Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Bireysel Mi, Turla Mı Seyahat Etmek?

Bireysel Mi, Turla Mı Seyahat Etmek?

Bireysel Mi, Turla Mı Seyahat Etmek? 

Seyahat etmenin, yeni yerler, farklı şehirler görmenin, başka kültürlerin günlük hayatına tanıklık edip yeri geldiğinde katılmanın hazzı benim için başka hiçbir şeyde yok. Üstelik bu sadece keyif veren bir hobi değil, aynı zamanda öğretici ve kişinin başkalarını tanırken kendini keşfetmesine de yardımcı olan bir eylem. Ama seyahat etmek sizden üç önemli şeyi isteyen bir uğraş; parazaman ve enerji.

Çoğu zaman bunların hepsini bulmak başlı başına bir sorun haline gelebiliyor. Belki en dert edilmemesi gereken konu para bölümü. Çünkü uygun seyahat etmenin oldukça fazla püf noktaları var. Geriye ne kaldı zaman ve enerji.

Kaynak: getyourguide.com

Kurumsal hayatta çalışırken özgürce zaman kavramı olmadan seyahat edebilmek bir hali zor bir durum oluyor esnek çalışma hayatına sahip olanlar için ise zaman kavramı oldukça önemsiz oluyor.

Hem çalışıp hemde gezebilen biri olarak bayramda nereye gidelim? Turla mı yoksa bireysel mi tatile gidelim? Ucuz bileti nasıl bulabilirim? Seyahatini nasıl planlıyorsun gibi bir sürü soru soruluyor.

Kişisel tercihimide belirteceğim ama ön yargılı davranmadan turla mı yoksa tursuz mu seyahat etmek gerektiğini masaya yatırıp artı ve eksilerine göz atalım.

Turla Mı Seyahat Etmek, Bireysel Mi Seyahat Etmek?

Turla Gitmenin Olumlu Yanları

En baştan başlamak lazım öncelikle. Vizenin ayarlanmasına, uçağının ve otelinin planlanmasına, tüm transferlerine yardımcı olurlar. En güzeli nedir biliyor musun ?

“Dış hatlar terminalinden uçağa nasıl binilir ? Gümrükten nasıl geçilir ? Gideceğin ülkeye vardıktan sonra havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir ?” gibi aklındaki soruların cevaplarını gözlemleyerek öğrenmiş olursun. En önemli avantajı bunlardır. Yeni başlayanlara yaşayarak öğrenme fırsatı verir.

Ayrıca, araştırma yapmakla çok uğraşmazsın mesela. Tarihi, sanatı, kültürü sana anlatan birisi olur. Hani derler ya “Çok gezen mi bilir yoksa çok okuyan mı ?” diye. İşte sen gezerken bir yandan anın keyfini sürersin bir yanda da gezdiğin yerleri yaşayarak öğrenebilirsin. Çok iyi bir rehbere denk gelirsen, sana kelimesi kelimesine anlatır.

Turla giderken bir diğer güzel yanı ise ; Her şeyin planlıdır. Özellikle sabah/akşam şirketlerde çalışanların hayatlarını görmüş birisi olarak söylüyorum : Kafanızı kaşıyacak vaktiniz yoktur.

Bir de gideceğiniz yerin oteliydi, uçağıydı uğraşmak istemezsiniz. Her şey hazır olsun, gidip 2-3 gün kafa dinleyelim modunda olabilirsiniz. Anlıyorum. Hakkınız da. İşte bu durumda tur şirketleri biçilmiş kaftan olabilir.

Yorulmayayım, kafamda rahat etsin diyorsanız tercihiniz turdan yana olabilir.

Turla Gitmenin Olumsuz Yanları

Turla Gitmenin Olumsuz Yanları

Bir kere özgür olamayabilirsin. 10-20 kişi aynı rotada ilerler, başta rehber sıra halinde ilerlersiniz. Her şey planlıdır. Serbest zamanınız çok olmaz. Ama sana bir önerim olacak ? Şehre vardıktan sonra rehberle gezmek zorunda değilsin. Dilersen bir başına da şehri kendin keşfedebilirsin.

Kötü bir rehbere denk gelebilirsin. Suratsız, eğlencesiz ve bilgisiz olabilir. Sıkma canını. Benim sana önerim yine yalnız başına gezmen yönünde olacak. Kimsenin suratını çekmek zorunda değilsin !

Bir diğer olumsuz yanı ise genellikle biraz daha pahalıya mal olur. Hele sırt çantası ile gezenler için pahalıdır. Ama özellikle her şeyim rahat olsun, kimse beni rahatsız etmesin diyorsanız 3’ün 5’in lafına bakmadan alınabilir.

Bireysel Gezmenin Avantajları

Tarihi Bey Mahallesi

Canınız ne istiyorsa onu yapabilirsiniz. Sizi oradan oraya koşturup, çekiştiren kimse yoktur. İstediğiniz zamanda istediğiniz yerde olabilmenin özgürlüğünü yaşabilirsiniz.

Keşfedilmesi gereken koca bir şehir vardır. Bazı turlarda genelde panoramik gezi yaparlar ve genellikle de hep ekstra turları olur. Şehirde sokak sokak gezmek ve gezerken bilmediğiniz bir şey/yer keşfetmek. Beklenmedik keşifler insanı tarif edilemez bir mutlulukla dolduruyor.

Ne yiyeceğiniz/ne içeceğinize kendi kendinize bütçenize göre karar verip uzun uzun yemek yiyebilmek, kahve içebilmek. Turistler değil de şehrin yerlileri nerelerde yiyor gözlemlemek.

İstediğiniz zaman mola verebilirsiniz, yorulmak isteyen yorulsun dinlenmek isteyen dinlensin. Dilediğiniz saatte otelden çıkarsınız ve otele dönersiniz.

Şehrin yerlileriyle tanışma imkanı. Yol sorarsınız, parkta bir bankta sohbete başlarsınız; bir de bakmışsınız çok farklı bilgiler edinmişsiniz.

Şehir merkezinde uyguna otel bulabilirsiniz. Böylece şehri de daha çok keşfedersiniz.

Bireysel Gezmenin Avantajları

Otel güzel çıkmazsa kendi kendinize söylenmek zorunda kalabilirsiniz.Taksiye atladınız ve kazıklandınız mı? Benim Makedonya’da başıma geldi. Ne yazık ki böyle şeyler yaşayabilirsiniz.

Kaybolur muyum, derdimi anlatabilir miyim kaygısı.. Kayboldum da, endişede ettim ama belki bunun sizin için biraz hafıfletebilirim. Yalnız Seyahat Etmek yazıma bir göz atabilirsiniz.

Bence en zorlu kısmı hazırlık aşamasında, günlerde araştır, not çıkar, didin helede bunu sevmiyorsanız eziyete dönüşebilir.

Umarım başınızdan geçmez ama hastalık vb. durumda şehri ve dillerini bilen birinin yardımı aranabilir. Genellikle turlarda rehberler böyle durumlarda yardımcı oluyorlar gördüğüm kadarıyla, bireysel gezerken ise bu durum zorlu olabilir.

Hepimizin tercihleri mutlaka ki farklı. Kimimiz turun verdiği rahatlığı. Kimimiz ise sokaklarda kaybolmayı seviyoruz. Hem turu hem de bireysel gezmeyi deneyimleyerek kendi tercihlerimizi belirlememiz gerekiyor.

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir