Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi

Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi

Roma Havaalanı Ulaşım Rehberi

Roma’ya ulaşım sağlayabileceğiniz 2 havaalanı bulunuyor, bunlar: şehrin merkez havaalanı olan kullanılan Fiumicino–Leonardo da Vinci Havalimanı ile daha çok charter uçuşlarda kullanılan Ciampino Havaalanı. Her iki havaalanından da şehir merkezine ulaşım kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz fazlaca alternatif bulunuyor. Şehir merkezine rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz tren, otobüs vb. ulaşım seçeneklerinden yazımda sizlere bahsetmek istiyorum. Roma havaalanı ulaşım rehberi nasılmış:

Roma Fiumicino Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Fiumicino–Leonardo da Vinci Havalimanı, kentin 38 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

THY ve Pegasus tarafından haftanın her günü düzenlenen ve yaklaşık 2,5 saat süren uçak yolculuğu ile havaalanına rahatlıkla varılabiliyor. Bulunduğu konum itibari ile İtalya’nın değil tüm Avrupa’nın en yoğun havalimanlarından biri olarak biliniyor. Bu nedenle özellikle kent merkezine gitmek isteyenlere oldukça fazla alternatif sunuyor.

Bu havaalanında uluslar arası uçuşlar Terminal B’den gerçekleşiyor. Gelelim Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerine…

1- Roma Havalanı Tren ile Ulaşım

Leonardo Express/ Roma Havaalanı Ulaşım
Leonardo Express/ Roma Havaalanı Ulaşım

Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım sağlayan 2 farklı tren seçeneği bulunuyor. Bu seçeneklerin ilki olan Leonardo Express, 06.23-23.23 saatleri arasında faaliyet gösteriyor.  Havalanından kaltıktan sonra yaklaşık 32 dakika içerisinde kentin ana tren istasyonu olan Roma Termini‘ye ulaşılıyor.

Yoğunluğun olduğu saatlerde 15 dakikalık araklıklarla hareket eden express trenlerin hareket sıklığı maksimum 30 dakikada bire çıkıyor. Ulaşım anlamında bana biraz pahalı gelsede hızlı olması nedeni ile tercih edilebilir. Bilet fiyatı 14 Euro.

Biletler, online satış kanalından veya havalimanındaki peronda bulunan gişelerden satın alabilirsiniz.

Kent merkezine gitmek için demir yolunu tercih edenlerin yararlanabilecekleri ikinci seçenek, FL1 banliyö trenleri. Hafta içi 15 dakikada bir, hafta sonu ve resmi tatillerde ise 30 dakikada bir hareket eden banliyö trenlerini özellikle zaman açısından bir kısıtlaması olmayanlara öneriyorum. Çünkü bu trenlerle kent merkezine ulaşmak isterseniz, metro veya tramvay aktarması yapmanız gerekiyor.

Ostiense ve Tiburtina istasyonlarından metronun “B” hattına, Trastevere’den ise 8 numaralı tramvaya aktarma yapılıyor. Bilet fiyatları kişi başı 8 Euro. Bu fiyata ek olarak 1,50 Euro daha ödeyerek, toplu taşıma araçlarında geçerli bileti de satın alabilirsiniz. (Bu tren Termini’ye gitmiyor.)

Bu tren için de biletleri yukarıda verdiğimiz linkten veya havaalanındaki gişelerden satın alabilirsiniz.

2- Terravision Otobüsü

Terravision Otobüsü
Terravision Otobüsü

Roma havalanından şehir merkezine ulaşım sağlayabileceğiniz en uygun seçeneklerden biri olan Terravision Otobüsü  tek yön bilet fiyatı 5,80 Euro. Havalimanının 3 numaralı terminalden hareket eden araçların gidiş-dönüş bilet fiyatları ise 9 Euro.

Gündüz saatlerinde her 30 dakikada bir havalimanından hareket eden otobüsler, 55 dakika içerisinde tıpkı Leonardo Express trenlerinde olduğu gibi merkez tren istasyonu olan Termini’ye ulaşım sağlıyor.

Biletleri, online satış kanalından ve terminalde bulunan gişelerden alabilirsiniz.

Eğer Terravision’a ait araçlarla kent merkezine seyahat etmeye karar verirseniz, otobüslerde yer bulabilmek için ufak bir detayı atlamamanız gerekiyor. Bu detay elinizdeki açık bileti, gişelerde biniş kartına dönüştürmekten ibaret. Yani size verilen bilet açık bilet gibi işlem görüyor. Uçak biletlerinde açık bilet mantığı gibi.

Seferlerde koltuk sayısı limitli olduğu için ilk gelen ilk koltuğu kapar durumu var. Turizm sezonunun yoğun olduğu ayarlarda seferden en az yarım saat önce biniş kartınızı almaya çalışın. Şehir merkezinden havaalanına giderken de otobüslerde yer olmama durumunu düşünerek seyahat planınızı biraz daha esnek yapmaya özen gösterin.

3-  SIT Bus Shuttle

SIT Bus Shuttle
SIT Bus Shuttle

SIT Bus‘ın servisleri, Roma şehir merkezine gitmek için otobüs seferlerini tercih edenlerin yararlanabilecekleri bir diğer seçenek. 30 dakikalık aralıklarla hareket eden servis otobüsleri aracılığıyla Termini Tren Garı‘na veya Vatikan‘a ulaşım sağlayabilirsiniz.

İlk sefere 07.45’te başlayan otobüsler, 23.50’ye kadar hizmet vermeye devam ediyor. 3 numaralı terminalin çıkışındaki duraklardan kalkan araçlar vasıtasıyla direkt Termini’ye gitmek isteyenlerden 6 Euro talep ediliyor.

Vatikan’a ulaşım sağlayan hattın bilet fiyatı ise 6 Euro. Biletlerinizi gidiş-dönüş birlikte almak isterseniz ücret 11 Euro ödüyorsunuz.

Biletleri dilerseniz sefer saatleri ile ilgili tüm detayları bulabileceğiniz firmanın resmi web sitesinden ya da terminal 3’teki gişeden satın alabilirsiniz.

Termini, 1 saat 15 dakika sürüyor. Online bilet alırken Termini’ye gitmek istiyorsanız adreste “Via Marsala 5” seçmeniz yeterli.

4. T.A.M Otobüsleri

T.A.M Otobüsleri
T.A.M Otobüsleri

Bizimde seyahat sırasında kullanmış olduğumuz bir başka otobüs servisi de T.A.M. Roma Fiumicino Havaalanı’ndan Termini Tren İstasyonu‘na ve tam tersi yönde ücretler 7 Euro. Gidiş dönüş bilet ücretleri ise 10 Euro.

Fiumicino Havaalanı’ndan Termini Tren İstasyonu’na ulaşımın ortalama 1 saat sürdüğü T.A.M Otobüsleri Terminal 3‘deki duraklardan kalkıyor. Ücretsiz wifi servisi de olan T.A.M otobüs biletlerini şu linkten satın almanız halinde yerinizede garanti etmiş oluyorsunuz. Online olarak alabileceğiniz gibi terminaldeki gişelerden de biletinizi alabilirsiniz.

5. Belediye Otobüsü

Roma’ya şehir merkezine en ucuz ulaşım aracı belediye otobüsleri. Helede zaman kısıtınızda yoksa Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım için belediye otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Roma Belediyesi gözetiminde hizmet veren otobüsler, iç hatlar gelen yolcu terminalinin hemen aşağısında, zemin katta, bulunan duraklardan hareket ediyor. Öğrendiğim bilgilere göre gündüzlere zamanında kalıyor olsada geceleri kalkış saatlerinde aksaklıklar yaşanabiliyormuş.

Gün içerisinde TerminiTiburtina yönüne direkt giden bir hat bulunuyor. Bu seferden yararlanmak isterseniz, Terminal 1‘in bagaj alanındaki mavi tabelalı dükkândan, 4,50 Euro ödeyerek otobüse binmek için ihtiyacınız olan bileti satın alabilirsiniz.

Eğer Roma’da 3 günden fazla kalacaksanız, otobüse binmeden önce Terminal 3’teki turizm ofisinden Roma Pass almanızı tavsiye ederim. Böylece belediye otobüsü de dâhil olmak üzere tüm şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilirsiniz.

Ciampino Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Ciampino Havaalanı
Ciampino Havaalanı

Daha çok Ryanair, Easyjet, Wizzair gibi ekonomik  hava yolu şirketlerinin varış noktası olarak kullandıkları Ciampino Havalimanı, kentin 15 kilometre kadar güneydoğusunda bulunuyor.

Kent merkezine giden direkt tren bağlantısının olmadığı Roma’nın 2 numaralı havalimanı, bu açığını farklı ulaşım seçenekleri ile kapatıyor.

Terravision Otobüsü

Ciampino Havaalanı/ Terravision Otobüsü
Ciampino Havaalanı/ Terravision Otobüsü

Tıpkı Leonardo da Vinci Havalimanı’nda olduğu gibi, konu Ciampino Havaalanı şehir merkezi ulaşım olunca akla gelen ilk seçenek Terravision‘a ait otobüsler oluyor. Aşağı yukarı 40 dakika süren kent merkezine transfer hizmetinin son durağı Termini Tren Garı.

Avrupa’nın pek çok önemli kentinde faaliyet gösteren firma bu yolculuk için konuklarından kişi başı 6 Euro talep ediyor. Otobüsler her 30 dakikada bir havalimanından kent merkezine doğru hareket ediyor. Biletinizi seçeceğiniz tarihler doğrultusunda tek seferde gidiş dönüş olarak almak isterseniz ücreti 9 Euro.

SIT Bus Shuttle

Roma havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberinin Ciampino’ya ayırdığım bu bölümünde sizlere önerebileceğim 2. seçenek, günde 25 sefer düzenleyen SIT Bus Shuttle.

Firma buradan hem Vatikan‘a hem de kentin kalbindeki Termini‘ye seferler düzenliyor. Seferler 07.45’te başlayıp, 23.50’de sona eriyor. Direkt Termni’ye ve Vatikan’a giden hatlar kişi başı ücreti 6 Euro olarak belirlenmiş.Biletinizi tek seferde gidiş dönüş almak isterseniz de ücret 11 Euro.

Özetle Roma Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Yazıda sizlere detaylıca anlattığım bilgilerin özetine yapmak gerekirse, her iki havaalanından da şehir merkezine ekonomik seyahat etmek için belediye otobüslerini kullanabilirsiniz.

Toplu taşıma tercih edenlere ise Fiumicino Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda rotanıza göre tren veya T.A.M. Otobüsleri’ni, Ciampino Havaalanı şehir merkezi ulaşım konusunda ise yine Terravision Otobüsleri’ni tavsiye ederim. İki havalanında seyahatim esnasında kullanma şansım oldu ve benimde deneyimlediğim firmaları size tavsiye ediyorum.

Seyahatle Kalın…

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir