Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Makedonya’da Gezilecek Yerler

Makedonya’da Gezilecek Yerler

Makedonya Gezilecek Yerler

Bu yazıda da size Makedonya’da gezilecek şehirler ve yerlerden bahsedeceğim. makedonya

Ben plan yaparken biraz maliyet hesabını göz önünde bulundurdum. 1 gece Üsküp, 1 gece Ohrid ve 1 gece Matka Kanyonu olarak plan yaptım. Normalde Matka Kanyonu Üsküp’e yakın olmasına rağmen en son durak olarak orayı tercih ettim. Bir çok sitede gezilecek fazlaca yerin olduğu yazıyor. Ben rota olarak  Tetova, Mavrovo, Debar, Struga, Ohrid ve Bitola şeklinde bir yol izledim.

Bir gün Üsküp’te geçirdikten sonra ertesi gün araç kiraladım. Hem diğer yerlere göre ucuz olması hemde depozito almamalarından dolayı tercih etmiştim. Yaşadıklarımdan sonra yerel bir firmadan kiralama yapmama konusunda epey ders almış oldum. Vaktim olmasından dolayı Mavrovo Milli Parkı‘nın içinden geçen yolu tercih ederek yola koyuldum. Havanın beni ne kadar sevdiğini iyi bilirim. Aniden başlayan yağmurla görüş açım neredeyse kayboldu ve yolda park edebileceğim bir cep olmaması nedeniyle sürmek zorunda kaldım. Daha önce ne kadar şanslı olduğumu söylemiş miydim ? Benim tarafımdaki silecek kırıldı ve 1 saat kadar dua ede ede parktan çıktım.

1. Tetova ( Kalkandelen ) 

Alaca Cami

Tetova Üsküp arası yaklaşık 45-50 dakikalık bir mesafe bulunmaktadır. Aslında şehirde görülecek pekte birş ey yok ama beni buraya getirten şey burdaki eşi benzeri olmayan bir cami. Adı Sarena Dzamja türk adıyla Tetova Alaca Cami. Caminin hem dış hem iç süslemeleri ile kendine hayran bırakıyor. Zamanında pek çok cami sultanlar, beyler yada paşalar tarafından yaptırılırken, bu cami iki kız kardeş olan Hurşide ve Mensure adı kardeşler finanse etmiş ve türbeleride cami havlusunda bulunmaktadır. Camideki eşsiz boya düzeninin korunması için 30 bin yumurta kullanıldığı söylenmektedir. Bu camiyi görmeden sakin dönmeyin derim.

2. Mavrova Milli Parkı

Eğerki zamanınız varsa milli parkın içinden geçen yolu tercih edebilirsiniz. Bu yolu tercih ettiğseniz eğer yaklaşık 1 saatlik bir kaybınız olacaktır. Sizi doğa harikası görüntülerin beklediğini söyleyebilirim. Burası Makedonyanın en büyük milli parkıdır. Yol olarak burayı tercih ettim ama zamanında kısıtlı olduğunu düşünürsek fazla vakit kaybetmeden burdan ayrıldım. Göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.

3. Debar 

Durup gezilecek bir şey yok diyeceğim rahatlıkla. Milli park yolunu tercih etmeniz durumunda gidebileceğiniz bir yer. Güzel manzaralar eşliğinde yolunuza devam edebilirsiniz. Durup dinlenmek istersenizde göl kenarında bir mola verebilirsiniz.

4. Struga

Hangi yolu tercih ederseniz edin mutlaka yolunuz burdan geçecektir. Debar gibi burda da görülecek birşeyler yok. İsterseniz manzaraya bakıp yola devam edin. İsterseniz küçük bir mola verebilirsiniz.

5. Ohrid

www.mywanderlust.pl

Makedonya’da gezilebilecek en güzel yer benim için. Zamanınız kısıtlıysa bence bütün yerleri es geçip direk buraya gelebilirsiniz. Ohrid ve çevresini rahatça gezmek için 2 gün yeterli olacaktır. Mimari olarak binalar Safranbolu evlerine benzerliği ile hemen dikkat çekiyor. 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır. Gölde tekne turu yapabilir. Sokaklarda umarsızca gezebilir ve güzel kilisleri görebilirsiniz. Mevsim olarak uygun bir dönemse gölde yüzme deneyimini yaşayabilirsiniz. Ohrid Gölü dünyanın en temiz göllerinden biriymiş. Tabiki mevsimin güzel olması oldukça kalabalık bir turist akınına rastlayacağını söyleyebilirim. Üsküp’ten otobüslerle ulaşabilirsiniz. otobüs bileti için https://www.balkanviator.com/en/ adresinden alabilirsiniz. Konaklama konusunda ben yine hostel tercih ettim. Sunny Lake Hostel’ de konakladım. 1 gece için 8 Euro ödedim. Öncelikle size Ohrid’deki gezilecek yerlerden bahsedeceğim. Size ip uçu olsun diyede Ohrid’de gezilecek yerlerin haritasını paylaşıyorum?

a.  Samuel’s Fortress ( Ohrid Kalesi )

Şehrin en tepesine inşa edilmiş olan bu kale size çok güzel Ohrid Gölü ve şehir manzarasına karşı fotoğraf çekebileceğiniz en güzel tarihi yapı. Kalenin Bulgar Çar Samuel tarafından yaptırıldığı söylenmektedir. Kale ziyarete 9:00 da açılmaktadır. Ücreti 100 Dinar dır.

b.   St. Clement Kilisesi ( Pantelejmon )

Harika bir göl manzarasına karşı inşa edilmiş bu görkemli kilise 893 yılında Aziz Clement tarafından yaptırılmış. Zaman içinde oluşan depremlerden yıkılan bu yapı 2002 yılında aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilmiştir. Bulunduğu bölge arkeolojik kazı alanıdır. Yapılan kazı çalışmalarında Roma bazilikasının sütunları ortaya çıkmıştır. Osmanı hakimiyeti döneminde ise cami olarak kullanılmıştır.

c.   Aziz Yuhanna Kilisesi

Şehirde görmeniz gereken diğer önemli yerlerden biri. Manzarası ve konumu ile harika bir konuma sahip. Bizans mimarisine sahip olan kilise 1400 yıllarında kurulduğu tahmin edilmektedir. Yeri gelmişken Ohrid için Makedonya’nın Kudüs’ü olarak bilinmektedir. 365 güne bir kilise düşermiş eskilerde ama günümüze ancak 40 kilise mevcudiyetini koruyabilmiş.

d.  Antik Tiyatro

Sokaklarda yürürken sanki çok önceden buraları biliyormuş hissi ile dolaşıyorum. Kaleye doğru çıkmadan hemen yolunuzu biraz değiştirirseniz. Tiyatroya ulaşmış olacaksınız. Bu yazdığım bütün yerlere yürüyerek ulaşmanız mümkün. Tiyatro Helenistik dönemin çizgilerine uygun inşa edilmiştir. Günümüzde konser, opera gibi gösteriler için halen kullanılmaktadır. Ziyaret için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

e.  Church of Our Lady Perivlepta ( Kilise )

Kilisenin bulunduğu bahçede Elvada Rumeli dizisinde kullanın hükümet konağıda bulunmaktadır. Ohrid birçok kilise var kesinlikle ve hepsinin görmenize kesinlikle gerek yok. Mimarisi ile bence kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Kilisenin 1295 yılında inşa edildiği bilinmektedir.

f.  Bay of the Bones Müzesi ( Suyun üzerindeki şehir )

Şimdiye kadar yazdığım bütün yerler Ohrid’in içinde bulunmaktadır. Water of the Bones, Ohrid’e 15-20 dakikalık bir mesafededir. Yüzyıllar önce insanların kendileri korumak için suyun üzerine evler inşa ettikleri söylenmektedir. Bunun sergilenmesi amacı ile kurulmuştur. Gitmekten pişman olmayacağınıza eminim. Girişi ücretli olup, 100 Dinar’dır.    makedonya

g. Sveti Naum Manastırı

Ohrid’e 30 km kadar uzaklıkta bulunmaktadır. Ülkenin en önemli tarihi eserlerindendir.Mimarisi ile epey ihtişamlı durmakta dimi. Kilisenin içimde Aziz Naum’un mezarı bulunmaktadır. Manastır 16.yy’da inşa edilmiştir. Arnavutluk sınırı buraya çok yakın. Sırf hatıra olsun diye gidip bir fotoğraf çekebilirsiniz.    makedonya

6.  Manastır ( Bitola )

Ohrid gezisinden sonra kaldığım hostel de tanıştığım İtalyan arkadaşım ile birlikte yola koyulup Manastır!a geldik. Ohrid’den yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta. Makedonlar buraya Bitola demektedir. Manastır diye arattığınızda bulamayabilirsiniz. Ülkedeki en çok Avrupa’da hissi veren şehri. Buraya en çok gelmenin nedeni  Atatürk’ün 3 yıl eğitim gördüğü Manastır Askeri İdadisi’nin burada olması. İçi müze olarak kullanılıyor ve girişi ücretsiz. İçeride dolaşırken tüylerim diken diken oldu. Burdan sonra şehrin en işlek caddesinde biraz yürüyüş yapmaya karar verdim. Sağlı sollu cafe ve restoranların olduğu bir cadde. Biraz bana istiklal caddesini anımsattı. Burdan sonra yaklaşık 2.5 saatlik bir yolculuk sonunda Matka Kanyonu’na ulaşmış oldum.

7.  Matka Kanyonu ( Huzurdan bir buket )

Üsküp’e sadece 17 km uzaklıkta bulunan, Makedonya’nın en popüler ve turisitlik bölgesi kesinlikle. Kendi araçınızda gelebileceğiniz gibi şehirden kalkan otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsler Vero Avm önünden kalkmaktadır. Şehirde vakit kaybedeceğinize direk buraya gelebilirsiniz. Burası için yarım gün ayırmanız yeterli olacaktır. Bu yemyeşil doğa harikası yer beni kesinlikle huzurla kollarına aldı. Kanyonda kano kiralayabilir, tekne turu yapabilir ve 14 km lik yürüyüş parkurunda kanyonun bütün görsel şölenine eşlik edebilirsiniz. Parkur sonunda Vrelo Mağrasına ulaşabilirsiniz. Bu mağaraya tekne ile gelmenizde mümkün. Tekne turları 30 dakika ve 1 saat olarak ayrılmaktadır. 30 dakika olan tekne turu 200 Dinar’dır. İsterseniz burda konaklama imkanıda bulunmaktadır. ben konaklama yapıp bu güzel manzara eşliğinde kahvaltı yapmanın tadını çıkardım. http://canyonmatka.mk/

Ulaşım

Ulaşım konusunda araç kiralamayı tercih ettim. İstediğim gibi gezmeyi her zaman sevmişimdir. Ama kiralamayı düşünmüyorsanız. bilgi amaçlı bulmuş olduğum bir kaç fotoğrafı paylaşacağım. İşinize yarayacağını düşünüyorum. Aşağıda şehirler arası otobüs saatlerini bulabilirsiniz.

Makedonya ve Dubrovnik gezilerime tek olarak çıktım. Birçok arkadaşım buna cesaret edemeyeceklerini söylediler bana. Araç kiraladım. Hostel de kaldım. Sanırım benim içinde büyük bir devrim niteliği taşıyor. Korkmayı gerektirecek ya da tek başıma nasıl zaman geçebileceğim diye düşünmenize inanın ki gerek yok. Bazen birileri ile tatile çıkmaktansa tek çıkmanın daha iyi olduğunu keşfetmeniz, kendinizi  gerçekleştirmek anlamında büyük bir adım olacaktır. Bu konuda fikir almak isterseniz bana maille ulaşabilirsiniz. Her zaman soru ve önerileriniz için ulaşabilirsiniz.   makedonya

Üsküp ve Çevresindeki gezilecek yerler için : https://elifinatlasi.com/uskup-te-gezilecek-yerler/

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir