Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Dikmen Yaylasından Çiğdem Yaylasına – Hendek Yaylaları

Dikmen Yaylasından Çiğdem Yaylasına – Hendek Yaylaları

Geçtiğimiz hafta yürüyüş yapmak için facebook gruplarının oluşturdukları etkinlikleri araştırırken hiç ummadığım bir yerden instagram’da gördüğüm bir paylaşım üzerine o haftasonu kendimi Hendek Yaylaları ‘nda yürüyüş yaparken buldum.

İstanbul’a bu kadar ve muhteşem doğal güzelliklerinden habersiz olduğum bu yürüyüşte 20 km lik bir parkuru yürüdük. Buraya Hendek’te küçük bir Karadeniz desem hiçte yalan olmaz.

Sakarya Hendek Yaylaları – Nerede – Ulaşım – Kamp Alanı

Yazıya ufaktan başlarken isteyenler bu muhteşem doğal güzelliği benim gözümden izleyebilir. Bana destek olmak için kanalıma da abone olursanız çok mutlu olurum 🙂

Dikmen Yaylası

Yürüyüş rotamızın başlangıç noktası olan Dikmen Yaylasına çıkarken başınız dönebilir 🙂 Neden mi? Oldukça zik zaklı bir yolu var 🙂 Araçtan inerken kendimi Karadeniz’de sandımı söylemeden de edemeyeceğim. Evlerin bir bölümü ve tepeler sisle görünmez hale gelmişti.

Sakarya’nın en yüksek tepesi olan Dikmen Tepesi’de de güzel kareler yakalayabilirsiniz. Dikmen Yaylasında konaklamak isteyenler yayla evlerinde konaklayabilirler.

Beşoluk Yaylası

Dikmen Yaylası
Dikmen Yaylası

Dikmen Yaylası’ndan yaklaşık 5-6 km yürüdükten sonra Beşoluk Yaylası’na varıyoruz. Havada on numara beş yıldız dedikleri kıvamda. Ne üşütüyor ne terletiyor. Üstelik parçalı bulutlu. Tam fotoğraflık. Beşoluk yaylası diğer yaylalara göre oldukça küçük ama evleri görünce hayran kalmamak elde değil. Normalde yayla evlerinde yemek yenebiliyormuş ama pandemi nedeni ile yolumuza devam ediyoruz.

Çiğdem Yaylası

Çiğdem Yaylası - Hendek Yaylaları
Çiğdem Yaylası – Hendek Yaylaları

İnişli çıkışlı azıcık yorucu parkurun sonunda Türkiye’nin en güzel on yaylası arasında kabul edilen Çiğdem Yaylasına vardık. Yaylanın ismi geniş bir alana yayılan topukotu denilen çimlerini kaplayan çiğdemlerden geliyor. Yaz aylarında bolca şenlikler yapılıyor. Denk gelirseniz mutlaka katılın derim.

Çiğdem Yaylasında da yayla evlerinde konaklama imkanı bulunuyor. Kamp yapmak için tesisler yok ama el değmemiş bu doğal güzellikle helede sonbaharın mis kokusunu içinize çekmek için harika bir seçenek olacaktır.

Turnalık Yaylası

Turnalık Yaylası - Hendek Yaylaları
Turnalık Yaylası

Parkurun sonuna doğru gelirken son yaylamız Turnalık. Çiğdem Yaylasına 1,5 km uzaklıkta bulunan tatlı ve şirin bir yayla. Bir gölet ve çevresindeki evlerle tam tablo gibi bir yer. Yürüyüş sırasında gördüğüm yaylaların içinde en sevdiğim yer burası oldu. Kamp yapmak isteyenler için on numara bir yer.

Turnalık Yaylası Kamp Alanı Bilgileri

Ben burada kamp yapmadım ama yapan bir arkadaşımdan aldığım bilgileri sizinle paylaşmak istedim.

  • Gölün etrafındaki düzlük alanlara veya yaylanın arka tarafındaki geniş alana çadırınızı kurabilirsiniz.
  • Göl etrafı açık alan olduğundan dolayı rüzgara ve kurbağa sesine maruz kalabilirsiniz.
  • Kamp yeri için özel bir tesis yok. Ağaçların olduğu yerler genellikle yamaç olduğundan çadır kurulamıyor. Sadece yaylanın arka tarafında kalan genişlik alanda düzlükler bulabilirsiniz.
  • Yaylada bolca çeşme var. Tuvalet yakında yok. Caminin tuvaletini kullanabilirsiniz.
  • Kamp eksiklerinizi Akyazı’da veya Hendek’de bulunan market ve diğer iş yerlerinden karşılamalısınız.
  • Burası da Çiğdem yaylası gibi garip bir şekilde çok fazla kara sinek barındırıyor. Ateş yakınca bu dertten kurtarabiliyorsunuz.
  • Market vs. de göremedik.

Yaklaşık 20 kmlik parkuru 6 saat gibi bir zamanda bitirmiş olduk. Şimdiye kadar yürüdüğüm yerler içinde en çok sevdiğim yer oldu diyebilirim. Bu yürüyüşü düzemleyen Ayak İzleri grubunuda çok teşekkür ederim 🙂

Sonbaharın güzelliklerini keşfedebileceğiniz harika bir rota olan Istranca Ormanları yazıma göz atmak isteyenler için tıklayın.

Instagram’da varım ve sizide beklerim 🙂

Elifin Atlası Youtube videolarımı için de buradan buyrun.

Doğada kalın…

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir