Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Dere İle Deniz Arasındaki Milli Park / Çamlıköy Tabiat Parkı

Dere İle Deniz Arasındaki Milli Park / Çamlıköy Tabiat Parkı

Çamlıköy Tabiat Parkı / Kastro Koyu

Yazıyı okumaya başlamadan önce küçük bir Çamlıköy Tabiat Parkı gezintisi için videomu izleyebilirsiniz. Abone olarak bana destek olursanız çok mutlu olurum 🙂

Bu hafta sonu acaba nereye gitsek diye rota yapmaya çalışırken haritada denk geldiğim ve gidip görmekte yarar var diye düşündüğüm bir yer oldu Çamlıköy Tabiat Parkı. Görüncede aşık oldum buraya. sessiz sakin ve harika bir doğaya sahip. Şimdi size birazda nasıl gidilir, neler yapılır onlardan bahsedeyim.

Çamlıköy Tabiat Parkı Nerede

Çamlıköy Tabiat Parkı Nerede
Çamlıköy Tabiat Parkı Nerede

Çamlıköy Tabiat Parkı, Tekirdağ’ın Saray ilçesinin sahil şeridinde ve il merkezine 106 km uzaklıkta bulunuyor. Kıyıköy’e gitmiş olanlar için aynı sahil şeridinde ve 10 km uzaklıkta bulunduğunu söyleyebilirim.

Çamlıköy Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir

Otobüs ile: İstanbul otogarından Tekirdağ’ın Saray ilçesine giden otobüslere binip, Saray ilçesinden Kastro Çamlıköy plajına giden minibüslere binebilirsiniz.

Araçınız ile gitmek isterseniz de, İstanbul’dan  gelecekler öncelik ile Mahmutbey gişelerinden çıkmalı Edirne yönünde devam etmeli ve Saray tabelalarını takip etmelidirler bu şekilde bölgeye kolaylık ile ulaşabilirler. Tekirdağ bölgesinden gelecek olan ise Muratlı yolunu takip ederek bölgeye ulaşımı sağlayabilirler.

 Kastro Koyu

Bahçeköy Deresi - Çamlıkköy Tabiat Parkı
Bahçeköy Deresi – Çamlıköy Tabiat Parkı

Bunca zamandır burayı nasıl keşfedememişim bilmiyorum. Geç olsada keşfetmiş olmanın mutluğunu yaşıyorum 🙂 Kimileri burayı çok beğenmiyor olsa da bence doğası ile harika bir yer.

Eski adıyla Kastro şimdiki ismiyle Çamlıkoy Trakya’nın Bahçeköy deresinin Karadeniz’e döküldüğü yerde 2.5 km. kumsalıyla Saray’ın sahil şeridinde. Bir taraf da Doğal plajı bir taraf  da bu plaj ile birleşen altın renginde bir gölü var. Tekirdağ’ın Karadeniz kıyısında Istranca Dağlarının eteklerinde bulunan Kastro doğal plaj görevi görüyor. Bu plajda ormanlık alanlar kumsalla birlikte başlıyor. Kastro yöresindeki 329 hektarlık karaçam ormanı 18 Nisan 1988 tarihinde Doğayı Koruma Alanı (Milli Park) olarak ayrılmış.

Çamlıköy Tabiat Parkı Konaklama

Kastro Koyu - Çamlıkköy Tabiat Parkı
Kastro Koyu – Çamlıköy Tabiat Parkı

Bölgede bir piknik alanı mevcut. Zaman içerisinde turist çekmeyi başaran plajın etrafında ise bir kaç adet konaklama alanı bulunuyor. Bölge genellik ile çok kalabalık olmamakta ve az kişi tarafından biliniyor diyebilirim. Biraz kafa dinlemek için son derece hoş bir yer olabilmektedir. Bölgedeki konaklama kamp alanlarında mevcut. Çadırınızı alıp bölgede kamp yapabilirsiniz.

Çadır ücretleri ise kaç kişi olduğunuza bağlı olarak değişmektedir. Dört kişilik bir çadır için gecelik 42 TL gecelik  bir ücret ödemeniz gerekir. Aynı zamanda bölgeye girişte arabalar için de park ücreti alınmaktadır. Bu ücret aracın büyüklüğüne bağlı olarak standart bir araç için 22 TL ücret ödenmesi gerekiyor.

Çamlıkköy Tabiat Parkı
Çamlıköy Tabiat Parkı

Çadırınız yoksa da sorun değil. Hazır kurulu çadırlara gecelik bir ücret ödeyerek kalmanız mümkün. Ücretini sormadan döndüm. O yüzden bilgi veremiyorum 🙁

Bu ay bence burası için en ideal zaman diyebilirim. Henüz kalabalık baş göstermemiş. Yaz döneminde özellikle hafta sonları oldukça kalabalık oluyormuş. Tadını çıkarmak hiç mümkün olmayacak.

Diğer Önemli Bilgiler

  • Bölge market ve benzeri bir yer olmadığı için mutlaka yanınıza yiyecek, içecek almalısınız.
  • Bulaşıklarınızı yıkamanız için bir alan bulunmakta.
  • Yazın denize girmeyi planlıyorsanız, duş ve soyunma kabinleri bulunuyor. Ekstra ücret ödemenize gerek yok.
  • Çadırınıza elektrik çekme imkanınızda mevcut. Yanınıza kablonuzu almayı unutmayın!

Yolda kalın…

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir