Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Heykeller Şehri-Üsküp’ te Gezilecek Yerler

Heykeller Şehri-Üsküp’ te Gezilecek Yerler

Heykellerle Dolu Şehirde Gezinti

Bu yazıda size Üsküp ve çevresindeki gezilecek yer hakkında bilgi vereceğim. Balkanların hiç şüphesiz en güzel yanı, aramızda geçmişten gelen duygusal bağ. Halen Osmanlı mimari ve kültürel izlerini taşıması insana evinde hissettiriyor. Ülkenin 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiş olduğunu belirtelim.

Burnumuzun dipindeki şu şirin ülkeye vizesiz girilebilmesi ve İstanbul’dan 1:15 dakikalık uçuşla varılabiliyor olması ile epey cazip. Daha fazla sizi sabırsızlandırma dan aradığınız bütün bilgileri bulabileceğiniz bir rehber hazırlamaya geçelim.

Ülkenin dili Makedonca ama resmi dil olarak 6 dil bulunmaktadır. Bunlar  Makedonca, Türkçe, Arnavutça, Romca, Sırpça, Ulahça’dır.

Nüfus olarak 2 milyon civarı ve bu nüfusun %4 lük bölümü türklerden oluşmaktadadır.

Para birimi olarak Makedon Dinarı kullanılmaktadır. Ülkede sorun yaşamamak adına yanınızda Euro getirmenizi öneririm. Rahatlıkla döviz bürolarında çevirebilirsiniz. Her yerde Euro ödemesi kabul edilmemektedir. 2018 Mayıs kuruna göre ; 1 Euro = 61,576 Dinar / 1 TL = 11,9067 Dinar dır.

ULAŞIM

İstanbul’dan Pegasus ve THY’nin direk uçuşları 1:15 dakikalık bir uçuşla gelebilirsiniz. Gelen uçaklar Üsküp’te bulunan havaalanına inmektedir. Şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şehir merkezine 2 şekilde ulaşabilirsiniz. Taksi ile ama mutlaka pazarlık yapın. Kandırma konusunda üstlerine yoktur. Diğer seçenek ise Vardar Ekspres’in otobüsleri ile merkeze ulaşabilirsiniz. Bu arada diğer Balkan ülkelerinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Ben Karadağ’dan yaklaşık 9 saate yakın bir yolculukla ulaşım sağladım. Diğer yazılarımda bilet bulabileceğiniz siteler hakkında bilgiler bulunmaktadır. Sabahın 4 gibi Üsküp’ e vardığım için maalesef o saatte beni alacak bir hostel bulamadım. Otellerde o saatte almak için 2 gecelik ücret istediler. 1-2 saat  otobüs terminalinde uyumak zorunda kaldım. Konaklama yaptığım hostel sağolsun beni 6 da aldılar ve tek gecelik ücret aldıklar.

KONAKLAMA

Ben genelde rezervasyonlarımı Booking üzerinden yapmayı tercih ediyorum. Şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım. Bunun dışında Airbnb kullanan arkadaşlarımda oldukça memnunlar tavsiye edebilirim. Benİm tercihim genelde hem yeni insanlarla tanışmak hem de daha ucuza maliyet olması açısından hostelde kalmayı tercih ediyorum. Benim gibi yalnız seyahat eden arkadaşlar her hostelde olmasa da kimi hostellerin bayanlar özel oda seçeneği bulunmaktadır. Üsküp’te şehir merkezine 1 km mesafede bulunan Lounge Hostel’de konakladım. Gecelik fiyatı 8 Euro’dur.

ÜSKÜP VE GEZİLECEK YERLER

Açıkcası ben Makedonya turu için 4 gün ayırdım. Size yazıda tek tek bahsedeceğim. Bazı yerleri görmek için  zaman ayırmanıza bence gerek yok. Eğer ki çok vaktiniz varsa, gidip görebilirsiniz. Programınızı iyi ayırlamanıza tavsiye ederim. Ben Üsküp için 1 günümü ayırdım. Fazla vaktiniz yoksa aslında burayı görmeden de gidebilirsiniz. Şehir içi ulaşım otobüslerle sağlanıyor ama görmeniz gereken yerilerin hepsi yürüyerek ulaşabileceğiniz yerler. Size ülkenin tarihi hakkında fazla bilgi verip sıkmak istemiyorum. Üsküp’e adım atar atmaz şehrin, devletin yeni güzelleştirme politikası gereği her yere heykel yaptığını göreceksiniz. Şehrin en işlek yerlerinde heykeller bulunmaktadır. Hatta burada şöyle de bir espiri varmış; Ülkenin %70’i Makedon, %20’si Arnavut, %10’u da heykel diye. Tabi şehirde yapılan halen devam eden restorasyon çalışmalarınıda göreceksiniz. Vardar Nehri üzerinde halen devam eden köprü çalışmasıda bulunmaktadır. Bence en güzel yaptıkları şey, ışıklandırmalar olmuş. Hava karardıktan sonra sanki şehre sihirli bir değnek değmiş gibi. Gecesinin gündüzden daha güzel olduğunu söyleyebilirim.

  1. Türk Çarşısı ( Old Bazaar )

İsmi Old Bazaar ama burdaki halk tarafından Türk Çarşısı olarak alınmaktadır. Açıkcası ben biraz hayal kırıklığına uğradım. Çünkü daha geleneksel bir yerle karşılaşacağımı düşünmüştüm. Çarşıda Türk ve Balkan lokantaları, Osmanlı’dan kalma han ve hamamlar, camiler ve türbeler bulunmaktadır. Tabiki Türkçe konuşan bir çok insana rastlamanız mümkün.

  2. Taş Köprü

Taş Köprü

Taş Köprü şehrin simgelerinden biri diyebilirim. Üsküp’ün tam ortasından geçen Vardar Nehri’nin üzerinde bulunmaktadır. Kesin olmamakla birlikte 1451-1469 yıllarında II. Mehmet döneminde yapıldığı. Başka bir kaynakta ise Mimar Sinan tarafından yapıldığı belirtilmektedir. Köprüyü görür merkez klasik bir Osmanlı mimarisi olduğunu hemen anlayacaksınızdır. Esiden köprü iki yakada ulaşımı sağlamak amaçlı kullanılırken başka köprünün yapılması için sadece yayaların kullandığı bir köprü haline gelmiştir.

Köprünün adı bazı kaynaklarda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü diye de geçmektedir.

  3. Arkeoloji Müzesi

6 bin m2 lik bir alana kurulmuş olan bu müze, eski zamanlardan günümüze Makedonya tarihini aydınlatacak bir çok değerli eşyaya sahiptir. İçinde bulunan heykeller,tablolar, paralar, mozaikler ve diğer objeler videolarla açıklanmıştır. Kronolojik sıralamaya dikkat ederek yapılmış bu videolar zihninizde tarihsel süreçi canlandırmanızda oldukça etkili olacaktır.   üsküp

  4. Makedonya Meydanı

Burası Üsküp’ün kalbi diyebilirim. Şehirin ulaşım ağının ana noktası konumundadır. Bunu  dışında eğlence, restoran, pub ve mağazaları bulabilirsiniz. Mutlaka yolunu buraya düşecektir. Şehrin dğer simgesel yapısı haline gelen Büyük İskender Heykeli burda bulunmaktadır.

 5. Rahibe Teresa Evi

Rahibe Teresa Evi

1979 yılında yaptığı hayırsever faaliyetlerden dolayı Nobel Barış Ödülü alan Rahibe Terasa’a anısında yapılan bir evdir. Kendisinin Üsküp’te doğduğu bilinmektedir. Arnavutlara sorsanız onlarda kendi ülkesinde doğduğunu söylemektedir. Burası Hristiyan alemi için önemli bir yapı olduğundan ve turistlerin oldukça ilgisini çektiğinden yazıya eklemek istedim.

  6. Üsküp Kalesi

Üsküp Kalesi

Üsküp’ün eski şehir bölgesinde bulunan tarihi bir kaledir. Bu kale Üsküp’ün arma ve bayrağında yer alan simgelerdendir. Kalenin MS 6. Yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. En son 1963 yılındaki depremde hasar görmüş ve onarım yapılmamıştır. Girişi ücretsizdir.

  7. Makedon Köyü ( Macedonska Selo )

Burası ülkenin 19. Yüzyıla ait geleneksel mimarı tarzının örneklerini görebileceğiniz Vodna Dağı eteklerine kurulmuş bir köydür. Burada 20’ye yakın ev bulunmakta olup, her ev farklı bir ile ait mimarı yapıyı temsil etmektedir. Köyde konaklama ve restoran bulabilirsiniz. Şehir merkezine 20 dk mesafedir. Ben bir taksici ile anlaşıp buraya geldim. Taksiye gidiş-dönüş için 450 dinar ödedim.     üsküp

  8. Hanlar, Hamamlar ve Camiler 

Şehirde ciddi bir şekilde Osmanlı etkilerini görebilirsiniz. Uzunca bir süre Osmanlı hakimiyetinde kalmış olması bu konuda epey ekten olmuştur. Bu yapılardan bazıları, Sulu Han, Kurşunlu Han, İshak Bey Cami, 4.Murat Hamamı, Davutpaşa Hamamı

Havanın sonradan kötüleşmesinden kaynaklı teleferikle Vodna Dağı’na çıkmadım ve burda bulunan Milenyum Haçı’nı da sadece uzaktan görebilme şansım oldu. Eğer ki zamanınız varsa çıkabilirsiniz. Çıkmazsanız da çok şey kaybetmiş olacağınızı düşünmüyorum.   üsküp

Şehirden Günübirlik Gidilecek Yerler

Matka Kanyonu

Matka Kanyonu

Üsküp’e sadece 17 km uzaklıkta bulunan, Makedonya’nın en popüler ve tursitlik bölgesi kesinlikle. Kendi araçınızda gelebileceğiniz gibi şehirden kalkan otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsler Vero Avm önünden kalkmaktadır. Şehirde vakit kaybedeceğinize direk buraya gelebilirsiniz. Burası için yarım gün ayırmanız yeterli olacaktır. Bu yemyeşil doğa harikası yer beni kesinlikle huzurla kollarına aldı. Kanyonda kano kiralayabilir, tekne turu yapabilir ve 14 km lik yürüyüş parkurunda kanyonun bütün görsel şölenine eşlik edebilirsiniz. Parkur sonunda Vrelo Mağrasına ulaşabilirsiniz. Bu mağaraya tekne ile gelmenizde mümkün. Tekne turları 30 dakika ve 1 saat olarak ayrılmaktadır. 30 dakika olan tekne turu 200 Dinar’dır. İsterseniz burda konaklama imkanıda bulunmaktadır. ben konaklama yapıp bu güzel manzara eşliğinde kahvaltı yapmanın tadını çıkardım. http://canyonmatka.mk/

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

2 thoughts on “Heykeller Şehri-Üsküp’ te Gezilecek Yerler

  1. Verdiğiniz bilgiler ortalama bir bütçeyle gezmek isteyenler için gerçekten harika.
    Elle tutulur ve tam anlamıyla reel:) Özellikle matka kanyonu’nu görmek çok istiyorum.
    İnş sizden aldığım cesaretle başaracağım.Yeni yolculuklarınızda şimdiden başarılar:)

    1. Çok teşekkür ederim ? Her konuda detaylı bilgi vermeye çalışıyorum. Gezmeye karar verdiğiniz zaman, benimle iletişime geçin. Yardımcı olmak isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir