Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

İstanbul’a Yakın 10 Harika Hiking Rotası

İstanbul’a Yakın 10 Harika Hiking Rotası

İSTANBUL’A YAKIN HİKİNG ROTALARI

Baharın kapımızdan içeri yavaş yavaş giriyor olduğu bu günlerde hiking yapmak için en ideal zamanlar oluyor. Yürüyüş sizi ne yoruyor ne de üşütüyor. Doğada yürürken geçen zamanın bile farkında olmuyor insan. Biz şehirlerde yaşayan insanlar olarak arada doğa ile iç içe olup nefes almak istiyoruz. Bende bu konu da yardımcı olması için size İstanbul‘a yakın hiking rotaları nelermiş bir göz atalım.

  1.  Çilingoz Tabiat Parkı / Çatalca

Çilingoz Tabiat Parkı
Çilingoz Tabiat Parkı

İstanbul’un arka bahçesi konumunda olan  Çatalca Çilingoz Tabiat Parkı, biz İstanbulluların nefes alabileceği yerler arasında. Çilingoz’a gidildiği zaman deniz, orman, göl ve sazlık manzaralarını bir arada görmek mümkün.

2011 yılında tabiat parkı ilan edilen Çilingoz Tabiat Parkı 17.75 hektarlık bir alanda bulunuyor. Hem hiking severlerin hem de kampçıların oldukça uğrak yerlerinden biri.  İstanbul Beşiktaş’ı merkez olarak alırsak 2 saatte yakın bir sürede oraya varmış olursunuz. Burası hakkında detaylı bilgi almak isterseniz Çilingoz Tabiat Parkı yazıma göz atabilirsiniz.

   2.  Menekşe Yaylası / Kocaeli

Menekşe Yaylası
Menekşe Yaylası

Menekşe Yaylası yeni başlayanlar için oldukça ideal rotalardan biri. Su geçişlerininde olmadığı bu rotada 14 km kadar genelde yürüyüşler yapılıyor. İzmit Tem Otoyolu’nun batı çıkışdan çıkıp Bursa istikametine doğru giderken Yuvacık köyünden Aytepe yoluna doğru gidiliyor.

Karadeniz bölgesi her zaman doğası ile büyülemiştir. Yeşilin bütün tonlarını görebileceğiniz mis gibi temiz havayı içinize çekebileceğiniz harika bir parkur. Rotada zaman zaman çamurlu bölgeler olması mümkün giderken ona hazırlıklı olmak gerek.

Kamp yapmak için orman içinde sessiz sakin yerlerde mevcut. Araçla gelecekseniz bazı bölgelerde asfalt olmamasından dolayı sıkıntı yaşama durumunuz olabilir.

    3.  Erikli Yaylası ve Şelalesi / Yalova

Erikli Yaylası ve Şelalesi
Erikli Yaylası ve Şelalesi

Erikli Yaylası Yalova’nın Çınarcık ilçesinine bağlı Teşvikiye Köyü yakınlarıda bulunuyor. Burasıda İstanbul’a 2 saatlik bir mesafe bulunuyor. Genelde yürüşe Dipsiz Göl denilen yerden başlanıp orman içerisinden yürüyerek Erikli Şelalesi’ne ulaşılıyor. Parkur 12-13 km’lik. Güzergah üzerinde su doldurabileceğiniz yerler bulunuyor.

Yayla olarak biliniyor olmasına rağmen, yayladan ziyade çok yüksek olmayan düzlük ve geniş bir alan. Genelde piknik yapmak isteyenlerin uğrak yerlerinden biri. Sıcak bir dönemde gitme imkanınız olursa soğuk şelalenin tadını çıkarı bolca fotoğraf çekebilirsiniz.

   4.  İğneada Longozu

İğneada Langozu / Hiking Rotaları
İğneada Langozu / Hiking Rotaları

Duymayanımız kalmamıştır sanırım İğneada’ yı. Benim gidişimin üzerinden sanırım 5-6 yıl kadar geçti. Öyle yerler vardır ki yine gelirim buralara dediğimiz, işte öyle bir İğneada. Buraya İstanbul’dan 3 saatte gelebilirsiniz. Küçük, oldukça sakin ve dinlendirici bir yer.

İğneada deyince ilk akla gelen bence Longoz Ormanı. Bir çeşit orman ekosistemi Longoz. İğneada Longozu’da bu açıdan önemli bir yere sahip. Doğal güzellikleri, yürüyüş parkurları, bitki örtüsü ve her an önünüzde çıkabilecek yaban hayvanları ile görülesi yerlerden. Hatta İğneada merkeze giderken geçtiğiniz yolda, önünüzden bir tilkinin geçtiğini görmeniz oldukça olası. Orman içinde bir rehber olmadan dolaşmak oldukça zor olduğundan tavsiyem bir turla gitmeniz olacaktır. Hem treking hemde harika hiking rotaları ndan biri.

İğneada’ da ister kamp kurabilir, ister bir otel ya da pansiyonda kalabilirsiniz.

   5.  Pürenli Yaylası / Düzce

Pürenli Yaylası
Pürenli Yaylası

Pürenli Yaylası, Düzce’de pek bilinmeyen ama güzelliğiyle Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayan yaylalardan bir tanesi.  Benim en çok ilgimi çeken kısmı oldukça farklı mimaride inşa edilen oldukça fotojenik yayla evleriydi. Bu evlerin önünde yer alan ufak gölet ise kusursuz güzelliği tamamlıyor gibi.

Rota boyu birbirinden farklı yaylalardan geçip bir yuvarlak yapıp başlangıç noktasına geri geliniyor. Orta zorlukta olan parkur yeni başlayanlar için fazlaca uygun sayılmayabilir.

Pürenli Yaylası‘nın adı nereden geliyor diye araştırdığımda; yaylada bol miktarda bulunan Püren bitkisinden dolayı bu adın verildiğini öğrendim.

İstanbul yakın harika hiking rotaları na göz atmaya devam:

   6.  Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi
Suuçtu Şelalesi

Suuçtu Şelalesi, Türkiye’nin Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan, 38 metre yükseklikten dökülen şelale. Çataltepe mevkiinde, Muradiyesarnıç köyü yakınlarında, Karadere üzerinde fay hattının çökmesi ile oluşmuş.

Genelde bu rota kullanılırken Ulubat- Gölyazı ve Suuçtu Şelalesi olarak yapılıyor. Dilerseniz bu bölgede tam kamp yapma imkanınız da olabiliyor. 10 trekking rotası

   7.  Aytepe ( Beşkayalar ) / Kocaeli

Aytepe/Beşkayalar
Aytepe/Beşkayalar

Eski adı Ayı Tepe olan Aytepe Kocaeli’nin Yuvacık beldesinde bulunan tipik görünümü ile Karadeniz’in uzantısı durumda.  10 trekking rotası

Yürüyüşe Yuvacık Barajı’ının kenarından güneye doğru çıkarak başlangıç noktası olan Aytepe’ye geliniyor. Rota yeni başlayanlar için oldukça uygun ve yaklaşık 14km lik bir rota. Güzergah üzerinde Beşkayalar Kanyonu’ndan geçerek Milli cücadele zamanında kullanılan bir cephe olan Servetiye Köyü’nde yürüyüş son buluyor.

   8.  Ballıkayalar / Kocaeli

Ballıkayalar - Hiking Rotaları
Ballıkayalar – Hiking Rotaları

Kocaeli’nin burnumuzun dipinde olması büyük şans. Gebze’de fabrika bacalarının arka tarafında Ballıkayalar Tabiat Parkı karşınıza çıkıyor. Parkın içinde belli çizilmiş bir rota olmamasına rağmen dere aktığı ve iki tarafında yükselen kanyon rotayı çizmiş. Bu arada Ballıkayalar bölgenin en çok tırmanış faaliyeti için tercih edilen bir yer.

Doğal sit alanı durumunda olan Ballıkayalar Tabiat Parkı’nda parkur orta zorlukta değerlendiriliyor. Parkur her ne kadar kısa olsa da çoğu dere içinden geçtiği için zorlayıcı bir unsur olabilir. Fotoğraf sevenler için oldukça güzel manzaralara sahip. 10 trekking rotası

   9.  Karagöl Yaylası / Sakarya

Karagöl Yaylası / Hiking Rotaları
Karagöl Yaylası / Hiking Rotaları

Sakarya’nın Taraklı bölgesinde bulunan Karagöl Yaylası ve göleti görülmeye değer güzel bir doğaya sahip. Yürüyüş parkurda orman için ve yayla bölgesinden geçiliyor. Kolay bir parkur olarak nitelendirebiliriz. 20-25 arası değişen bir farklı yürüyüş rotası bulunuyor.  Parkur genellikle Taraklı Köyü’nde akşam yemeği ile son bulunuyor.

Dilerseniz kamp yapma imkanında bulunduğu bölgede ücret ödeyerek kamp atabilirsiniz. 10 trekking rotası

   10.  Cumalıkızık Köyü – Küreklidere Şelalesi

Küreklidere Şelalesi - Hiking Rotaları
Küreklidere Şelalesi

Bursa’nın Cumalıkızık Köyü’nde çay keyfi ile başlıyor hiking rotaları ndan biri. Buraya kadar gelmişken Cumalıkızık’ın dokusunu koruyan tarihi yapılarını bence görmeden dönmek olmaz. Yürüyüş rotasına Kent Ormanı’ndan devam edip 11 kilometrelik parkuru tamalarken Küreklidere Şelalesi’ne varmış oluyorsunuz. 

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

One thought on “İstanbul’a Yakın 10 Harika Hiking Rotası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir