Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

En Güzel Lviv Kafeleri

En Güzel Lviv Kafeleri

Gitmeden Dönmemeniz Gereken Harika Lviv Kafeleri

Ucuz şehir bulunca yeme içmenin de hakkını vermek gerek 🙂 Malum ucuza gezicem diye yeme içmeyi abartmadan yapan biriyim. Lviv’e gelince insan kendine hakim olamıyor🙈  Ye, iç, gez, görlük çok keyifli bir şehir Lviv. Hal böyle olunca bir çok mekan denedim, şimdi hepsi bu yazının altında sizinle buluşuyor. Şunu belirteyim Lviv kafeleri nin en güzel özelliği birbirinden farklı konsepte sahip kafelerin bulunması.

Lviv Coffee Mining Manufacturer

Lviv-Coffee-Mining-Manufacture

Şehirde kahve denilince akla gelen ilk adres Lviv Coffee Mining Manufacturer oluyor. Burası aslında şehrin Kuru Kahveci Mehmet Efendisi desem yanlış bir benzetme olmaz. Şehre kahvenin gelişi de Osmanlı’ya dayanıyormuş. Hotin Savaşı’nda esir düşen bir Ukraynalı kahveyi Osmanlı’dan öğrenip Ukrayna’ya getiriyor.

Burası aslında bir kahve zinciri ancak benim size tavsiyem Rynok Meydanı’nda olana gitmeniz çünkü burası diğerlerinden farklı. Giriş katında size kahve çekirdekleri satıyorlar. Bir yan oda hediyelik eşyacı. Onun yanı ise bir kafe. Ayrıca bir de açık alanı var burada da akşamları canlı müzik olabiliyor. Tüm bunlar bir yana bir de mekanın alt katı var ki, asıl olay orası. Aşağı kat bir maden. Siz buraya girerken başınıza bir baret veriyorlar.

İçerisi müze gibi bir kahveci. Kahvelerinin güzel olduğunu söyleyebilirim. Ancak benim size önerim buranın özel kahvesini alıp sunumdaki ateş şovunu izleyin. Karamelli bu kahveyi barista özel ateş şovu ile hazırlıyor. Sadece maden katında bu kahve servis ediliyor. Bu kahvenin ücreti 50 grivna. Tadı öyle çok aşmış bir şey değil ama o şovu izlemek için gayet makul bir fiyat bence.

Blackwood Coffee & Burger

Blackwood Coffee & Burger

Şehirde en iyi kahveyi nerede içtin derseniz size söyleyeceğim iki adresten biri de Blackwood Coffee olur. Burada da kahve fiyatları 25-35 grivna seviyelerinde. Oldukça ufak ve şirin bir kafe. Uzmanlık alanı ise kahve ve burger. Denemenizi öneririm.

Lviv Handmade Chocolate

Lviv Handmade Chocolate

Şehre gitmeden önce mutlaka uğramalısın denen yerlerden biri Lviv Handmade Chocalate. Bütün okuduğum Lviv yazılarının hepsinde burası yazıyordu. Kahve denince ilk akla nasıl Coffee Mining Manufacturer geliyorsa, çikolata denince de burası geliyor. İkisinin arası da yürüyerek 100 metre ya var ya yok. 5-6 katlı bir binada giriş katta çikolata yapılışını görüyorsunuz. 2. ve 3. katlarda çikolata satış mağazası var. Üst katlar ise kafe olarak hizmet veriyor.

Mekanın teras katında ise şehrin panaromik bir manzarasını izleyerek çikolatanızın tadını çıkartabilirsiniz. Çikolata almak gibi bir niyetiniz varsa, kalabalıkla boyuşmaya hazır olun 🙂 lviv kafeleri

Lviv Mapa Cafe

Genelde şehir ile ilgili paylaşımlarda pek rastlanmayan kafelerden biri. Görmüş olduğum bir paylaşama istinaden gitme şansım oldu. Genelde turistlerden çok Ukraynalı öğrencilerin tercih ettiği keyifli ve güzel bir kafe. Hem kahveleri güzel hem de çayları fena sayılmaz. Bu arada çay bildiğin sürahide geliyor.

Dim Legend (House of Legends)

Dim Legend (House of Legends)
🙂

House of Legends Restoran ( Efsaneler Evi ), geçmişte yaşayan Baca Süpürgecisi ve Ailesinin yaşadığı bina olarak bilinen bu yer çok katlı bir yapıya sahip. Her katında dönemler içerisinde geçen efsaneleri kendine tema alarak bir konsept oluşturmuş. En üst katta ise uçan arabayı ziyaret edebilirsiniz. Hatta bir bacadan çıkıp dilek dilemişliğim bile var 

Gas Lamp Cafe/Restorant

Gas Lamp Cafe

Gaz yağıyla çalışan lambaları bulan Polonya kökenli Lviv’li kimyagerler Ignacy Lukasiewicz ve Jan Zeg anısına yapılmış bir mekan. Duvarlarda 200’den fazla bulunan gaz lambasıyla en büyük koleksiyonlardan birine sahip bir müze aynı zamanda burası. Sizi kapıda şık giyimli bir beyefendi karşılayarak karanlık bir yolda feneri ile eşlik ederek restorana götürüyor. Burada denenebilecek en popüler şeylerden birisi, deney tüplerinde gelen likörler. Ortamda hafif gaz kokusu, arada bir çıkan dumanlar ve rock müziği var. Gündüzleri bir kafe akşamları ise resotrant. lviv kafeleri

Svit Kavy Coffee

Svit Kavy Coffee

Beer Theatre ile aynı hizada bulunan bu cafenin meydanı gören tarafında oturup, gelip geçenleri seyretmek oldukça keyifli. Hem tatlıları hem de kahveleri beğendiğimi söyleyebilirim. Latte 64 Grivna

Glory Cafe

Türk kahvaltısından ayrı düşemeyenlerin tercihi burası oluyor. Mekanın sahibi de Türk. Eskiden Gloria Jeans Cafe iken sanırım isim anlaşması bitmiş onlar da Glory Cafe‘ye değiştirmiş adını. Mekanda sucuklu yumurta bile yapılıyormuş. Sabah kahvaltısından ve Türk kahvesinden vazgeçemeyenlerin tercihleri arasında 🙂  lviv kafeleri

Lviv’de ulaşım nasıldır? Nerelere gezmek gerekir merak edenler Lviv Gezi Rehberini okuyabilirler.

Lviv’de Nerede Kalınır? Otel tavsiyeleri yazımıda okuyabilirsiniz.

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

2 thoughts on “En Güzel Lviv Kafeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir