Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Fotoğraf Düzenlemesinde Kullandığım 10 Uygulama

Fotoğraf Düzenlemesinde Kullandığım 10 Uygulama

Sosyal medyada gördüğümüz o harika fotoğrafların nasıl yapıldığını hepimiz kesinlikle merak ediyoruz. Sosyal paylaşım ağlarında birbirinden şahane, capcanlı, harika renk geçişlerinin olduğu muhteşem fotoğraflarla dolu. Benimde baktıkça için gitmiyor değil tabi ki. Artık annem babam bile sosyal medya ile ilgileniyorken, sanırım fotoğrafla ilgisi olmayan kimse kalmadı gibi.
Blog yazıları yazmaya başladığımda bunu epey merak etmeye başladım. Deliler gibi araştırmaya başladım. Bu yapmadan öncede kullandığım uygulamalar vardı ama bunu daha profesyonel yapmaya başladığım da işler eskisi gibi olmuyor. Hep daha iyisi olmalı gibi bir durum oluşuyor. Şimdi size benimde kullandığım dünya çapında en çok kullanılan fotoğraf uygulamalarından bahsetmek istiyorum.

Lightroom CC

Benim için 1 numara olan Lightroom CC, profesyonel fotoğrafçıların bile en çok tercih ettikleri uygulama diyebilirim. Takip ettiğim yerli yabancı birçok İnstagram kullanıcı bu uygulamayı kullanıyor. Asıl amacı profesyonel olarak fotoğrafları düzenlemek için bilgisayarlar için tasarlanmış, Adobe markasının paket programlarından biri. Cep telefonunda kullanılan uygulamasının içinde bulunan bazı bölümler ücretli durumdadır. Ücretsiz olan bölümü bile sizin için yeterli olacaktır.

www.helpx.adobe.com

Peki telefondaki uygulama ile ne yapabiliriz derseniz. Telefondaki Lightroom size ilk başka çok zor gelebilir. Kendiliğinden otomatik modu ile direk resimlerinizi düzenleyebilirsiniz. Eğer benim gibi bundan keyif alıyorsanız, basit renklendirmeler, düzenlemeler, keskinleştirmeler ve içinde bulunan doğal filtreler ile vazgeçemeyeceğiz harika bir uygulama.


Bir fotoğrafı düzenlerken, dehaze, contrast gibi kısımlarda aşırıya kaçmamaya çalışmalısınız. Gözüne güzel görünmesi sizin için ideal olandır.
Bilgisayarda kullanmak için 7 günlük deneme süresi ile kullanabilirsiniz. Telefondaki uygulama göre oldukça geniş yelpazeye sahip durumda. Saman içinde iğne aramak gibi. Günümüz teknolojisinde aradığınız şeyin videolarına kolayca ulaşabilirsiniz. Lighroom CC ile de alakalı birçok video bulunmaktadır.

Uygulama linki : İOS & Android

Vscocam

Bir aralar oldukça sık kullandığım uygulamalardan bir tanesi. Fotoğraflara duru ve sadece efektler verebileceğiniz bir uygulama. Sanırım bilmeyen yok gibidir. Olmazsa olmaz diyebileceğim uygulamaların başında geliyor.
Vscocam en iyi tarafı içinde bulundurduğu filtreleri. Rengi ile parlaklığı ile oynamanıza gerek kalmadan, sadece filtreleri kullanarak oldukça doğal ve dikkat çekici fotoğraflara dönüştürebilirsiniz. Hali hazırda hem ücretsiz hem de ücretli filtreleri bulunmaktadır. Benim favorilerim HB1 – HB2 – A6. Sizde kullandığınız da kendinize favorilerinizi tespit edersiniz.
Hem Apple Store’da hem de Google Play’den uygulamayı indirebilirsiniz.

Uygulama  linki :   İOS  & Android

Sanpseed

http://thetechnews.com

Benimde kullandığım oldukça popüler uygulamalardan bir tanesi. Hakkını vermek lazım kullanması oldukça kolay. İnce ayar yaparak direk ayarlamaları kendisine bırakabilirsiniz. Ayrıca sadece fotoğrafların belli yerinde ışıklandırma yapabilir. Fotoğraftaki eğrileri düzenleyebilir. İyileştirme özelliğini kullanarak fotoğrafta bulunan bir boru ya da çöp parçasını yok edebilirsiniz. Bunlar dışında fotoğrafların üzerine metin yazabilirsiniz. Bazen Lightroom’da düzenlediğim bir fotoğrafı Snapseed’e alıp oradan da kalan son ayarları yapıyorum.
Hem Apple Store’ da hem de Google Play’ den uygulamayı indirebilirsiniz.

Uygulama linki : İOS  & Android

Afterlight

Yukarıda yazdığım uygulamalar kadar ünlü olmasa da içinde bulundurduğu bir ayarı yüzünden tercih ediliyor. İlk açtığınızda ne kadar çok filtre varmış üstelikte bedava diye sevinebilirsiniz ama filtreleri kullandığınızda biraz aşırı olduğunu fark edeceksiniz.

www.windowscentral.com

Afterlight uygulamasının en çok tercih edilme nedeni Dusty ve Light Leak seçenekleri. Bu seçenekler ile fotoğrafları eskitilmiş ve eski kamera görüntülerine dönüştürebilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra size yine de aşırı gelirse, şiddetini azaltma seçeneği de sunuyor. İlla ki olduğu gibi kullanmak zorunda değilsiniz.
Hem Apple Store’ da hem de Google Play’ den uygulamayı indirebilirsiniz.

Uygulama linki :  ( Apple Store’da Afterlight 2 olarak bulunmaktadır)  İOS  & Android

Unfold

İnstagram’ da Unfold kullanmayan kalmadı sanırım. Bu uygulama hem fotoğraf hem de video kategorisine diyebilirim. Bu uygulama ile fotoğraf ve videolarınıza çerçeve ve kolajlama yapabilirsiniz. Daha çok İnstagram hikayelerinin daha şık görünmesine yönelik olsa da içinde bulunan özelliği ile İnstagram postuna uygun kaydedebilirsiniz.

www.gearpatrol.com

Benim oldukça sık kullandığım bu app, ücretli ve ücretsiz tarafları bulunuyor. 25 adet ücretsiz çerçeve&kolaj seçeneği var. Ücret verip alsanız bile asla pişman olmayacağınız, her gün keyifle kullanacağınız bir uygulama. Benim favorim FF1 – RP1 içinde çerçeveler.

Uygulama linki : İOS & Android

Over

Kullanması oldukça keyifli ve kolay bir ara yüze sahip Over. Fotoğraflarınızın üzerine farklı fontlarda yazılar yazabilirsiniz. Özel tasarlanmış efektler ve kullanacağınız uygulamaya göre boyutlarını ayarlayabileceğiniz benim olmazsa olmaz canım Over’ım. Hatta hikaye kapaklarınızı bile Over ile oluşturabilirsiniz.

www.idownloadblog.com

Uygulamanın ücretsiz olan tarafı kısıtlı imkan tanıdığından bir zaman sonra ücret alıp satın alma istediği oluşturuyor. Satın alsanız dahi, her gün kullanabileceğiniz ödediğiniz ücreti fazlası ile çıkarabilirsiniz. Son gelen özelliği ile birlikte videolar içinde özel tasarlanmış efektler eklendi.

Uygulama linki : İOS & Android

Plotaverse

İnstagram görmüş olmanız muhtemel hareketli fotoğrafları görmüşsündür. Bazı yerler sabitken bulutların ya da suyun hareket ettiği, işte bu uygulama ile yapılıyor. Ben henüz harikalar yaratamadım ama deniyorum. Sitenin içindeki fotoğraflar ise enfes. Yapılan ince ayarlar ve efektler ile fotoğraflarınız canlı hale gelecekler. Benim uğraşmak çok keyif alıyorum. Sizde deneyin eminim seveceksiniz.

Uygulama Linki : İOS & Android  ( Hem İos’da hem de Android’ de ücretlidir. Bazı bölümleri ücretsiz kullanabilirsiniz. )

Adobe Photoshop Fix

www.teknoblog.com

Photoshop Fix, fotoğraflar üzerinde bölgesel olarak renklerle oynayarak düzenlemeler yapabileceğiniz bir uygulama. Ayrıca fotoğraf üzerinde lekeli bir alan varsa telefondan basitçe bunu halledebiliyorsunuz. Rahatlıkla her türlü fotoğrafınız için uygulayabilirsiniz.

Uygulama linki : İOS & Andorid

Facetune

Ödediğiniz parayı sonuna kadar hak eden uygulamalardan biri Facetune. Beğenmediğiniz selfie ve portrelerinizi iki fırça darbesiyle sanat eseri haline getiren harika eğlenceli bir uygulama. Yüzünüzdeki lekeler ve çizgiler hop kayboldu. Göz renginizi değiştirebilir hatta dişleriniz bembeyaz hale bile getirebilirsiniz. Oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine de sahip. Kullanımı da oldukça kolay. Kusursuz fotoğraf diye bir şey var.

Uygulama linki : İOS ( ücretsiz )& Andorid ( 16 TL ücretli )

Enlight Pohotfox

2017 yılında yılın uygulaması seçilen Enlight Pohotfox sosyal medyada paylaştığımız fotoğrafları düzenlemek için alternatiflerden birisi. içinde bir filtre barındıran bu uygulama iki farklı resimi iç içe geçirmenize imkan sağlamaktadır.Üstte geçmiş fotoğraflar ve çift pozlama gibi özellikleri bulunmaktadır. Ücretli ve oldukça başarılı bir mobil fotoğraf düzenleme uygulaması olan Enlight’ın ücretsiz versiyonu olan Enlight Photofox sadece iOS platformunda Apple kullanıcılarına hitap ediyor.

Uygulama linki : İOS & ( Andorid’ de bulunmamaktadır. )

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir