Menu

Halikarnas Mozelesi Hakkında Bilgi, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dünyanın 7 Harikasından Biri: Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi , Kraliçe Artemisia tarafından Karya Kralı Mausolos için yaptırılmış bir anıt mezardır ve dünyanın yedi harikasından biri olma özelliğini taşımaktadır. Mozolenin içi Bodrum evlerini andırmaktadır. Kolonlarıyla Yunan, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren farklı bir mimarisi vardır. Bu özelliği, ondan sonra yapılan anıt mezarlara mozole denmesini sağlamıştır. Ama maalesef 15. yy’daki depremle yıkılmış ve Saint Jean şövalyeleri Bodrum’a geldiklerinde mozoleyi yıkık bir şekilde bulmuş ve orayı taş ocağı olarak kullanıp Bodrum Kalesinin yapımında buradaki taşları kullanmış. Böylelikle mozolenin kalan kısımları da tahrip olmuş, günümüzde de açık hava müzesi olarak düzenlenmiş.

Halikarnas Mozolesi

Mozole basit bir anıt mezar olarak görülse de oldukça fazla mimarlık bilgisi bilmeyi gerektirdiği için birçok bilim adamı için hala incelemeye değer bir eser. Sadece dış görünüşle değil iç yapısıyla da oldukça dikkat çekici, içerisinde ilginç tüneller bulunuyor ve söylenenlere göre bu tüneller Artemis tapınağı ve Amfi tiyatroya kadar devam ediyormuş. Bu kadar gizemli oluşu geçmişte maalesef tarihi eser kaçakçılarının da dikkatini çekmiş ve mozolenin iç yapılarının bir kısmı oldukça zarar görmüş. Şu anda koruma altında olduğu için artık tahribat yok mevcut yapı dikkatle korunmaya çalışılıyor.

Halikarnas Mozolesi Müzesi 

Mozolenin bulunduğu yerde kapalı ve açık olarak müze bulunuyor. İki bölümde de mozolenin günümüze ulaşan parçaları görebilmek mümkün. Kral Hekatomnos‘un oğlu Kral Mausolos için inşa edilen Halikarnas Mozolesi giriş ücreti 10TL’dir. Müzekart’ı olanlar müzeye ücretsiz giriş yapabilirler.

Halikarnas Mozolesi nerede ve nasıl gidilir?

Halikarnas Mozolesi, Bodrum limanına çok yakın bir konumda yer alıyor. Limandaysanız Saray Sokak’tan yukarı doğru, yaklaşık 200 metre yürüyün. Turgut Reis Caddesi üzerindeyseniz Bodrum Kalesi yönünde ilerlediğinizde sağ tarafta müzenin girişini görürsünüz. Aracınızla geliyorsanız Turgut Reis Caddesi dar ve tek yön bir yol olduğu için park yeri bulamazsınız. Ama yer bulursanız az genişleyen yollarda sola çekip dörtlüleri yakarak mozoleyi hızlıca gezmeniz de mümkün olabilir.

Dünyanın 7 Harikasından biri olan mozole, bize tarihi eserlerin ne kadar dikkatle korunması gerektiğini ve önemini gözler önüne seren eserlerden biridir.

Adres: Tepecik, 48440 Bodrum/Muğla Konum için tıklayın.

Bir Bodrum gezisi düşünüyorsanız yazımı okuyabilirsiniz.

Seyahatle kalın,,,

0 Comments

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Ben Kim Miyim?

Kategoriler