Menu

" A super cool template for bloggers, photographers and travelers "

Bodrum Gezi Notları

Bodrum’un Tarihi

Kısaca Bodrum’un tarihinden bahsedeceğim. Halikarnassos’ta ( Bodrum’un eski adı ) M.Ö. 484 yılında doğan ve Tarihin Babası olarak bilinen Heredot’a göre Bodrum Dor’lar tarafından kurulmuştur. Daha sonra Karya ve Legel’ler bu bölgeye yerleşmişlerdir. M.Ö.650 yılında Megeralılar gelerek şehri genişletmiş ve adına Halikarnassos olarak değiştirmiştir.

Bodrum M.Ö.386 yılında Persler’in egemenliğine girmiştir. Halikarnassos en parlak dönemini M.Ö. 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olunca yaşamıştır. Dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum bu dönemde Kral Mausolos’un anısına kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırılmıştır.

Bodrum Kalesi

Bodrum M.Ö. 192’de Romalıların eline geçmiştir. M.S. 395 yılında Bizanslıların, M.S. XI. yüzyılda Türklerin eline geçmiştir. I. Haçlı savaşlarında Bizanslıların, XIV. yüzyılda tekrar Türklerin eline geçmiştir. 1415 yılında Rodos Şövalyelerinin eline geçmiş, 1522 yılında ise Osmanlı İmparatorluğuna katılmıştır.

Cumhuriyetin ilanından sonra adı Bodrum olarak değiştirilmiştir.

İnsanların Bodrum’a aşık olduğu var. Sımsıcak havası, berrak denizi ile yıllarca vazgeçilemeyecek bir yer. Bu kaçıncı gelişim bilmiyorum ama bu sefer turist gözüyle dolaşmaya karar verdim. 2 gün önceden biletleri alıp, eşyalarımı hazırlayıp düştüm yola. Biraz uzaklaşmak istedim. Kendimle kalmak ve bazı şeyler geride bırakabilmek. Bazen yeni başlangıçlar için gerekli oluyor. Ne kadar etkili oldu açıkcası emin değilim. Neyse. Hafta içi günlerde gitmek isterseniz biletleri biraz daha uyguna bulabiliyorsunuz. Bilet gibi kalacağım yeride son dakika ayarladım. Genelde ne kadar artar ki mantığı ile yola çıkıyorum.

Bodruma indiğimde beni kapalı ve yağmurlu bir hava bekliyordu. Akşamda olmak üzereydi. Bodrum merkeze gitmek için havalimanından kalkan havaş otobüslerine bindim. Yaklaşık 1 saatlik bir yol. Bilet fiyatıda 17.5 TL.

Bodrum Konaklama 

Duru Butik Hotel

Bodrum’un her yeri ayrı bir güzel kesinlikle, Otogardan bütün mahallelere ulaşım bulunmaktadır. Ben gidip gelmekle uğraşmamak için merkezde bir yerde konakladım. Barlar sokağına 10 dk, plaja ise  5dk mesafede bulunan şirin bir butik otel. Sahibi Hakan bey çok hoş sohbet. Yeni restore etmiş. Benim en sevdiğim konsept mavi-beyaz her yer. Bodruma gitmeyi planlıyorsanız uygun fiyatlı bir tercih olacaktır Duru Butik Otel.

Bodrum Gezilecek Yerler

  1. Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Antik Tiyatrosu

Antik Tiyatro, Bodrum merkezde Göktepe’ de, Bodrum- Turgutreis yolu üzerinde bulunmaktadır. Helen döneminden, Halikarnassos’ dan kalan ve günümüze uzanan önemli bir tarihi eserdir. Yapı 1974 yılında yapılan kazı çalışmaları sonrasında gün yüzüne çıkmıştır. Günümüzde birçok festival ve konsere ev sahipliği yapmaktadır. Gün batıma doğru gidip eşsiz Bodrum manzarası eşiliğinde gün batımını seyretebilirsiniz.

2.  Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi, Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia tarafından Halikarnassos’da yaptırmış, Dünyanın yedi harikasından biri sayılan, kolonları ike Yunan mimarisin, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştiren bir yapı olmuştur. Günümüzde sadece kalıntıları bulunmaktadır. 1856 yılında yapılan kazı çalışmalarında Mozole’nin bazı parçaları İngiltere’ye götürülmüştür. Kral Mausolos’ un  mezarıda burda bulunmaktadır. Anıtın bulunduğu bölgede bir müzede kalan parçalar ve yapının maketi sergilenmektedir. Giriş ücreti 10 TL dir.

3.  Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi, 1406-1522 yılları arasında Saint Jean Şövalyeleri tarafından üç taraflı denizlerle çevrili bir yarımada üzerine inşa edilmiştir. Kalenin yapımında yıkılmış olan dünyanın yedi harikasından biri Mausoleion’un taşları kullanışmıştır. Rodos adasının Türk tarafından alındıktan sonra, şövalyeler Bodrum’u terk etmiştir. 1895’den itibaren hapishane olarak kullanılan kale 1. Dünya Savaşı sırasında bombalardan yarı yıkık hale gelmiştir.

Günümüzde kalenin içinde, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır. Ülkemizde tektir.

Ama üzücü bir haberim var. Kale restorasyon çalışmaları nedeniyle geçen seneden beri ziyarete kapalıdır.

Nerden başlasam bilemiyorum ama her mevsimi ayrı güzel. Bodrum geniş bir coğrafyaya yayılmış olduğundan ulaşım konusunda sıkıntı yaşamamanız için size tavsiyem araç kiralamanız olacaktır. Ben bütçe ve zaman olarak daha kısa bir zamana sahip olduğum için birkaç yere minibüslerle ulaşım sağladım.

4.  Zeki Müren Müzesi

Türk müziğinin unutulmaz sesi Zeki Müren’in Bodrumlu olduğunu bilmeyen yoktur belki. Bodrum’daki evi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.

Zeki Müren’in kişisel eşyaları ve elbiseleri bulunmaktadır. Her ne kadar dinlemiyor olsanızda gidip görün.

Bodrum Merkez

 

Deniz girmek için güzel bir yer. Benim kaldığım yer denize çok yakıdı ve genelde mekanlar şezlong şemsiye parası ödemeden kafelerden yiyip içerek gününüzü rahatlıkla geçirebilirsiniz. Denizde gayet temiz. Barlar sokağından kahve yada biranızı yudumlayabilirsiniz.

Yemek konusunda nasılsınıdır bilmiyorum ama bana bazen takıntı geliyor. Orda da gözleme takıntısı gelmişti 🙂 Bodrum Ev Mantısında hem gözleme çok güzel hem mantı söylemedi demeyin.

Gece eğlenmek istersenizde liman tarafından yol yolunda mekanları bulabilirsiniz.

 

 

Bitez’de Denize Girin

   

Benim denizine ve kumuna aşık olduğum yer. Bodrum merkeze 8 km uzaklıktadır. Merkezden minibüslerle 10 dk içinde burda olabilirsiniz. Sahil boyu pek çok plaj, restoran ve cafe bulunmaktadır. Suyu bir tık daha soğuk olabilir 🙂

Gümüşlük

Gümüşlük

4000 yıllık geçmişe uzanan bir Legel kenti Myndos Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan Gümüşlük, kilisesi, çeşmeleri, antik mezarları ve surları ile muhteşem bir yerdir. Gümüşlük koyundan Tavşan Adasına denizden yürüyerek geçebilirsiniz. Bazı yerlerde derinlik 1 metre kadardır. Kral Mausolos ve karısı Artemisia bu adaya giderek orda yaşayan tavşanları besler ve gün batımını izlerlermiş.

Bodrum’da tabiki gidebileceğiniz bir çok yer bulunmaktadır. Göltürkbükü’ nde bulunan beachlerde hem güneşe hem eğlenceye doyabilirsiniz. Yalıkavak daha şık ve gösterişli bir yer olduğu için gideceğiniz yerlerin fiyatlarına mutlaka önceden bakmalısınız. Ama akşam marinada yürüyüş yapabilirsiniz.

Bodrumun En İyi Plajları

Aşağıda mavi bayrak sahillerde temiz ve güzel koylar bulunmaktadır. Gitmeden bir göz atmak isterseniz;

1.BİTEZ

2.TURGUTREİS

3.GÖLTÜRKBÜKÜ

4.GÜVENCİRLİK

5.GÜNDOĞAN

6.BARDAKÇIKOYU

Bodrum’da bulunan Dünyanın 7 harikasından biri sayılan Halikarnas Mozolesi yazıma göz atabilirsiniz.

0 Comments

Yorum Yapın

Your email address will not be published.

Ben Kim Miyim?

Kategoriler