Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Bosna-Hersek Gezilecek Yerler

Bosna-Hersek Gezilecek Yerler

Bosna-Hersek

Benim diğer sevdiğim balkan ülkelerinden birisidir.Buraya Pegasus ve Thy ile yaklaşık 2 saatlik bir uçuşla varmanız mümkündür. Havaalanı ülkenin başkenti olan Saraybosna’da bulunmaktadır. Bosna-Hersek vizeli mi diye sorarsanız, diğer balkan ülkeleri gibi vizesizdir. Buraya gelmek için tercih edebileceğiniz turlar da mevcuttur ancak benim tercihim birilerine bağlı olmadan istediğim gibi dolaşmak olacak. Söylemeden geçmeyeyim ülkenin para birimi KM dir. Yanınızda Euro getirip burda kendi para birimlerine çevirmenizi tavsiye ederim.

Saraybosna

Saraybosna
Saraybosna

Üst tarafta da bahsettiğim gibi ülkenin başkenti ve en büyük kentidir. Şehir Miliacka Nehri etrafında kurulmuştur. Yaklaşık nüfusu 700 bin civarındadır.Havaalanından buraya yaklaşık taksi ile 10 euroya gidebilirsiniz. Pazarlık yapmayı unutmayın. 1992-1995 yılların da yaşanan Yugoslavya Savaşı’nda büyük hasar görmüş olan şehir zaman içinde onardığı görülmektedir. Yer yer hasarların halen durduğunu göreceksiniz. Burda ki savaşla ilgili okuduğum kitapların da etkisi ile bu izleri görmek tüylerimi ürpertmişti.

Bir çok ülkede olduğu gibi yeni ve eski şehir diye adlandırılan bölgeler bulunmaktadır. Yeni Şehir daha çok modernlize edilmiş bölgesi ve birçok cafe ve mağazaları bulabileceğiniz bir bölgedir. Tabikide bu bölgede de gezin derim. Eminim ilginizi çekecek olan taraf Eski Şehir bölgesidir. Buradaki gezimize Başçarşı Meydanı’nından başlayabiliriz. Buraya ilk baktığınızda eminim kendisiniz Kapalı Çarşı’da gibi hissedeceksiniz. Bu arada etrafta bolca Türk’e raslamanız mümkündür. Ve tabi ki Türk olduğumuzu öğrendikleri zaman yardım etmeye çalışmaları ve gülümsüyor olmaları da çok güzel. Burayı dolaştıktan sonra da Bakırcılar Çarışı’nı gezebilirsiniz. Hediyelik bolca eşya bulabilirsiniz. Bunların dışında Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Saat Kulesi, Latin Köpürüsü, Saraybosna Müzesini gezebilirsiniz. Bu kadar yol gelmişken bir boşnak kahvesi içmeden olmaz dimi. Morica Han’da kahve keyfi yapın.

Yeni şehir bölgesinde ise, karşınıza ilk çıkacak şey Vjecna Vatra’dır. Türkçesi ‘Sönmeyen Ateş’ olan bu anıt, II.Dünya Savaşı’ nda sonra Saraybosa’nın kurtuluşu için dikilmiş bir anıttır. Şehir biraz daha dışına doğru Umut Tünelini görmenizi şiddetle öneririm. Yaklaşık tramvayla 30 dakika kadar sürmektedir. Bu tünel Bosna Savaşı sırasında şehre yardım sağlamak amacıyla kazılmış bir tüneldir. Günümüzde güvenlik nedeni ile tünelin bir bölümü ziyarete açıktır.

Biz burada şehir merkezinden biraz uzakta bulunan Hotel Hollywood’ta kaldık. Havaalnına 2 km mesafededir. Şehir merkezinden buraya tramvay ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Gecelik kişibaşı 30 euro ödedik.Tabi gece hayatı severlerin de tercih edebileceği bir bölge. Çevresinde çok sayıda bar ve clup bulunmaktadır.

Mostar

Mostor Köprüsü
Mostor Köprüsü

Bosna Savaşı sırasında üzücü olaylara sahne olmuş bu güzel şehir 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Mostar’da bir çok Osmanlı eseri bulunmaktadır. Şehirde gezerken kendinizi ülkenizde gibi hissedeceksiniz. Buraya güne birlik yada maximum 1 gece konaklama yapabilirsiniz. Şehir oldukça küçük çünkü.

Bir çok resimde de hatırlayacağınız gibi Mostor deyince akla ilk gelen Mostar Köprüsü dür.Neretva Nehri üzerine kurulmuş bu köprü 1566 yılından yapılmıştır. Bosna Savaşı sırasında yıkılmış olan köprü 1997 yılından TİKA,UNESCO ve Dünya Bankası desteği ile aslına uygun bir şekilde tekrar yapılmaya başlamıştır. Bu köprü ile ilgili bir de eğlenceli bir aktivite bulunmaktadır. İlk olarak 1664 yılından yapılan ve her sene Temmuz ayında köprünün üstünden genç erkekler cesaretlerini sergilemek için kendilerini serin sulara bırakıyorlarmış.

Mostar’da gezebileceğiniz diğer yerler arasında Karagöz Bey Cami, Müslüm Bey Konağı, Koski Mehmet Paşa Cami, Biscevica Evi, Bakırcılar Çarşısı, Eski Köprü Müzesini ve Tara Kulesi’ni gezebilirsiniz. Biz Mostor’da konaklama yapmadık. Bir taksi ile anlaşıp bizi götürüp getirmesini istedik. Taksiye 60 Euro verdik. Bunun sizin için pahalı olduğunu düşünürseniz eğer, aşağıdaki linklerden rahatlıkla biletinizi alabilirsiniz. Yaklaşık 2,5 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor olacak.

http://www.autoprevoz.ba/ (Boşnakca)

https://www.buscroatia.com/

https://www.globtour.com/  ( bu firma ile Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya bilet bulabilirsiniz)

bunlar dışında Balkanlar’da otobüs biletinizi https://getbybus.com/en/ siteden satın alabilirsiniz.

Sefer saatleri konusunda detaylı bilgi veremiyorum. Dönemsel olarak saatlerde değişiklikler olabiliyor. Son olarakta firmasına göre değişmekle birlikte bilet fiyatları Saraybosna Mostar arası 8-10 Euro arasında değişmektedir. Son olarakta Mostar iki kısma ayrıldığından Boşnakların ikamet ettiği tarafında otobüs terminalı bulunurken, Hırvat tarafında da otobüs terimali bulunmaktadır. Bütün firmalar iki terminale de uğramayabilirler. Dikkat etmenizi tavsiye ederim.                 bosna hersek

Tabi unutmadan tren yolcuğu tercih ederseniz eğer, ülkenin kendi demiryolları firmasından (ZFBH), otobüslerin yarı fiyatına Mostar’a gelebilirsiniz.                  bosna hersek        

Şimdiden eğlenceli bir seyahat diliyorum.     bosna hersek                  

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir