Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Özel Araçla Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

Özel Araçla Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

Özel Araçla Yurt Dışına Çıkmak

Öncelikle yurt dışına çıkacağınız araç, mutlaka sizin adınıza kayıtlı olması veya aracın üzerine kayıtlı olduğu kişinin de sizinle beraber seyahat ediyor olması gerekli. araçla yurt dışına çıkmak

Eğer araç üzerinize kayıtlı değilse de araç sahibi kişiden ya da kurumdan vekaletname almanız gerekiyor. Şirket araçları için de aynı durum geçerli.

Avrupa ülkeleriyle yapılan Viyana Antlaşması’na göre, artık çipli ehliyetiniz (uluslararası ehliyet de hala geçerli ama çok masraflı olduğundan tercih edilmiyor), Schengen vizeniz ve uluslararası geçerliliği olan trafik sigortanız (green card) ile yurt dışına çıkış yapabiliyorsunuz. Eskiden uluslararası ehliyet şarttı. Şimdi çipli ehliyete bunun yerine geçiyor.

Bulgaristan sınırda uluslararası ehliyet istemiyor ama polis durdursa gösterebilmeniz gerekiyor. Bulgar polisi rüşvet yemesiyle meşhur. Yabancı plakayla kolay bi hedef olabilirsiniz.

Gürcistan ise, ne uluslararası ehliyet, ne de çipli ehliyet istiyor. Belge toparlamanız gerekmiyor. Ehliyetiniz, ruhsatınız ve tüm yolcuların kimlikleri yeterli. Her şeyi sınırda hallediyorsunuz. Sınırda ibraz edilen şöför dışında kimsenin arabayı kullanmaması isteniyor. Ona göre ayarlamanızı yapın. Ayrıca pasaport gerekmiyor, nüfus kağıdıyla sınır geçebiliyorsunuz. Ama oradan da diğer ülkelere geçmeyi planlıyorsanız mutlaka yanınıza pasaportunuzu alın. Ülkeden pasaport ile çıkanların 15 TL harç ödemesi gerekirken, nüfus kağıdı ile çıkanların ödemesi gerek yok.

Şirket aracıyla çıkış yapacaklar aşağıda prosedürleri bulabilirler.

Uluslararası Ehliyet Gerekli mi? Nereden alınır?

Yurt dışına kendi aracınızla çıkmak istiyorsanız şimdiye kadar Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na gidip her yıl uluslararası ehliyet çıkartmanız gerekiyordu. Üstelik bu ehliyeti ilk çıkartırken 446 TL ardından her yıl yenilerken de 245 TL ücret ödeniyordu. Bu tek seçenekti. Artık uluslararası ehliyete çok daha ekonomik ve uzun süre geçerli olan çipli ehliyet alternatifi doğdu.  4 Ocak 2016’dan itibaren başlayan çipli ehliyet uygulaması ile birlikte dağıtılan yeni ehliyetler uluslararası geçerlilik kazandı ve Turing’e her yıl para ödemekten kurtulduk. Yani çipli ehliyetiniz varsa uluslararası ehliyetiniz olması artık geremiyor. Uluslararası ehliyet uygulaması hala yürürlükte, ama çipli ehliyet şeçeneği doğunca pek bir mantığı kalmadı.

Yurt Dışında Arabayla Gitmek İsteyebileceğiniz Bazı Yerler

– Bulgaristan’ın en ünlü kayak merkezlerinden, 2014 Kış Olimpiyatları aday şehri Bansko İstanbul’a sadece 570 km uzaklıkta. 19-21 Şubat’ta 180 TL’ye Cuma’dan Pazar’a konaklamanız mümkün, Uludağ’da aynı tarihin fiyatları 1.080 TL gibiydi.

– Yakın Ege sahillerinde artık gezecek yeriniz kalmadıysa, artık sıra Yunanistan’a gelmiş olabilir. İstanbul’a 300km uzaklıktaki Alexandroupoli’den başlayarak Yunanistan’ın bakir koylarını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

– Burgas (İstanbul’dan 340 km), Varna (İstanbul’dan 450 km) Türkiye’ye göre son derece ucuz, Karadeniz kıyısında yer alan Bulgaristan’ın turizm mekanları. Hafta sonu kaçamakları için aradığınız yeni alternatifler olabilir.

– Batum! Rize, Artvin, Kars, Trabzon ve komşu şehirlerde yaşıyorsanız Batum süper bir hafta sonu kaçamağı! Size 2 günde Batum’un suyunu sıkmanız için süper bir program önerimiz bile var. Hafta sonu Batum önerilerimiz için tıklayın. Batum Gezi Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz. Daha çok vaktim var derseniz de o zaman Kutaisi Gezi Rehberine bir göz atın:)
Artvin – Batum arası  75 kilometre.
Trabzon – Batum arası  206 kilometre.
Rize – Batum arası 127 kilometre.

Yeşil Sigorta, yani Uluslararası Sigorta Nedir, Nereden, Nasıl Alınır?

Yeşil Sigorta Örneği

Bu sigortaya aynı zamanda Yeşil Sigorta (Green Card) da deniliyor. Bu sigorta yurtdışında yaşanan herhangi bir kaza durumunda sizi değil karşı tarafı güvence altına alan nitelikte. İsterseniz bu sigortayı standart trafik sigortanıza ek olarak yurtdışı eklemesi olarak da yapabiliyorsunuz. Bu belge tüm anlaşmalı ülkelerde geçerli en standart belgelerden. Avrupa ülkelerine girişte gümrük kapısında sizden bu belge isteniyor.Bu sigortayı çıkartmak için Taşıt Ruhsatı ve Türk Trafik Sigortası fotokopileri gerekli. 15 günden 1 yıla kadar geçerli olabilen Yeşil Sigorta’nın harçları da geçerlilik süresiyle doğru orantılı olarak değişiyor. Devletin belirlediği Turing tarifeleri aşağıdaki gibi.

15 Gün – 47,25, 1 Ay – 59,06€ Euro

2 Ay – 82,69€ Euro, 3 Ay – 106,31€ Euro

4 Ay – 129,94€ Euro, 5 Ay –153,56€ Euro

6 Ay – 177,19 Euro, 1 Yıl – 236,25 Euro

Şirket aracıyla yurt dışına nasıl çıkılır?

Her şirket aracının yurt dışına çıkarılmasına sıcak bakmıyor. Öncelikle şirketten bu konuda izin koparmanız lazım. Şirket sıcak bakıyorsa, standart uygulamaya (çipli ehliyet/ green card) ek olarak,  noterde size şirketin yurt dışı oto vekaleti vermesi gerekiyor.

Çipli Ehliyet

Çipli Ehliyet Nedir ?

Avrupa’ya uyum çerçevesinde çipli ehliyet uygulamasına geçildi. 01 Ocak 2016 itibariyle yeni basılan tüm ehliyetler çipli artık. Yani yeni sürücülere otomatik olarak çipli ehliyet veriliyor ve aracını yurtdışında kullanacak olsun veya olmasın, eski tip ehliyet sahiplerinin de 31.12. 2020’ye kadar ehliyetlerini yenilemeleri bekleniyor.

Yeni tip çipli ehliyetlerin geçerlilik süresi eskisi gibi evladiyelik değil. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri için 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri için 5 yıl.

Bu ehliyetlerle yurtdışına özel araçla çıkmak da kolaylaştı. Bu yazıda size eski uygulamalar neydi, artık ne oldu ve neler yapmalısınız onları anlattık.  yurt dışına özel araçla çıkmak

Çipli Ehliyetin Eski Tip Ehliyetten Farkı Ne?

Yeni tip çipli ehliyetlerin kullanıcı açısından en büyük farklar şunlar:
1. Ehliyet sınıfına gören değişen 5 yada 10 yıllık aralıklarla yenilenme zorunluluğu
2. 180 ülkede geçerli olması ve bu sayede artık AB’de dolaşmak için uluslararası ehliyete gereksinimi ortadan kaldırması
3. Türkiye’deki ve yurt dışındaki sistemlerin birbirini görebilmesini sağlaması. Böylece artık yurt dışında işlenen trafik suçları Türk sürücülerin yanına kalmayacak.

Eskiden 9 ehliyet sınıfı vardı, artık 17 oldu. Peki, eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgelerine karşılıkları neler?

A1 sınıfı  → M ve A1 sınıfı sürücü belgesi,
A2 sınıfı → M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgesi,
B sınıfı   → M, B1, B, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,
C sınıfı  → M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi,
D sınıfı → M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi,
E sınıfı  → (28.4.1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,
E sınıfı →  (28.4.1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgesi,
F sınıfı  →  M ve F sınıfı sürücü belgesi,
G sınıfı →  M vöe G sınıfı sürücü belgesi.   yurt dışına özel araçla çıkmak

Not: Bir çok defa İpsala Sınır Kapısı’ndan Yunanistan tarafına giriş yaptım. Yoğun dönemlerde oldukça sıra bekleme durumu olabileceğini şimdiden hatırlatmak isterim. Yeşil sigortanızı yola çıkadan önce yaptırma imkanınız varsa mutlaka ki önceden hallettirin derim.  yurt dışına araçla çıkmak

Seyahatle kalın.

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir