Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

En İyi Netflix Dizileri – 2020 Güncel Önerileri

En İyi Netflix Dizileri – 2020 Güncel Önerileri

Güncel En İyi Netflix Dizileri

Netflix’de ne kadar dizi varsa dizi varsa izledim dediğimiz şu Korona günlerinde “İzlemediğim ne kaldı?” diyenler için en beğenilen Netflix dizilerinden oluşan bir liste hazırladım. Kitleri peşinden sürükleyen La Casa de Papel ve Vikings gibi kitleleri dizileri de listeye eklememek olmazdı. İzlediğim bütün diziler için Elifin Atlası olarakta şahsı notumu yazıyorum 🙂 İşte en iyi netflix dizileri :

En yüksek IMDb notundan aza doğru dizilmiş 35 sevilen Netflix dizisini bulabilirsiniz.

 1. The Breaking Bad (IMDb: 9.5)

Breaking Bad, IMDb’in gelmiş geçmiş en iyi diziler listesinde ilk beşte yer alan, 50 yaşında, Walter White adlı bir lise kimya öğretmeninin, ailesinin maddi gereksinimlerini karşılayabilmek için New Mexico’nun uyuşturucu imparatoruna evrilmesini konu alan efsane dizilerden. Karakterlerin derinliği, olay örgüsünün griftliği, sürükleyiciliği ile dizi gibi dizi. Bryan Cranston, Anna Gunn ve Aaron Paul’ün başrol aldığı dizi 5 sezon boyunca izleyene nefes aldırmıyor. Bölümler ortalama 50 dakika. İlk sezonda bir kaç bölüm ağır seyrediyor ama sonrasında ekran başından ayrılamayacaksınız 🙂

Tür: Suç, Dram

IMDb:
 9.5 Rotten Tomatoes: %98 Google: %96 Elifin Atlası: 9.3

2. Our Planet (IMDb: 9.3

Our Planet, Planet Earth’ın yükselttiği çıtayı daha da yükseğe çıkaran, sunumunu doğa tarihçisi David Attenborough’un yaptığı doğa ve hayvan belgesel serisi. Our Planet, doğanın güzellikleri kadar dünyanın dört bir yanında insanın doğaya verdiği zararı da ele alıyor. Tek sezon ve 8 bölümden oluşuyor. Bölümler ortalama 50 dakika.

Tür: Belgesel, Doğa

IMDb: 9.3 Rotten Tomatoes: %91 Google: %98 Elifin Atlası: 9

3. Rick And Morty (IMDb: 9.2)

Rick & Morty, galaksilerarası ve boyutlararası yolculuklar yaparak inanılmaz olaylara karışan çılgın bilimci Rick ve onun saf torunu Morty’nin macera dolu ve komik hikayelerinden oluşuyor. İkili her bölümde kendilerini farklı tehlikeler içinde buluyorlar. Dizinin şimdilik toplam 4 sezonu bulunuyor. Her bölüm 22 dakika sürüyor.

Tür: Animasyon, Macera

IMDb: 9.2 Rotten Tomatoes: %94 Google: %97 Elifin Atlası: 

4. Sherlock (IMDb: 9.1)

Sherlock, Sir Arthur Conan Doyle’ın aynı adı taşıyan romanlarından televizyona modern bir mini dizi uyarlaması. Günümüz Londra’sında geçen dizide, Baker Street’te yaşayan ünlü dedektif Sherlock Holmes, ev arkadaşı Doktor Watson ile maceradan maceraya koşuyor ve çözülemeyen sırları çözüyor. Sherlock rolünde Emmy ödüllü Benedict Cumberbatch (Bu adama hayranım), Dr. Watson rolünde yine Emmy ödüllü Martin Freeman harika işler çıkarıyor. Her biri bir saat süren toplam 13 bölümden ve 4 sezondan oluşan dizinin 5. sezonunun ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil. Bir an önce gelse ne iyi olurdu…

Tür: Suç, Gizem

IMDb: 9.1 Rotten Tomatoes: %83 Google: %97 Elifin Atlası: 8.9

5. When They See Us (IMDb: 8.9

Central Park’ta koşu yapan bir kadına cinsel saldırıda bulunmakla suçlanan Harlemli beş gencin hikayesini konu alan When They See Us, gerçekten yaşanmış bir olaydan uyarlanmış dört bölümlük bir mini dizi. 1989’da yaşanan ve kayıtlara The Central Park Five olayını diye geçen olay sonrası 5 genç, işlemedikleri bir suç yüzünden, yoğun ırkçılığa maruz kalarak hapse gönderiliyor. Fakat asıl gerçek yıllar snra ortaya çıkıyor. Gençler 5 ila 15 yıl arasında hapis yatıyorlar. Dizinin bölümleri ortalam 1 saat 10 dakika sürüyor.

Tür: Suç, Dram

IMDb: 9.0 Rotten Tomatoes: %91 Google: %96 Elifin Atlası: 8

6. Narcos ve Narcos Mexico (IMDb: 8.8)

Narcos, ilk iki sezonunda, Kolombiya’nın uyuşturucu imparatoru Pablo Escobar’ın hayatına ve ABD ajanlarınca yakalanmasına, üçüncü sezonda ise, Kolombiya’nın diğer uyuşturucu imparatorlarının yaşamlarına odaklanan bir polisiye dizi. Escobar’ın hayatını daha önce okumadıysanız hayretlerle izleyebilirsiniz. O kadar ki zaman zaman bunun gerçek bir hikaye ve kişiyi anlattığına inanmakta zorlanabilirsiniz. Konusunun ilginçliği kadar, işlenme şekli de başarılı. Bölümler ortalama 45 dakika. Narcos: Mexico ise Kolombiya’dan sonra Meksika’daki Guadalajara kartelinin hikayesini anlatıyor.

Tür: Suç, Aksiyon

IMDb: 8.8 Rotten Tomatoes: %94 Google: %94 Elifin Atlası: 9.1

Seyahat etmeyi özlediyseniz Netflix yapımı en iyi seyahat temalı belgeseller için tıklayın

7. Peaky Blinders (IMDb: 8.8)

Senaryosu, sinematografisi, oyunculuk ve konusu ile Netflix’teki en kaliteli dizisi olmaya aday olduğunu söyleyerek Peaky Blinders’a giriş yapalım. Gerçek bir hikayeden esinlenilerek yaratılmış olan Peaky Blinders, 1890’ların sonu 1900’lerin başında, sokak çeteleri tarafından yönetilen Birmingham çıkışlı Peaky Blinders çetesinin, İngiliz devleti içinde yükselişini konu alıyor. Cillian Murphy, Tom Hardy, Adrien Brody, Sam Neill, Helen McCrory gibi usta oyuncularla dolu kadrosu, müzikleri, set ve kostüm tasarımı, görüntü yönetmenliği ile inanılmaz başarılı bir yapım. Şu anda yayınlanmış 5 sezonu var. İlk sezonlar efsane, son sezonlarda aynı beklentiyi karşılamıyorsa da izlemeye değer. Bölümler ortalama 55 dakika. Dizinin altıncı sezonunun yayın tarihi henüz belli değil.

Tür: Dönem, Suç, Dram

IMDb: 8.8 Rotten Tomatoes: %94 Google: %96 Elifin Atlası: 9.1

8. Stranger Things (IMDb: 8.6)

İzleyenlere 80’ler nostaljisi yaşatan, korku, komedi, fantastik ve dram öğelerini başarılı bir şekilde harmanlayan Stranger Things, Hawkins adlı bir kasabada, bir çocuğun kaybolması ile başlayan gizemli ve fantastik olayları, kaybolan arkadaşlarının izini bulmaya çalışan bir grup çocuk ve ailelerinin başına gelenleri konu alıyor. İnanılmaz sürükleyici, bir gece de bir sezon bitirtir. Bölümler ortalama 50-55 dakika. Şu anda yayınlanmış 3 sezonu var. Dördüncü sezonun Ekim ya da Kasım 2020’de yayınlanması bekleniyor. Dört gözle beklediğim dizilerden biri.

Tür: Fantastik, Macera

IMDb: 8.8 Rotten Tomatoes: %91 Google: %97  Elifin Atlası: 9.4

9. Black Mirror (IMDb: 8.8)

Drama, macera, hiciv ve bilimkurgu tarzında 3’er bölümlük sezonlardan oluşan İngiliz televizyon dizisi Black Mirror, modern ve dijital çağın yarattığı farklı distopik durumları konu alıyor. İşlediği konular karanlık olduğu kadar mümkün de olduğu için izlerken içinizi sıkıntılar basıyor ama insan kendini izlemekten alamıyor da. İzlerken hem gayetler içinde kaldım hemde bazen endişe duydum. Günümüz ile oldukça benzerlikleri var. 2 saatlik özel bir Christmas bölümü de olan dizinin toplam 5 sezonu var. Her bölüm ortalama 2 saat sürüyor.

Tür: Bilim Kurgu, Antoloji

IMDb: 8.8 Rotten Tomatoes: %81 Google: %93 Elifin Atlası: 8.8

10. House Of Cards (IMDb: 8.8)

David Fincher’ın yapımcıları arasında bulunduğu House of Cards, çevirdiği politik entrikalarla ABD’de kongre üyeliğinden en üst mevkiye kadar yükselen Francis Underwood’un hikayesini konu alıyor. Kevin Spacey ve Robin Wright’ın başrolünde olduğu dizide, altıncı ve son sezonda Kevin Spacey’i izlemedik çünkü kendisi hakkında çıkan taciz şuçlamalarından dolayı diziden çıkartılmıştı. Dizinin toplam 6 sezonu var. Bölümler ortalama 50 dakika. Henüz izlemediğim için dizi için puanım yok.

Tür: Dram, Politik

IMDb: 8.8 Rotten Tomatoes: %76 Google: %92 Elifin Atlası: 

11. Better Call Saul (IMDb: 8.7)

Better Call Saul, Breaking Bad’den hatırlayacağınız ceza avukatı Saul Goodman’ın, bir zamanlar Jimmy McGill olduğu zamanda geçiyor ve onun New Mexico, Albuquerque’deki hukuk bürosunu kurmadan önceki davalarını ve sıkıntılarını konu alıyor. Jimmy McGill’i canlandıran Bob Odenkirk gerçekten döktürüyor. Zaten kendisi bu rolü ile Emmy ödülünün de sahibi. Dizinin toplam 5 sezonu var fakat Netflix’te 4 sezonu yayında. Altıncı sezonun dizinin final sezonu olacağı söyleniyor. Bölümler ortalama 45 dakika.

Tür: Suç, Dram

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %96 Google: %95 Elifin Atlası: 

12. Bojack Horseman (IMDb: 8.7)

Bojack Horseman, insan-hayvanların ve insanların bir arada yaşadığı alternatif bir evrende geçen, 90’lardaki bir sitcomla üne kavuşan ama günümüzde ününü kaybetmeye başlamış, depresyonun eşiğinde bir at olan Bojack’in hikayesini anlatan bir animasyon dizi. LA’deki film endüstrisini konu alıyor gibi gözükse de varoluşa, ilişkilere ve kendini gerçekleştirmeye dair çok derin ve başarılı bir irdeleme diyebiliriz. Toplam 6 sezonu var ve bölümler ortalama 25’er dakika sürüyor.

Tür: Animasyon, Komedi

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %95 Google: %96 Elifin Atlası: 

13. Dark (IMDb: 8.7)

Oldukça karmaşık ilişkiler ağı ile örülü bir yapım olan Dark, zamanın 33 yılda bir kendini tekrar ettiği Winden kasabasında yaşayan insanların, üç ayrı zaman diliminde yaşadıklarını konu alan bir bilimkurgu dizisi. Dizinin Alman yapımı ve Almanca olduğunun da belirtmekte fayda var. Şu anda yayınlanmış 2 sezonu var. İkinci sezonunda, dördüncü bir zaman dilimindeki olaylar ve karakterler de hikayeye ekleniyor o nedenle iki sezonu peş peşe izlemek isteyebilirsiniz. Böylece kim kimdi karıştırmamış olursunuz. Bölümler ortalama 55 dakika. Dizinin üçüncü sezonunun, en erken 2020’de yayınlanması bekleniyor. Dizinin örüntü yapısı oldukça etkileyici, kendimi ekran başından alamamıştım.

Tür: Bilim Kurgu, Gizem

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %94 Google: %96 Elifin Atlası: 8.8

14. The Crown (IMDb: 8.7)

En pahalı Netflix yapımlarından olan The Crown, Birleşik Krallık’ın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth’in yaşamına ve İngiliz monarşisinde kapalı kapılar ardında gelişen olaylara odaklanıyor. Kraliçenin gençlik yıllarını Claire Foy canlandırırken, orta yaşlılığını ise Olivia Colman canlandırıyor. 5. sezonda kraliçeyi canlandıracak isim ise Imelda Staunton olarak açıklandı. Şu anda yayınlanmış 3 sezonu var. Bölümler ortalama 1 saat. Dizinin dördüncü sezonunun, en erken 2020’de yayınlanması bekleniyor. Tarihi ve İngiltere’nin kat ettiği yolu anlamak ve öğrenmek için güzel bir yapım.

Tür: Dönem, Dram, Politik

IMDb: 8.7 Rotten Tomatoes: %90 Google: %95 Elifin Atlası: 8.4

15. Vikings (IMDb: 8.6)

Kanada-İrlanda ortak yapımı, tarihsel drama türünde bir televizyon dizisi olan Vikings, cesur bir savaşçı Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü konu alıyor. Vikingler’in ilgi çekici kültürünü, yaşayış biçimlerini ve efsanelerini, tarihsel verilere dayanarak ele alan dizi, benim favorilerim arasında. Şu anda yayınlanmış 5 sezonu var. Bölümleri ortalama 45 dakika sürüyor.

Tür: Dönem, Savaş

IMDb: 8.6 Rotten Tomatoes: %89 Google: %96 Elifin Atlası: 8.9

16. Mindhunter (IMDb: 8.6)

Mindhunter, 1970’lerde geliştirdikleri sorgulama ve analiz teknikleriyle tipik seri katil profilinin çıkarılmasında öncü olan iki FBI ajanının suçlularla yaptıkları mülakatlar ve cinayet çözümlemelerini işliyor. David Fincher‘ın dizinin yapımcılarından olduğu dizinin şu an 2. sezonu yayında. Ortalama bölüm süresinin 45 dakika olduğu dizinin üçüncü sezonunun ne zaman geleceği henüz açıklanmadı. Dizide cinayetleri çözerken katilin kimi olduğunu düşünmektense yaptıkları analizlere odaklanarak daha anlamı bir hal alıyor.

Tür: Suç, Dram

IMDb: 8.6 Rotten Tomatoes: %95 Google: %96 Elifin Atlası: 8.8

17. Love, Death & Robots (IMDb: 8.6)

Love, Death & Robots, David Fincher’ın da aralarında bulunduğu yapımcı kadrosu ile öne çıkan, bilimkurgudan fantastiğe, dramdan komediye birçok farklı türlerde, robotların başrolde olduğu bölümler sunan bir antoloji dizi. Şimdilik 18 kısa bölümden oluşan tek bir sezonu var fakat ikinci sezon da yakında yayınlanacak.

Tür: Animasyon, Antoloji

IMDb: 8.6 Rotten Tomatoes: %89 Google: %96 Elifin Atlası: 

18. Chef’s Table (IMDb: 8.6)

Chef’s Table, dünyanın dört bir yanından dünyaca ünlü şefleri, restoranları ve onların hikayelerini mercek altına alan, bir yandan da karnınızı açıktıran bir belgesel dizi. Chef’s Table‘ın bizim için en büyük sürprizi ise 5. sezonunda bir bölümü, Kadıköy’deki Çiya ve onun şefi Musa Dağdeviren’e ayırmış olması. Chef’s Table’ın şu anda 6 sezonu var. Her bölüm ortalama 45-55 dakika arasında sürüyor. Yemek yemeği severlerin kesinlikle canını fazlasıyla çektirecek.

Tür: Belgesel, Gastronomi

IMDb: 8.6 Rotten Tomatoes: %81 Google: %94 Elifin Atlası: 6.6

19. La Casa De Papel (IMDb: 8.5)

Çoğumuzun çok iyi bildiği gibi, İspanya yapımı bir soygun ve suç dizisi olan La Casa De Papel, Profesör adlı bir suç dahisi ve özenle topladığı 8 kişilik ekibinin İspanya Kraliyet Darphanesi’nde gerçekleştirdiği, tarihin en büyük soygununu ve sonrasında gerçekleşen hiç hesaba katmadıkları olayları konu alarak başlıyor. Sonraki sezonlarda ekip büyüyor, başka soygunlara da imza atıyor, çok daha zorlu durumlarla baş etmek durumunda kalıyor. Senaryoda bazı anlamsızlıklar ve boşluklar olmasına rağmen keyifle izlediğim dizilerden biri. Şuan 4.sezonu yayında.

Tür: Suç, Aksiyon, Dram

IMDb: 8.5 Rotten Tomatoes: %87 Google: %97 Elifin Atlası: 8.1

20. Suits (IMDb: 8.5)

Meghan Markle’ı Prens Harry’den önce hayatlarımıza sokan Suits, New York’un en başarılı avukatlık firması Pearson Spector & Litt’in avukatlarını konu alıyor. Fotografik hafızası olan üstün zekalı bir genç olan Mike Ross ve ünlü avukat Harvey Specter’in yolları kesişiyor ve birlikte harika bir ekip oluyorlar. Dizinin toplam 9 sezonu var fakat Netflix’te 7 sezonunu izleyebiliyorsunuz. Bölümler ortalama 42 dakika sürüyor.

Tür: Komedi, Dram

IMDb: 8.5 Rotten Tomatoes: %86 Google: %96 Elifin Atlası: 7.9

21. Masum (IMDb: 8.5)

Masum, senaryosunu Berkun Oya’nın yazdığı, yönetmenliğini Seren Yüce’ın yaptığı, Netflix’te bulabileceğiniz bir Türk dizisi. Dizide, eşi Nermin ve oğlu Tarık ile beraber bir kıyı kasabasında yaşayan emekli baş komiser Cevdet’in, küçük oğlunun bir gece yarısı korkunç bir haberle eve gelmesiyle değişen hayatını konu alıyor. Şu anda 8 bölümlük tek bir sezonu bulunuyor. Bölümler ortalama bir saat sürüyor.

Tür: Suç, Dram

IMDb: 8.5 Rotten Tomatoes: – Google: %93 Elifin Atlası:

22. American Crime Story (IMDb: 8.4)

American Crime Story, American Horror Story’nin yapımcılarından gerilim ve suç türündeki yeni bir antoloji dizi formatı. İlk sezonda ABD’nin en ünlü cinayet davalarından biri olan O. J. Simpson cinayetindeki karmaşık detaylara odaklanan dizi ikinci sezonunda Gianni Versace’nin cinayetini konu alıyor. Bölümler ortalama 50-55 dakika sürüyor.

Tür: Suç, Antoloji

IMDb: 8.4 Rotten Tomatoes: %94 Google: %92 Elifin Atlası: 

23. Ozark (IMDb: 8.4)

Ozark – En İyi Netflix Dizileri

Başrolde Jason Bateman’ın yer aldığı Ozark, Chicago banliyösünde yaşayan Byrde ailesinin reisi Marty’nin,  Meksika’nın en büyük uyuşturucu kartellerinden birinin parasını aklama işine bulaşmasını, ailenin taşınmasını ve hayatlarının tamamen değişmesini konu alıyor. Bir nevi başka bir Breaking Bad konusu gibi düşünebileceğimiz filmin toplam 3 sezonu var. Bölümler yaklaşık 1 saat kadar sürüyor. 1. ve 2. bölümüleri izlerken biraz konuya dahil olmakta zorlanmış olsam da izlemeye devam ediyorum.

Tür: Dram, Suç

IMDb: 8.4 Rotten Tomatoes: %92 Google: %93 Elifin Atlası: Loading….

24. Outlander (IMDb: 8.4)

Amerikalı yazar Diana Gabaldon’ın aynı adlı romanından uyarlanan Outlander, zamanda yolculuk yapan Claire Randall adlı evli bir savaş hemşiresinin fantastik hikayesini konu alıyor. 1945 yılından 1743 yılına yolculuk eden Claire, burada yeni bir hayata başlıyor ve bu iki hayatı arasında kalıyor. Dizinin toplam 5 sezonu yayınlanmış fakat Netflix’te 4 sezonu bulunuyor. Bölümler ortalama 55 dakika sürüyor.

Tür: Dönem, Fantastik, Romantik

IMDb: 8.4 Rotten Tomatoes: %90 Google: %96 Elifin Atlası:-

25. Sex Education (IMDb: 8.3)

İsminden de anlayabileceğiniz üzere, Sex Education, cinselliğini keşfetme üzerine örülü hikayesi ile klasik gençlik komedilerinden ayrılan bir İngiliz komedisi. Bir seks terapisti olan annesiyle birlikte yaşayan, ergenlik çağındaki Otis’in, annesinden öğrendikleri ile lisedeki gençlere para karşılığı terapi yapmaya başlamasını konu alıyor. İkinci sezon ilki kadar iyi olmasa da renkli karakterleri, başarılı oyuncu performansları, cinsellik, aşk, dostluk, cinsel yönelim, homofobi gibi çeşitli konulara değinen senaryosu ile 3. sezonunu iple çektiğim yapımlardan. Şu anda yayınlanmış 2 sezonu var. Bölümler ortalama 50 dakika. Dizinin üçüncü sezonu, en erken 2021’de yayınlanacak.

Tür: Komedi, Gençlik

IMDb: 8.3 Rotten Tomatoes: %94 Google: %96 Elifin Atlası: 8.7

26. Grace and Frankie (IMDb: 8.3)

Jane Fonda ve Lily Tomlin’in başrolde olduğu Grace and Frankie, yıllar sonra evlenmeyi planladıklarını açıklayan eşleri tarafından terk edilen Grace ve Frankie’nin mecburiyetten doğan sürpriz arkadaşlıklarını konu alıyor. Dünyanın en cool ve tatlı annanelerinin 70’lerinden bile çok sonra gelen ikinci baharları hem çok komik, hem de insanın içini ısıtıyor. Friends gibi sımsıcak bir dizi. Şu anda 6 sezonu yayında olan dizinin bölümleri ortalama 25-30 dakika sürüyor. Dizi 7. sezonda final yapacak.

Tür: Komedi, Dram

IMDb: 8.3 Rotten Tomatoes: %90 Google: %96 Elifin Atlası: 

27. Prison Break (IMDb: 8.3)

Prison Break, Michael Scofield’ın, Başkan Yardımcısı’nın kardeşini öldürmek suçuyla Fox River Eyalet Hapishanesi’nde haksız yere idam cezasına çarptırılan abisini hapishaneden kaçırma planını konu alıyor. 4 sezon süren ve 2009’da final yapan dizi, 8 yılın ardından 2018’de 5. sezonu ile geri dönerek hayranlarını oldukça sevindirmişti. Bununla birlikte 2009 yılının günümüzden epey geride kalması nedeniyle anlatım dili ve görüntüler farklı gelebilir. Toplam sezon sayısı 5. Ortalama bölüm süresi ise 45 dakika.

Tür: Suç, Aksiyon

IMDb: 8.3 Rotten Tomatoes: %77 Google: %96 Elifin Atlası: 7.2

28. Sense8 (IMDb: 8.3)

En İyi Netflix Dizileri – Sense8

Sense8, Matrix serisinin yaratıcıları Lana ve Lily Wachowski kardeşlerin yönetmen kadrosunda olduğu, Birleşik Krallık, Seoul, Mumbai, Nairobi, Berlin, Mexico City, San Francisco ve Chicago’da yaşayan 8 farklı kişinin, gizemli bir şekilde birbirleriyle bağlantıda olmasını konu alıyor. Her bölümde farklı bir karakteri odağına alan dizi 2 sezondan oluşuyor. Bölümler ortalama 55 dakika sürüyor. Her bölüm neredeyse farklı bir şehirde çekildiği için bütçesinin fazla olması nedeniyle 2. sezon sonrası çekim yapılmama kararı alındı.

Tür: Fantastik, Dram

IMDb: 8.3 Rotten Tomatoes: %91 Google: %96 Elifin Atlası: 8.5

29. Homeland (IMDb: 8.3)

Başrolde ünlü oyuncu Claire Danes’in olduğu Homeland, Irak’ta kaybolduktan uzun bir süre sonra ülkesi ABD’ye dönen Scott Brody’nin hikayesini ve bipolar bozukluğu olan CIA ajanı Carrie Anderson tarafından El Kaide üyesi olduğuna dair şüpheli bulunması sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Toplam 7 sezonu bulunan dizinin bölümleri 50 dakika.

Tür: Politik, Dram

IMDb: 8.3 Rotten Tomatoes: %86 Google: %90 Elifin Atlası: 7.4

30. Final Space (IMDb: 8.3)

Uzayda geçen bir bilimkurgu ve macera animasyonu olan Final Space, bir hapishane uzay gemisinde mahkum olarak uzayda dolaşan beceriksiz bir astronot olan Gary Goodspeed’in, Mooncake adını verdiği uzaylı arkadaşı, geminin bilgisayarı HUE ve zamanla onlara katılacak diğer karakterlerle evreni kurtarma çabasını konu ediniyor. Şimdilik 2 sezonu yayında. Bölümler ortalama 20 dakika sürüyor.

Tür: Animasyon, Aksiyon, Komedi

IMDb: 8.3 Rotten Tomatoes: %83 Google: %97 Elifin Atlası: 

31. Atypical (IMDb: 8.3)

Atypical, Otizm spektrum bozukluğu olan 18 yaşındaki Sam Gardner’ın sosyalleşme, bağımsızlığını ilan etme ve kız arkadaş edinme çabasını ve onun büyüdüğünü kabul etmekte zorlanan annesinin hayatını anlatıyor. Şu anda 3 sezonu bulunan dizinin bölümleri ortalama 30 dakika sürüyor.

Tür: Komedi, Dram

IMDb: 8.3  Rotten Tomatoes: %95 Google: %98 Elifin Atlası:

32. How I Met Your Mother (IMDb: 8.3)

Henüz izlememiş olanlar için, başrollerini Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Cobie Smulders ve Alyson Hannigan’ın üstlendiği pek sevdiğimiz durum komedisi How I Met Your Mother da Netflix’te elinizin altında. 2030 yılında başlayan dizide Ted Mosby, çocuklarına anneleriyle nasıl tanıştıklarının hikayesini anlatmaya başlıyor ve flash back’lerle, 2005 yılına beş yakın arkadaş olan Ted, Marshall, Lily, Barney ve Robin’in 20’li yaşlardaki maceralarını izliyoruz. 9 sezon ve bölümlerinin ortalama süresi 22 dakika. İnsanın içini ısıtan sımsıcak bir dizi.

Tür: Komedi

IMDB: 8.3 Rotten Tomatoes: %83 Google: %96 Elifin Atlası: 8.9

33. Call My Agent (IMDb: 8.3)

Call My Agents yani Dix Pour Cent, Paris’teki bir menajerlik firmasında çalışan menajerlerin, yıldız müşterilerini memnun etmek için kolları sıvamasını konu alıyor. Dizi Fransız yapımı ve dili de Fransızca. Dizinin şu anda yayınlanmış 3 sezonu var fakat dördüncü sezonda final yapacağı duyrulmuş. Bölümler ortalama 52 dakika. Yormadan akan, çıtır çerez keyfili bir seyif.

Tür: Komedi

IMDb: 8.3 Rotten Tomatoes: %96 Google: %96 Elifin Atlası: 8.2

34. Master Of None (IMDb: 8.3)

Başrolde, Hint asıllı Amerikalı oyuncu ve komedyen Aziz Ansari’nin bulunduğu Master Of None, bir durum komedisi. New York’ta yaşayan, 30 yaşında, küçük rollerde yer alan bir oyuncu olan bir Hintli olan Dev’in başından geçen olaylar anlatılıyor. Her bölüm birbirinden bağımsız. Dizinin 2 sezonu var. Bölümler ortalama 30 dakika sürüyor.

Tür: Dram, Komedi

IMDb: 8.3 Rotten Tomatoes: %90 Google: %92 Elifin Atlası: 

35. The Kominsky Method (IMDb: 8.2)

The Kominsky Method- En İyi Netflix Dizileri

Oscarlı oyuncu Alan Arkin ve Michael Douglas’ın başrollerini paylaştığı, The Kominsky Method, yıllar önce başarılı bir aktör olan ama yaşlanınca oyunculuk koçluğu yapmaya başlayan Sandy Kominsky ve yakın zamanda eşini kaybetmiş en yakın dostu ve menajeri Norman Newlander’ın hayatına odaklanan bir durum komedisi. Şu anda yayınlanmış 2 sezonu var. Bölümler ortalama 25 dakika. Dizinin üçüncü sezonunun gelip gelmeyeceği ise henüz kesin değil.

Tür: Komedi, Dram

IMDb: 8.2 Rotten Tomatoes: %94 Google: %96 Elifin Atlası: 7.9

36. Lucifer (IMDb: 8.2)

Lucifer – En İyi Netflix Dizileri

Cehennem meleği Lucifer de çizgi romandan uyarlama bir fantastik, polisiye dizisi. Dizi, cehennemi terk edip Los Angeles Polis Departmanı için Dedektif Chloe Decker ile birlikte suçluları yakalamaya başlayan Lucifer (Şeytan) in maceralarını konu alıyor. Toplam 4 sezon olan dizinin her bölümü 43 dakika sürüyor. Lucifer’in beşinci sezonunun ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil fakat 2020 içinde olması bekleniyor.

Tür: Fantastik, Suç

IMDb: 8.2 Rotten Tomatoes: %85 Google: %97 Elifin Atlası: 8.3

37. Unorthodox (IMDb: 8.2)

Tek sezonluk, dört bölümlük çarpıcı bir mini dizi olan Unorthodox, New York’taki Hasidik Yahudi cemaatinde yaşayan ve içinde bulunduğu yaşam şartlarına, dinin baskılarına, geleneklerine ve katılıklarına dayanamayan 19 yaşındaki Esty’nin hiç kimseye haber vermeden tek başına Berlin’e kaçışının hikayesi. Deborah Feldman’ın otobiyografik kitabı Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots’dan uyarlanan dizide, hem sinematografi, hem oyunculuklar on numara.

Tür: Dram

IMDb: 8.2 Rotten Tomatoes: %94 Google: %96 Elifin Atlası: 

38. The Originals (IMDb: 8.2)

Bir dönemin en çok sevilen vampir dizisi The Vampire Diaries’ın spin-off’u olan The Originals, kökleri 10. yüzyıla dayanan bir vampir ailesinin hikayesini ve cadılar, kurtadamlar, vampirler arasında yaşanan yüzlerce yıla uzanan çekişmeleri konu alıyor. Önemli bir not düşelim, aslında dizinin ilk bölümü, The Vampire Diaries’in 4. sezonundaki The Originals adlı 20. bölüm. Önce onu izleyip sonra The Originals birinci sezon birinci bölümnden başlamalısınız. Dizinin toplam 5 sezonu var. Her bölüm ortalama 42 dakika sürüyor.

Tür: Korku, Fantastik

IMDb: 8.2 Rotten Tomatoes: %84 Google: %97 Elifin Atlası:

39. The End of the F***ing World (IMDb: 8.1)

İlk sezonunu bir solukta bitirdiğim The End of the F***ing World bir gençlik dizi gibi görünse de, çok daha fazlası. Hem güldüren, hem aksiyon dolu harika bir kara mizah örneği. Şimdi konusunun hayvan öldürmekten sıkılıp artık bir insan öldürmek isteyen 17 yaşındaki bir psikopatın ve ailevi sorunları olan bir sosyopatın yolculuğunu olduğunu söyleyince kafanızda çok farklı bir dizi canlanacak. İçiniz rahat olsun, öyle gerilimli, karanlık bir dizi falan değil. Hatta bu sosyopatı ve en az kendisi kadar garip kız arkadaşını çok seveceksiniz. Bölümler ortalama 22 dakika. Şu anda yayınlanmış 2 sezonu var. Dizinin üçüncü sezonunun gelip gelmeyeceği ise henüz kesin değil.

Tür:
 Komedi, Kara Mizah

IMDb: 8.1 Rotten Tomatoes: %90 Google: %97 Elifin Atlası: 9.1

40. How To Get Away With Murder (IMDb: 8.1)

En İyi Netflix Dizileri

Grey’s Anatomy’den tanıdığımız Shonda Rhimes’ın yapımcısı, usta aktris Viola Davis’in başrolde olduğu How To Get Away With Murder, Philadelphia’daki bir hukuk fakültesinde profesör olan Annalise ve hırslı hukuk öğrencilerinden kurduğu ekibinin bir cinayet davasına karışmasını konu alıyor. Dizinin toplam 6 sezonu var fakat Netflix’te 5 sezonu bulunuyor. Bölümlerin ortalama süresi 42 dakika.

Tür: Dram, Suç

IMDb: 8.1 Rotten Tomatoes: %86 Google: %94 Elifin Atlası:

41. Altered Carbon (IMDb: 8.1)

Altered Carbon – En İyi Netflix Dizileri

Richard K. Morgan’ın aynı isimli romanına dayanan Altered Carbon, insanların bilincin, enselerinde bulunan dijital belleklerde sonsuza kadar korunduğu, bedenlerin ise bir giysi gibi değiştirilebildiği, klonlanabildiği bir gelecekte geçen siberpunk noir denilen türde bir bilimkurgu dizisi. Dizi, Takeshi Kovacs adlı bir mahkumun, 250 yıl sonra bir cinayeti çözmesi şartıyla yeniden bedenlenmesini ve sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Dizinin ikinci sezonunda tüm oyuncu kadrosu yenileniyor olsa da ana konu ve olay örgüsü devam ediyor. Bölümler ortalama 50 dakika.

Tür: Bilim Kurgu, Suç

IMDb: 8.1 Rotten Tomatoes: %63 Google: %96 Elifin Atlası 8.2

42. Manhunt: Unabomber (IMDb: 8.1)

Manhunt: Unabomber, Unabomber lakablı terörist Ted Kaczynski’nin ve onun psikolojik analizini yaparak bir sonraki adımını tahmin etmeye çalışan FBI ajanı Jim Fitzgerald’ın gerçek hikayesini anlatan, izlerken düşündüren tek sezonluk mini bir suç dizisi. Toplam 8 bölümden oluşan dizide bölümler ise ortalama 43 dakika.

Tür: Suç

IMDb: 8.1 Rotten Tomatoes: %83 Google: %94 Elifin Atlası: 

43. Bodyguard (IMDb: 8.1)

Başrollünde Medici: Masters of Florence dizisinden tanıdığımız Richard Madden oynuyor. Dizi, adından da anlaşılacağı üzere koruma görevi üstlenen bir adamın hikayesi. Ana karakter David Budd evli fakat ayrılma aşamasında olan iki çocuklu bir polis çavuşudur, eski görevlerinden dolayı bazı psikolojik sorunları vardır. İçişleri Bakanı’nı koruma görevi ona verilmiştir ve bundan sonra olaylar gelişiyor. Oldukça sürükleyici ve etkliyici bu dizi bir solukta bitirdim. Başrol oyuncu Richard Madden bu dizideki rolü ile Altın Küre’nin sahibide oldu. Henüz tek sezonu bulunan yapımın 6.bölümü bulunuyor.

Tür: Polisiye, Dram, Politik Gerilim

IMDb: 8.1 Rotten Tomatoes: %93 Google: %96 Elifin Atlası: 8.2

44. You (IMDb: 7.8)

En iyi Netflix Dizileri

Caroline Kepnes’in aynı isimli romanından uyarlanan You, tam bir stalker olan New York’lu Joe’nun (Gossip Girl’den tanıdığımız Penn Badgley) saplantılı aşk hikayelerini konu alıyor. Hayatına giren kadınları, cinayet işlemeyi bile göze alacak kadar psikopatça seven Joe’nun aşkı için neleri göze alabildiğine şaşıracaksınız. Şu anda yayınlanmış 2 sezonu olan You’nun üçüncü sezonunun yayın tarihi henüz belli değil. Bölümler ortalama 45 dakika.

Tür: Dram, Gerilim

IMDb: 7.8 Rotten Tomatoes: %81 Google: %91 Elifin Atlası: 7.2

45. The 100 (IMDb: 7.7)

En iyi Netflix dizileri yazımın sonuncusu The 100. Nükleer bir felaket sonrası Dünya yaşanmayacak bir yer haline gelmiştir. Dizi, bu olayın üzerinden bir asır geçtikten sonra dünyanın yeniden yaşanabilir bir yer olup olmadığını anlamak üzere uzay istasyonlarından Dünya’a gönderilen 100 kişinin maceralarını konu alıyor. Oyunculuklar ve prodüksyon kalitesi kötü olmasına rağmen delice sürükleyici. İlk sezon özellikle kalite olarak düşük, ama dizi tutunca biraz daha fazla bütçe ayırmışlar, muhteşem olmasa da toparlıyor. Ona rağmen çok beğenerek izlediğimiz ve aksiyon severlerin mutlaka izlemesi gereken bir dizi. Toplam sezon sayısı 7 fakat Netflix’te 5 sezonu var. Bölümler ortalama 40 dakika.

Tür: Dram, Bilim Kurgu

IMDb: 7.7 Rotten Tomatoes: %78 Google: %95 Elifin Atlası: 8.1 

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir