Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Doğanın İçinde Bir Gün – Yuvacık Gezisi

Doğanın İçinde Bir Gün – Yuvacık Gezisi

İstanbul’dan Kaçış Rotası Yuvacık

İstanbul ve Kocaeli binalarının Marmara’da birleşmesine pekte bir şey kalmadı. Bir kaç yıl içinde büyük ihtimal şehirler iç içe geçmiş olacak. İstanbul’un bu betonlaşmış yapılarına rağmen Kocaeli bizler için can simiti görevi görüyor ve bu can simitlerinin başınıda Yuvacık çekiyor.

Kocaeli biz İstanbullu doğa severlere epey cömert davranmış. Hal böyle olunca sınırları içinde nefes alacak bir çok alan bulunuyor. Bu yazıda bunların tamamını paylaşmayacağım ama içlerinden çok sevdiğim yerlerden biri olan Yuvacık hakkında sizi biraz bilgilendireyim.

Yuvacık ( Kirazdere ) Barajı – Başiskele

Kocaeli ilinin İzmit merkez ilçesine bağlı olan Yuvacık, İzmit merkeze 10-12 km uzaklıkta. İzmit Körfezi’nin doğu ucunda bir yayla görünümünde, doğal güzellikleri içinde barındıran ormanlık bir alan. Uzun yıllar Ermenilere ev sahipliği yapan Yuvacık ve köyleri Osmanlının son döneminde Karadeniz ve Kafkaslardan gelen göç sonrası Türk nüfus yerleşmeye başlamış. Şimdilerde nüfusun büyük bölümünü Rizeliler oluşuyor. Biraz şehrin stresinden kurtulayım, nefes alayım birazda dağ havası alayım diyorsanız tam adresi Yuvacık.

Yuvacık İstanbul’dan yaklaşık 100 km uzaklıkta. Araçınızla gitmek istiyorsanız bir buçuk saatte orada olabilirsiniz. Eğerki otobüsle gitmeyi düşünüyorsanız Otogardan kalkan Kocaeli otobüsleri ile şehir merkezine gidip oradan da Yuvacık minibüslerine binmeniz gerekir.

Yuvacık Barajı
Yuvacık Barajı

Yuvacık’ta Neler Yapılır

Hazırda artık Şubat ayını ortaladığımız şu günlerde güneşin bize cömert davrandığı bir hafta sonu, günübirlik bir plan yapılarak gidilesi bir yer Yuvacık.

Biz erken araçımıza atlayıp doğru yola koyulduk. Hedef Yuvacık’ta kahvaltı yapmak öncelikli. Şarkı söyleyerek geçen yolun sonunda kahvaltı yapacağımız tesise geldik. Kahvaltıyı dere kenarında bulunan Karaaslan Kamping’de yaptık. Kahvaltı şahaneydi diyemem ama o fiyat için oldukça çok seçenek ve bir türk kahvesi vardı 🙂 Kişi başı 45 TL.

Bu tesis size aslında bir çok etkinlik yapma imkanıda sağlıyor. Kahvaltı sonrası dere kenarında bulunan yürüyüş rotası ile gezip ağaçlara kurulmuş ip salıncaklarda keyifle sallanabilirsiniz. Sanırım ben bütün gördüğüm salıncaklarda sallanmış olabilirim 🙂

Sonbaharda sarının bütün tonlarına, baharda ise yeşilin bütün tonlarına doymak mümkün. Baraja karşı bir fotoğrafta çekinmeden dönmek olmaz tabi ki.

Kahvaltıdan sonra yürüyüş esnasında dere üzerinde ziline yapıldığını da gördüm. Karadeniz’de oldukça meşhur olmuş bu aktivite burada da mevcut. Sadece bu da değil dilerseniz atv ile bir tur yapılabiliyor.

Yuvacık Taş Köprü

Kirazdere üzerinde inşa edilmiş tek kemerli bir köprü. Üzerinde bir pano var ama kitabesi günümüze ulaşmadığından kim tarafından ve ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Söylentilere göre tarihi 1950’li yıllara dayandığı söylenmekte. Çevrede bulunan köyleri birbirlerine bağlıyor.

Taş Köprü - Yuvacık
Taş Köprü

Aytepe

Burası Yuvacık’ın üzerinde yer alan ve yaklaşık 100 metre yükseklikte bulunan eski adı ile Ayıtepe, günümüzdeki adı ile de Aytepe Bölgesi. Aytepe’de yürüyüş ya da koşu yapılabilecek güzel bir parkur bulunuyor. Toprak yol olan bu parkur yürüyüş için ideal. Yediklerimizi eritmek için harika bir aktivite 🙂  Aytepe’ye giderken Beşkayalar Tabiat Alanı ile SoğukdereSıcakdere ve Kirazdere’den geçiliyor.

Yuvacık Konaklama

Yuvacık- Gazi’nin Yeri

Dere manzaralı ahşap evlerde ya da küçük bungalovlarda konaklama yapabileceğiniz Gazi’nin Yeri, hafta sonu kafa dinlemek için ideal. Hem bitişiğindeki Karaaslan kadar kalabalık olmuyor hem de geniş alanında sıkış tıkış olmadan rahat rahat zaman geçirebiliyorsunuz. Aktiviteler için Karaaslan Camping’e yürüyerek 5 dakikada gidebilirsiniz. Ayrıca serpme kahvaltısı tam anlamıyla muhteşem ve çok hesaplı.. Ahşap evlerden sabah kalkınca yeşili içinize çekmek ise daha da harika..

Kocaeli, Yuvacık- Karaaslan Kamping

Yuvacık Barajı’ndan sonra Başiskele Köyü’ne bağlı kamp alanında bungalov ve ağaç evlerde konaklayabilirsiniz. Çadır alanı bulunmuyor. Doğa yürüyüşleri, Jeep safari, ATV parkuru, Paintball ve derenin bir yanından öteki yanına havada asılı kalarak yapılan aktivite gibi birçok aksiyonda bulunabilirsiniz. Restoranı da olduğu için hafta sonu ve bayram günlerinde özellikle kalabalık. Yemek masalarının bazıları derenin üzerine kurulmuş. Burası diğer yere göre biraz daha kalabalık oluyor. kahvaltı için öğlene kalmadan giderseniz çok daha iyi olur.

Yuvacık Gezi Rehberi
Yuvacık Gezi Rehberi

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir