli olmak adına yanınızda bulundurmaya çalışın.

Güvenlik

Binmeden önce nerede yazı okusam hep hırsızlığa karşı dikkatli olunmasını tavsiye ediyordu. Bulgaristan biraz hırsızları ile nam salmış bir yer. Kendinize ait bir kabinde iseniz içerden kilitleme şansınız bulunuyor. Pulmanda yolculuk yapacaksanız eğer ki özel eşyalarınızı raflara koymamanızı tavsiye ederim.

Sigara

Vagonun hiç bir yerinde sigara içilemiyor. Yolcu indirmek için durulan duraklarda ancak dışarı çıkarak sigara içebiliyor.

Yemek

Trenle yemek vagonu bulunmuyor. 9-10 saat gibi bir süre trenle olacağınız için mutlaka yanınıza yiyecek bir şeyler alın. Hatta suyunuzda alın. Sabaha kadar geçmez yoksa yolculuk.

Sınırda Pasaport Kontrolü ve Gümrük İşlemleri

Yolculuğun en kötü yeri burası aslında. Yolcu sayısı fazla ise pasaport kontrolünde 3-4 saatiniz gidebilir. Sofya’daki sınırda pasaportlarımızı alıp, işlemler bittikten sonra geri dağıttılar. Dışarı çıkmamıza hiç gerek kalmadı. Kapıkule’de çantalarımıza trenden inip önce pasaport işlemlerini daha sonrasında gümrük kontrolü yapıldı. Birde trende her yer arandı.

Bütün yurtdışı çıkışlarında harç pulu alınması zorunlu. Dilerseniz harç pulunu yolcuğa başladan önce bankalardan ödeyerek alabilirsiniz.

Sormak isteğiniz sorularınız varsa yorum bırakmanız yeterli olacaktır 🙂

Şimdiden keyifli seyahatler..

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir