Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

10 Harika Yolculuk Filmi

10 Harika Yolculuk Filmi

YOLA ÇIKARACAK YOLCULUK FİMLERİ

Siz de durumlar nasıl bilmiyorum ama benim puanlar ve IMDB‘de milletin oyladıkları hiç örtüşmüyor. Herkesin kendine göre bir öneri ve beğeni listesi olabilir. Durum böyle olunca bende kendime göre bir liste hazırladım. Yanımda kalp bulunanlar benim gönlümü kazanan filmler 🙂 O zaman harika yolculuk filmleri nelermiş bakalım:   yolculuk filmleri

1- INTO THE WİLD (2007)

Bir kitabın konu aldığı gerçek bir hikayenin sinema uyarlamasıdır: Çok başarılı bir öğrenci ve atlet olan Christopher McCandless mezun olduktan sonra eşyalarını verir, sahip olduğu 24,000 doları bağışlar ve minimal eşya alarak yollara düşer. Bir müddet tarlada çalıştıktan sonra otostopla Alaska’ya gider. Amacı, Alaska’da doğadan yaşamaktır. Hayatı basite indirgeyen felsefik bir düşünce tarzı vardır. 4 ay sonra 30 kiloya düşmüş, açlıktan ölen cesedini ve günlüğünü bulurlar. Film bunu derin ve dokunaklı konuyu, oldukça sinematografik ve yalın bir dille ele alır. Bizce içerdiği hem fiziksel, hem de içsel yolculuk ile yolculuk filmlerinin en babalarındandır.

2- WİLD (2014) ❤

Wild (Yaban)

Cheryl Strayed çok sevdiği annesinin ölümüyle sarsılmış, uyuşturucu batağına saplanmış ve evliliğin sona ermesiyle kendini adeta kendi kendini yok etmeye adamış bir kadındır. Cheryl annesi Bobbi’nin hatıraları başta olmak üzere geçmişin kabuslarıyla boğuşurken bir anda radikal bir karar alır. Çantasını alıp yollara düşeR ve Amerika’nın en uzun, zorlu ve tehlikeli bölgelerinden biri olan Pasifik Crest Yolu’nda tek başına yürüyecektir. Bu tehlikeli ancak tazeleyici macera süresince yorgunluk, umutsuzluk ve karamsarlığın yanısıra ona yaşadığını hissettirecek güzel duygularla uzun bir aradan sonra tekrar yaşar.

3- SEVEN YEARS İN TİBET (1997)

Avusturyalı Heinrich Harrer, II. Dünya Savaşı yıllarında ülkesinden uzaklaşarak Himalayalar’a gider. Tibet yakınlarındaki yasak bölge Lhasa’ya ulaşan Harrer’ın aklı henüz hiç görmediği çocuğundadır. Tibet’e kaçan Harrer, burada çocuk yaştaki kutsal lider Dalai Lama’yla tanışır ve Tibet halkının Çin’den gördüğü zulme tanık olur. Dalai Lama ise halkının onurunu düşünmekte ve Harrer’ın da yardımıyla sürekli kendisini eğitme ve geliştirme çabasındadır.

4- THE BUCKET LİST (2007) ❤

The Bucket List

Milyoner şirket sahibi Edward Cole ile işçi sınıfına mensup araba tamircisi Carter Chambers’ın dünyaları apayrıdır. Yolları, bir hastane odasını paylaşmalarıyla kesişir ve iki ortak noktaları olduğunu keşfederler: “Tahtalı köyü boylamadan önce” hayatlarının kalan kısmını hep yapmak istedikleri her şeyi yaparak geçirme arzusu ve kendileriyle farkında olmadıkları bir barışma ihtiyacı. Birlikte, hayatlarının araba seyahatine çıkarlar; ve bu süreçte dost olur, hayatı dolu dolu, iç görü ve mizahla yaşamayı öğrenirler.

5- DİARİOS DE MOTOCİCLETA (2004)

Devrim kahramanı Che’yi herkes tanır. Peki ya bir zamanlar onun Buenos Aires’in varlıklı kesimlerinde yaşayan 23 yaşında bir tıp öğrencisi olduğu kaç kişi bilir? Peki 29 yaşındaki arkadaşı, biyokimyacı Alberto Granado’yla birlikte yaptıkları motosiklet yolculuğunda Latin Amerika’nın gerçekleriyle nasıl yüzleşmek zorunda kaldıklarını?  yolculuk filmleri

1952 yılında Ernesto ve Alberto Buenos Aires’ten bir motosikletin sırtında yola çıkarlar. Araçları arızalandığında otostop yapar, halka kaynaşmaya başlarlar. Bildiklerinden çok farklı bir Latin Amerika gerçeği beklemektedir onları. Astımı olan Ernesto ilaçlarını bir kadınla paylaşır; cüzam kolonisinde, hastaların kaderine ortak olurlar. İnka medeniyetinin üzerinde yükselen çarpık kentleşme ve adaletsizliklere şahit olurlar. Bu yolculuk, iki genç adamın geleceklerini şekillendirecektir.

6- THE DARJEELİNG LİMİTED (2007)

Birbiriyle hiç alakaları olmayan üç erkek kardeş, babaları öldükten bir yıl sonra bir araya gelip Hindistan’da tren yolculuğuna çıkmaya karar verirler. Amaçları yakınlaşıp aralarındaki bağı güçlendirmektir. Ancak çıktıkları yolculuğun fantastik öğelerle dolu olduğundan haberleri yoktur. Wes Anderson’ın renkli kişiliğini yansıtan bu kült film, gösterime girdiği yıl eleştirmenlerden tam not almıştı.

7- THE WAY (2010)

The Way

Aile, dostlar ve bu sürekli değişen karmaşık dünyada karşılaştığımız zorlukları anlatan güçlü ve ilham verici bir film. Martin Sheen, Saint James’in Yolu ismiyle de bilinen Camino de Santiago’da yürürken çıkan fırtına yüzünden ölen oğlunun cenazesini almak için Fransa’daki St. Jean Pied de Port’a gelen Amerikalı doktor Tom karakterini canlandırıyor. Tom eve geri dönmek yerine, oğlunun geziyi bitirme arzusunu gerçekleştirmek için tarihi yolculuğa çıkmaya karar veriyor. Tom’un planlamadığı şey ise bu yolculuğun üzerinde bırakacağı etki. Çok fazla yürüyüş deneyimi olmayan Tom kısa bir süre sonra yolculuğunda yalnız olmadığını fark eder. Yol boyunca dünyanın dört bir yanından gelmiş birçok insanla tanışır. Bu insanların her birinin kendi problemleri vardır ve hayatlarında anlam arayışına çıkmışlardır. Bir Alman, bir Kanadalı ve bir türlü yazmaya başlayamayan İrlandalı bir yazar.

8- RAIN MAN (1988) ❤

Bencil ve fırlama bir şehir çocuğu olan Charlie, milyoner babasının ölümünden sonra servete konmak için hayaller kurar. Ancak kendisine sadece 1949 model bir Buick araba bırakan babası, servetin tamamını Charlie’nin daha önce varlığından haberdar olmadığı ağabeyi Raymond’a bırakmıştır. Kardeşinin yanına gidip hakkı olduğunu düşündüğü parayı almak için onu ikna etmek ister, kardeşinin kaldığı kliniğe gittiğinden ise oranın bir otizm vakfı olduğunu görür. Charlie ve Raymond beraber bir araba yolculuğuna çıkar ve iki kardeşin hayatı bu yolculukla değişir. yolculuk filmleri

9- THELMA AND LOUISE (1991)

Erkekler tarafından şiddete maruz kalmış, bastırılmış iki kadın Thelma ve Louise’in çıktıkları yol hikayesini anlatan 1991 yapımı Thelma and Louise, zamanın ötesine dokunan konusuyla listemize girmeyi başardı. Basit bir yolculuk olarak başlayan hikayenin cinayet, hırsızlık ve intihara dönmesi sizi korkutmasın. Thelma and Louise bu karanlık konuları güzel bir mizah ve canlılıkla anlatan harika bir film.  yolculuk filmleri

10 – LITTLE MISS SUNSHINE (2006)

8 milyon dolarlık bütçesiyle 100 milyon dolar gişe yapan ve indie filmlerin kendilerine koydukları yeni çıta olarak gösterilen 2006 yapımı Little Miss Sunshine listeme girmese olmazdı. Küçük kızlarını güzellik yarışmasına yetiştirmek için uzun bir yolculuğa çıkan ilginç bir ailenin, yolculuk boyunca başlarından geçenleri ve aile olmanın ne demek olduğunu keşiflerini anlatan film; Steve Carell’ın harika performansıyla da izlenmeyi hak ediyor.

Sizin de film önerilerinizi mutlaka yorumlara bekliyorum!

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

One thought on “10 Harika Yolculuk Filmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir