Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Yurt dışında Banka ve Kredi Kartı Kullanımı

Yurt dışında Banka ve Kredi Kartı Kullanımı

YURT DIŞINDA KART KULLANIMI

Yurt dışında kredi kartı ve bankamatik kartı nasıl kullanılır? Avantaj ve dezavantajları nelerdir? Nelere dikkat edilmeli? Sizden habersiz, kart bilgileriniz çalınır ve kullanılırsa ne yapmak gerekir biraz bunlar hakkında size bilgi vermek istiyorum. yurt dışında kart kullanımı

Yurt dışında Bankamatik Kartı Kullanımı

Yurt dışında bankamatik kartınız ile alışveriş yapabileceğiniz gibi ATM’lerden para da çekebilirsiniz. Çalıştığınız bankanın dünya çapında şubeleri varsa, bankamatiklerini bularak komisyon ödemeden para çekimi yapabiliriniz. Bankanıza ait bankamatik yoksa, Kartınızın üzerinde bulunan logoların ( visa, master card vb. ) olduğu bankamatikleri tercih edebilirsiniz. Para çekmek istediğiniz de işlemi tamamlardan sizden ne kadar komisyon kesileceği bilgisini verecektir. Bazı bankaların anlaşmaları gereği komisyonsuz çekim yapabilirsiniz ancak bahsettiğim gibi bunu çekim sırasında anlamanız mümkün olacaktır. Genelde komisyonlar 1 ile 5 USD arasında değişkenlik göstermektedir. Komisyon ödememek adına ya da en düşük miktarı ödemek için AVM ya da çok fazla ATM’in olduğu bir yerde tek tek deneyerek size en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Sık seyahat ediyorsanız eğer 2 USD bir şeyde değilmiş diye düşünmeyin toplamda epey fazla edebilir.

Yurt dışına ilk defa çıkacaklar için hazırladığım İlk defa yurt dışına çıkacaklara öneriler yazıma göz atabilirsiniz.

Yurt dışı Bankamatik Kartı Kullanımı
Yurt dışı Bankamatik Kartı Kullanımı

Çalıştığınız bankadaki statünüze göre bazen yurtdışı çekim ücreti alınmamaktadır. Normal bir banka müşterisi iseniz 10-15 TL arasında ayrıca çekim ücreti ödersiniz.

Son detay olarakta, para çekmek istediğinizde direk TL hesabınızdan çekim yapmış olursunuz. Hangi ülke iseniz o ülkenin para biriminde size ödemeyi yapar. Bazı bankalarda TL hesabınızda bakiye yoksa USD ya da Euro hesabınızdan çekim yapma imkanınız olabilir. Bunu öğrenmek için mutlaka bankanızla iletişime geçmelisiniz.

Gittiğiniz ülke USD ya da Euro kullanmıyorsa çekim yaparken önce USD ye sonrada o ülkenin para birimine çevrilir. Bu durumda zarar etmiş olursunuz. Tavsiyem bankamatik kartınıza USD ya da Euro hesabınızı tanımlatın.

Alışveriş yapmak için bankamatik kartınızı kullanabilirsiniz. Yukarıda belirttiğim gibi kur çevrimi yapılarak hesabınızdan düşecektir.  yurt dışında kart kullanımı

Gideceğiniz ülke az gelişmiş bir ülke ise bağlantı hatası ve benzeri şeyler yaşayabilirsiniz. Bunun için mutlaka 2. bir kart taşımanızda fayda var.

Yurtdışında Kredi Kartı Kullanımı

Yurt dışı Kredi Kartı Kullanımı
Yurt dışı Kredi Kartı Kullanımı

Açıkcası fazla nakit taşımamak adına kredi kartımı yurtdışında daha çok kullanıyorum. Genelde uçak biletimi ve otel ödemesini kartımla yapıyorum. Aslında cebimdeki dengelemek adına hem nakit hem kartı tercih ediyorum.

-Başınıza hoş olmayan şeylerin gelmemesi için kredi kartını kullanırken dikkatli olmanızı öneririm.

-Yanınıza mutlaka alternatif olması açısından fazladan ödeme seçeceği bulundurun.-

-Hesap ödemesi yaparken, kartınızı başkasına vermeyin. Mutlaka gözünüzün önünde yapılmasını isteyin.

-Ödeme yaparken size yerel para birimi yoksa USD mi olsun diye sorulursa, USD’yi tercih edin. Yoksa 2 kur işlemine tabi olacağı için zararlı çıkarsınız. yurt dışında kart kullanımı

-Kredi kartınızın ekstresinin nasıl geleceğini önceden belirleyin. TL olarak gelmesini isterseniz, yurtdışı harcamalarınız ekstrenizde TL olarak görünecektir. Alışveriş yaptığız yerin gün sonu yaptığında Merkez Bankası kuruna göre işlem gerçekleştirilir. 

Kredi kartından herhangi bir komisyon alınmadığından bu ödeme aracını tercih edebilirsiniz.

Kredi Kartımdan Bilgim Dışımda İşlem Yapılmış

Benim en çok sinirimi bozan durum sanırım bu olsa gerek. Tam eyvah durumu. Kıbrıs’a gittiğimde nasıl olmuşsa bilgilerim alınmış ama çok alakasız bir yerden 24,32 USD’ lik bir işlem gerçekleştirilmiş. Tabi benim bunu anlamam kredi kartımda USD ekstresini görmemle oldu. Bankaya gidip işlem itirazı için dilekçe yazdım ve sonuçlanması bekledim. Sonunda işlem iade edildi ve ben rahatladım. Bir hafta kartsız kaldım çünkü yeni kartın basılıp gelmesini bekledim.

Başınıza böyle bir durum gelirse hemen bankanızın çağrı merkezini arayıp, kartınızın kapatılmasını talep edin. Kimi bankada telefonla itirazı kabul ederken kimisi de şubeye gelmeniz gerekiyor diye tutturuyor. Yetkiliye itirazı nasıl yapacağınızı sorarsınız.  yurt dışında kart kullanımı

İtiraz ettikten sonra yine bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte benim çalıştığım bankadan geri dönüş 10 günü buldu. Kimi bankada 2-3 haftaya kadar çıkabiliyor. Malum itiraz talebimizin yurtdışına gidip geliyor. Umarım başınıza böyle tatsız bir şey gelmez.  yurt dışında kart kullanımı

Benim size aktaracaklarım bu kadar. Sizin sormak ya da eklemek istediğiniz bir şeyler olursa yorum olarak yazmanız yeterli.  yurtdışı kart kullanımı

Seyahatle kalın,

Elif

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

2 thoughts on “Yurt dışında Banka ve Kredi Kartı Kullanımı

  1. Merhaba benim sorum şu,
    Yurtdışında kullandığım kartımdaki harcama kaç gün yada saat sonra online işlemlerde görülür yada türkiyede ki limitimden düşer.

    Babamla ortak limitli bir kartımız var yaptığım harcamayı Ne zaman öğrenir diye merak ediyorum. Birde bu sistem ülkeden ülkeye göre değişimi.

    Bir arkadaşımın söylediğine göre aynı durumda bir kart ile kendisi avrupada eşi türkiyede (bilmeden) harcama yapmış ve ay başında extre borcu kart limitinin çok üstünde gelmiş.

    1. Merhabalar, bu bankadan bankaya değişebilen bir konu. En doğru bilgiyi çalıştığınız bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir