Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Kotor Körfezi ‘nde Görülmesi Gereken 10 Yer – Karadağ

Kotor Körfezi ‘nde Görülmesi Gereken 10 Yer – Karadağ

KOTOR KÖRFEZİ GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Karadağ bence Avrupa’da vizesiz gidilebilen en güzel yer, Karadağ’ın en tatlı yeride Kotor Körfezi. Adriyatik Denizi’ninde ki en güzel koylardan birine konumlanmış yerleşim Venedik tarzı mimarisi, İtalyan mutfağı, muhteşem ötesi manzarası, cana yakın insanı ile ben çoktan aşık oldum.

Kotor Körfezi’nde başta Perast, Dobrota ve Kotor olmak üzere, birbirinden güzel irili ufaklı birkaç yerleşim var. Kotor gezinizi hepsini dahil edecek şekilde bir plan yaparsanız süper olur. Bu yazımda Kotor Körfezi’nde nereleri görmeli nasıl bir plan yapmalı bunları açıklamaya çalışacağım.

Kotor Körfezi Nerede?

Kotor Körfezi

Yukarıda görmüş olduğunuz haritadaki mavi ile işaretli iç körfezin adı Kotor. Az sonra anlatmaya başlayacağım tarihi şehrin, hem de içinde bulunduğu körfezin adı. Yazımda sadece Kotor’dan değil, körfezin içinde bulunan bütün yerleri size aktarmaya çalışacağım.

Bu kadar övgüden sonra artık kaçırmamanız gereken yerlere:

KOTOR ÖNERİLERİ

      1. Tarihi Kotor ( Stari Grad ya da Old Town )

Kotor Old Town

Benim aşkım Kotor, Budva’dan yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Buraya Podgorica’dan ve Budva’dan otobüsle gelebilirsiniz. Otobüs fiyatları 6 euro. Burası UNESCO tarafından koruma altına alınan şehirlerden biri. Ülkenin en çok turist çeken de şehri. İlk şehrin içine girdiğimde sanırsam dilim tutulmuştu. Sanki bir hikayenin içinde gibiydim. 1 saate yakın öylece karşı kıyıyı izledik. Tam bir fiyord görüntüsü vardı. Sonrasında şehri gezmeye başladık. Kotor yeni ve eski şehir olarak iki bölümü ayırılıyor. Yeni şehirde fazlaca görülmesi gereken bir şey yok. Konaklamak isterseniz sahil şeridin de kalabileceğiniz daha pansiyon vari yerler bulunuyor. Biz Garni Hotel Vila Paonija’da kaldık. Kişi başı gecelik konaklama için 20 Euro ödedik.  Ve sabah kahvaltısında yediğim omletin tadını hiç unutamam. Çalışanlarda epey sıcak kanlıydı.

Kotor Körfezi

Eski şehir ( Stari Grad) bölgesine girdiğimde ise her yerinden tarih akan görüntüsü ile güvende hissi vermişti. Bu bölgede de kalabileceğiniz güzel yerler bulunmaktadır. Bütün  sokakları hayran hayran yürüdük. İnsanı gerçekten büyülüyor. Dar sokakları, taş kaldırımları, tarihi yapıyı bozmadan dekore edilmiş cafe ve restoranları görebilirsiniz. Her ne kadar turistlik olsada bu bölge halen yaşayan insanlar bulunmaktadır. Şehrin tarihi Venediklilere dayanmaktadır. Bu bölgede birde kedi müzesi var. Sezon nedeniyle kapalı olmasından dolayı biz gezemedik ama kedi severlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Bütün bunları yaparken her sokakta başka bir pencere açılacak zihninizde. Gözünüz arada tepe de kale göreceksiniz. İlk başlarda çıkıp çıkmamak arasında gidip gelebilirsiniz tabi ama bunu yapmadan dönerseniz gerçekten çok pişman olacağınızı temin edebilirim. Hangi düşünce ile dağa sur ve kale yapmışlar halen aklım almıyor ama yaklaşık olarak 3000 basamak sonrasında en tepeye ulaşmış oluyorsunuz. Yürüme esnasında birde klise görmeniz mümkün şu an kullanımda olmadığın dan dışardan bakmanız mümkün. Manzara paha biçilemez tabiki.

     2. Perast

Perast

Perast, Kotor’dan yaklaşık olarak 12 km uzaklıktadır. Kotor’dan Nerceg Novi’ye giden otobüslere binerek Perast’ta inebilirsiniz. Dikkat edin ineceğiniz yeri kaçırmayın sakin. Burası da Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Belki sizi Kotor kadar büyük bir yer beklemiyor ama gezerken her an tarihin izlerini seyrederken kendinizi peri masalında gibi hissedebilirsiniz. Sahil şeridinde yürüyüp yine sahil kenarında bulunan restoran ve cafelerde oturup huzura doymanızı tavsiye ederim. Arkanızda ihtişamlı dağlar, karşısında huzurlu ve güzel bir deniz ve etrafınızda tarihin izlerini taşıyan yapılar sanırım söylenecek pekte söz yok. Şehirde görmenizi gerektirecek Sveti Nikola Kilisesi ve Saraydan müzeye çevrilmiş Perast Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Perast’ta kalınır mı? Tabi ki kalınabilir. Huzurun kalbine bir yolculuk yapmış olursunuz. Tam kitap yazmalık bir yer. Çok fazla alternatife sahip bir yer olmadığını söylemeliyim. Konaklama önerilerimi ilerleyen yerlerde belirteceğim.

Ne kadar zaman ayırmalı? Tepelere çıkıp, fotoğraf çekeyim, manzarayı izleyeyim ve bir kahve içeyim derseniz 2 saat yeterli olacaktır.

     3. Our Lady Of The Rock ( Kayaların Leydisi )

Our Lady Of The Roks
Kaynak: mylittleadventure.com

Perast’ın tam karşısında 2 tane minnoş adacık var. Bunlardan birisi doğal, birisi yapay ada. Doğal olanın üzerinde bir manastır olduğu için ziyarete kapalı. Diğeri, yani yukarıdaki fotoğrafta görünen, yapay bir ada, adı da Our Lady Of The Rocks. Üzerinde bir kilise ve müze bulunuyor. Perast sahilindeki ufak tekneler kişi başı 5 Euro’ya adaya götürüp getiriyorlar.

     4. Dobrota

Dobrota

Karadağ’ın geneldinde otelden çok ev tutma olayı yaygın. Bizim de konaklama önerimiz Dobrota’da bir ev tutmanız. Eğer yazın buraya geliyorsanız ve gelmişken denize de girmek sizin için önemliyse doğru yer burası. Kotor geziniz boyunca yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de denize sıfır, manzaralı evlerden kiralamak. Bu evlerin önlerinde denize girebileceğiniz iskele ve şezlongları oluyor.

Bir uyarmam gereken husus da Karadağ’da dekor konusunda işletmelerin çok zevk sahibi olmadığı. Evlerde deri ya da leopar desenli koltuklara denk gelebilirsiniz. Kiralayacağınız evleri Booking ya da Airbn’den rahatlatlıkla bulabilirsiniz. Mutlaka deniz manzaralı ve bir balkonu olsun 🙂

Neden Dobrota Derseniz:

  • Konaklamayı bırakın, Dobrota’da bir iskele de sandalyede yaşlanabileceğimi düşüdüm. Burası da muhteşem tarihi evlerden oluşan bir sahil kasabası. Moduda harika, herkes evlerinin önündeki minik iskelelerden denize giriyor, sahilde paten kayıyor, balık tutuyor.
  • Gelmişten deniz tatili de yapmak isterseniz Kotor Körfezi’nde yüzmek için en iyi nokta burası (ama bi Budva plajı da beklemeyin). Kotor şehrinin önündeki deniz çok temiz olmayabiliyor çünkü koy çok dar olduğu için sirkülasyon pek yok. Perast’ta o sıkıntı yok ama hem tekne trafiği var, hem de epey akıntı.

      5. Risan

Risan

Risan, körfezdeki en eski ve en iç yerinde bulunan yerleşim yeri. Tarih MÖ. 4 yüzyıla dayanan bu yer, o dönemlerin kraliçesi Teuta ile biliniyor.

Risan’da ne görmek gerekiyor derseniz, Güneydoğu tarafında, 2. ve 3. yüzyılın başlarına dayanan Roma Mozaikleri yer alıyor. Bu mozaikleri 5 tanesi günümüze kadar gelebilmiş. Mozaiklerin en ünlüsü uykunun tanrısı Hipnoz’dur.

Risan’dan Perast’ta doğru giderken yol üzerinde Banja Manastırı’nı görebilirsiniz. Manastırın tarihi 12. yüzyıla kadar dayanır.

      6. Tekne İle Körfez Turuna Çıkın

Buraların tadı en çok tekne ile çıkıyor, onu bi söyleyelim. Dobrota, Perast, Kotor, hepsinin sahilinde yüründü mü kiralık tekne bulunabiliyor ama en çok seçenek Kotor’da.

Tekne turu seçenekleri

  •  Kotor Old Town’un hemen önünde bir otopark var. İşte onun önündeki sahilden kalkan dolmuş gibi tekne turları var. 1 saatlik tur Kotor’dan direkt Perast’a geçiyor, yarım saat Our Lady Of The Rock adasında mola veriyor. Bunlar kişi başı 10 Euro.
  • Bir de uzun turlar var. Onlar Boka’dan çıkıp açık denize gittiklerinden yüzmek için daha iyiler. Onları da yine aynı yerden ayarlayabilirsiniz.

      7. Herceg Novi

Herceg Novi

Herceg Novi, Karadağ’ın Güneybatısında Kotor Körfezi’nde yer alan şehirlerden biri. Orjin Dağları’nın eteklerinde kurulu güzel, sempatik ve sevimli bir şehir. Tarihi 1300’lü yıllarına kadar dayanıyormuş.  Osmanlı İmparatorluğu şehri kanlı savaşlar sonrasında fethetmiş.. Şehrin hakim tepesinde bulunan Kanli Kula adında ki kale, bu sebepten bu adı aldığı söylenir.

Merdivenleri çıkarken epey yorulacağınız kesin. Günümüzde kültürel konsere ev sahipliğide yapmaktadır. Kaleye giriş 1 Euro dur.Kalenin aşağısında bulunan zindanları gezerken benim gibi sizinde tüylerinizin diken diken olacağını tahmin ediyorum. O dönem ki esirler elleriyle duvarlara kazıyarak resimler yapmışlar. Tabi unutmadan bu şehir yılın büyük bir bölümünde güneş almaktadır. Tertemiz denizi ile de oldukça cezbedici.

Stari Grad bölgesi ise, sizi Kotor kadar çok etkilemeyecek belki ama bölgede ki Sahat Kula, Spanjola Kalesi ve Forte Mare Kalesi şehrin o dönemlerden miras olarak kalan yapıları.Buralara kadar gelmişken görmek lazım. Şehirde bol bol merdiven çıkacağınızı söylemeden geçemeyeceğim. Burda konaklamak istersiniz. Biz Hotel Aurora’da konakladık. Konumu itibari oldukça güzel. Belki pahalı gelebilir kişi başı 25 euro ya konakladık. Şehrin sırtlarına doğru gecelik 10-15 euroya konaklayacak yerler bulmanız mümkündür.

      8. Tivat

Tivat

Kotor’dan Tivat’a yaklaşık 20 dakikada varabilirsiniz. Karadağ’ın ikinci havaalanı burda bulunuyor. Dünyanın farklı bölgelerine uçak bulmanız mümkün. Türkiye’den buraya ne yazık ki uçuş bulunmuyor. Yaklaşık 9000 nüfusu bulunan bu şehirde havalanın ne iş var derseniz. Burası jet sosyetenin oldukça uğrak bir yeridir. Karadağ’ın en büyük ve Avrupa’da bilinen Port Montenegro bulunmaktadır. Ünlü bir çok markanında mağazasına rastlayabilirsiniz. Şehirde Trg Sv. Roko Meydanı ve Buca-Lukovic Sarayı’nı görmenizi öneririm. Sahil şeridi trafiğe kapalı olan bu şehirde yan yana bir sürü cafe ve restoran bulabilirsiniz. Bunlardan birinde oturup kendinizi manzaraya bırakmanızı öneririm. kotor körfezi

Tivat merkezinde pek yapılacak bir şey yok o yüzden size çevreyi gezmenizi öneririm. Tivat yakınlarında bulunan Gornja Lastva gitmenizi tavsiye ederim. Geleneksel dans ve müzikler ile gerçekleşen Fiest Haftası ile bilinmektedir.

      9. Mutlaka Kotor Körfezinde Araba İle Turlayın

Yazımın baş taraflarında otobüslede ulaşım sağlayabileceğini belirtmiştim. Bende Körfezin tadı en iyi araba ile dolaşarak çıkarılabilir. Dağlar denizin hemen kıyısından yükseldiği için tüm yol sahilden ve eşsiz manzaralardan geçiyor. Yol boyu hakkında yazılmamış, ünlü olmayan ama tatlılıktan yıkılan ufak yerleşimlerden geçecek, bol bol arabandan inip fotoğraf çekeceksiniz.

      10. Denize Girmek İçin

Bajova Kula Beach

Bi konunun üzerinden tekrar geçmek isterim: Kotor aslında deniz tatili için ideal yer değil. Plajları meşhur olan yer Budva ancak Kotor’da da yüzme imkanı var. Örnek vermek gerekirse burayı daha çok Türkiye’deki Bozcaada ya da Cunda gibi düşünebilirsiniz.
Körfez boyunca herhangi bir yerde denize girmek istersen kimse seni tutmaz. O yüzden bize nerede denize girilir derken plajdı/ beach club’dı sorduğunuzu varsayarak cevaplıyorum:   kotor körfezi

Bajova Cula – Kotor’dan Perast’a giderken yolunuzun üzerindeki Bajova Cula tüm körfezin en güzel beach club’ı. İçinde restoran ve bar da var. Deniz olarak da, tesis olarak da tüm körfezin en iyisi. Yerler erkenden kapılabilir, rezervasyon yaptırmakta fayda var.  Yoldan girişini kaçırmanız çok muhtemel, konuma bakarak gidin. Konum için tıklayın.

Kotor Körfezi’nde Nerelerde Konaklama Yapılır

Forza Terra Hotel

Yazımı yazarken benim konaklamadığım yerlerin bilgilerini sizinle paylaştım. Başka seçenek yok mu! derseniz, o da mevcut fazlasıyla. Bazıları sizin için araştırdım:

Apartments Villa Zvicer

Apartments Villa Zvicer’ın verandalı ve deniz manzaralı stüdyo daire, teraslı stüdyo daire gibi seçenekleri olan daireler, Dobrota merkeze 2 kilometre mesafede kalıyor. Şezlonglu özel bir plajı da var. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Ribica

Ribica Apartments’ın özelliği deniz kenarında olması. Yani odanızın önünde deniz, dağ ve Kotor Eski Kent bölgesi manzaranız var. Bisiklet kiralayıp yakınlarındaki sahillere kolaylıkla geçebilirsiniz. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Popovic

Kotor’un eski şehir bölgesinde yer alan daireler, merkezi konumuyla size ulaşım kolaylığı sunuyor. Fiyatlara kahvaltı dahil değil ama dilerseniz kendi kahvaltınızı kendinizin hazırlayabileceği alanı var. Fiyatları da oldukça uygun ama öyle lüks bir beklentiniz olmasın. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Apartments Ponta

Bir yatak odalı daire, iki yatak odalı daire, standart daire, stüdyo daire ve stüdyo apart deniz manzaralı olmak üzere oda seçenekleri var. En alt katların daha çok bahçe manzarası var. O yüzden manzara için birinci katı tercih etmek isteyebilirsiniz. Detaylı bilgi & Rezervasyon

Hotel Palazzo Radomiri

Bu otel 4 yıldızlı otantik bir butik otel. Sakin Boka Koyu’ndaki 18. Yüzyıldan kalma Barok bir kaptan köşkünün restore edilip yeniden işlevselleştirilmesi ile oluşturulmuş. Doğrudan denize girebileceğiniz kendi sahili olan otelde açık yüzme havuzu, spa ve fitness olanakları da var.  Detaylı bilgi & Rezervasyon

Araç Nereden Kiralanır?

Araç kiralamanın daha iyi olacağını önermiş biliyorum. Birazda ondan bahsetmem de fayda var. Podgorica Havalimanı’nda bulunan hepimizin bildiği şirketlerden araç kiralayabilirsiniz. Kiralama yapmadan önce şunu belirteyim ki, 500 Euro depozito isteniyor. Kredi kartı limitinizi ona göre ayarlamalısınız. Otomatik araç oldukça zor bulunuyor. Tercihiniz bu yönde ise son dakikalara bırakmayın. Yurt dışı araç kiralamada dikkat edilmesi gereken yazım için Tıklayınız    kotor körfezi

Karadağ’da daha uzun zaman geçirip diğer yeride görmek istiyorum diyorsanız, Karadağ Gezilecek Yerler yazıma göz atabilirsiniz.

Seyahatle kalın…

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir