Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Tarihi İstanbul Restoranları

Tarihi İstanbul Restoranları

Dokusunu Kaybetmemiş Tarihi İstanbul Restoranları

Yıllardır hatta bazıları asırdır, İstanbulluları doyuruyorlar. Aralarında Ali Muhiddin Hacı Bekir gibi dünya litaratürüne lokumu sokan dev ustalar var. tarihi istanbul restoranları

Ama ne lezzetli olmak, ne de zamana direnmek tek başına yetmez! Eminönü’nde tatlı bir dükkanda başlayıp, plazma televizyonlu salonlara “terfi” edenlere küsüz. Tarihi mekanını, nostaljisini ve ruhunu, kimliksiz mekanlarla değişenleri ise listeye almadım.

Hepimizin ortak tarihini barındıran bu mekanların yaşamalarına, tarihimizi yaşatmalarına destek olalım. Listede eksik kalan yer var ise, önerilirinizi yorumlara bekliyorum.

Tarihi İstanbul Restoranları

Orient Express Restoranı

Orient Express Restoranı

1883 ile 1977 yılları arasında, Paris –  İstanbul hattında servis veren Express d’Orient, yani Doğu Ekspresi, döneminin en ikonik trenlerindendi. Ünlü politikacılardan sanatçılara birçok kişiyi İstanbul’a taşırdı ve dolayısı ile Orient Ekspres restoranı ile birlikte Sirkeci Garı ülkenin dışarıya karşı yüzüydü. Artık Ekspress d’Orient yok ama restoran hala misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. 50’lerdeki görkemi olmasa da, Türk yemekleri servis eden mutfağı ile dünyanın en iyi gar restoranları arasına girmiş. Ayrıca hala Sirkeci taraflarını ziyaret eden turist gruplarının uğradığı yerlerden. Fiyatlar da gayet makul.

Adres: Hoca Paşa, 34110 Fatih Tel: (0212) 522 22 80 Web Sitesi: www.orientexpressrestaurant.net 

Meşhur Filibe Köftecisi

Meşhur Filibe Köftecisi

1893’te açılmış ve Türkiye’nin en iyi köftecileri arasında seçiliyor sıkça. Köftesi kadar piyazıyla da nam salmış bir lokanta. Yaklaşık 1-2 sene önce eski tarihi yerinden taşınsa da sadece birkaç metre öteye taşınmış yani hala aynı yerde. Köftesinin lezzeti hakkında internette çarşaf çarşaf övgüler bulabilirsiniz.  Fakat porsiyonların küçüklüğü insanın hevesini kursağında bırakıyor. O yüzden giderseniz 1.5 porsiyondan az söylemeyin deriz, tadını doya doya çıkartın. Sirkeci taraflarındaysanız mutlaka uğranması gereken oldukça ye-kalk bir lokanta. Uzun kuyruklara denk gelmeniz ve erken saatte köftenin bittiğini görmeniz mümkün.

Adres: Tarihi Hocapaşa Lokantaları Sokağı No:3 Sirkeci İstanbul Tel: 02125193976 Websitesi: www.meshurfilibekoftecisi.com

Ayaspaşa Rus Lokantası

Kaynak: ayaspasaruslokantasi.com

Gerçekten otantikliğini kaybetmemiş, 1943’ten beri lezzetli yemekleriyle parmak yedirten bir lokanta. Macar göçmeni Judith Krischanovski ve Beyaz Rus Kocası tarafından hizmete açılmış. İşetmeye komi olarak giren, uzun yıllar garson olarak çalışan Cemal Ok, Madam Judith’ten lezzetli yemeklerin sırrını öğrenmeyi de ihmal etmemiş ve 1979 yılında burayı satın alarak işletmeye devam etmiş. Burası Gümüşsuyu’nda şirin, şık, temiz bir yer. Borç çorbası, sarı vodka gibi birçok farklı ve alışılmadık lezzetler var. Bu yüzden hepsini bir seferde denemeniz zaten imkansız olacaktır. Kış aylarında çarşamba, cuma ve cumartesi günlerinin birinde gelirseniz canlı müzik yemeğinize eşlik edecektir. Önceden yer ayırtmayı ihmal etmeyin.

Adres: Gümüşsuyu Mahallesi İnönü Caddesi Ankara Palas Apartmanı No:59 Beyoğlu-İstanbul  Tel: 02122434892 Websitesi: www.ayaspasaruslokantasi.com

Pandeli Restoran

Pandeli Restoran

Mısır Çarşısı’nın üst katında olan yüz yılı aşkın bir tarihi olan İstanbul’a mal olmuş lokanta Pandeli, geçtiğimiz yıllarda ekonomik sıkıntılar nedeniyle kapanmıştı. Atatürk’ün müdavimleri arasında olduğu söylenir. Kraliçe Elizabeth II, Kral 1. Juan Carlos, İspanya Kraliçesi Sofia , Audrey Hepburn, Robert De Niro, John Malkovich, Peter Ustinov, Roman Polanski, Sarah Jessica Parker, Daniel Day-Lewis, Burt Lancester, Melina Merkuri, Sean Connery gibi bir çok büyük ismi ağırlamış. Neyse ki 2018’de mavi fayanslarını, zevkli ve tarihi dokusunu koruyan bir restorasyon sonrası yeniden açıldı. Gözümüz aydın! Hala o lezzetli yemeklerini yeme fırsatı bulamadıysanız şimdi tam sırası.

Adres: Mısır Çarşısı No: 1, 34110 Fatih Websitesi: www.pandeli.com.tr Tel: (0212) 527 39 09

Hacı Abdullah Lokantası

Kaynak: howtoistanbul.com

Beyoğlu’ndaki 1888 tarihli Hacı Abdullah Lokantası, İstanbul’un en eski Osmanlı Mutfağı restoranlarından. Ustadan çırağa usulü giden bir geçmişi var. Kuzu tandır ve incik, elbasan tava, hünkar beğendi, karışık komposto, çeşitli turşular buranın geleneksel lezzetlerinden. Hatta özellikle frambuaz kompostosuna denk gelirseniz kaçırmayın deriz. Rengarenk turşu ve kompostolardan oluşan vitrini de çok nostaljik. Yemekler esnaf lokantası gibi ancak dudak uçurtuyor. Zaten Zorlu Center’e da şube açtı. Kuru fasulye pilav bile kendini somonlu salata sanan fiyatlarda. Tabiki gidecekseniz orjinal yerine yani Beyoğlu’ndaki şubeyi tavsiye ederim.

Adres: Ağa Camii Atıf Yılmaz Caddesi No: 9/A Beyoğlu-İstanbul Tel: 02122938561   Websitesi: haciabdullah.com.tr

Tarihi Bankalar Lokantası

Kaynak: bankalarlokantasi.com

1947’de Karaköy’de açılmış, açıldığı dönemlerden beri özellikle Bankalar Caddesi’ndeki sigorta ve banka yöneticilerinin ve çalışanlarının tercih ettiği bir lokanta. İstanbul’un en iyi esnaf lokantalarından biri burası fakat fiyatlar ortalama esnaf lokantalarının biraz üzerinde. Her zaman bulunan et, balık, tavuk yemek çeşitleri dışında her gün farklı çıkan menüleri oluyor. Sitelerinde haftalık olarak o haftanın günlük yemek menülerini ve fiyatlarını bulabilmeniz çok kullanışlı gitmeden önce oradan kontrol edebilirsiniz. Hünkar beğendi, köfte ve efsane ermeni tatlıları en lezzetlilerinden.

Adres: Perşembe Pazarı Caddesi No:5 Bankalar Caddesi Karaköy-İstanbul   Tel: 02122450949 Websitesi: www.bankalarlokantasi.com

Siirt Şeref Büryan

Siirt Büryan Şeref

Fatih’te Kadınlar Pazarı’nda yaklaşık 100 yıldır büryan kebap yapan ve geleneği dededen toruna geçirmiş bir aile lokantası. Herkes burayı büryan yemek için tercih ediyor ama onun dışında mumbar dolması, perde pilavı, tatlısı ve Osmanlı zamanlarını andıran bir tasta gelen ve minik bir kepçeyle içtiğiniz ayranı çok lezzetli. Her şey çok çabuk geliyor ve akşama doğru yoğun zamanlarda büryan kalmayabiliyor.

Adres: Hüsambey Mahallesi İtfaiye Caddesi No:4 Kadınlar Pazarı Serdap Sokak Fatih-İstanbul  Tel: 02126358085

Meşhur Sultanahmet Köftecisi

Meşhur Sultanahmet Köftecisi

Ben tam olarak olayını anlayamasam da, Sultanahmet Köftesi’ni seven de seviyor. Hatta tüm katları sürekli dolu. Meşhur Sultanahmet Köftesi’nin isim babası olan Selim Usta’nın yerinde bir porsiyon ızgara köfte yanına piyaz, üstüne de irmik helvası, yerli olsun yabancı olsun 1920’den beri yolu Sultanahmet’e düşen herkesin mutlaka bir kere tatmış olduğu ve tatması gereken lezzetlerden. Tüm gün vızır vızır işliyor. Önünde kuyruklar olduğu da oluyor. Burada kredi kartının geçmediğini hatırlatmadan geçmemem gerek. tarihi istanbul restoranları

Adres: Alemdar Mahallesi Divan Yolu Caddesi No: 12 Tel: 02125200566  Websitesi: www.sultanahmetkoftesi.com

Tarihi Meşhur Kuru fasülyeci Erzincanlı Ali Baba

Tarihi Meşhur Kuru fasülyeci Erzincanlı Ali Baba

Süleymaniye Cami’nin yan sokağında 1924’ten beri vızır vızır işleyen bir işletme. Elbette mutfağın imza yemeği kuru fasülye ama menüde başka Osmanlı mutfağından kebaplar ve güveçler gibi seçenekler de var. Yemeğin üstüne gelen kabak tatlısı da ayrı bir güzel. Süleymaniye bölgesinde oldukça fazla kuru fasülyeci bulunuyor ama benim tercihim buradan yana.

Adres: Prof. Sıddık Sami Onar Cad. No:11 Süleymaniye Fatih Tel: 02125136219 Websitesi: www.kurufasulyeci.com

Tarihi Subaşı Lokantası

Tarihi Subaşı Lokantası

Yorucu bir Kapalıçarşı gezisi sonrası öğle yemeği için mutlaka uğranması gereken esnaf lokantası. Patlıcan yemekleri, kuzu yemekleri, pilavı ve senede sadece bir ay çıkan kuzu kokoreçi çok meşhur. Bu şubesi 1956’dan beri çalışıyor ama sonradan açılan bir şubesi de Sirkeci’de var.

Adres: Mollafenari, Kılıçcılar Sk. No:2, 34120 Fatih Tel: 90 212 522 47 62 Web Sitesi: www.tarihisubasi.com

Yanyalı Fehmi

Kaynak: yelp.com.tr

Dedesi Yunanistan Yanya’dan göç etmiş olan Fehmi Efendi’nin 1919’da, zamanında sarayda aşçı olarak çalışmış ustası Hüseyin Efendi ile açtığı Türk Mutfağı lokantası bugün hala aynı yerinde. Restoranın işletmeciliğini Fehmi Efendi’nin 2 oğlu yapmakta. Çorbaları, zeytinyağlıları, islim kebabıelbasan tavapaşa kebabı gibi et yemekleri ünlü. tarihi istanbul restoranları

Adres: Osmanağa, 34714 Kadıköy Tel: 90 216 336 33 33 Web Sitesi: www.fehmilokantasi.com

Rejans Rus Lokantası

Rejans Rus Lokantası

Rus ihtilalinden kaçan 3 arkadaşın, 1932’de İstanbul’a gelip Turkuaz adlı Rus Restoranı’nı (1924) devralması ile başlayan neredeyse asırlık bir hikaye… Atatürk’ün her geldiğinde 2 numaralı masayı ayırtması ile bilinen ve 1938’den beri de onun masasını rezerve tutan restoran 2015’te kapandığında bir tarihi değeri daha yitirdiğimize kahrolduğumuz Rejans tekrar açılmış… 360’ın kurucularından olan Güney Afrikalı şef burayı tekrar hayata döndürmüş, hem de aynı yerde, aynı ambiyansta (renove edilip, elden geçmiş tabi). Menü geliştirilmiş, Rus yemeklerine başka ülkelerden lezzetler de eklenmiş.

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi OIivya Geçidi No:7-A, 34435 Beyoğlu Tel: (0212) 243 83 60

Web Sitesi: www.1924istanbul.com

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir