Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Gaziantep’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

Gaziantep’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

Gaziantep’te Ne Yemeli

Antep deyince herkesin aklına gezilecek yerlerden çok ne yenir geldiğine eminim 🙂 Bende giderken acıktıkça yöresel tadlardan denerim dedim kendi kendime. Evet bunu dedim ama gittikten sonra fark ettim ki, yemek şöyle dursun denemek bile bir hali zormuş🙈 gaziantep’te ne yenir

ilk gün her şey yolunda iken, ikinci gün artık mide ağırlaşmaya ve ondan sonra ki gün restoranda sebze yemeği yok mu demeye dönüyor 🙂 Uzun lafın kısası, yemekler harika ve sanırım bende bunları sindirmek için tam kapasiteli çalışan bir mide yok 🙂 O zaman gelin başlayalım Gaziantep’te ne yenir, nerede yenir yazıma.

Antep Mutfağı Unesco Dünya Mirası Listesi’nde

Gaziantep gastronomi dalında UNESCO’nun Yaratıcı Şehir ünvanını almış dünyadaki 9 ender şehirden (Belém / Brezilya, Bergen / Norveç, Burgos / İspanya, Dénia / İspanya, Ensenada / Meksika, Phuket / Tayland, Tucson / ABD, Rasht / İran) biri.

Gaziantep yemekleri damak tadınıza uyar mı uymaz mı , ama her biri denenmesi gerekir çünkü buranın mutfağı özgülüğü ile UNESCO’dan onayı kapmış bir yer.

Bu ünvan yemek kültürü bakımından özgünlük teşkil eden yerlere veriliyor. Antep mutfağı da yüzyıllarca İpek Yolu tüccarlarının getirdiği baharatları yerel mamülleri füzyonlayarak kendine has bir damak ve kültür geliştirmiş. Yemeğin kendisi kadar yemek etrafında gelişen kültür de önem taşıyor ama önce karınlar doysun, sonra tatlı tatlı muhabbetimizi ederiz diyerek direkt Gaziantep’te ne yenir & nerede yenir yazıma geçiyorum.

Gaziantep’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

Gaziantep’te Küşleme Nerede Yenir derseniz tek adres:  Kebapçı Halil Usta

Küşleme çok özel ve acayip lezzetli bir et. Hayvanın sırtında çok az miktarda bulunuyor bu yüzden çok değerli ve diğer etlere göre daha yüksek fiyatlı. Ayrıca sinirsiz bir et olduğu için de yumuşacık, ağızda dağılan, lokum gibi bir lezzet. Her ne kadar et kendi başına çok lezzetli olsa da tabi ki pişirilmesi olsun terbiyesi olsun yeme zevkini iki katına çıkaran yerler var, özellikle de Gaziantep’te.

Gaziantep’te küşleme nerede yenmeli sorusuna Halil Usta demeyeni duymadım şimdiye kadar. Burası 1972’den beri küşlemeyi en iyi yapan yerlerden. Salaş ve ünlenince değişmeyip yerel kalmaya devam etmiş. 7-8 kişilik masalar var ve gelen yiyip gidiyor. Gider gitmez önünüze bol sumaklı müthiş bir salata geliyor. Küşlemenin bir sadesi bir de baharatlısı var, sadesi benim gibi reflü sorunu olan biri için ideal oldu.

Biri Karşıyaka’da, biri Metro’da olmak üzere iki şubesi var. Orjinal yeri Karşıyaka’da, Zeugma Mozaik Müzesi’nin hemen arkasındaki şubesi. Müzeden yürüyerek 5 dakikada gidiliyor. Bu şubesi pazar günleri kapalı, diğer günler 11.00-17.00 arası açık ama küşlemenin bitme riski olduğu için geçe kalmamaya çalışın. Metro şubesi de Pazartesi günleri hariç her gün 11.00-21.00 arası açık. Metro şubesindeki Halil Usta’nın Yeri isim değiştirmiş. Hem damadı hem 30 yıllık ocakbaşı ustası Mehmet Usta burdaymış artık. Adres: Mithatpaşa Mahallesi, Tekel Cad. Öcükoğlu Sok. No:6, 27500 Şehitkamil Tel: (0342) 323 16 16

Alinazik Kebabı Nerede Yenir Adres: İmam Çağdaş

Alinazik

İmam Çağdaş, baklavada olduğu kadar kebaplarda da iddialı bir restoran. Çoğu Gaziantepliler eski ruhunu taşımadığı için pek sevmiyor. Yinede yiğidi öldürüp hakkını vermek lazım, İmam Çağdaş’ın alinaziği Gaziantep gezimizde yediğimiz en güzel şeydi.

Sipariş alırken kıyma mı kuşbaşı mı diye soruyorlar. “Kıyma” deyice deyince aklınıza bildiğiniz kıyma gelmesin. Buralarda köfte kıymasına deniliyormuş.  Websitesi Adres: Şekeroğlu Mah. Gümrük Caddesi Uzun Çarşı 49/A Şahinbey Tel: 03422204545

Gaziantep’te Yuvalama Nerede Yenir: Aşina

Gaziantep’te yuvalamayı bulabileceğiniz az yer var, Aşina bunlardan birisi. Aynı zamanda Gaziantep mutfağınındaki hemen hemen tüm demirbaş lezzetlerini bulabileceğiniz yerlerden biri.  Adres: İncili Pınar Mahallesi, Prof. Dr. Muammer Aksoy Bulvarı Anadolu İş Merkezi 4-5-7-8, 27100 Şehitkamil Tel: (0342) 220 49 49 Websitesi  Konum için tıklayın.

İçli Köfte

İçli köftenin ünlü olduğu epey şehir var ülkemizde, Gaziantep de onlardan biri. Bulgur içli köftenin dışındaki hamurun temel malzemesi; içine de kıyma, salça, soğan ve bolca baharat hatta bazen cevizle bir harç yapılıyor. Bazı yörelerde haşlanarak bazı yörelerde kızartılarak yapılsa da Gaziantep içli köftesinin temel özellikleri kızartılıyor olması ve yerel birçok yemeğe lezzetini veren kuyruk yağının kullanıyor olması. Demiştim madem fazla vakit yok bunuda Aşina‘da yiyebilirsiniz.

Simit Kebabı Nerede Yenir: Halil Usta

Kaynak: bizevdeyokuz.com

Gaziantep’in özel kebaplarından. Kıyma ile “simit” denen bulgurun yoğrulmasıyla yapılıyor. Üstüne de bazı yerlerde fıstık serpiliyor. Kebap seviyorsanız mutlaka deneyin, çünkü çok tanınmadığı gibi Gaziantep dışında iyi yapan yer çok fazla değil. Vakit kaybetmemek adına küşleme için Halil Usta’ya gitmişken bunuda orada yiyebilirsiniz.

Baklava

Gaziantep’ deyince ilk aklımıza gelen nedir? Tabi ki baklava. Komşu ülkelerde süren senindi, benimdi kavgasından sonra nihayet AB Komisyonu tarafından 2013 yılında baklava bir Türk tatlısı olarak tescil edilmiş.

Baklavayı icat ettiği söylenen Güllüoğlu’nun tarihi dükkanı hala yerinde halen hizmet veriyor. Dilerseniz burada deneyebilirsiniz. Bir diğer öneri olarak Koçak Baklava’yı tavsiye edebilirim.

Künefe Nerede Yenir:  Köz Antep Künefe

Künefenin en az 10 çeşidini bulabileceğiniz bir yer. Özellikle üstü silme Antep fıstığı olan künefesine diyecek laf yok. Adres: Fatih Mahallesi, Ali Nadi Ünler Blv. No:116, 27060 Şehitkamil Tel: (0342) 321 40 00 Konum için tıklayın.

Gaziantep’te Kahvaltı

Kahvaltısı deyince aklımıza gelen binbir çeşit peynir, ev yapımı reçeller, bal-kaymak, domates-salatalık ve yanında bilimum yeşillik, sucuklar derken söz Gaziantep kahvaltısına gelince gerçekten bildiğimiz tadlardan ve lezzetlerden farklı bir mutfak çıkıyor ortaya. Gece uyumadan Beyran içilir, sabaha karşı ciğer yenir, sabah kahvaltısı niyetinede katmer yenilen bir şehir burası.

Beyran Nerede İçilir Adres: Metanet

Beyran çorbasını sabah kahvaltısında içiyor Antepliler. Benden söylemesi sabah sabah bizim gibi alışık olmayan bünyelere epey ağır gelir. Benden tavsiye gün içinde yemeniz yönünde.

Önce tabağın dibine bonkörce iç yağı ve sade yağ çalıyorlar. Sonra tabağa kuzu incik didiklenip, pirinç ekleniyor. Üzerine de et suyu ekleyip, tabağı ateşe koyuyorlar. Azıcık beraber haşlayıp, üzerine tereyağ  ve pul biber ekliyorlar. Adının çorba olduğuna bakmayın oldukça doyurucu. gaziantep’te ne yenir

Beyran çorbasını yiyebileceğiniz en meşhur yer. Oldukça salaş, otantik bir yer ve 04.30’dan 18.00’e kadar açık. Beyran yiyecekseniz bizce ilk adreslerden biri burası olmalı.  Adres: Kozluca Mah, Caddesi No:11, 27400 Tabakhane/Şahinbey Tel: +90 342 231 46 66 Konum için tıklayın.

Gaziantep’te Katmer Nerede Yenir: Zekeriya Usta

Sivaslı biri olarak katmer deyince benim aklıma bizim oralarda yediğimiz tuzlu bir hamur işi gelir. Gaziantep’te tatlı oluyor, üstelikte içinede Antep fıstığı konuluyor dediklerinde epeyce şaşırmıştım. Bu lezzeti nerede yemeli diye sorduğumda tek bir adres söylendi o da Zekeriya Usta. Tapteze Antep fıstığı ile yapılmış katmerin tadı bir ayrı oluyor. Bunu sabah kahvaltısında yenildiğini belirtmeliyim. Ayrıca aşırı tatlı olduğunu belirteyim. Sipariş verirken ekstra şeker konulmamasını söyleyi unutmayın. Her gün 06.00-17.00 saatlerinde açık. Adres: Çukur Mahallesi, Çukur Mh., Sahinbey, Körükcü Sok, B Hilmi Gecidi No: 16/C-D, 27010 Şahinbey Tel: 05322147761 Konum için tıklayın.

Nohut Dürüm Nerede Yenir Adres: Dürümcü Recep Usta

Nohut dürüm de Gaziantep kahvaltılarının farklı seçimlerinden biri. Taş ocaklarda et suyunda pişen ve baharatlarla harmanlanan nohut, patates kızartması, biber ve domates salçası ve maydanoz ile servis ediliyor. Nohut sevenler için kaçırılmayacak ve doyurucu bir kahvaltı. Antep’in hem uygun fiyatlı hem de lezzetli nohut dürümü yapan yer Dürümcü Recep Usta.  Adres: İncilipınar Mah. 1. Cadde No:9 (Korutürk Caddesi) Gaziantep Tel: 03423235999 Konum için tıklayın.

Gaziantep’te Ne İçilir?

Menengiç Kahvesi Nerede İçilir Adres: Tahmis Kahvesi

Menengiç kahvesi, Türkiye’de ağırlıklı olarak Güneydoğu Anadolu’da üretilen menengiç ağacının meyvelerinin kurutulup kavrulmasıyla ortaya çıkıyor. Yani aslında kahve yapmaya yarayan menengiç meyvesi kurutulup kavruluyor sonra da türk kahvesi gibi suyla karıştırılıp pişiriliyor. Bazı yerlerde su yerine sütlüde pişiriliyor.

Menegiç Kahvesi için benim önerebileceğim yer kesinlikle Tahmis Kahvesi. 400 yıl kadar önce açılmış bir kahve, her ne kadar minik değişimlerde bulunulmak zorunda kalınsa da otantikliğini kaybetmemiş. Kapalı olan asıl yerde, eski sandalye-masalarla bildiğiniz kahve tadında. Asıl olayı o bölüm, tarih orada yatıyor. gaziantep’te ne yenir

Zahter Çayı

Ihlamurun pabucunu dama attıracak güzellikte bir bitki çayı olan zahter, aslında bir çeşit dağ kekiği. Tüm Ortadoğu’da kahvaltılardan kebaplara çok yaygın olarak kullanılan bir baharat olmasının yanında çay olarak da içiliyor. Gaziantep’te de yaygın olarak tüketiliyor. Çok da hoş bir tadı var.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gaziantep’te Gezilecek Yerler

Gaziantep’te Nerede Kalınır?

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir