Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Istranca Ormanları’ndan Monopetra Kayalıkları’na

Istranca Ormanları’ndan Monopetra Kayalıkları’na

Yazıya başlamadan önce Monopetra Kayalıkları ‘na ait drone görüntülerininde bulunduğu videomu izlemek ister misiniz? Youtube kanalıma abone olarak bana destek olabilirisiniz 🙂

Geçtiğimiz Pazar günü Istranca Ormanlarının derinliklerine bir yolculuk yapıp Monopetra Kayalıkları ‘na doğru uzanan bir yürüyüş ile güne başladık. Sonbaharın bize sunduğu eşsiz renklerin seyrine doyum olmaz görsel dansına Monopetra Kayalıkları’ndan şahit olmak için yola çıktık.

Istranca Ormanları (Yıldız Dağı)

Istranca Ormanları
Istranca Ormanları

Yıldız Dağları veya Istranca Dağları, Trakya’nın Karadeniz kıyılarına paralel olarak, Bulgaristan’dan İstanbul iline kadar yaklaşık 300 kilometrelik bir dağ zincirinden oluşmakta. Eskiden kayın ormanı olanlar kesilip yerine maki ve kızılçam ekilmiş.  Orta yükseklikte bir dağ sırası olan Yıldız Dağları’nın en yüksek bölümü Kırklareli ile Demirköy arasındadır. Bu bölümdeki büyük ve küçük Mahya Dağları 1.031 m ye ulaşır.

Monopetra Kayalıkları 

Sabah erken saatlerde yola çıkıp önce Vize’de kahvaltı molası verdik. Ardından yola devam edip yürüşümüze başlayacağımız noktaya ulaştık. İlk parkur iki gün önce yağmur yağdığı için oldukça çamurlu bir yola sahipti. Kamyon tekerlerinin izlerinin arasından yürümeye başladık. Sonbaharın bize sunduğu görsel şölene tanıdıklık etmek oldukça keyifliydi.

Harika renkler eşliğinde yürüşümüze devam ederken küçük dereler çıkıyor. Fazla zor olmayan bir parkura sahip olmasına rağmen arada yaprakların ıslaklığında bir kaç yere düştüm 🙂 Kirlenmek güzeldir diyerek yolumuza devam ettik. Yaklaşık olarak 7-8 km sonrasında kayalıkların bir bölümüne ulaştık. Fazlaca zor olmayan ufak bir tırmanıştan sonra kayalıkların bir ucundan orman denizini seyre başladık. Kayalıkların üzerinde güneş içimizi ısıtırken kahvelerimizi içip yanımızda getirdiğimiz yemeklerimizi yedik.

Monopetra Kayalıkları
Monopetra Kayalıkları

Antik çağda adı BYZİA (Kaynak Perisi) olan bölge Istranca Dağları eteklerinde yer alıyor. Bir zamanlar Trak/Rum soyundan gelme Monopetra bu ormanda saklanırmış. Haydut mu, yoksa direnişçi mi kimse kesin olarak bilmiyor. Hangi devirde yaşadığı da bilinmiyor. Antik çağda diyen var, Birinci savaşta diyen de var. Istranca ormanlarından şarap kervanları geçermiş. Bir başka rivayet de bu haydudun Bulgar olduğu ve Mono Petra’nın Bulgarca “Tek Kaya” anlamına geldiği. Bütün bunlar söylentiden ibaret.

Monopetra Kayalıkları Nerede Nasıl Gidilir?

Monopetra Kayalıklarına Nasıl Gidilir
Monopetra Kayalıklarına Nasıl Gidilir

Demirköy ilçesi sınırları içinde yer alan, Mono Petra Kayalıkları’na Pınarhisar’a varmadan Poyralı Köyü yönününe sapılması gerekiyor. Daha sonra İslambeyli ve Yeniceköy’e varıyorsunuz. Yeniceköy’ün birkaç kilometre ötesinde, halk arasında “manyetik alan mevkii” diye adlandırılan bir alan bulunuyor. Burası, 200-250 metre kadar uzunlukta ve eğer gözümüz bizi yanıltmıyorsa da meyil aşağı ilerleyen bir yol. Yolun aşağısında aracınızı boşa aldığınızda, araç yokuşu hiçbir müdahale olmaksızın çıkmaya başlıyor. Bir süre daha kayın ormanında yol sonra, “Jandarma Kule” diye bilinen yerde araçtan iniyoruz. Burası bizi Mono Petra Kayalıkları’na götürecek yolun başında bulunuyor. Bu çok eski orman yolunun ismi ise, “Panayır Yolu”.

Boytrek Grubu ile Kamil Eser’in rehberliğinde bu muhteşem coğrafyayı görme fırsatım oldu. Doğada yürümeyi seven performanslı bir grup. Grup ile birçok yürüşe katıldım.  Yaklaşık 19 km.lik parkuru altı saatte yürüdük.

GPS verilerini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz:

https://tr.wikiloc.com/gezi-yuruyus-rotalari/boytrek-ile-monopetra-kayaliklari-43199535

Beni sosyal medya hesaplarımda da takip edebilirsiniz 🙂

İnstagram: https://www.instagram.com/elifinatlasi/

Facebook: https://www.facebook.com/elifinatlasi/

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir