Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ormanya Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ormanya adı verilen Uzuntarla Tabiat Parkı Kocaeli’nin Kartepe ilçesi D100 karayolu kenarında bulunuyor. Avrupanın en büyük doğal yaşam parkı olarak tanıtılan parkın sosyal tesislerinin yapım aşaması 2019 yılında da gelişerek devam ediyor.

Ormanya Tabiat Parkı
Ormanya Tabiat Parkı

Uzun yıllar yapılan araştırma ve planlama süreci sonunda ortaya çıkarılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı projesine 2014 yılında başlanmıştır.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı sorumluluğunda ve koordinasyonunda gerçekleştirilen ve doğal çevresiyle birlikte 4 bin dönümlük alana yayılan ORMANYA Doğal Yaşam Parkı Dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahip. Bizim neredeyse 5-6 saatimizi ayırarak gezdiğimiz Ormanya’da neler yapılır bir bakalım. ormanya tabiat parkı

Ormanya’ya Nasıl Gidilir?

Ormanya’ya ulaşım oldukça kolay. Ormanya Kocaeli – Sakarya arası D100 karayolu üzerinde bulunuyor. Kocaeli merkezinden bölgeye gitmek için D100 karayolu üzerinden Sakarya’ya doğru giderken Özdilek ve Cengiz Topel Havaalanını geçtikten sonra yaklaşık 5 km ileride Ormanya tabelalarını görmeye başlıyorsunuz. Buradan tabelaları takip ederek D100 karayolundan çıkıp köprü altından yolun karşısına geçerek Ormanya’ya ulaşabilirsiniz.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüslerinin 281 ve 287 nolu Uzuntarla – Eşme otobüs hatları ile Ormanya’ya ulaşabiliyorsunuz. Otobüsler Seka Tüneli bölgesindeki Batı Terminalinden Kalkıyor.

Ayrıca sadece hafta sonları Kirazlıyalı, Körfez, Derince, İzmit D-100 istikameti boyunca Kirazlıyalı’dan saat 09:00 ve 13:00 kalkışlı ücretsiz ring servisleri bulunuyor. Ormanya’dan geri dönüş ise 11:00 ve 15:00 saatlerinde yapılıyor.

Sakarya yönünden gelen araçlar içinde yolun karşı tarafından Ormanya’ya bir giriş noktası bulunuyor.

Ormanya Hakkında Bilgi

Ormanya Hakkında Bilgi
Ormanya Hakkında Bilgi

Kocaeli ve Sakarya’ya neredeyse eşit uzaklıkta bulunan park gerçekten doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan. Çocuk hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar çocuklardan çok yetişkinlerin ilgisini çekiyor, büyük ve küçük baş hayvanların yanı sıra kuş çeşitleri ve bir çok sürüngenin bulunduğu bölümlerde var.

Ayrıca hayvanat bahçesi dışında parkın çeşitli noktalarında restaurant ve kafeterya olacak yeni yapılar yapılıyor.

Avrupanın en büyük doğal yaşam alanında 5500 metre ve 3500 metrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Ancak çocuklu aileler için tabiki bu parkur biraz meşakatli. Park girişinde sizi kamelya ve oturaklar karşılıyor. Yoğun bir kalabalığı karşılamaya yetecek kadar masa bulunuyor. İçeride ateş yakmak yasak. Mangal ve semaver yapılamıyor. Ancak piknik tüpü ile bir şeyler ısıtan kişileri gördüm.

Ormanya’da Neler Yapılır?

Ormanya'da Neler Yapılır
Ormanya’da Neler Yapılır

Mangal yapmanın yasak olduğunu belirtmiştik. Hayvanat bahçesinin yakın noktasında Büyükşehir Beldiyesinin iştirak şirketi olan Antik Kapı Restorantın bir cafesi bulunuyor.

Ayrıca mavi, yeşil, turuncu ve kırmızı diye ayırdıkları yürüyüş parkurları bulunuyor. Kendinize uygun olan kmdeki yürüyüşünüzü yapabilirsiniz. Yürüyüş alanları içinde bulunan bir kaç gölüde görme şansınız olur.

Hayvanat bahçesinde mutlaka bir tur atmalısınız. Ayrıca çocuklar için atlara binmek ücretsiz. At bakıcısı eşiliğinde çocuğunuzu ata bindirebilirsiniz.

Hayvanat Bahçesinin bazı kuralları var. Hayvanları kişisel olarak beslemek ve hayvan barınaklarına yabancı herhangi bir madde atmak, hayvanat bahçesi sınırları içerisinde sigara içmek, fotoğraf çekerken flaş kullanmak yasak.

Büyükbaş, küçükbaş hayvanların, sürüngenlerin ve kuş çeşitlerinin bulunduğu bir çok bölüm var.

Ormanya’da Hangi Tür Hayvanlar Var?

Ormanya Tabiat Parkı
Ormanya Tabiat Parkı

67 türde 768 adet hayvanın bulunduğu alanda çocukların rahatlıkla görebileceği bir düzen bulunuyor.

Kanatlılar; Altuni Sülün, Amerikan Ördeği, Atarax Tavuğu, Beç Tavuğu, Beyaz Kuğu, Cennet Papağanı, Çin Kazı, Deve Kuşu, Emu Deve Kuşu, Gümüşi Sülün, Güvercin, Hatuni Sülün, Hindi, İspenç Tavuğu, Jako Papağanı, Kafkas Sülün, Mandarin Ördeği, Mısır Kazı, Pekin Ördeği, Puhu Kuşu, Siyah Kuğu, Sultan Papağanı, Sussex Tavuğu, Tavus Kuşu, Yeşil Başlı Yaban Ördeği

Sürüngenler; Boa Yılanı, İguana, Piton Yılanı

Memeliler; Ala Geyik, Arap Atı, Ceylan, Deve, Haflinger Atı, Kara Kaya Koyunu, Karaca, Karagül Koyunu, Kıl Keçisi, Kızıl Geyik, Lama, Lemur, Manda, Mardin Eşeği, Muflon Koyunu, Oklu Kirpi, Poni Atı, Rakun, Tiftik Keçisi, Yılkı Atları, Zebra

Sabah erken saatlerde gitmeniz durumunda her türlü kahvaltı malzemesi getirip doğal güzelliklerle birlikte kendi kahvaltınızı yapabilirsiniz. Hatta çimlerde oturan insanlarda görülmekte. ormanya tabiat parkı

Bisiklet Turu

Doğa yürüyüşü parkurlarının bulunduğu Park içerisinde KOBİS tarafından işletilen 23 adet istasyona sahip bisiklet  kiralama noktası bulunuyor. Saati 1 TL ücret ile buradan bisiklet kiralayarak doğal ortam parkurlarında tur atabilirsiniz. Aşağıdaki konum haritasında bisiklet ve yürüyüş parkurlarının uzunlukları ve güzergahı yazıyor.

Bisiklet kiralamak için nakit para kabul edilmiyor. Kobis ünitesinden Kobis Üye Kartı veya kişiselleştirilmiş kent kart ile kiralama yapabiliyorsunuz. ormanya tabiat parkı

Hobbit Evleri

Hobbit Evleri - Ormanya Tabiat Parkı
Hobbit Evleri – Ormanya Tabiat Parkı

Benim Ormanya’da en çok görmek istediğim yer kesinlikle Hobbit Evleri’ydi. Belki çocuklar için tasarlanmış ama bizim gibi içinde halen çocuk yaşatanları es geçmemek gerek dimi 🙂 2019 yılında yapılan yenileme çalışması ile geniş ve eğlenceli bir alana çevirilen Hobbit Evleri küçük büyük herkesin en çok ilgisini çeken nokta. Çocukların aktivite ve eğlence alanı olarak kullandıkları Hobbit evleri alanı içerisindeki minik evlere giriş yapılamıyor. Ancak çevresi gerçekten görülmeye değer.

Ormanya Çadır ve Karavan Kamp Alanı

Doğa içerisinde baştan sona bir gün geçirmek isteyenler ve karavan ile yolculuklarında mola noktası olarak kullanmak isteyenler için Park içerisinde çadır kurmak için uygun noktalar ve karavan park alanları bulunuyor. Toplamda 30 adet karavan park alanı, yaklaşık 50 adet çadır alanı bulunan kamp bölgesinde 24 saat güvenlik bulunuyor. Ayrıca kamp alanı etrafı güvenlik çitleri ile çevrili. ormanya tabiat parkı

Çadır alanında WC, elektrik ve su hizmetleri sunuluyor.

Elbette kamp alanının bazı kuralları bulunuyor;

  • Kamp alanına gelen çiftlerin evli olma zorunluluğu bulunuyor.
  • Alkollü içecek getirilemiyor ve içilemiyor.
  • Açık alanda ateş yakılamıyor. ormanya tabiat parkı
  • Karavan park alanına karavan harici bir araçla giriş yapılamıyor.
  • Diğer kampçıları rahatsız edecek her türlü aktivite yasak.

Ormanya Giriş Ücreti

Ormanya’ya giriş tamamen ücretsiz. Düğün fotoğrafları ile evliliğinizi ölümsüzleştirmek için Ormanya’yı seçerseniz yine ücretsiz olarak güzel manzaralı arka planlarda fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Park sabah Pazartesi günleri hariç 09:00 ile akşam 19:00 arası hizmet vermektedir. Pazartesi günleri ziyarete kapalıdır. ormanya tabiat parkı

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir