Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Ukrayna’nın İncisi – Lviv Gezi Rehberi

Ukrayna’nın İncisi – Lviv Gezi Rehberi

Ukrayna’nın Unesco Listesi’ndeki Şehri Lviv

Son dönemlerinin popüler destinasyonların dan biri Lviv. Bilenler vardır mutlaka Hürrem Sultan’ın Roxselena olarak doğduğu topraklar burası. Ukraynaca ‘’Lion’’ anlamına gelen aslan şehir Lviv, Unesco Dünya Mirası Listesi’n de tarih kokan sokakları ile yerine almış.

Lviv Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dil: Ülkenin resmi dili Ukraynaca’dır. Halkın geneli Rusça bilmektedir. İki dilde birine oldukça benzemektedir. İngilizce bilen sayısı oldukça az.

Vize: Ukrayna ile 2017 yılında antlaşma gereği vizesiz seyahat edebiliyoruz. Yeni nesil kimlik kartınız ile ülkeye girebilirsiniz. Eski tip kimlik kartları geçersiz. Eğer yoksa pasaport kullanmanız gerekiyor.

View this post on Instagram

Hello Pazartesi 🙋‍♀️ Benim gezi bitti ve her zaman ki gibi kürkçü dükkanına geri döndüm😩 şimdi yeni rota belirleme zamanı😋 📍 hiç araça ihtiyaç duymadan sadece yürüyerek gezebileceğiniz şahane bir yer. Nerdeyse şehirin görülmesi gereken yerler Rynok Meydanı ve çevresinde bulunuyor.🗺 📍Lviv Loft Apartments’ da kaldım. Meydana yürüyerek 7-8 dakika🧡 📍Hafta sonu için ideal bir yer. 2 gün için konaklama dahil 350 TL gibi bir rakam harcadım( uçak bileti yok) Oldukça iyi değil mi😋 ————————————- #ukranya #lviv #vsco #cityscape #lightroom #traveller #trip #travelphotography #travelpic #worldprime #gezgin #cokgezenlerkulubu #helloworld #landscape #ig_travel #backpacker #gezginguru #travelsolo #travel_drops #cokgezenbilir #travelholic #aniyakala #borntotravel #ig_naturelovers #vscoturkey #kadrajimdan #uygungezi

A post shared by Elifinatlasi (@elifinatlasi) on

 

Para Birimi: Ukrayna Grivnası kullanılıyor.  1 Türk Lirası = 5.24 Ukrayna Grivnası ( 20.12.2018 tarihli kura göre )

Saat Farkı:Ukrayna, Türkiye saatine göre 1 saat geridedir. Türkiye’nin uygulamış olduğu yaz saati politikası nedeniyle bahar ve yaz döneminde saat farkı bulunmamaktadır.

Lviv’e Nasıl Gidilir:  Lviv’e THY, Pegasus ve Ukrayna Havayolları’ nın İstanbul’dan kalkan direk uçuşları ile gelinebiliyor.

Gezi İçin Uygun Mevsim: Lviv’de Mayıs’dan Eylül ayına kadar hava sıcaklığı ortalama 20 derece.

Benim gittiğim Kasım ayında sıcaklık 14-15 derecelerde seyrediyordu. Noel dönemi gidip, ışıl ışıl sokaklarda gezmek istiyorsanız soğuğu ve kar yağışını göze almanız gerekecek.

Şehir İçi Ulaşım: Görmeniz gereken bütün yerler yürüme mesafesinde. Sadece havaalanından şehir merkezine gelmek için ulaşıma ihtiyaç oluyor. Havaalanının önünden kalkan sarı otobüslerle merkeze gelebilirsiniz. Otobüs bileti 5 Grivna. Şehirde Uber’de kullanılıyor. Dilerseniz Uber’den taksi çağırabilirsiniz. Pazar günü dönmeyi planlıyorsanız otobüs seyrek çalıştığı için taksiyi tercih etmeniz gerekecek. Opera binasından havalanına 85 Grivna ödedim.

Konaklama: Rynak Meydanı’na yakın lokasyonda birçok konaklama alternatifi mevcut. Bütçenize göre bakabilirsiniz. Hosteller 25 TL’den başlıyor. Otel düşünüyorsanız 60 TL’den başlıyor. Ben Lviv Loft Apartments 150 TL’ye kaldım.

Lviv’de Gezilecek Yerler

Rynok Square ( Rynok Meydanı )

Rynok Meydanı Lviv’in tam ortasında ve merkezi konumunda. Tüm ünlü yapılar, restoran ve cafeler bu bölgede bulunuyor. İstesenizde istemesenizde yolunuz mutlaka bu meydandan geçiyor.

Çoğu İtalyan ve Avustralyalı mimarlarından elinden çıkmış yapıların arasında vakit geçirmekten oldukça keyif alacağınızı düşünüyorum. Gezerken canlı müzik yapanlara rastlayabilirsiniz. Akşam saatlerinde meydanda salsa gösterisi bile vardı. Bu arada öğrendiğime göre meydanda zamanında yangın çıkmış ve yeni baştan inşa edilmiş.

Rynok Meydanı

Opera Binası

Şehrin simge yapılarından sayılabilecek yerlerden biri Lviv Opera House. Böyle olmasına şaşırmamak gerek çünkü en bilinen opera binaları ile kıyaslanacak kadar başarılı kabul ediliyor. Eğer vakitiniz varsa bir bilet alıp içerinin de güzelliğini görmelisiniz. Hem düşündüğünüz kadar da pahalı değil. Programa ve bilet fiyatlarına buradan bakabilirsiniz. Benim gitme fırsatım olmadı. Giderseniz bana da içerinin fotolarını gönderirseniz sevinirim 🙂

Opera Binası

Belediye Binası ve Ratusha Kulesi

Lviv’e gelenlerin genellikle en çok yapmak istedikleri aktivitelerden biri. Şehre kuşbaşı bir şekilde bakmak isterseniz tam yeri aslında burası. Belediye binasının en üstünde bulunuyor. Kule 1357 yılında ahşap olarak inşa edilmiş ve bugünkü görünümüne 1835 yılında kavuşmuş. Belediyenin içinden okları takip ederek bir asansöre ulaşıyor ve sonrada yaklaşık 408 basamaktan oluşan merdivenleri tırmanmaya başlıyorsunuz. Kalabalıktan ilerlemek oldukça zor oluyor ve bazı yerler 2 kişi geçecek kadar genişte değil. Sonrasındaki manzara buna değerdi benim için. Fotoğrafları çıkıp aşağıya inerken bacaklarımda bir titreme bir kasılma bir yürüyemiyorum aman allahım durumu yaşamadım değil.. Tabiki bu kuleye çıkmanın bir bedeli var. Giriş ücreti 30 Grivna.

Belediye Binası ve Ratusha Kulesi

Lviv Ermeni Katedrali

12. yüzyılda Selçukluların Anadolu’ya gelişi ile Ermeniler göç edilmeye zorlanmış o dönemlerde Lviv’e yerleşmişler. 14. yüzyılda Lviv’e yerleşen Ermeniler tarafından inşa edilmiş Ermeni Katedrali. 10. yüzyıldan kalma Ani Katedrali örnek alınarak yapılmış. Bölgedeki en eski yapılarıdan biri olarak Unesco’nun ‘’Dünya Kültür Mirası’’ listesinde yerini almış. Katedralin bulunduğu sokakta Ermeni Sokağı olarak biliniyor. Restorasyon nedeni ile kapalı olduğundan demir kapı ardından görebildim.

Ermeni Katedrali

Potocki Sarayı

Potocki Sarayı 1880 yılında Fransız bir mimar tarafından Barok tarza inşa edilmiş. Uzun yıllar Potocki Ailesi tarafından kullanılmış. 2002 yılından beri de sanat galerisi olarak kullanılıyor.

1978 yılında çekilen dönemin ünlü filimlerinden biri olan “D’Artagnan ve Üç Silahşörler’’ sarayın yanında çekilmiş.

Dominican Katedrali ve Manastırı

Küçük bir şehir olmasına rağmen ibadet mekanı oldukça fazla. Bunların içinde en görkemli olanı diyebilirim Dominican Kilisesi. Dışı ayrı güzel içi ayrı bir güzel.Kilise Dominiklilerin Ukrayna Topraklarında ilk kurulan Katolik Tarikatı olarak bilinmektedir.

Macaristan Prensesi Constance (Konstansia)  Prens Aslan (Lev) ile evlendikten sonra ülke genelinde yasa çıkarılmış ve Kralın dinine geçme zorunululuğu getirilmiş — ortodoksluk. Ama prenses bunu yapmamış ve katolik kalmış. Onu inancı için çok üzülmüş ve onun isteği üzerine gotik tarzda kilise inşa edilmiş. Çevresinden bazı insanlar Constanceyi (Konstansia) dinlememiş ve Prensese destek vermişlerdir.

Bu bir başlangıç olmuş ve Güçlü Bir Dominik Tarikatı Lviv ‘de oluşmuş. XVIII. yüzyılın ortalarında Gotik Mimiariye sahip olan Kilise Yıkılmış, 1749 yılında Barok Tarzında kilise inşa edilmiş.

Virmenska Caddesi

Virmenska Sokağı halk arasında Ermeni Sokağı olarak biliniyor. Ermenilerin buraya geldiklerinde bu sokağa yerleşmişler. Eski ve mimari olarak muhteşem yapıları burada bulabilirsiniz. Ayrıca bölge civarında da birçok kafe bulunuyor.

Boim Şapeli

Boim Şapeli ya da The Chapel Of The Boim Family, Lviv’de Rynok Meyanı’nın köşesinde bulunan ilginç bir yapı. George Boim isimli Macar bir tüccar 1576 yılında ilk defa Ukrayna’ya geliyor ve burada ticaret yapıp zengin olarak şehir yönetiminde önemli konumlara yükseliyor. Ardından ailesine ait olan bu şapeli yaptırıyor. Şapel küçük eski ve tek göz bir bina. Fakat içindeki kabartmalı insan figürleri muhteşem. Tek seferde 20 kişinin bile rahatlıkla içinde bulunamadığı bu küçücük yapıdan uzun süre dışarı çıkamadım, mutlaka görülmeli.

Boim Şapeli

Kayıp Oyuncaklar Müzesi ( Yard of Lots Toys )

Lviv’in arka mahallelerinin birinde, şehir merkezine oldukça yakın konuda, bir apartmanın arka bahçesinde unutulmuş ve kaybedilmiş oyuncak mezarlığı Yard of Lots Toys.

İlk görüşte hem biraz ürkücü hem de üzücü geliyor. Oyuncaklara baktıkça onunla oynayan çocukların kaybettikleri zaman ki ağlayışları aklıma geliyor.

Kayıp Oyuncaklar

Buranın hikayeside, apartman sakinlerinden biri sokakta unutulmuş iki tane oyuncak bulur ve gelip alırlar diye bahçede rafa koyar. Oyuncakları gelip alan olmaz. O günden sonra kaybolan oyuncakların buraya ziyaretçiler ya da sakinler tarafından getirilmesi ile bu hali alır.

Yukarıda yazdığım yerler dışında gezdiğim başka yerlerde oldu. Kendi beğendiklerimi detaylandırdım. Zamanınız bolsa, Eczacılık Müzesi, Bernardine Kilisesi, Museum of Folk Architecture and Life, St. Olha & Elizabeth Kilisesi, High Castle, Lychakiv Mezarlığı’nı görecekleriniz arasına ekleyebilirsiniz.

View this post on Instagram

Lviv’den merhabalar🙋‍♀️🙋‍♀️ THY’nin tamamıyla şansın bana vurmasıyla günüm çok iyi başladı☺️ 📍Havalanandan merkeze gelmek oldukça kolay yaklaşık 20-25 dakikada merkezdesiniz. Otobüs ücreti 5 grivna( 0,96 TL) 🙂 📍Fotoğrafdaki yer Yard of lost toys diye geçen açık alanda hem müze hem de unutulmuş oyuncak mezarlığı. Bir apartmanın bahçesinde bulunan bu alan zamanında bir adamın unutulan oyuncakları belki biri dönüp alır düşüncesiyle buraya koymuş ve fotoğraflardaki hali almış. ⏩ #ukranya #lviv #vsco #cityscape #lightroom #traveller #trip #travelphotography #travelpic #worldprime #gezgin #cokgezenlerkulubu #helloworld #landscape #wanderlust #ig_travel #backpacker #gezginguru #travelsolo #worldprime #travel_drops #travelholic #aniyakala #borntotravel #ig_naturelovers #kadrajimdan

A post shared by Elifinatlasi (@elifinatlasi) on

Lviv’de Yeme İçme

Lviv Handmade Chocolate

Lviv’in bir diğer harika mekanı da  El Yapımı Çikolatacısı. 4 katlı bir mekan olan bu çikolatacı da oldukça fazla çeşitte çikolata var. Bunların bir kısmını özel kutularında hediyelik olarak alabilir bir kısmını da özel olarak tek tek seçerek kendinize kutu yaptırıp satın alabilirsiniz. Bu açık çikolataların fiyatları üzerinde “adet bazında” yazılı. Bir kandil simiti kutusunu tıka basa dolduracak kadar seçim yapmanız yaklaşım 250 grivna civarında tutacaktır. Dilerseniz üst katlarda oturup bir şeyler de içebilir ve aldığınız çikolataları mideye indirebilirsiniz. Şunuda söylemeliyim çikolata seçerkende katları dolaşırken de kalabalık insan topluluğundan nasibinizi alıyorsunuz.

Handmade Chocolate

Lviv Coffee Mining Manufacture

Lviv bir çok ilginç kafeye sahip bir şehir. Onlardan biri de işte bu kahve dükkanı. Lviv Coffee Mining Manufacture 1675’te kurulmuş, bir maden ocağı şeklinde tasarlanmış, kahvelerin raylar ve vagonlar üzerinde mahzenlerden yeryüzüne çıkarıldığı, burada taze taze öğütüldüğü, servis edildiği ve müşterinin isteğine göre çekilip satıldığı bir kahve dükkanı. Dünyanın çeşitli noktalarından gelen birbirinden kaliteli kahveler dükkanın giriş bölümünde satılıyor. İstediğiniz şekilde çektirip satın alabiliyorsunuz. 100 gr’ı 60-120 Grivna arasında değişen kahveler mevcut. Dükkanın bu bölümünde kahveyle ilgili çok çeşitli hediyelik ürünler de mevcut ve yine oturup kahve içebileceğiniz bir alan da var. Ancak burayı ilginç kılan özelliği mekanın içinden aşağıdaki mahzenlere inen merdivenlerle başlıyor. Mahzenlere inerken size bir kask veriliyor, biraz müze tadında ilerledikten sonra küçük taş odalara ayrılmış bölümlerde ahşap sandalye ve masalara oturabiliyorsunuz. Kahve demir bir bardakta geliyor ve garson kahveyi masanızın üstünde pürmüz ile yakarak pişiriyor.

Beer Theatre “Pravda”

Lviv’de kesinlikle uzun saatlerimi geçirdiğim mekan burası diyebilirim. Pravda Bira Tiyatrosu Rynok Meydanı’nın baş köşesine konumlandırılmış bir bira evi, bira tiyatrosu. Burada Pravda şefleri tarafından “hazırlanan” ve/veya seçilen bir çok orjinal yerel ve lezzetli bira bulabilirsiniz. Özellikle hemen her akşam mekanda sahne alan bir orkestra bulunuyor ve tiyatro ismi de mekanın tüm katlarının bu sahneyi görebilecek şekilde tasarlanmış olmasından geliyor. Üzerinde Obama, Putin, Merkel gibi isimlerin fotoğraf ve çizimlerinin olduğu ve onların adı verilmiş “Putin Huilo”, “Obama” (siyah bira) gibi hatıralık biralar da mevcut.

Beer Theatre Pravda

Mosoch Cafe

Bu kafe-restorana gidenler yalnızca yemek değil, seksi kıyafetli garson kızlardan kırbaç ve tokat da yeniyor.Lviv’de doğup büyüyen Alman kökenli “mazoşist” eğilimli yazar Leopold von Sacher-Masoc anısına açılan mekan “mazoşizm” teması üzerine kurulu.

Kapısının önündeki kuyrukta bekleyipi içeriden çıkanların yüz ifadelerini gördükçe bir tırsma gelmedi değil. Kapı açılıp kapandıkça garson kızın masada oturan kişiyi kırbaçladığına tanıklık ettikten sonra sıradan çıkdım 🙂

Masoch Cafe / Kaynak: lvivhaber.com

Svit Kavy

Beer Theatre ile aynı hizada bulunan bu cafenin meydanı gören tarafında oturup, gelip geçenleri seyretmek oldukça keyifli. Hem tatlıları hem de kahveleri beğendiğimi söyleyebilirim.

Latte 64 Grivna

Gasova Lampa Museum&Restaurant

Gaz yağıyla çalışan lambaları bulan Polonya kökenli Lviv’li kimyagerler Ignacy Lukasiewicz ve Jan Zeg anısına yapılmış bir mekan. Duvarlarda 200’den fazla bulunan gaz lambasıyla en büyük koleksiyonlardan birine sahip bir müze aynı zamanda burası. Sizi kapıda şık giyimli bir beyefendi karşılayarak karanlık bir yolda feneri ile eşlik ederek restorana götürüyor. Burada denenebilecek en popüler şeylerden birisi, deney tüplerinde gelen likörler. Ortamda hafif gaz kokusu, arada bir çıkan dumanlar ve rock müziği var.

House of Legends Restoran çatı katı

Bu yerlerin dışında esnaf lokantası vari, self servis şeklinde çalışan Huzata Hata. Daha kaliteli bir yer olsun derseniz Mons Pius. Hem restoran hem de kafe olarak tercih edebileceğiniz House of Legends Restoran ( Efsaneler Evi ), geçmişte yaşayan Baca Süpürgecisi ve Ailesinin yaşadığı bina olarak bilinen bu yer çok katlı bir yapıya sahip. Her katında dönemler içerisinde geçen efsaneleri kendine tema alarak bir konsept oluşturmuş. En üst katta ise uçan arabayı ziyaret edebilirsiniz. Hatta bir bacadan çıkıp dilek dilemişliğim bile var 🙂

ikinci el eşya satılan açık pazar

Lviv’le İlgili Notlar

  • Giderken yanınıza otel ve uçak rezervasyonlarının bir çıktısı alın. Eğer unutursanız panik  yapmayın. Telefondan da gösterseniz olur. Ülkeye ilk defa giriş yapıyorsanız, pasaport kontrolünden geçmeden bir odaya alınıp sorguya çekiliyorsunuz. ‘’ Ne zaman döneceksiniz’’ ‘’Otel ve uçak rezervasyonlarının görüntüsü’’ ve ‘’ üzerinizde ne kadar para var’’ gibi bir takım sorular     soruluyor.
  • Handmadde Chocolate’dan çikolata alabileceğiniz gibi Roshen’den de alabilirsiniz. Hem uygun fiyatlı hem de acayip çok çeşit var.
  • Bilinenin aksine şehrin kadın nüfusu % 85 değil. Hatta eşit düzeyde. Hiçbir Ukranyalı kadın kollarını açıp beklemiyor. Otobüste ya da tramvayda çalışan kadınlara rastlayabilirsiniz.
  • Sokaklarda ve halka açık yerlerde alkol yasağı mevcut.
  • Lviv güvenli bir şehir ama siz yinede gece publar da tanıştığınız insanlara güvenmeyin.

Lviv’le ilgili bahsedeceklerim bu kadar. Sormak istediğiniz bir şey olursa mutlaka bana ulaşın.

En güzel Lviv Kafeleri için yazıma göz atabilirsiniz🙂

Lviv’de Nerede Kalınır yazıma bakmadan geçmeyin 🙂

Bir sonraki gezide görüşmek üzere….

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir