Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Makedonya’da Görülmesi Gereken 10 Yer

Makedonya’da Görülmesi Gereken 10 Yer

Balkanlarda seyahat etmenin şüphesiz en güzel yanı aramızdaki asırlardır devam eden duygusal bağ. Atatürk’ün yetiştiği topraklara yolculuk, bugün hala şakır şakır Türkçe konuşan Türk nüfusu, Osmanlı’nın arkasında bıraktığı mimari ve kültürel izler insanın kalbine dokunuyor. Bu sebeple Avrupa’daki diğer yerlerden çok daha duygusal bir yolculuk.

Burnumuzun dibindeki tatlı Balkan kaçamağı Makedonya, hem Türkiye’den vizesiz gidilebilen bir ülke olmasıyla, İ3-4 güne sığdırılabilecek harika bir rota. Size, zaman kaybettirmeden Makedonya’da görülmesi gereken yerler , armut piş ağzıma düş misalı harika önerileri bir araya topladım 🙂

Makedonya’da Görülmesi Gereken Yerler

  • Bu ideal bir roadtrip rotası. Kendi aracınız yoksa Üsküp’ten araba kiralayabilirsiniz. Yerel yerlerden kiralamamaya özen gösterin derim.
  • Önerdiğim rota Üsküp – Matka Kanyonu – Tetovo (Kalkandelen) –  Struga’dan geçip ve Ohri’ye varıyor ve Bitola’da bitiyor. Google Maps’e yol tarifi soracak olursanız sizi daha hızlı olduğu için 4 ve 5’i atlayarak normal Üsküp – Ohri yolundan götürecektir, ama biraz daha dağlardan gideyim, zamanım var diyorsanız 4 ve 5’i de içine alan Mavrovo Yolu + Debar Gölü rotasını tercih edebilirsiniz. Bu rota yolda geçireceğiniz zamanı uzatacaktır ve yol her zaman açık olmayabilir.
  • Yukarıda yazmış olduğum ve benimde kullandığım yoldan gelmek için araba kiralamak lazım. Toplu taşıma araçları tabi ki otoyoldan geliyor.
  • Bu rotayı yaparken sadece Üsküp ve Ohrid’i merkez edinip, sadece buralarda konaklayıp, sağa sola buralardan günübirlik geziler yapabilirsiniz.
  • Zaman konusunda sıkıntınız varsa Struga’yı es geçebilirsiniz.

Tamam tamam bu kadar ön bilgilendirme yeter. O zaman başlayalım Makedonya’da görülmesi gereken yerler nelermiş.

1- Üsküp – Heykeller Şehri

Üsküp - Makedonya'da Görülmesi Gereken Yerler
Üsküp – Makedonya’da Görülmesi Gereken Yerler

Rotam, son yıllarda yürütülen şehir planlamacılığı çalışmaları sonucunda adım başı heykellerle donatılmış bir şehir olan başkent Üsküp’te başlıyor. Hatta burada şöyle bir espiri bile varmış; “Makedonya’nın %70’i Makedon, %20’si Arnavut, %10’u da heykel.” 😀 Vardar Nehri’nin içinden geçtiği şehrin en görülesi bölgesi Türk Çarşısı olarak geçen hem tarihi hem turistik bölge. Osmanlı’dan kalma camiler, hanlar ve hamamlar var. Makedonya 1395’dan 1912’ye kadar Osmanlı İmparatorluğu kontrolünde kaldığından Osmanlı mimarisi ve Türkçe de ülkede kaçınılmaz olarak izini bırakmış. Üsküp, Makedonya’nın başkenti olsa bile eğer müzelerini atlarsanız 1 günde gezilir küçüklükte. Zaten görülmesi gereken ilk 3 yer şehrin ana meydanı olan heykelleriyle ünlü Makedonya Meydanı, meydana Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından 6. yy’da yaptırılan taş köprü ile Türk Çarsısı’na bağlı. Gezilecek yerler, nerede ne yenir, nerede kalınır gibi Üsküp hakkında daha detaylı bilgi için sizi ÜSKÜP GEZİLECEK YERLER yazıma alayım.

2- Matka Kanyonu – Doğada Olmak

Matka Kanyonu
Matka Kanyonu

Tüm Makedonya turumda en sevdiğim yer Matka Kanyonu oldu. Başkent Üsküp’e sadece 15 kilometre yarım saatlik mesafede, tüm Makedonya’nın en popüler doğa kaçamağı olan Kanyon’a uğramayı ihmal etmeyin. 5 bin hektarlık devasa kanyonda ister kano kiralayarak, ister 14 kilometrelik yürüyüş yolundan keşif turu yapabilirsiniz. Yol boyunca kelebeklerden akbabalara endemik hayvan türleri, ilginç mağara ve kaya oluşumları, sadece buraya özgü bitki türleri karşınıza çıkacak. Tabi isterseniz tembel işi bir saatlik tekne turları da var. 😀

Kanyonda orta çağ tarihli 3 tane dini yapı da bulunuyor. 1389 yılında yapılan Aziz Andrew Manastırı, aynı nehrin bir yakasında 14. yy tarihli Matka Manastırı, kanyonun üst kısmında ise Aziz Nikola Manasıtırı bulunuyor. Mola vermek ve bir şeyler atıştırmak için Treska Nehri kıyısında bir de küçük restoran var. Burada konaklama yapmak istersenizde tek alternatif bulunuyor. Kaçırmayın derim. Makedonya’da görülmesi gereken yerler listeside ilk sıralarda.

3- Tetovo – Kalkandelen – Kadın Ruhunun Zerafet Örneği Alaca Camii

Tetovo - Kalkandelen
Tetovo – Kalkandelen

Matka Kanyonu’ndan 37 kilometre sonra duvarları çiçek desenleri ile süslü Alaca Camiyi görmek için Makedonya’nın küçük şehirlerinden biri olan Kalkandelen yani Tetovo’ya uğramaya değer. Şehirde görmeye değer başka da bir şey yok ama bu camiyi görmeye değer.

Ufacık ama harika süslemesi ile hayran bıraktıran türden. 1438’de, padişahlar, sultanlar yerine Anadolu’dan Makedonya’ya gelen Hurşide ve Mensure kardeşler tarafından yaptırılmış. Hani anneannelerimizin el emeği patchwork battaniyeleri, masa örtüleri vardır ya işte bu caminin cephesi de aynı onlar gibi. Kadın elinin değdiği her halinden belli. Oldukça zarif ve mütevazi. Söylenene göre motifler kızkardeşlerin çeyizinden esinlenilmiş. Camiyi boyamak için 30.000’den fazla yumurta kullanılmış.

4- Mavrovo Milli Parkı

Mavrovo Milli Parkı
Mavrovo Milli Parkı

Burayı mutlaka inip gezin diye yazmıyorum. Koymamın tek amacı, zamanınız varsa ve otoyoldan gitmeyecekseniz Milli Park yolunu kullanın. Bu yolu kullanmak oldukça zamanınızı alacağını belirtmeliyim. bir masalın içinden geçmeye benzeyen bir yola sahip.

5- Debar

Durulup gezilecek bir şey yok. Rotanız milli park üzerinden devam ederse uğrayabilirsiniz. Yol boyu güzel manzaralara devam. Ama dediğim gibi bol zamanınız var ise uğrarsınız. Debra Gölü kenarındaki Taverna Cami restoran – cafesinde mola verebilirsiniz. Bölgenin lokal mutfağını çok uygun fiyata tadabilirsiniz.

6- Struga

Struga
Struga

Normal yoldan gelseniz de, Milli Park Yolundan gelseniz de Struga’dan yolunuz geçiyor. Tetovo’dan sonra güneye doğru 133 kilometre 2 saat devam ettikten sonra Ohri’ye 15 kilometre kala Ohri Gölü kıyısındaki Sturga adlı küçük şehre uğradım. Şehirde görülecek özel bir yer yok ama göl kenarındaki mekanlar mola vermeye değer.

7- Ohri

Ohri - Makedonya'da Görülmesi Gereken Yerler
Ohri – Makedonya’da Görülmesi Gereken Yerler

Şüphesiz ki Makedonya’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor Ohri. Sturga’dan yola 20 dakika daha devam ettiğinizde, Ohri Gölü’ne ismini veren, bence tüm Makedonya gezimin en güzel şehri Ohri’ye varıyorsunuz. Ohri, bir günde her yerini gezebileceğiniz kadar küçük, insanda Büyükada ve Safranbolu karışımı bir hissiyat yaratan yer. Gölde tekne turu yapma, sokaklarını gezme, göl balıklarını tatma, güzel kiliselerini gezme derken o 1 günü size dolu dolu geçirtiyor. Bir gün Ohri’ye yeter diyoruz ama eğer mevsiminde burdaysanız Ohri Gölü kıyısındaki sahil işletmelerinde daha sakin takılıp, göle girip, gününüzde geçirebilirsiniz. Ohrid hakkında çok daha detaylı bilgi ve gezi programı için OHRİD’DE GEZİLECEK YERLER yazımada hazır bile.

8- Museum On Water (Bay Of Bones)

Museum On Water
Museum On Water

Şimdiye kadar yazdığım bütün yerler Ohrid’in içinde bulunmaktadır. Water of the Bones, Ohrid’e 15-20 dakikalık bir mesafededir. Yüzyıllar önce insanların kendileri korumak için suyun üzerine evler inşa ettikleri söylenmektedir. MÖ 1200-700 arasında burada yaşayan insanlar hem yaban hayvanlarından, hem de insanlardan korunmak için suyun üzerine bir yerleşim kurmuşlar. Bunun sergilenmesi amaçı ile kurulmuştur. Gitmekten pişman olmayacağınıza eminim. Girişi ücretli olup, 100 Dinar’dır.

9- Sveti Naum

Sveti Naum
Sveti Naum

Ohrid’e 29 km mesafedeki Sveti Naum Manastır’ı tüm Makedonya’nın en önemli tarihi değerlerinden. Etrafta tavus kuşlarının dolaştığı manastır 16.yy’dan kalma ve içindeki kilisede Kiril Alfabesi’ni bu coğrafyaya yayan azizlerden biri olarak kabul edilen Aziz Naum’un mezarı var. Mezarın, kafanızı yasladığınızda Aziz Naum’un kalp atışını duyduğunuza dair bir de efsanesi var. Muhtemelen yer altı sularının sesi ama siz yine de bi kulağınızı yaslayın. 

10 – Manastır (Bitola)

Manastır Askeri İdadisi
Manastır Askeri İdadisi

Manastır, yani Makedonca adı ile Bitola, bence Makedonya’nın en Avrupa hissiyatlı yeri ancak Türkler için buradaki en değerli şey Atatürk’ün 3 sene askeri eğitim aldığı okul olan Manastır Askeri İdadisi’nini görmek.

Manastır Askeri İdadisi

İlkokul derslerimizde ezbere öğrendiğimiz yerleri yerinde görmek kadar insana nostaljik gelen bir his daha yok. Küçükken tarih derslerinde belki de en çok karşılaştığımız bilgiler Mustafa Kemal Atatürk’ün öğrenim gördüğü okullardı. Mahalle mektebiyle başlayıp Harp Akademisi’yle son bulan okul hayatında bir dönem de Manastır Askeri İdadisi’nde okuduğu hepimizin kulağına çalınmıştır. Zamanında Manastır Osmanlı toprağıyken, 3. Ordu’nun merkezi buradaymış. Dolayısı ile Manastır Askeri İdadisi çok prestijli bir okulmuş sadece uyguladığı sınavda yüksek başarı gösteren öğrencileri kabul ediyormuş. Atatürk de okulun 1896 yılı kazananlarından sayılı öğrencilerden biri olmuş ve ilk defa Selanik’teki ailesinin yanından ayrılarak Manastır’a yerleşmiş ve burada 3 sene eğitim görmüş.

Manastır Askeri İdadisi 1983 yılında başlayan bir projeyle Manastır Kültür Müzesi haline dönüştürülmüş ve müzede Manastır çevresinden çıkarılan arkeolojik eserlere de yer veriyor. Ayrıca binanın 2. katında Mustafa Kemal Atatürk için ayrılmış bir bölüm var. Bu bölümde Atatürk’ün eşyaları, hayatı ve katıldığı savaşlara dair bir takım bilgi ve fotoğraflar, ayrıca yazdığı kitaplar sergileniyor. Bir de balmumu heykeli büstü var. Müze de en ilgi çeken şeylerden biriside Eleni Karinte isimli bir Makedon kızının yazdığı aşk mektubu.

Instagram’da varım ve sizide beklerim 🙂

Elifin Atlası Youtube videolarımı için de buradan buyrun.

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir