Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Yalnız Seyahat Edenler İçin 10 Güvenli Yer

Yalnız Seyahat Edenler İçin 10 Güvenli Yer

Seyahat Edenler İçin Güvenli Ülkeler

Seyahat etmek insanın ufkunu genişletir, başka bir bakış açısına imkan verir ve seyahat etme arzusu insanın içinde virüs gibi gezinir. Kimi zaman kafa dengi kimseyi bulamadığımız için, kimi zaman ise tamamen kendi tercihlerimizden dolayı yalnız seyahat ederiz.

Yalnız seyahat edecek bazı konular oldukça önem taşır ve en önemli husus tabii ki güvenliktir. Bir yere gitmeden önce güvenli olup olmadığı, bir şehrin tehlikeli bölgeleri, dışarı çıkma saatlerinin uygunluğu, herhangi bir sorunda başvurulacak yerel birimler ve iletişim bilgileri, ihtiyaç durumunda haber verilecek yakınınızın iletişim bilgileri araştırılıp belirtilmelidir. Suç oranı, huzur ortamı, sunduğu imkanları ile yalnız seyahat edenlere daha uygun yerler de vardır. Yalnız seyahat edenler için en güvenli 10 yer ve oralarda gezilebilecek yerler: güvenli ülkeler

1. Hollanda

Hollanda

Avrupa’da olupta bu kadar sıcak kanlı insanların bulunduğu bir ülke daha olmayabilir. Hareketli, eğlenceli ve sürekli festivallerin olduğu bir ülke. Yine olsa yine giderim dediğim bir yer. Hollanda’da başı çeken şehir tabiki de Amsterdam 🙂 Tarih, mimari, doğa ve eğlence merkezi olarak adı anılan Hollanda, Red Light DistrictRijksmuseum, kanalları ve gotik yapısı ile yalnız ama güvenli seyahat edebileceğiniz yerlerden.

2. Birleşik Krallık

Galler/Birleşik Krallık

İngiltereİskoçyaGaller’dan oluşan Birleşik Krallık‘ta görecek çok yer, yapacak çok şey vardır. Bir başlasanız aylarınızı alır. İster Londra‘da Buckingham Sarayı nöbet değişimini izlersiniz, isterseniz ‘in İskoçya’nın yemyeşil filmlere sahne olan yeşilliklerinde  gezinebilirsiniz.

3. Karadağ

Kotor/Karadağ

Belki ülkede yaşadığım için, belkide bana kültürü, insanları ile 1990’lar Türkiye’sini hatırlattığıdan ayrı bir seviyorum Karadağ‘ı. İster el değmemiş Avrupa’nın en büyük dünyanın ikinci büyük kanyonuna ev sahipliği yapan Durmitor Milli Parkı’nda doğanın keyfini sürün, İstersenizde tarih kokan Kotor sokaklarında gezin. Tercih sizin.

Karadağ’da Gezilecek Yerler

4. Norveç

Norveç

Şehir hayatın koşturmacasından sonra basit beklentileriniz varsa Norveç tam size göre! Harika dağları, fiyordları ve diğer doğal güzellikleri ile tanınan bu ülkeyi ziyaret edecekseniz özellikle kışın Kuzey Işıklarının izlenebildiği zamana denk getirmelisiniz. Kar ve soğuk sizi korkutuyorsa bahar aylarıda ayrı bir güzel oluyor.

5. İsviçre

Kaynak: nationalgeographic.com

Her ne kadar kur ve fiyatlar yüzünden can yakan bir ülke olsada yavaş akan hayatı ve doğası güvenli ülkelerin başında geliyor. Heidi’nin koştuğu Alp Dağları eteklerinde doğada kaybolmak istemez misiniz? yada Zurih Gölü’nün serin sularına kendinizi bırakıp gölün tadını çıkarmak. O zaman burası size göre.

6. Finlandiya

Lapland/Finlandiya

Dünyanın en yaşanabilir yerleşim yerlerinden ve Baltık Denizi kıyısında yer alan bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Finlandiya, tarihi yapıları, meydanları, şehir parkları, müzeleri ve birbirinden harika doğal güzellikleriyle nefes kesiyor. Görülecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

7. Bosna Hersek

Mostar/Bosna Hersek

Kardeş ülke Bosna Hersek. Bosna’da mimari ve doğanın müthiş harmonisi bulunuyor. Ortaçağ köyleri, içinden akan derleri, Türkiye’den geldiğinizi duyunca etrafınızı saran sıcak insanları ile insana kendini çok iyi hissettiren bir yer. 1990’lardaki savaşın izlerini hala taşıdığı için derin bir duygusallık da var. Mostar ve Saraybosna’nın güzelliğini sizde görmelisiniz.

Saraybosna gezi rehberi 

8. Avusturya

Avusturya

Avusturya, toplamda 1.274 GPI puanı ile dünya sıralamasında üçüncü. Hal böyle olunca başkent Viyana, Avrupa’nın en mutlu ve güvenli şehirlerinden biri olarak öne çıkıyor. Avusturya, yalnız başına seyahat yapmak isteyenlere mimari, kültürel ve sanatsal güzelliklerle dolu bir rota sunuyor. güvenli ülkeler

9. Danimarka

Danimarka

Toplamda 1.353 GPI skoru ile dünya sıralamasında 5. olan Danimarka, doğası ve insanları ile yalnız gezginleri mest edecek bir güzelliğe sahip. Deniz Kızı Heykeli’nden Tivoli Bahçelerine hem mimari hem de doğa açıdan zenginleştirici birçok unsur ile görülmeye değer şeyler sunar. Kronbor Kalesi de görülecek yerlerdendir. güvenli ülkeler

10. Hırvatistan

Dubrovnik/Hırvatistan

Balkanlarda 2000’li yılların başlangıcıyla popülerleşmeye başlayan Hırvatistan,  2013 yılında Avrupa Birliği üyesi olmasıyla birlikte Türk vatandaşlarına vize uygulamaya başladı. Buna rağmen mükemmel doğası ve kıyıları ile turistleri kendine çekiyor. Avrupa’nın Orta Çağ kentleri ve tarihi kalıntılarına ev sahipliği yapan Hırvatistan, Plitvice Gölleri’nin ve Adriyatik’teki büyüleyici adaların bulunduğu bir ülke. Balkanların Avrupalı ülkesi Hırvatistan’a bir hafta sonu veya daha uzun bir tatil yapmak için gittiğinizde görmeden gelmemeniz gereken bazı şehirleri ve kasabaları bulunuyor. güvenli ülkeler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR

1-Yalnız Seyahat Edenlere Notlar

2-Dubrovnik Gezilecek Yerler

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir