Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Mart Ayına Özel 10 Yurtiçi Rota Önerisi

Mart Ayına Özel 10 Yurtiçi Rota Önerisi

Baharın Habercisi Mart Ayı

Baharın müjdecisi Mart ayı geldiğine göre hepimizin içi kıpır kıpır olmaya başlamadı mı 🙂 Kuşlar ötmeye, çiçekler tüm cömertlikleri ile renklerini sergilemeye ve güneş yavaş yavaş bize yüzünü gösterip ısıtmaya başladı. Hal böyle olunca gezme zamanlarıda geldi diyebiliriz 🙂 Gelin size bu aya özgü rotaları paylaşayım.  mart rotaları

1. Adatepe Köyü / Çanakkale

Adatepe, 1980′ li yıllarda kaderine terk edilmiş, izbe halde bırakılmış yerlerden biriymiş. Bir grup arkadaş burayı keşfedip kendi bütçeleri ile köyü evleri alıp restore etmişler.

Pırıl sokaklarında tarihin izlerini gözlemleyebilir, otlu dondurma yiyebilir, Zeus Atlarının benzersiz manzarasını seyredebilirsiniz. Tüm bunları yaparken sakin bir hafta sonu içinde buralara gelmişseniz, köyde bulunan pansiyonlarda kalabilirsiniz.

Kaz dağları’ nın tertemiz, bol oksijenli havasını ve antik çağlardan günümüze uzanan tarihi ile Adatepe Köyü bizi bekliyor.

Kaynak: www.bizevdeyokuz.com

       2. Mardin

Mezopotamya topraklarının masalı diyarı Mardin. Her sokağı ayrı bir hikaye barındırıyor. Kendinizi bir masalın içinde hissedeceksiniz gezerken. Öyle ki ayrılırken tekrar gelmek için sözleşeceksiniz. Bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış kadim şehir Mardin. Tavsiyem buralara kadar gelmişken 2 günüzü buraya ayırmanız olur. Mutlaka Dara Antik Kenti’ni görmeden dönmeyin.

Şehir o kadar çok tarihi yapıya sahip ki burada tek tek yazarsam yazı epey uzun olur 🙂 Merak edenler Mardin yazıma göz atabilirsiniz. 

Kaynak: www.gezilecekyerler.com

       3.  Behramkale

Assos Antik Liman‘ın hemen yukarısında Behramkale Köyü. Assos kendine güneşe doğru çevirmişken Osmanlı zamanında yerleşim ters tarafa olmuş ve köy bu şekilde kurulmuş. Bu güzel köyün sokaklarını görmek lazım. Hem güzel manzaraları, hem de yol kenarına dizdikleri tezgahlarda dokumaydı, hediyelik eşyaydı satan Yörükleri görmelisiniz. Behramkale’yi gezdikten sonra gün batmadan hemen bitişiğindeki Antik Şehir ve Athena Tapınağı’nı da gezmeden dönmemelisiniz.

Behramkale / bizevdeyokuz.com

       4.  Efes Antik Kenti

Antik dünyanın en önemli uygarlık, kültür, bilim ve sanat merkezlerinden biri olan Efes Antik Kenti İzmirin Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor. Türkiye’nin en güzel antik şehirleri arasında yer alan Efes Antik Kenti’nde kazılar 100 yılı aşkın süredir devam ediyor. Her biri görkemli mimari şaheser olan Celcus Kütüphanesi, Yamaç Evler, Antik Tiyatro, Kral Yolu ve çok sayıda arkeolojik eseri Efes’te en çekici yapılar.

2015 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmesi ile yerli yabancı bir çok turisti kendine çekiyor.

       5.  Pamukkale / Denizli

Kışın son günleri demişken bu aralar yapılması makbul olan diğer bir turizm etkinliği de termal tatil. Bu yılki termal tatilinize biraz da tarih eşlik etsin diyorsanız Hierapolis Antik Kenti’nin bulunduğu topraklara kısa bir yolculuk yapabilirsiniz. Buradaki termal oteller arasından hem konaklama zevkinize hem de bütçenize göre bir tesis bulabilir ve yılın son keyifli termal tatilini yapabilirsiniz. Travertenler üzerinde yürürken ayağınızın altından akıp giden sıcak suya ve gördüğünüz beyaz örtüye kendinizi bırakın.

Pamukkale

      6.  Mağusa

Yavru vatan Kuzey Kıbrıs’ın bana kalırsa en şirin şehri Mağusa, tarih kalıntıları arasında yer alan Othello Kalesi, Lala Paşa Cami, Namık Kemal Zindanı ve Salamis Harabeleri ile tarihe ve güneşe doyacağınızı garanti edebilirim. Mart ayında ortalama sıcaklık 19-20 derece aralığında oluyor. deniz ve tarih tatilini birlikte yapmak isterseniz Mayıs ayında gelmenizi tavsiye ederim. Kıbrıs’a kimlik ile seyahat etme imkanınız bulunuyor.

Salamis Harabeleri /myislandnorthcyprus.com

      7.  Birgi / İzmir

Bozdağlar’ın serin yamaçlarında yemyeşil bir coğrafya içerisinde gizlenmiş Birgi, asırlık çınar ve ceviz ağaçlarının arasından görülebilen yüksek taş duvarlı, alaturka kiremitli, ahşap pencereli evleri ile gidilesi, şirin bir köy.

İzmir‘e 110 km uzaklıktaki Ödemiş’e bağlı bir köy olan Birgi, yemyeşil dokusuyla saklı kalmış tarihi ve kültürel bir hazine gibi. 3000 nüfuslu küçük bir köy olan Birgi’nin tarihi Milattan Önce iki binli yıllara kadar uzanıyor. Frigler, Persler, Bergama Krallığı, Bizanslılar, Romalılar, Aydınoğulları ve daha sonrasında ise Osmanlılar’a bağlı olarak günümüze kadar gelmiş Birgi’ye her medeniyet kendinden izler bırakmış.

Birgi / kucukoteller.com

Buraya nasıl gidilir derseniz Basmane – Ödemiş arası çalışan trenle Ödemiş’e geçip buradan da Birgi’ye kalkan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz.   mart rotaları

    8.  Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin merkezinde yükselen Diyarbakır Surları, iç ve dış olmak üzere iki bölümden meydana geliyor. Yaklaşık 7 bin yıllık bir geçmişe sahip olan bu tarihsel hazine, Çin Seddi’nden sonra dünyadaki en eski surlar olarak biliniyor. Uzunluklarıyla Çin Seddi, Antakya ve İstanbul surlarından sonra gelseler bile diğerlerinin hiçbiri kitabeleri, burçları ve bezemeleriyle bu kadar görkemli değil.   mart rotaları

Dicle Nehri kıyısında, Diyarbakır Kalesi ile nehir vadisi arasından yer alan Hevsel Bahçeleri ise 30’dan fazla uygarlık ve kültürlerin izlerini taşıyan bir bölgede bulunuyor. Üstelik binlerce yıldır bahçe olarak var olmasıyla, tarımsal değerinin dışında, kültürel ve tarihi olarak eşsiz bir yere sahip.

Bu muhteşem surlar ve bahçeler, organik bir bütünlük içinde oldukları için birlikte değerlendirilerek Unesco Dünya Mirası Sit Alanı Listesi’ne 2015 yılında alınmış.  Detaylı bilgi için Diyarbakır  yazıma göz atabilirsiniz.mart rotaları

       9.  Sultan Sazlığı / Kayseri

Sultan Sazlığı Koruma Alanı, İç Anadolu Bölgesinde yer alan Kayseri iline bağlı Develi ve Yeşilhisar ilçelerinin sınırları içerisinde kalıyor. Dört tarafı dağlarla çevrili Develi, kapalı havzasının en alçak kesimlerinde yer alıyor. Kuzeyinde Erciyes Dağı, doğusunda Develi Dağı, güneyinde Aladağlar ve batısında Karadağ ile Hodul Dağı bulunuyor. 1. Derece Doğal Sit Alanı, Ramsar Alanı ve Milli Park olma özelliklerini taşıması açısından koruma altına alınmış.

Sultan Sazlığı

Sazlıkların arasında bulunan 1km’lik yürüyüş parkurunda yürürken Erciyes Dağı manzaralı harika kareler çekebilirsiniz. Fotoğrafçıların uğrak yerlerinden biri olan Sultan Sazlığı’na Kayseri merkezden kalkan minibüslerle ulaşmak mümkün.

      10.  Gökçeada

Yavaş yavaş yazın geldiği bu günlerde artık yaz tatilinizi geçirebileceğiniz bir yer hakkında bir şeyler yazmak doğru olur diye düşünüyorum. Bunun için ilk Gökçeada’dan başlamak istedim. Eski adı ile İmroz. Burası Türkiye’nin en büyük adası olmakla birlikte güneşin en son battığı İnce Burun’da burada bulunuyor.   mart rotaları

Bir zamanlar Rumlara ev sahipliği yapan ada da halen Rumların bulunduğu Zeytinli ve Bademli köylerini mutlaka görmelisiniz. Halen nasıl bozulmadan kalabilmişler bilmiyorum ama sizde gidip kendi gözlerinizle görün. Taştan yapılma minik evler, çiçeklerle renklenmiş sokaklar, arnavut kaldırımları. Zeytinliköyü’nde Madamın Dibek Kahvesi’ne de  çok güzel bir dibek kahvesi içebilirsiniz. mart rotaları

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir