Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Roma’da Ne Yenir?

Roma’da Ne Yenir?

Roma’da ne yenir? Her ne kadar denize kıyısı olmasanda tipi bir Akdeniz ülkesi nedeniyle Roma yemek kültürü bize hiç yabancı gelmeyecektir.

Bol yeşillik, hamur işleri ve domatesin oldukça fazla yere sahip olan İtalyan mutfağı, fırınlama usulü pişirme yönetimi ile bizim yeme içme kültürümüzle oldukça benzerlik gösteriyor.

Roma oldukça turistlik bir yer olması nedeniyle yem içme alternatifi konusuna da oldukça zengin. Hint yada Lübnan yemekleri yiyebileceğiniz restoranlarda bulunuyor ancak sınırlı sayıda olduğunu söyleyebilir

Roma mutfağı İtalya’nın diğer bölgeleriyle kıyaslandığında daha fakir olduğu düşünülebilir çünkü ülkenin diğer bölgelerine kıyasla daha az çeşitte malzeme farklı yollarla bir araya getirilerek çeşitlendirme yapılmış. Bu özet bilgiden sonra pizzadan makarnaya, tatlıdan atıştırmalıklara kadar Roma’da ne yenir listesine geçiyorum.

Önemli Not: Bu içerik yöresel İtalyan lezzetleri hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımadığını belirtmek isterim. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti yada yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda benim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Fazla uzatmadan Roma’da ne yenir diyerek artık listeye geçelim.

Roma’da Ne Yenir?

İtalya’nın en turistlik şehri olma özelliğini taşıyan Roma’da bulabileceğiniz en güzel yöresel çeşitler:

 • Panini
 • Suppli (Kızarmış Pirinç Topları)
 • Trapizzino
 • Tigelle
 • Pizza
 • Makarna (Pasta)
 • Risotto
 • Minestrone Çorbası
 • Saltimbocca Alla Romana
 • Dondurma (Gelato)
 • Tiramisu

Panini

Panini

Aslında bizim bildiğimiz sandviç olan Panini tercihinize göre et içeren malzemelerle, yada sebze veya peynirle yapılabiliyor. Roma’yı bir turist olarak gezerken hem zamandan tasarruf etmenize hem de içeriğini istediğiniz gibi tercih etmenize olanak verdiği için de son derece besleyici ve kolay bir alternatif.

İtalyan Panini’lerinin özelliği ise bizdeki soğuk sandviçler gibi önceden hazırlanıp, stoklanarak satılmaması. İyi bir panini yemek isterseniz bunu size özel hazırlayan ve sıcak servis eden yerleri mutlaka tercih etmelisiniz.

Kentte panini için önerebileceğim en iyi iki seçenek ise;

 • Duecentogradi, Piazza del Risorgimento 3, 00192 Roma
 • Panini Divino, Via Dei Gracchi 11/a | Angolo Via Ottaviano, 00192 Roma

Suppli (Kızarmış Pirinç Topları)

Suppli

Roma’da bulabileceğiniz diğer bir popüler atıştırmalık ise kızarmış pirinç topları olarak da tanımlayabileceğimiz Suppli.

Genellikle domates ve mozarella peyniri de içeren Suppli ucuz ve fazla zamanı olmayan gezginler için hem lezzetli hem de hızlı tüketilebilecek bir sokak yiyeceği.

Kentte en lezzetli Suppli’yi ise önündeki uzun kuyruktan hemen tanıyabileceğiniz Suppli’de yiyebilirsiniz.

Adres: Via di San Francesco a Ripa 137, 00153 Roma

Trapizzino

Trapizzino

Roma’da ne yenir yazısında olması gereken bir başka atıştırmalık da Trapizzino. Ülkenin en meşhur yemeği pizzayı hızlı tüketime adapte ederken –ki aslında pizzanın kendisi de yeterince hızlı tüketim- İtalyan yaratıcılığı ile ortaya çıkmış bir seçenek.

Bir pizza diliminin rulo halinde sokakta yemeye uygun hale getirilerek içinin farklı malzemelerle doldurulmasıyla elde edilen, aslında bir çeşit pizza sandviçi de diyebileceğimiz Trapizzino peynirli, tavuklu, patlıcanlı ve daha pek çok farklı malzemeyle hazırlanabilir.

Roma’daki en lezzetli trapizzinoyu deneyebileceğiniz yer ise Trapizzino Testaccio, Adres: Via Giovanni Branca 88, 00153 Roma.

Tigelle

Tigelle

Roma’da ne yenir yazısındaki bir diğer sokak yiyeceği ise Tigelle. Bir çeşit kek türevi olan Tigelle’nin ortadan ayrılarak içinin farklı malzemelerle doldurulmasıyla elde ediliyor.

Tatlı olabileceği gibi tuzlu seçenekleri de mevcut. Dışı çıtır içi yumuşak olan Tigella de ucuz ve lezzetli bir başka atıştırmalık.

Mozao ise Roma’da tadabileceğiniz en lezzetli tigaoları yapıyor. Adres: Esquilino – Termini, Roma

Pizza

Pizza

İtalya deyince hepimizin aklına ilk gelen yiyecek kesin pizza olur. Hepimizin bildiği, sıklıkla da tükettiği bu hamur işi yemek yüzlerce farklı malzemeyle hazırlanabilmesinden dolayı her damak tadına uygun hale gelebiliyor. Anavatanı olan İtalya’da yemeden dönmek olmaz.

Ülkede pizzanın memleketi ise Napoli. Roma’da pizzalar Napoli’ye göre daha ince hamurlu ve yanmaya yakın seviyede pişiriliyor. Ancak kullanılan malzemeler açısından hala daha çok taze ve lezzetli.

İsterseniz herhangi bir cafede pizza söyleyip hızlıca tüketerek şehri gezmeye devam edebilir, isterseniz uzun bir akşam yemeğinde keyifle tüketebilirsiniz. Bunların dışında dilimle satın alabileceğiniz seçeneklerde mevcut.

Benim en beğendiğim iki pizzacı ise;

 • Pizza & Mortazza, Via del Casale Giuliani, 29, 00141 Roma
 • Pizzeria Romana al Taglio, Via del Governo Vecchio 10, 00186 Roma

Makarna (Pasta)

Makarna

Uzun, penne, spagetti gibi onlarca çeşitİ olan makarna, yine onlarca çeşit sosla tatlandırılarak İtalyan’dan tüm dünyaya yayılmış. Hatta artık hemen her ülkede en çok tüketilen yiyecekler arasına da girmiş. Oysa “pasta” olarak da isimlendirilen makarnayı bir de Roma’da denemelisiniz.

Roma’ya özel, en lezzetlisini burada yiyebilirsiniz diyebileceğim soslar ise zeytinyağlı ve karabiberli Cacio e Pepe, domuz eti yiyebilenler için Pasta alla Gricia, domates ve soğanlı Bucatini all’Amatriciana ve yumurtalı Pasta Carbonara.

En lezzetli makarnaları deneyebileceğiniz restoranlar ise;

 • Osteria da Fortunata, Via del Pellegrino, 11, 00186 Roma
 • Grazia & Graziella, Largo M.D. Fumasoni Biondi 5, 00153 Roma

Risotta

Risotto

Pirinç ve tercihe göre başka malzemelerle de yapılan Risotto da damak tadımıza yakın bir başka İtalyan yemeği. Roma seyahatinizde de mutlaka denemeniz gerekenlerden.

İsterseniz taze sebzelerle, isterseniz deniz ürünleriyle deneyebileceğiniz Risotto’nun Roma’daki en ünlü ve buraya özgü seçenekleri ise; balkabaklı risotto, mantarlı risotto veya deniz ürünleri risotto.

Roma’da en güzel risottoları deneyebileceğiniz iki önerim de;

 • Mimi a Coco, Via del Governo Vecchio 72, 00186 Roma
 • Ristorante Alessio: Via del Viminale, 2/g, 00184 Roma

Minestrone Çorbası

Minestrone Çrobası

İtalya’nın ünü tüm dünyaya yayılmış sebze çorbası Minestrone içinde et bulunmadığı için domuz etinden kaçınanlar için oldukça iyi bir seçenek.

Farklı uygulamaları olsa da özünde birden çok sebzenin karıştırılmasıyla elde ediliyor. Hatta makarna veya pirinç eklenmiş seçeneklerini de sıklıkla görmeniz mümkün. Dolayısıyla doyurucu, besin değeri yüksek ve lezzetli.

Kendim denemedim ama en çok tavsiye edilen yer; Osteria da Fortunata isimli restoran, adres: Via del Pellegrino, 11, 00186 Roma

Saltimbocca Alla Romana

Saltimbocca Alla Romana

Baştan uyarlamıyım ki Saltimbocca alla Romana domuz etinden yapılan Prosciutto içeriyor. Ancak sevenler olabilir diye Roma’da ne yenir listesinde yer vermek istedim.

Öte yandan dana eti ile yapılanları da mevcut. O yüzden denemek isterseniz garsona sorarak da tercihinizi yapabilirsiniz.

Kentin en beğenilen Saltimbocca alla Romana’sını tadabileceğiniz yerler ise;

 • Saltimbocca, Via di Tor Millina 5, 00186 Roma
 • Cantina e Cucina, Via del Governo Vecchio 87, 00186 Roma

Dondurma (Gelato)

Dondurmanın İtalyancası “gelato” diye de düşünebilirsiniz ancak Roma’da gelato bildiğimiz dondurmalardan birazcık da farklı. Normal dondurmalara göre daha kıvamlı ve elastik olan gelato aynı zamanda daha taze. Çünkü miktar olarak daha az üretiliyor ve hızla tüketiliyor.

İtalyanların gurur duyduğu bir tatlı olan gelato Roma’da mutlaka denemeniz gereken yiyeceklerden.

Herhangi gördüğünüz bir dondurmacıda bile lezzet olarak memnun kalacağınızı düşünüyorum. Benimde denediğim bir kaç yeri sizinle paylaşmak isterim;

 • Gelateria del Teatro, Via dei Coronari, 65-66, 00186 Roma
 • Gelateria Come il Latte, Via Silvio Spaventa 26, 00187 Roma

Tiramisu

Tiramisu

Ülkenin en popüler ve dünyacada oldukça üne sahip tatlısı Tiramisu Roma’da ne yenir yazısında olmaması düşünülemezdi dimi…Tabii ki Roma’da yiyeceğiniz Tiramisu bizim yaptıklarımızdan biraz daha farklı.

Biz bu tatlıyı kendi damak tadımıza ve kültürel tercihlerimize göre de şekillendirmişiz biraz. Kakao, espresso, mascarpone peyniri ve şarap ile yapılan Tiramisu’nun sözlük anlamı da “canlandır beni”, ki bunun kakao ve espresso gibi iki kafeinli malzemeyi birden içermesi buna etkili diye düşünüyorum.

Lezzetli bir tiramisu için benim önerebileceğim iki yer ise;

 • Pompi, Via Albalonga 7 b Piazza Re di Roma, 00183 Roma
 • Enzo, Via dei Vascellari, 29, 00153 Roma

Roma seyahatiniz boyunca ihtiyaç duyabileceğiniz diğer yazılar,

Roma Havalimanı Ulaşım Rehberi için tıklayın.

Roma’da hayat kurtarıcı Roma Gezi Notları için tıklayın

Roma’da nereleri gezip görmek gerek diyenler, Roma Gezilecek Yerler için tıklayın

Beni ve daha birçok fotoğrafımı instagram adresimden takip edebilir ve Youtube kanalım paylaşımları izleyebilirsiniz.

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir