Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Hayvanlar Alemini Evinizden Seyredebileceğiniz Kameralar

Hayvanlar Alemini Evinizden Seyredebileceğiniz Kameralar

Sosyal mesafe , uzaktan çalışma mecburiyetleri hem dünyada hemde ülkemizde evde kalmayı bir zorunluluk haline getirdi. Bütün dünyada yayılan şartlar neticesinde çoğumuz evde kalması gerekti. Dışarı çıkmak oldukça zor bir hal aldığı bu günlerde, doğa ile bağlantımızı kurmamızı sağlayan Bir çok alternatifide beraberinde getirdi. Belki Afrika’ya gidip safari yapamıyoruz yada Antartika’nın kıyı şeridi boyunca penguenleri görmeye gidemiyoruz ama bir çok kurtuluş bu deneyimleri evlerimizden yaşamamıza olanak sağlayan kameralarını bizlerle paylaşıyor.

Biz de bu yaban hayatı web kameraları sayesinde, kendi oturma odamızda ya da mutfağımızda her türlü canlı ile yüz yüze gelebiliriz. İster geç saatlerde banyo yapan filleri izleyin, ister kaplanlar avlarının peşindeyken izleyin, bu 6 vahşi web kamerası sizi dağlara, ormanlara götürmeyi vadediyor.

Macellan Penguenleri / Kaliforniya Akvaryumu, Pasifik, Long Beach

Güney Kaliforniya sahilinde yer alan Pasifik Akvaryumu 20 Macellan penguenine ev sahipliği yapıyor. Buradaki kameradan kayalık ve su altındaki penguenleri izleyebiliyorsunuz. Sadece penguenler de değil aynı zamanda köpekbalıkları, deniz analarını ve daha fazla kamera ile sizlere izleme imkanı sağlıyor.

Afrika Filleri / Tembe Fil Parkı, Güney Afrika

Afrika’nın Mozambik sınırına yakın Tempe Fil Parkı’nda bir kaç fille birlikte başka büyük memeli hayvanları görme imkanınız bulunuyor. Web kamerası ile sesi de açmayı unutmayın; fillerin yanı sıra etraftaki kuşların ve diğer canlıların da sesleri duyuluyor. Filler dışında farklı türlerde antilop türleri, leoparlar, zebralar ve diğer hayvanları da su kenarında görebilirsiniz.

Netflix’in en güzel seyahat temalı belgelerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Tennessee Akvaryumu / Chattanooga, Tennessee

Tennessee Akvaryumu Amerika’daki en çok çeşitte tatlı su hayvanlarına ev sahipliği yapan akvaryum. Bunların arasında kayalıkların içinde, tırmanarak, suya atlayarak günlerini geçiren Kuzey Amerika nehirlerinde yaşayan su samurları da bulunuyor. Su samurlarını da diğer canlı kameralardaki hayvanları da günün her saati izlemek mümkün.

Kel Kartallar / Decorah, Iowa

Decorah yakınlarında özel bir mülke oldukça dipinde kel kartalların görüntülerini görebilirsiniz. Kameraya tıkladığınızda karşınıza oturan bir kartal çıkmayacağını bilemezsiniz. Bir ağaç tepesine kurulmuş bu web kamerası sayesinde kartalların günlük hayatlarına şahit olabiliyorsunuz.

Hayvanlar alemini canlı kameralar ile izlemeye devam edelim:

Gri Kurtlar / Uluslararası Kurt Merkezi, Minnesota

Yaklaşık 1.5 dönümlük bir arazide kurulmuş olan Uluslararası Kurt Merkezi, kurtların vahşi yaşamla olan olan ilişkilerini ve gelecekte insanlar olan rolü hakkında kurt popülasyonun koruyarak eğitimler vermeyi amaçlamakta. 1989 yılından beri bu tesis kurtların sağlığı ve güvenliği için de çeşitli eğitimler düzenleyip, bilgilendirmeler yapıyormuş. Dünyanın her yerinde gri kurtları izleme imkanı sağlıyorlar.

Goril Ormanı / Grace Center, Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Siyasi kargaşa ve Ebola salgını ile uzayan bir süreçten sonra, Explore.org ve Kongo’nun Gorilla Rehabilitasyon ve Koruma Eğitimi (GRACE) Merkezi, Eylül 2019’da insanların gorilleri izleyebilmesi için bu yayını başlatmışlar. Yiyen, uyuyan, oynayan bu tehlikeli gorilleri oturduğunuz yerden tehlikesiz izlemek güzel olur.


Yukarıda yazdıklarım dışında hayvanlar alemini canlı kameralar ile izleyebileceğiniz 92 canlı yayın yapan kameraları da şu linkten ulaşabilirsiniz.

Eğer evde vakit geçirmek için önerilere ihtiyaçınız varsa  film önerileri, online gezebileceğiniz yerler listesine bakabilirsiniz.

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir