Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Konaklama Ve Eğlence Garantili-Couchsurfing Nedir?

Konaklama Ve Eğlence Garantili-Couchsurfing Nedir?

Seyahatlerde konaklama olmazsa olmaz bir durum. Kimi çadırda kalmak ister kimi konforundan ödün vermek istemez ama öyle ya da böyle konaklama işimizi bir şekilde hallederiz. Yerel halka birileri ile tanışmak ve bütünleşmek için en uygun ve güvenilir yöntemi olan Couchsurfing nedir ? Nasıl kullanılır bir göz atalım;

Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing Nedir?

Couchsurfing , kanepe sörfü demek. Açıklamak gerekirse tanımadığınız birinin koltuğunda uyumak diyebilirim. Kulağa çok saçma geliyor böyle söyleyince dimi. Belki bir çoğunuz adını duymadı belki de duydu ama ne için kullanılır, amaçı nedir bilmiyor. Benim çevremde  de bu uygulamayı duyan ya da kullanan arkadaşım çok azdı. Doğruyu söylemek gerekirse bende bu yıl keşfettim aslında.

Çok sevdiğim biri bu uygulamayı yıllarca kullanmış. Bende onun tavsiyesi ile Karadağ’ da kullanmaya başladım. Benim kullanım amaçım daha çok ingilizcemi geliştirmek ve farklı kültürlerden insanlarla etkileşim içine girebilmekti.

Couchsurfing , meslegini “adventurer extraordinaire & social networker” olarak tanimlayan 1978 dogumlu Casey Fenton tarafından kurulmus, kendi deyimiyle “uluslararasi bir konukseverlik servisidir. 2004 yılında Kaliforniya’da kurulmuş. Zaman içinde Facebook satın almıştır. Bu site insanların kendi evlerinde konaklama ihtiyaçı duyan misafirleri evlerinde ağırlamaktır. Temel mantık olarak böyle çalışmaktadır. Sadece bu da değil. Yalnız gezmek istemezseniz. Size yardımcı olacak birilerini bulmanızda mümkün. Bunun dışında etkinlikler falan da olabiliyor. Onlara takılıp yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Couchsurfing Kullanımı ve Üyelik 

5 dakikalık Couchsurging Nedir? Nasıl kullanılır, güvenli midir soruların yanıtlarına youtube videomdan izleyebilirsiniz. Kanalıma abone olup videoumu beğenerek daha çok içerik üretmeme katkı sağlayabilirsiniz 🙂

Couchsurfing Nedir?

Uygulamayı https://www.couchsurfing.com den indirebilirsiniz.Uygulamayı indirdikten sonra profil bilgilerinizi oluşturmanız gerekiyor. Kendinizle ilgili gerekli bilgileri yazdıktan ve fotoğraflar ekledikten sonra artık hazır. Sonrasında gitmek istediğiniz lokasyonu seçip, o bölgede misafir ağırlamaya uygun üyeleri arayabilirsiniz. Ya da seyahat planınızı girip insanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Profiliniz ne kadar dolu olursa şansınız o kadar yüksek olur. Size güven duymazlarsa evlerini açmayacaklardır. İletişime geçtiğiniz kişi sizin hakkında ne kadar fazla bilgiye sahip olursa , kültürünüzü öğrenmek isteyecek ve sizinle daha fazla vakit geçirmek isteyip sizden bilgi edinmek isteyecektir.

Couchsurfing Güvenli Mi

Couchsurfing kullanıpta başına herhangi bir şey gelmiş birini duymadım. Profili dolu olmayan ve bana güven vermeyen insanları evime almadım. Ya da öyle insanların evlerine gitmedim. Birde uygulamanın getirmiş olduğunu Referans bölümü var. Evinizde ağırladığınız, sizin kaldığınız ya da birlikte vakit geçirdiğiniz kişiler tarafından sizin hakkınızda olumlu ya da olumsuz görüş bildirmeleri isteniyor. Gideceğiniz bölgede bunlara dikkat edebilirsiniz. Size insanlar hakkında bilgi verecektir. Zira bu referansları yazanlar gerçek kişiler.

Couchsurfing Ücretli Mi

Kesinlikle herhangi bir ücret ödemeden rahatlıkla kullanabilirsiniz. Onaylı kullanıcı olmak için bir ödeme yapabilirsiniz ve ben hiç yapmadım. Hakkınızda referans yazıldığında zaten onaylı kullanıcı haline geliyorsunuz. Üyeler sizin onaylı kullanıcı olmanızdansa yapılan yorumlara daha çok önem veriyorlar.

Size ilk kullanıma başladığımdaki deneyimimi de anlatmak isterim. Konaklama istekleri geliyordu ama ben bir türlü güvenip kabul edemiyordum. Çekincelerim vardı. Herkes gibi. Sonrasında Karadağlı bir arkadaşım bana yardım etti. Nelere dikkat etmeliyim vs konusunda. Hatta ilk misafirimi o yönlendirdi. 100 referansı vardı. Tabiki böyle olunca kabul ettim ve başlamış oldum.

Şimdiye kadar canımı sıkacak bir durum olmadı. Bazı evlerde kurallar olabiliyor. Onunla eve girip çıkabilirsiniz gibi. Kimiside evinin anahtarını verebiliyor. Duşu vs. kullanırken izin istemelisiniz.

Konaklama da fazla konfor beklemeyin derim öncelikle. Sizi kanepesini kullanma hakkı veriyor ama yastık ve yorgan gibi şeyleri vermeyebilirler. Ben evimde ağırladığım kişilere yastık, yorgan verince şaşıranlar oluyordu. Genelde bunun pek yapılmadığını söylüyorlardı.

Bazı bölgelerde fazla kullanıcı olmayabiliyor. Dubrovnik gezimde konaklama yapabileceğim kimseyi bulamamıştım. Ama uygulama sayesinde biri ile tanıştım. Akşam beni oranın en popüler mekanına götürdü ve çok güzel zaman geçirmiştim.

Not: 2020 Mayıs ayı ile cüzide olsa bir ücret alınmaya başlandı.

Halen görüştüğüm Çinli bir kızla da bu uygulama sayesinde tanıştım. Evimde 2 gece ağırladım. Tamda hafta sonu gelmişti. birlikte bolca vakit geçirme imkanımız oldu. Birlikte ilk defa otostop çektik 🙂 Yemek yaptık. Film izledik.

Bu uygulama sayesinde tanıştığım Karadağlı biri ile de harika bir arkadaşlık kurdum. Ne zaman yardıma ihtiyaçım olsa hemen geldi. Ev sahibimle konuşmaktan, evden taşınmama kadar. Neyi nerden almam gerekiyor vs gibi.

Ayrıca sanırım benim şansıma evimde ağırladığım bir çok insan gelirken bana hediye getirdi. Ufak şeyler bunlar tabiki ama insanı mutlu etmeye yetiyor kesinlikle.

Couchsurfing Nedir

Hiç mi başına bir şey gelmedi ya da ilginç bir şey yaşamadın mı derseniz. Ağırladığım bir Belçikalı ağırladığım bir kişi valizinde patates çıkarmıştı. Yanında seyahat esnasında patates taşıyanıda hiç görmemiştim 🙂

Evimde ağırladığım insanlardan o kadar fazla şey öğrendim ki. Tabi ki dil geliştirme konusunda da yardımları dokundu ama kültürleri hakkında bilgiler edindim. Yeni şeyler öğrenmenin kesinlikle maddi bir karşılığı yok.

Sizde gittiğiniz yerlerde bu deneyimi yaşamak isterseniz. Bir yerden başlamanın tam zamanı. Konaklamayı imkanı sunarken ayrıca kültürel etkileşim ve insanlarla tanışma imkanı sunan böyle kaç sitene uygulama mevcuttur.

Daha sonra ki yazıda görüşmek üzere.

İyi Günler.

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir