Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Roma Gezi Notları

Roma Gezi Notları

Açık Hava Müzesi Roma Gezi Notları

Roma’ya ilk gidişimin üzerinden 4 yıl geçtikten sonra tekrar bu büyülü şehire geldim. Roma’ya gelen bir daha gelir diye bir söz var, bu sözü hakkı çıkarmasam olmazdı. İkinci gidişim olmasına rağmen yine heyecanlıydım. Bu kadar zamandır blog yazısı yazıyorum ama hiç yazmamış gibi hissediyorum kendimi. Roma büyülü bir şehir kesinlikle. Bilgisayarım başına geçtim ve cümleleri nasıl toparlamacağımı bile bilemiyorum….

Bu yazıda Roma’da ne yapılır, ne yenir, şehir için ve havalimanı ulaşım nasıl sağlanır, nerede konaklanır, gezinizi kolay hale getirebilmek için bazı ipuçlarına olabildiğince değinmeye çalışacağım 🙂

Yazıya başlamadan önce minik bir Roma turu yapmak için youtube videomu izleyebilirsiniz. Bana destek olmak için kanalıma abone olup videomu beğenmeyi unutmayın lütfen.

Roma, İtalya’nın başkenti. Aynı zamanda bulunduğu Lazio bölgesinin ve Roma ilinin de başkenti. 2800 yıllık bir şehir olan Roma, İtalya’nın da en kalabalık şehri ve il olarak nüfusu yaklaşık olarak 4 milyon. İtalyanlar sohbetlerinde, gerçek İtalya olarak niteledikleri kısmı Roma ve yukarısı olarak değerlendiriyor genelde. Roma tarihi yönden o kadar zengin ki burayı es geçmek asla olmaz.

Açık hava müzesi misali şehir, aynı zamanda Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın da yaşadığı bağımsız bir ülke olan Vatikan’ı da sınırları içinde bulunduruyor. Zamanında yapılan tüm savaşlara rağmen hala yüzlerce yıldır yaşayan yapıları ile Roma; her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği ve bu popülaritenin bence de hiç boşa olmadığını gösteren şehirlerin başında geliyor. Roma Gezi Notları yazımına artık başlıyorum:

Roma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Roma Gezi Notları

Dili: İtalya’da ana dil İtalyanca. İngilizceleri ise genelde yazıldığı gibi okudukları için bazen anlaşmakta zorluk yaşatsa da turistik alanlarda İngilizce ile rahatça anlaşabilirsiniz.

Vize: Bordo pasaport sahipleri için İtalya Schengen Vizesi istiyor. İtalya vizesi için de resmi aracı kurum İData ancak sınırlı sayıda da olsa İtalya Konsolosluğu kendi bünyesinde vize başvurusu alıyor. Detaylar için tıklayın.

Para Birimi: İtalya Schengen bölgesine dahil bir ülke olduğundan her yerde Euro kullanılıyor.

Saat Farkı: Roma, Türkiye saatine göre 1 saat geridedir. Türkiye’nin uygulamış olduğu yaz saati politikası nedeniyle bahar ve yaz döneminde bu şekilde. Sonbahar ve kış döneminde ise 2 saat kadar fark oluyor.

Roma’ya Nasıl Gidilir?

Roma Gezi Notları
Piazza Novano Meydanı – Roma Gezi Notları

Tarihi ve kültürel birikimiyle Avrupa’nın en ilgi çekici yerlerinden biri olduğu ve İtalya’nın tüm ulaşım ağlarının merkezinde yer aldığı için Roma’ya gitmek bir hayli kolay.

Ülkemizden Roma’ya uçak seferleri ortalama 2,5 saat sürüyor. İstanbul‘dan direkt uçuşlar düzenlenirken, çıkış noktası İzmir veya Ankara olan seferler aktarmalı olarak yapılıyor.

Direkt seferler için Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk Havalimanı’nı, Pegasus ise Sabiha Gökçen’i kullanıyor. Her iki şirket de varış noktası olarak Fiumicino’yu seçmiş durumda.

Şehir merkezine nasıl ulaşım sağlanır sorusuna cevabı ”Roma Havalimanı Ulaşım Rehberi” yazıma bakabilirsiniz.

Roma’ya Ne Zaman Gidilir?

Kesinlikle her daim güzel bir şehir olsa da yazın çok çok sıcak ve kalabalık, mümkünse yazın buraya seyahat planı yapmayın derim. Kötü olmaz ama gidecekseniz de öğle saatinde klima altında geçirmeniz gerekecek. Bunun dışında en uygun zamanlar bahar ayları. İlkbahar da Sonbahar da bu şehirde çok güzel ve sıcak. Kış aylarında da o kadar soğuk olmuyor ama benim gibi Şubat yada Mart ayı gibi gitmeyi planlıyorsanız yağmura denk gelme olasılığını göz önünde bulundurmanız gerek. Ne zaman giderseniz gidin şehrin canlı ve kalabalık olacağı kesin!

Roma’da Hangi Hattı Kullanmak Gerek

Roma’da Hangi Hattı Kullanmak Gerek

Roma Gezi Notları içinde en çok sorulan soru hangi hattı kullanabilirim? Eğer İtalya’da seyahatiniz boyunca internet için olsun aramalar için olsun bir telefon hattı alacaksanız bizde alıp kullandığımız TİM operatörünü tavsiye edebilirim. aylık 30GB internet ile 30 Eur. Bizde kontörlü hat gibi alırken 30GB internet yüklü olarak veriliyor. İki kişi paylaşımla kullandığımız için kişi başına 15 Eur ödemiş olduk. Birimizin telefona takıp interneti paylaşarak 7 gün kullandık. İçindeki internet paketi halen bitmemişti. Çekim kalitesi olarak oldukça iyi gittiğimiz hiç bir yerde internetin olmadığını görmedik.

Roma’da sim kartı nasıl alınırım diye soruyorsanız sadece pasaportunu yeterli başka bir şey istenmiyor. Öneri olarak söylemem gerekirse Pazar günü hat alırsanız ertesi gün ancak açılıyor o yüzden de hat satışı yapmıyorlar. Birde Termini’de daha pahalıya satılıyor. O yüzden farklı bir lokasyondan almaya çalışın.

İtalya’da Resmi Tatiller

İtalya Resmi Tatilleri

Eğer ki aşağıda yazan tarihlerin birinde Roma’da olacaksanız gezmek istediğiniz bazı müze ya da kilise gibi yerler kapalı olabilir ya da ücretsiz olabilir, gitmeden kontrol etmenizi öneririm.

1 Ocak-Yılbaşı
6 Ocak – İsa’nın Doğuşu
Paskalya Pazartesisi – Paskalya’dan sonraki ilk Pazartesi(Nisan ayında oluyor)
25 Nisan – Kurtuluş Günü
1 Mayıs – İşçi Bayramı
2 Haziran – Cumhuriyet Bayramı
15 Ağustos – Ferragosto
1 Kasım – Azizler Günü
8 Aralık – Günahsız Doğum Ziyafeti
25 Aralık – Noel Günü
26 Aralık – Aziz Stephen Günü


Roma Şehiriçi Ulaşım

Roma Şehiriçi Ulaşım

Şehirleri keşfetmenin en iyi yolu yürümek olduğu için, Roma bu tanıma en çok uyan şehirlerden birisi. Yürüdükçe bu şehirde hiç hesapta olmayan yüzlerce yıllık bir sütun görebilir ve sokak aralarına park etmiş tatlı Vespalara denk gelebilirsiniz.

Yine de toplu taşımaya ihtiyacınız olacağı zamanlar için tüm toplu taşıma(otobüs, metro, tramvay…) araçlarında geçerli tek yön bilet 1.5 Eur ve ilk biniş öncesi onaylatmanız gerekiyor. Onaylattıktan (valide etmek) sonra 100 dakika boyunca bilet geçerli oluyor ve aktarma yapabiliyorsunuz.

Şehirde 24 saat geçerli toplu taşıma bileti 7€uro, 48 saat geçerli bilet 12.5€uro ve 72 saat geçerli bilet ise 18€uro. Bu biletleri de valide etmeniz gerek ve valide ettiğiniz andan itibaren saatleriniz başlıyor. Biletleri metro istasyonlarından, otomatik bilet makinelerinden, ATAC istasyonlarından ve yetkili (genelde tabelalarda Tabacchi yazar) satış noktalarından alabilirsiniz. Detaylı incelemek için buraya bakabilirsiniz.

Roma’da yürüyüş için de Maps Me kullanabilirsiniz, gayet güzel çalışan uygulamalardan birisi. Görmek istediğiniz bütün yerleri işaretleyerek rahatça gezebilirsiniz. Toplu ulaşımı kullanmak için dilerseniz Google Map‘te güzel bir uygulama, içindeki özelliği gereği gideceğiniz yere nasıl ulaşım sağlayabileceğinizi gösteriyor.

Roma Konaklama

Roma Konaklama – Kaldığım Airbnb Evi

Gelelim Roma Gezi Notları yazımın en önemli yerinden biri konaklamaya. Belki de Roma seyahati planlarken en çok aklınızı kurcalayan konu konaklama olacak ama olmasın. Merkezi kısımlarda o kadar çok seçenek var ki, belirttiğim bölgelerinde gönül rahatlığı ile konaklayabilirsiniz.

Roma’yı yürüyerek gezeceğinizi düşünerek merkezi yerleri önereceğim. Termini tren istasyonu, İspanyol Merdivenleri, Navona Meydanı ve Kolezyum’un çevrelediği dikdörtgenin içinde kalan alan gezilip görülecek yerlerin merkezi kısmı dersem sanırım yanlış olmaz. Bu yüzden Piazza Navona, Pantheon ve Trevi Çeşmesinin yakınlarındaki konumda bir yerde kalmak sizin bu şehri yürüyerek keşfetmenize fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Eğer uygun fiyatlı ama aynı zamanda da merkezi yakınlıkta bir konaklama yeri bulmak istiyorsanız Termini ve çevresine bakabilirsiniz. Daha göçmen ağırlıklı bir bölge olduğundan genelde güvenlik konusunda daha dikkatli olmanız öneriliyor, yorumlara bakarak tercihinizi yapabilirsiniz. Roma olan 2 seyahatimde de Termini’ye yakın bir yerlerde konaklama yaptım. İkinci seyahatimde Airbnb evini tercih ettim. Bir ev deneyimi yaşamanın daha keyifli olacağı düşündüm.

Eğer seyahatinizde sizinde tercihiniz Airbnb olursa bu linkten üye olarak 223 TL değerinde indirim kredisini alabilirsiniz.

Merkezi olan diğer bölgeler ise; Piazza di Spagna (İspanyol Meydanı) , Piazza Barberini ve Via Del Corso.

İlk Roma seyahatimizde, Ağustos ayında, Via Del Corso’da kalarak nokta atışı bir seçim yapmıştık. O zamanlar çok uygun olan otelimiz şu an Roma standartlarına gelmiş ama hala iyi yorumları olduğu için linkini buraya bırakıyorum.


Roma Ortalama Fiyatlar

Roma Gezi Notları

İtalya, Avrupa şehirleri arasında ne çok pahalı ne de çok ucuz ülkelerden birisi bence. Güney İtalya’nın ve çoğu şehrin lokal yerlerinde her zaman çok daha uygun fiyatlar bulmak mümkün elbette ama Roma kadar popüler şehirlerde dersinize iyi çalışıp gitmezseniz her şey pahalı gelebilir. O yüzden bütçenize uygun restoranları da gitmeden önce haritanıza işaretlemeyi unutmayın.

Konaklama : Kişi başı hostel ortalamasına 15 €uro gibi fiyatlardan bulabilirken, 50 €uro ortalamasında gayet güzel otel ya da özellikle Airbnb bulmanız mümkün.

Kahve – Genellikle 1€uro ama bir yerde oturarak içmek isterseniz 3-4 Euro oluyor.

Bira – 2-5 Euro arasında değişiyor

Sandviç – 2 ile 5 Euro arasında bulmanız mümkün

Dilim pizza – 1 – 4 Euro arasında

Restoranda yemek – Kişi başı ortalamasını 15 – 20 Eurı olarak düşünebilirsiniz

Tatlı – 3 Euro – 5 Euro

Su fiyatlarına gelince de küçük bir pet şişe 60-70 cent civarında ama çeşmelerden akan sular içildiği için dilerseniz duya para vermenize gerek kalmaz.

Eğer ekonomik, düşük bütçeli bir seyahat planlıyorsanız şehrin hemen hemen her yerinde bulunan şu marketleri şimdiden haritanıza işaretleyebilirsiniz; Coop, Pam Local, Carrefour / Carrefour Express. Lidl bulursanız en ekonomiği o olacaktır. Bir de market ne kadar büyükse, uygun fiyatlı ürün bulma ihtimali de o kadar artıyor. Aynı zamanda bu marketlerin bazılarının içinde hazır yemeğinizi alıp, mikrodalgada ısıtabileceğiniz kısımlar da bulunuyor. Genelde gezimiz boyunca öğlenleri marketlerden sandviç ve meyve suyu alarak geçiştirdik. Ben vegan değilim ama etle pek aram iyi olmadığı için genelde etsiz sandviçleri tercih ettim onlarıda fiyatları genelde 2 ila 2,5 Euro arasında değişiyor.


İtalya seyahati planlıyorsanız eğer bu yazılar da ilginizi çekebilir;

Roma Gezilecek Yerler,

Pompeii Gezilecek Yerler

Roma’da Ne Yenir?

Aynı zamanda beni Instagram‘dan da bulmayı unutmayın. Roma ya da tüm İtalya’ya dair sorularınızı yorum bölümüne yazmanız yeterlidir.

7 günlük İtalya Turuma ait bütün görüntüleri Youtube kanalımda bulabilirsiniz. Daha fazla video görmek için abone olup videoları beğenmeyi unutmayın lütfen 🙂

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir