Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Dünyada Sütlaç Markası Olmuş Hamsiköy Gezi Rehberi

Dünyada Sütlaç Markası Olmuş Hamsiköy Gezi Rehberi

Trabzon’dan başladığım gezinin aslında 3. durağı olan Hamsiköy’e hava kararmadan varmak için epey uğraştık. Malum hava kararırsa o güzelim manzaranın fotoğrafını çekemezdim ve kesinlikle ağlardım. Tek hedef Hamsiköy Sütlaçı yemek 🙂 H AMSİKÖY SÜTLAÇI HAMSİKÖY SÜTLAÇI

Hamsiköy isminin bir çoğumuz duymuşuzdur ama buraya neden Hamsiköy denildiğini bende gidene kadar öğrenememiştim. Kar manzaralı yamaçlara bakıp sütlaçımı kaşıklarken bunu öğrendim. Gerçekte severek yediğimiz hamsi ile uzaktan yakından ilgisi yok. Zaten burası denizden yaklaşık 50 Km içeride, ne ilgisi olabilir ki. Orjinali yani gerçeği Hamsköy ya da Hamseköy olarak geçiyor, yani arapça beş köy anlamına gelen bir isim. Bu bölgede bulunan beş adet köye topluca verilen bir ad.

Hamsiköy’e Nerede?

Hamsiköy Nerede?

Hamsiköy Trabzon ili Maçka ilçesi sınırlarında yer alıyor. Trabzon merkezden yaklaşık 50 Km uzaklıkta. merkezden yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunuyor. Bir asırdır bilinen sütlaç tatlısı ile bir dünya markası olmuş durumdadır. Trabzon İran transit yolu da buradan geçmektedir. Hamsiköy de çok bilinen 2 tane lokanta var eskiler ama bir tanesi hem eski hem lezzetli hem ucuz. Benim tercihim de Hacı Osman Yayla lokantasından yana oldu. Köfte pilav kuru fasulyeli tabağımın ardından kendimi sütlaçla ödüllendirdim. hamsiköy sütlaçı

Hamsiköy’e Nasıl Gidilir?

Hamsiköy Gezi Rehberi
Hamsiköy Gezi Rehberi

Buraya gelmenin en rahat yolu aracınız ile gelmek. Arabanızla Trabzon’dan Maçka merkeze doğru hareket edin. Maçka merkeze gelince Erzurum, Gümüşhane yönüne devam edin. 15 Km kadar sonra sola doğru bir Hamsiköy ayrımını göreceksiniz. Hamsiköy yolu oldukça virajlı ama düzgün bir yol. Yaklaşık 7 Km boyunca kah karlı tepeleri kah yamaçlardaki evleri seyrederek yolu takip edip Hamsiköy’e ulaşabilirsiniz.

Hamsiköy’de Ne Yapılır?

Zigana Dağı eteklerinden 1600 metre yükseklikte yer alan Hamsiköy’ün havasını ve doğasının ifade edebilecek bir kelime ben henüz bulamadım. Oturup güzelim doğayı izlemek için bile gelinebilir.

Bir asırdır bilinen sütlaç tatlısı ile bir dünya markası olmuş durumda Hamsiköy. Trabzon İran transit yolu da buradan geçmektedir. Öyle ki Ağustos ayında sütlaç festivali bile düzenleniyormuş.

Sütlaç yiyebileceğiniz bir çok yer. Biz Niyazi Usta’nın yerinde sütlaçımızı yedik. Tadı damağımızda kaldı desen az bile söylemiş olabilirim. birde dilerseniz kahvaltı, yeme içme imkanı sunan Hamse Doğa Restourantı’da önerebilirim.

Hamsiköy’de Konaklama

Hamsiköy Konaklama
Hamsiköy Konaklama

Hamsiköy’de konaklayabileceğiniz bir çok tesis var. Hamsiköy Bekçiler Mevkiinde ise Zitaş – Zigana Yayla Tatil Köyü alternatif bir konaklama seçeneği sunuyor. Ayrıca Hamsiköy Butik Oteli’de konumu itibari tercih edebilirsiniz.

Kışın oldukça az insan oluyor. Şansımıza kar altında olsada harika görüntüler yakalayabildik ve yollar açık olduğu içinde rahatlıkla gidip gelebildik. hamsiköy sütlaçı

Hamsiköy’e Hangi Mevsim Gitmeli?

Her mevsimi bende ayrı güzel Hamsiköy’ün. Gitmeden önce hep fotoğraflarda bahar ve yaz aylarına ait kareleri görüp o yeşilliklere kendimi bırakmak istiyordum. Kısmet Aralık ayında gitmekmiş. Evet karlıydı ama oldukça sakindi ve huzurluydu. Kalabalıktan uzaktı ve kar altında bambaşka manzaralar sunuyor. BKısacası her mevsimi ayrı bir güzel. Dip not olarak söylemeliyim ki, günü birlik bu kış aylarında gidip gelmeyi düşünüyorsanız hava kararmadan yola çıkmanızı öneririm. Malum burası Zigana Dağı eteklerinde ve akşam saatlerinde don olma ihtimali çok yüksek.

Alohaaa…

İlginizi çekebilecek yazılar

Çal Mağarası Nerede, Nasıl Gidilir?

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir