Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Türkçe Podcast Önerileri – 10 Keyifli Podcast

Türkçe Podcast Önerileri – 10 Keyifli Podcast

Eskiden yürüyüş esnasında yada yolculuklarda dinlediğimiz podcastler artık marketten aldıklarımızı dezenfekte ederken yada evde kek yapma denemelerimize eşlik eder oldu. Arkadaşlarla buluşmaya hasret kaldığımız bu günlerde evlerimizi hoş muhabbetleri ile dolduruyorlar. İnsan sıcaklığını, kaliteli sohbeti özleyenler için size keyifle dinleyeceğiniz Türkçe podcast listesini hazırladım.

Listeye başlamadan önce konuya yeni olanlar için küçük bir bilgilendirme yapayım:

Podcast Nedir?

Son zamanlarda, kulaklıkla geçen günlerimizle hayatımıza giren yeni bir kavram var: Yeni radyo olarak da geçen, müzik dinlemenin faydalı kardeşi podcast. Evde veya stüdyo ortamında, bir mikrofon ve bir cep telefonu yardımıyla yapılan ses kayıtları şeklinde açıklayabileceğimiz podcast’ler, edebiyattan tarihe, spordan geyik yapmaya, röportajdan söyleşiye, ses tiyatrosundan ekonomiye kadar aklınıza gelebilecek her konuda ve formda olabiliyor. Ben de sizler için son günlerde öne çıkan Türkçe podcast’leri bu yazımızda toplamak istedim.

Podcast’ler Nereden Dinleniyor?

Podcast’leri, Spotify, Apple Podcasts, SoundCloud ve Google gibi platformlardan ulaşabiliyor, beğendiğiniz podcastleri takip edebiliyor ve favori podcast’lerinizden tıpkı bir müzik çalma listesi yapar gibi kendinize özel bir akış oluşturabilmenize olanak tanıyor.

Türkçe Podcast’ler

1. Nereden Başlasam?

Nereden Başlasam? – Türkçe Podcast

İlk Sayfası 26. bölümde final yapmış olsa da Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu, beraber gerçekleştirdikleri podcast serilerine devam ediyor ve yine Storytel sponsorluğunda, Nereden Başlasam? adlı bir program yapıyorlar. Bu seride ise sadece edebiyatla sınırlı kalmayıp, moda tarihinden caza, sağlıklı beslenmeden kriminolojiye kadar çok farklı alanlardaki uzmanlarla, uzmanı oldukları konuya giriş niteliğinde sohbetler ediyorlar. Her bölüm ortalama 30-40 dakika sürüyor. Şu ana kadar yayınlanmış 34 bölüm var.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

2. Radyo Tiyatrosu

Türkçe Podcast

Arada nostalji yapalım diyenler için, bir zamanlar TRT’de yayınlanan ve tüm aileyi radyo başında toplayan Radyo Tiyatrosu’nun bir bölümü de dijital ortama taşındı. 15 bölümden oluşan podcast serisinde, Moliere’in Hastalık Hastası’ndan, Agatha Christie’nin Cinayet Alfabesi’ne, birçok tiyatro klasiğini efsane tiyatrocuların ağzından dinleyebilirsiniz.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

3. Psikolog Beyhan Budak

Uzman Psikolog Beyhan Budak’ın YouTube kanalında yayınladığı içeriklerin ses kayıtları halinde olan podcast yayınlar ruh sağlığı ve psikoloji konularını ele alıyor. Aşırı düşünme bağımlılığından kurtulmanın yollarından, ilişki sorunlarına kadar birçok konu işliyor. Bu günlerde evde olmaktan hepimizin biraz da olsa ihtiyaçı olabilir.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

4. Bu Mu Yani?

Zuhat ve Oğulcan kariyer kariyer basamaklarını tırmanmaya çalışırken, bir anda “N’apıyorum ben?” diyen ve hayatlarını değiştirmeyi kafasına koyan iki çocukluk arkadaşı. İşlerinden ayrılarak başladıkları bu yolculuğu “Bu Mu Yani?” adını verdikleri bir podcast serisi ile başkalarıyla da paylaşmaya karar verdi.

Sizlere kitaplar, makaleler, filmler, belgeseller ve farklı kaynaklardan edindikleri bilgi ve fikirleri; kendi deneyimleriyle harmanlayarak paylaşıyorlar.

Spotify’den dinlemek için tıklayın.

5. Bunu Bende Yaparım

Bunu Ben De Yaparım, İbrahim Selim ve ekibinin Storytel sponsorluğunda hazırlayıp sunduğu, dijital aşktan dolandırıcılığa, düğün telaşından, komplo teorilerine şehir insanının karşısına bir sorun olarak çıkan her konuyu ele alarak konuşulduğu bir podcast serisi. Şu an toplam 18 bölümü bulunuyor. Bölümler 15-25 dakika arasında değişiyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

6. Tekno Seyir

TeknoSeyir editörlerinin, bilişim, teknoloji ve bilim dünyasındaki yenilikleri, Haftalık Gündem Değerlendirmesi adı altında değerlendirdiği podcast serisi. Şimdilik toplam 300 bölümü var. Bölümler yarım saat – 1 saat arasında değişiyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

7. Yoldayız Geliyor Musun?

Yoldayız Geliyor Musun?, Instagram’dan ve Youtube’dan bir çoğumuzun tanıdığı Ece Targıt’ın, kişisel gelişim ve motivasyon içerikli podcast serisi. Targıt, meditasyon, ağırlıklı olarak iyi hissetmek, anda kalmak, farkındalık yaşamak, dengeli olmak gibi konularda, kendi alanlarında fark yaratmış konuklarla sohbetler gerçekleştiriyor. Şimdilik toplam 71 bölümü var. Bölümler 20 dakika – 1 saat arasında değişiyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

8. Teras Noir

Teras Noir

Teras Noir, oyuncular Meriç Aral ve Efe Tunçer’in, filmler, diziler, müzikler, kişiler ve ilişkiler üzerine konuştukları samimi bir podcast kanalı. İkili, Billie Eilish’ten, Joker filmine birçok popüler konuyu masaya yatırıyor. Şimdilik toplam 26 bölümü bulunuyor. Bölümlerin uzunluğu, 45 dakikadan 1 saate kadar değişebiliyor.

Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

9. Filmloverss

FilmLoverss Podcast de, FilmLoverss ekibinden Esen Tan, Güvenç Atsüren ve Utku Ögetürk gibi isimlerin, Parasite’in En İyi Film Oscar ödülünü almasından, Adèle Haenel’in 45. César Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ödülünü alan Roman Polanski’ye yaptığı protestoya kadar sinemaya dair ne varsa konuştukları, sinema dünyasından yeni haberleri verdikleri podcast serisi. Şimdilik toplam 68 bölümü var. Bölümler yarım saat – 1 saat arasında değişiyor.

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

10. Oto.didakt

oto.didakt – Türkçe Podcast Önerileri

Fotoğrafçı, yapımcı ve danışman Özlem Dinç’in yepyeni Podcast’i oto.didakt, kendi yolunu çizme cesaretini göstermiş insanların gerçek hikayelerini sunuyor dinleyenlere. Bir kişinin tecrübesinin, diğerinin hayatına ışık tutabileceğine inanan Özlem Dinç, hikayesine ilgi duyduğu insanlar ile ilham verici sohbetler yapıyor. Haftada bir yayınlanması planlanan oto.didakt; kişisel gelişimden motivasyona, başarı ve başarısızlık hikayelerinden yaşama sanatına pek çok konuya odaklanıyor. 11 Mayıs’ta yayına başlayan Podcast’in ilk konuğu ise son dönemin en sevilen isimlerinden Bahar Akıncı. 

Apple Podcasts’ten dinlemek için tıklayın.
Spotify’dan dinlemek için tıklayın.

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir