Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

İsviçre’nin Başkenti : Bern Gezilecek Yerler

İsviçre’nin Başkenti : Bern Gezilecek Yerler

Orta Çağ’ın büyüleyici atmosferini derinden hissedebileceğiniz başkent Bern, popüler kayak merkezlerinin bulunduğu İsviçre Alpleri’nin eteklerinde yer alıyor. Benzersiz doğal güzelliklere sahip Bern gezilecek yerler anlamında zenginliğini, kurucusu Dük 5. Berthold’un önderliğinde gerçekleştirilen genişleme çalışmalarına borçlu.

Bern Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Niels Oberson / © Culture Trip

Dil : İsviçre’de 4 tane resmi dili bulunuyor. Bunlardan en bilineni ve yaygın olanı Almanca. Almancayı nüfusun neredeyse %63 lik bölümünü konuşuyor. Almancadan sonra Fransızca, İtalyanca ve Romanşca dilleri geliyor.  Romanşcayı ülkenin güneydoğundaki Graubünden kantonunda konuşulmakta. Kafe ve restoranlarda İngilizce genel olarak biliniyor.

Vize : Türk vatandaşları için Schengen Vizesi gerekmektedir.

Para Birimi : İsviçre, sanılanın aksine Avrupa Birliği üyesi değil. Uluslararası ilişkilerde tarafsızlık politikası uygulayan ülke, Avrupa Birliği üyelik kurallarının bir çoğunu benimsemiş olmasına rağmen üyesi olmamış. İsviçre’de para birimi euro değil, İsviçre frangı‘dır. (1 Nisan 2020 1 İsviçre frangı = 6,92 Türk Lirası)

Saat Farkı : Bern, Türkiye saatine göre 1 saat geridedir. Türkiye’nin uygulamış olduğu yaz saati politikası nedeniyle bahar ve yaz döneminde bu şekilde. Sonbahar ve kış döneminde ise 2 saat kadar fark oluyor.

Bern’e Nasıl Gidilir

Bern’e Türkiye’den direk uçak seferi bulunmuyor. Aktarmalı uçuşlarla gelebileceğiniz gib Cenevre, Basel yada Zürih gibi şehirlerden uçakla gelip, otobüs yada tren ile Bern’e geçebilirsiniz.

İsviçre’de kalacağınız zaman boyunca  SBB Mobile isimli İsviçre Demiryolları uygulamasını indirebilir ve bu app üzerinden gideceğiniz rotaların saatleri, ücretleri ve peronları hakkında bilgi alabilirsiniz. Zürih’ten tren ile Bern’e ulaşım sağladığım için tavsiyem size bu olacaktır.

Avrupa’da oldukça yaygın kullanılan ve bir çok şehire ulaşım imkanı sağlayan Flixbus hakkında merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Bern’e Ne Zaman Gidilir

Meşhur Alp Dağları İsviçre’nin önemli ölçüde yüzölçümü kapladığını coğrafya derslerimizden hepimiz hatırlarız. Bu durum tabi ki ülkenin iklimi konusunda epey bir rol belirleyici. Bern’de de ülkenin büyük bir bölümünde olan karasal iklim hakim durumda. Yıl içinde yoğun bir şekilde yağmur aldığı için hazırlıklı olmanızda fayda var, Sonra ‘Elif bize bunu dememiştin’ deyip kulaklarımı çınlatmayın 🙂 En sıcak aylarda bile hava sıcaklığı 18-20 derece civarlarında seyrediyor. Bu durumda en uygun zaman haziran, temmuz ve ağustos ayları.

Bern’e Ne Kadar Zaman Ayırmak Gerekir

Ben planımı bir günlük olarak yaptığım için sabah gelip akşam Zurih’e geri dönebilecek şekilde kendimi ayarlamıştım. Ayıracak çok vaktim fazlaca param var diyorsanız şehri tam anlamıyla gezmek için 2 gün kalmanızı önerebilirim. Bolca manzara izleyip, nehir karşı bulunan publarda biranızı içerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bern Şehiriçi Ulaşım

Bern train station, Berne, Switzerland, Europe

Bern Gezi Rehberi’nde sonunda ulaşıma geldiğimize göre size harika bir haberim var! Eğer Bern’de bir hostel veya otelde konaklıyorsanız kaldığınız yer size şehirde kaldığınız gün süresince ücretsiz ulaşım kartı veriyor. tey teyyyyyy!

Şİmdiye kadar gittiğim Avrupa şehirlerinde buna hiç rastlamamıştım. Sırf bu yüzden bile Bern’i sevebilirim.

Şehir merkezi ile göl seviyesi arasındaki kot farkından dolayı şehirde toplu taşımaya dahil asansörlerde dahil. Bunun dışında yürümeye gayet müsait bir şehir olsa da ücretsiz ulaşım kartı benim gibi sizinde yüzünüzü güldürecektir.

**Airbnb’lerde de aynı imkan tanınıyor mu bilmiyoruz maalesef.

Bern Konaklama

Bern Gezi Rehberi’nde eksik olmaması gereken konaklama bölümüne geldim. Ben seyahatlerimizde genellikle Airbnb veya  hostel konaklamasını tercih ediyoruz. Ben günübirlik bir gezi yaptığım için konaklama yapmadım. Sizin için uygun bir kaç seçenek paylaşmak isterim.

Airbnb nedir? Nasıl kullanılır? Bilinmesi gerekenler yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezine oldukça yakın ve ekonomik olan Bern Backpackers Hotel Glocke hosteli tercih edebilirsiniz. Gecelik fiyatı 36 Euro.

Yine şehir merkezine yakın biraz nehir manzaralı olsun istersenizde  Hotel Landhaus bir göz gezdirebilirsiniz. Gecelik fiyatı 95 Euro.

Bern Gezilecek Yerler Listesi

Şehircilik anlamında İsviçre’nin diğer şehirleri gibi mükemmel bir yapıya sahip olan Bern’de konaklama tesislerinin ve gezilecek alanların neredeyse tamamı Eski Şehir’de yer alıyor.

Bu nedenle şehri yürüyerek gezmek mümkün. Hem sokakları yürüyerek arşınlamanın keyfi bir başkadır. Bir yeri tanımanın en iyi yolu. Ee hadi Bern Gezilecek Yerler listesine göz atalım.

1. Eski Şehir (Altstadt)

Bern Altstadt

Büyük çoğunluğu 12. ila 15. yüzyıla ait yapıları barındıran Eski Şehir (Altsadt) Bern mutlaka gezmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Bu bölge size kentin geçmişi hakkında oldukça bilgi sahibi olmasınızı sağlayacaktır. Görmeniz gereken bir çok yerde bu bölge içinde bulunuyor.

3 tarafı Aare Nehri ile çevrelenmiş bir tepede kurulu yerleşim bölgesi, 1405’teki büyük yangına rağmen mimarisini korumayı başarmış.

2. Bern Katedrali (Berner Münster)

Berner Münster

Eski Şehir’in güneyinde yer alan Bern Katedrali’nin (Berner Münster) inşatına 1421’de başlamış ve 1893’te kulesinin tamamlanmasıyla sonra ererek açılışı yapılmış.

Kulesinin 100 metrelik uzunluğu sayesinde kentin alanında en yüksek olan katedralin kuzeyinde kentin ünlü caddesi Münstergasse uzanırken; batısında Münsterplatz, güneyinde Münsterplatform görmeniz mümkün.

Küçük bir ücret karşılığı kulenin tepesine çıkıp, Bern’in muhteşem manzarasını seyretmeden dönmeyin derim.

3. İsviçre Parlamento Binası (Bundeshaus)

İsviçre Parlamento Binası (Bundeshaus)

 İsviçre Parlamento Binası (Bundeshaus), 1092 yılında kullanılmaya başlanmış. 1248 yılında özgür imparatorluk için çıktığı yolda bina özgürlüğün simgesi olarak yapılmış.

Ulusal Konsey ile Devlet Konseyi’nin oturumlarının gerçekleştirildiği yapının iki kanadı hükümet birimlerini ve bir kütüphaneyi barındırıyor.

İsviçre Federal Sarayı’nın en çok ilgi çeken noktasını iç yüksekliği 33 metre olan kubbesinin altındaki devlet arması oluşturuyor. Armanın çevresinde binanın tamamlandığı 1902 yılında bulunan kantonların simgeleri yer alıyor.

4. Saat Kulesi (Zytglogge)

Bern Saat Kulesi

Bir çok Avrupa şehirinde rastladığımız astronomik saatin bulunduğu Saat Kulesi (Zytglogge), kentin ilk yerleşim bölgesi olan Eski Şehir’in kurulduğu 1151’den, 1256 yılına kadar batı kapısı olarak kullanılmış.

İnşa edilmesinin üzerinden 800 yıldan fazla süre geçmesine rağmen yenileme ve tadilat çalışmaları sayesinde orijinal görünümünü koruyan yapı, Gotik stilli ahşap süslemeleri ile dikkat çekiyor. Ayrıca kulenin saatinin kadranları farklı görsel ögeleri barındırıyor.

5. Bern Tarih Müzesi

Tarih ve müze meraklılarının Bern gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri Helvetiaplatz’daki Bern Tarih Müzesi (Bernishes Historishes Museum), 1894 yılında açılmış. 500 binin üzerinde eşyadan oluşan bir koleksiyonu bünyesinde barındırıyor.

Kültürel tesisi ziyaret ettiğinizde tarih öncesi dönemden günümüze kadar Bern ve çevresinden toplanmış parçaları inceleyebilirsiniz.

Kalıcı koleksiyonunda Asya, Okyanusya, Amerika bölgelerinden ve Antik Mısır döneminden eserlerin de bulunduğu müzenin bünyesinde Einstein’ın hayatına ve çalışmalarına ışık tutan bir bölüm yer alıyor.

6. Hapishane Kulesi (Kafigturm)

Hapishane Kulesi, Kaynak: dissolve.com

Bern’in eski yerleşiminin en çok ilgi çeken yapıları arasında olan Hapishane Kulesi (Kafigturm), ilk olarak 1256 yılında kentin 2. defa genişletildiği çalışmalar sırasında kapı olarak inşa edilerek kullanılmış.

1640’da kent konseyinin kararıyla yıkılan bu ilk kulenin yerine yenisi 1641-1644 yılları arasındaki süreçte dikilmiş. Geçmişte suçlu kadınların cezalarını çekmeleri için tutulduğu erken Barok stilli kule, günümüzde politik oturumlara ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmak için kullanılıyor. Yapı ziyaretinizin ardından hemen arka tarafındaki Anna Seiler Çeşmesi’ni de görmeyi buradan ayrılmayın.

Zürih’te gezi planınız içinde ise hap boyutunda Zürih Gezilecek Yerler listesi.

7. Einstein Evi (Einsteinhaus)

Einstein Evi

Modern fiziğin başlangıcı sayılan ve 4 makaleden oluşan “Mucize Yıl” isimli çalışmanın sergilendiği Einstein Evi (Einsteinhaus), Kramgasse üzerindeki 49 numaralı binada bulunuyor.

Dünyaca ünlü fizikçinin eşi ve çocuğu ile beraber 1903-1905 yılları arasında ikamet ettiği 2. kattaki daire, değerli bilim insanının yaşam tarzını ziyaretçilere yansıtmak için aslına uygun olarak korunuyor.

Binanın 3. katındaysa Einstein’ın biyografisini ve çalışmalarını inceleyebilirsiniz. İnsanlık tarihinin en önemli şahsiyetlerinden birisi olan Einstein ile ilgili daha fazla bilgi almak ve koleksiyonunu görmek için Bern Tarih Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

8. Ayı Parkı

Ayı Parkı

1857’de ayıların tutulması için açılan ilk tesisin kötü şartlar nedeniyle kapatılmasının ardından 2009 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlayan Ayı Parkı (Bear Park), Aare Nehri’nin kıyısında yer alıyor.

Kentin ve çevresindeki kantonların simgesi olan kahverengi ayıların barındığı tesis, hayvanların doğal ortamlarına oldukça yakın şekilde tasarlanmış.

Parkta yer alan tünel, ayıların Eski Kent’in doğusundaki ilk tesise geçiş yapması için bir süre açık tutmuş. Ancak parkın şirin sakinleri kullanmamaya başlayınca geçit, dükkânlara ve gösteri alanına ulaşmak isteyen insanların hizmetine sunulmuş.

Ayı Parkı’nın bünyesinde olan Hayvanat Bahçesi’ni de zamanınız varsa gezmenizi öneririm. 200 farklı türden 3000’e yakın hayvana ev sahipliği yapıyor.

9. Marktgasse

Marktgasse

Batıdaki Hapishane Kulesi’nden doğudaki Saat Kulesi’ne kadar uzanan Marktgasse, tıpkı Parlamento Meydanı gibi İç Yeni Şehir’in bir parçası. Spitalgasse ile birlikte kentin en önemli alışveriş bölgelerini oluşturan cadde, yeme-içme alanlarının zenginliğiyle dikkat çekiyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz yerlerinde bulunduğu cadde, alışveriş için uygun olması dışında fotoğraf çekmek içinde oldukça güzel ideal bir yer.

10. Matte

Matte

Aare Yarımadası’nın güney doğusunda yer alan Matte, Orta Çağ’dan itibaren uzun süre atölyeleri ve ticari faaliyetleri ile anılmış.

İnsan eliyle yapılmış 3 su kanalının yer aldığı köy, günümüzde ise gezginlerin Bern gezilecek yerler listelerine huzurlu ortamı nedeniyle giriyor.Bölgeyi yürümek, fotoğraf çekmek veya piknik yapmak için ziyaret edebilirsiniz. Tekrar Eski Kent’e dönmek içinse dünyanın en dik tramvay hattını kullanabilirsiniz.

Benim günübirlik gezimde listem bu kadar. Sizin biraz daha fazla zamanınız varsa listesinize Paul Klee Galerisi, Güzel Sanat Müzesi, Bern Botanik Bahçesi, Holy Ghost Kilisesi‘ni de ekleyebilirsiniz. Keyifli bir geziniz olması dileğiyle…

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir