Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Çipli Pasaport Nedir? (E-Pasaport)

Çipli Pasaport Nedir? (E-Pasaport)

Eski tip pasaportları 2015 yılında tamamen kullanımdan kaldırıldı. Yerine “e-Pasaport” geldi. Çipli pasaport, elektronik pasaport, e-pasaport, hepsi aynı şey demek. Yeni pasaportlar 2011 yılından beri kullanılmaktadır.

 Çipli pasaport nedir?

Elektronik pasaport ya da e-pasaport ya da çipli pasaport denilmesinin sebebi içinde emniyet mensuplarının özel cihazlarıyla okunabilen ve içinde sizin kişisel biometrik özelliklerinizi barındıran bir bilgilerin olması. Biometrik nedir derseniz ? “Biometrik” kişinin ölçülebilir biyolojik izlerini ifade eder. Yani biometrik sistem yüzünüz, parmak iziniz, imzanızı ölçerek bunu kimlik saptamaya yarayan verilere dönüştürür. Böylece görevliler pasaportunuzu cihaza okuttuğu zaman sizin verilerinizi ekranda görür ve pasaportun sahibi olan kişi olduğunuzu teyit eder. Çipli pasaport denmesinin sebebi de sizin biometrik verilerinizi barındırmasıdır.

Eski pasaportlarda da bulunan pasaport numarası, ad, soyad, uyruk, doğum tarihi, kimlik no, düzenleyen makam, düzenlenme ve geçerlilik tarihi vb. kişisel kimlik ve pasaport bilgileri yine çipli pasaportlarda hala var. 

e-Pasaportlar sahteciliğe engel olmayı amaçlıyor

 e-Pasaportların arka kapağındaki çipler ve e-Pasaportların kimlik sayfalarının alt tarafında bulunan iki satırlık bir makinede okunabilir alan ekstra bir güvenlik katmanı sağladı. Bu sistemin sahtecilikten insan kaçakçılığına bir çok probleme çözül olması umuluyor.

Bu uygulama ile eskisi gibi kuyruklarda beklemekten kurtulmuş olduk.

Pasaport başvurusu nasıl yapılır yazım için Tıklayınız

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir