Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Corona Virüsü’nden Nasıl Korunmak Gerekir?

Corona Virüsü’nden Nasıl Korunmak Gerekir?

Corona Virüsü’nden Nasıl Korunulur

Bu yazıyı bir yeri tanıtmak için değil ancak ülkemizinde bununla mücadele ettiği ve dünyanında en büyük sorunu haline gelmiş Corona (Korona) Virüsü ile hem kendi başıma gelenleri hemde İtalya’da geçirdiğim süre boyunca gözlediğim konuları sizlerle paylaşmak için yazmak istedim.

Corona Virüsü (Covid-19) Nedir?

Dünya üzerinde ilk kez 1960’lı yıllarda görülen Covid-19 olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor. Coronavirüs aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde yeniden çıkmasıyla dünyaya hızla yayılmaya başladı. 400’den fazla koronavirüs bulunuyor ve bunların içinden sadece 4’ü insanlarda hastalığa yol açıyor.

Hafif, orta ve ağır olmak üzere farklı hallerde seyredebilen Koronavirüs (corona virüs) daha önce 2002’de çıkan SARS ile 2012’de çıkan MERS virüsüyle aynı gruptandır. Soğuk algınlığına benzer bir tablo çizmesi ile bilindiği yetkililerce açıklanmış durumda. Çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı bu virüsün yeni çıkan hali oldukça ağır ve olumsuz sonuçlara neden olduğunu her gün ve her kanaldan görüyoruz.

Corona Virüsünün Belirtileri

Coronavirüsü Belirtileri

Korona Virüsü’nden Nasıl Korunmak Gerekir

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) virüsten korunmak için şu tavsiyelerde bulunuyor:

  • Ellerinizi yıkayın – en az 20 saniye sabun veya el temizlik jelleri ile ellerinizi yıkayın. Virüsün ölmesini sağlayabilir.
  • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatın ve sonrasında virüsün yayılmasına engel olmak için ellerinizi yıkayın.
  • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının – elleriniz virüsün değdiği bir yere dokunursa virüs vücudunuza bulaşabilir.
  • Öksüren, hapşıran veya ateşi yüksek kişilerden uzak durun – 1 metre uzak durmak havaya bulaşabilecek virüsten korunmanızı sağlar.

Diğer Önemli Hususlar

Kaynak: medicana.com

COVID-19’un yayıldığı alanlarda (son 14 gün) ziyaret etmiş veya yakın zamanda ziyaret etmiş kişiler için koruma önlemleri

Yukarıda belirtilen yönergeleri izleyin. İyileşmeye başlarsanız, baş ağrısı ve hafif burun akıntısı gibi hafif semptomlarla bile iyileşene kadar evde kalın. Başkalarıyla temastan kaçının ve sağlık kuruluşlarını ziyaret edin. Sağlık kurluuşlarının daha etkili çalışmasına sizi ve diğerlerini olası COVID-19 ve diğer virüslerden korumaya yardımcı olacaktır. Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, derhal tıbbi yardım alın, çünkü bu solunum yolu enfeksiyonu veya diğer ciddi durumlardan kaynaklanabilir.

Detaylı bilgi almak için Sağlık Bakanlığı‘nın 184 hizmet hattını arayarak destek alabilirsiniz.

İtalya Dönüşü Benim Uyguladığım Korona Virüsüne Karşı Önlemler

Ülkeye gelir gelmez öncelikle Sağlık Bakanlığı’nın destek hattını arayarak belirlenmiş olan hastanelerin bilgilerini öğrenip ilgili hastaneye giderek müracat ettim. Akabinde herhangi bir belirti göstermediğim için 14 gün ev karantinasında kalmam gerektiği bilgisi verildi.

Ailemle yaşadığım için öncelikle onların güvenliği için kendimi izole ettim. Odamda ihtiyacım olmadıkça dışarı çıkmadım.

Banyo ve lavaboları ayırdım. Odamdan dışarı çıkmam gerektiği zamanlarda maske takarak evin başka bir odasına geçiş yaptım. Ellerimi süreli olarak ya sabunla yıkadım yada dezenfektanla temizledim.

İtalya’da Coronavirüsü’ne Karşı Alınan Önemler

İtalya’da kaldığım 7 gün boyunca benim gözlemlediğim insanların hiç bir şey yokmuş gibi hayatlarına devam ediyorlardı. Sokakta, metroda yada otobüslerde maske takan insan sayısı yok denecek kadar azdı. Bizi dışımızda dezenfektan kullanan hiç kimseye denk gelmedim. Bütün bunlar aslında insanların virüse karşı duyarsız olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Şu an İtalya’da büyük bir hızla yayılmış olan virüsün insanların ihmalkarlığından ve duyarsızlıklarından ileri geldiğini söylesem yanlış olmayacaktır.

Sadece restoranlarda ve havaalanlarında kullanılması için dezenfektanları bulunmasına rağmen kullanan kişi sayısı oldukça azdı.

Ülkemizde de aynı durumun yaşanmaması için herkesin sağduyulu davranıp Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaları dikkate alarak gerekli önemlerini almaya davet ediyorum. Umarım bu günleri rahat bir şekilde atlatırız.

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir