Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Flixbus Nedir? Flixbus Bileti Nasıl Alınır?

Flixbus Nedir? Flixbus Bileti Nasıl Alınır?

Flixbus ile Avrupa’da Seyahat

Çoğunuz artık otobüs mü kaldı diyeceksiniz belki, hatta dediğinizi duyar gibiyim. Uzun yolculuklarda çekilecek gibi değil belki ama halen Avrupa’da birbirine komşu olan ülkeler arasında tren ve otobüsler aktif olarak kullanılıyor. Bende ilk defa Avrupa’da otobüs yolcuğunu deneyimlemiş oldum. İtalya seyahatimde hem uygun hemde gece olması yüzünden tercih tercih ettiğim Flixbus ile Roma-Napoli, Napoli- Floransa, Pisa-Roma arasında deneyimleme imkanım oldu. Peki bu Flixbus nedir? bilet nasıl alınır? Ucuz mudur? sorularına gelin yazımı hep beraber okuyalım.

Flixbus Nedir?

2011 yılında Almanya’da kurulmuş olan Flixbus 9 yıldır Avrupa’da bir çok ülke ve şehri birbirine en uygun şekilde ulaşım imkanı sağlamayı hedefliyor. Şuan için Avrupa’da 29 ülke ve 2500’den fazla seyahat rotasına seferleri bulunuyor. Varış noktasına zamanında ulaşım ve kullandıkları otobüslerle çevreyi korumayı hedefliyorlar.

Flixbus Bileti Nasıl Alınır?

Flixbus Bileti Nasıl Alınır?

Biletinizi https://tr.flixbus.com/ site üzerinden rotanızı seçerek gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz mobil uygulamalarıda bulunuyor. Kalkış ve varış güzergahlarını ve tarihinizi seçin, bir sonraki ekranda size o rota üzerindeki bütün seferleri size gösterecek. Size uygun saati seçip bilgilerinizi doldurduktan sonra ödeme yaparak işleminizi tamamlamış olacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra belirtmiş olduğunuz email adresine bilgilerin içerdiği bir eposta alacaksınız. Binerken kullanacağınız QR kodu da mailin içinde bulunuyor. Dilereniz gelen mailden çıktı alın yada QR kodunuzu Wallet’ınıza ekleyin. Tercih sizin.

Flixbus Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 • Otobüse binerken mutlaka QR kodunuzu hazır bulundurun. Görevli biniş esnasında QR kodunu okutmak isteyecektir.
 • Koltuk seçimlerinde ekstra ücret istenmektedir. Koltuk seçmemeniz durumunda otobüsteki belirli yerlere oturabilirsiniz.
 • Bazen öğleden sonraki saat ile sabah erken saati karıştırabilirsiniz. Saatinizi iki kere kontrol ettiğinizden ve Flixbus’ın yönetmeliği doğrusunda bazen otobüslerin 5 dakika önce veya sonra kalkma ihtimaline karşın, kalkış saatinden en az 15 dakika öncesinde kalkış noktasında olduğunuzdan emin olun.
 • Biletinizde belirtilen durakta inip binmeniz gerekmektedir. Biniş ve iniş yerlerini seçerken dikkat edin.
 • Sınır geçişlerinde Pasaport kontrolü yapılabilir. Mutlaka pasaportunuz yanınızda olsun.
 • Genelde her otobüs yolcuğunda üşürüm. Klimaları nedense hep soğuk olur. Aynı durum Flixbus içinde geçerli kazak yada sweatshirt bulundurun. Gece hava soğuk olmasına rağmen içerdeki klimadan epey bir üşüyüp montumu üzerine örtmek zorunda kalmıştım.
 • Söz konusu otobüs olduğu için ve birden fazla noktada yolcu indirip bindirdiği için gecikmeler yaşanabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.
 • Flixbus’ın ana istasyondan kalkacağını düşünmeyin. Bazen durak hemen yol kenarında olabilir o yüzden bilette belirtilen yere dikkat edin. Biz buna dikkat etmediğimiz için şehirin 11 km uzaklığında bir istasyondan binmek zorunda kaldık. phptgpgpg 🙂
 • Flixbus otobüslerinde ayakkabı çıkarmak yasak 🙂 Bunuda belirteyim 🙂
 • Yağmurlu havada valizini bagaja verecekseniz ıslanma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Pisa’dan Roma’ya geçerken aşırı yağmur vardı ve çantalarımız bagaja vermiştik. gece 3 gibi otobüsten indiğimizde çantalarımız sırılsıklam oluştu 🙁
 • Interflix, Avrupa’daki her yere yapılabilecek beş yolculuğa 100 Euro ödemenize olanak sağlıyor. Rezervasyon yaptığınızda size üç ay geçerli olan beş adet fiş verecek. Yolculuğunuzu rezerve etmek için, yolculuk gününden 48 saat önce bileti fiş kodunuzla alabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu anlaşmanın bazı kuralları da var. Örneğin, aynı rota içinde direkt geri dönüş yolculuğu yapamazsınız. Ayrıca fişler sadece direkt yolculuklar içindir. Eğer yolculuk yapacağınız otobüs güzergahta değişiyorsa, iki fiş kullanmanız gerekli.

Birde benden küçük bir hediye olarak düşünün yada bir jest Facebook’daki Flixbus Turkey grubuna katılırsanız %20 ile %10 arasında indirim alabileceğiniz kodu temin etme imkanınız olacaktır 🙂

Seyahatle kalın…

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir