Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Ülkelerin İlginç Batıl İnançları

Ülkelerin İlginç Batıl İnançları

İlginç Batıl İnançlar

Günümüzde hala ülkemizde olduğu gibi elbette diğer ülkelerde de var. Avrupa’da birçok ülkenin de büyük bir kısmı batıl inançları barındırıyor. Kimisi yüzyıllardan beri süre gelen bu inançlara inanırken kimisi ise bu inançların gereksiz olduğunu düşünüyor. Bazen öyle ilginç batıl inançlarla karşılaşıyoruz ki, yok artık diyoruz. Bu yazıda ülkelerin ilginç batıl inançlar ına yakından bakalım.

  1. Çin

Çin

Dünyanın birçok yerinde bizde de olduğu gibi 13 sayısı uğursuz sayılır. Ama Çin’de durum biraz değişik. Onlara göre asıl uğursuz sayı 4. Çünkü bu sayının Çince’deki telaffuzu “ölüm” kelimesinin telaffuzuna çok benziyor. Hatta öyledeki asansörlerde 4 numara bulunmuyor. Meraklısı için belirtelim Çinliler her iki kelimeyi de “si” sesi ile ifade ediyor.

Yine Çin’de çocuk doğmadan, çocuk eşyalarının alınmasının uğursuzluk getirdiğine inanılıyor.

  2. Bulgaristan

Bulgaristan

Bulgaristan’da batıl inançlar oldukça yaygın ve hala büyük bir kitle batıl inançlara inanıyor. Bulgaristan’da bekar bir kadın masanın kenarına oturmamalı. Masa kenarına oturan bekar kadın evlenecek erkek bulma şansı az olurmuş. Yine bir diğer inanış ise Bulgarlar alkolsüz içkileri tokuşturmazlar çünkü bunu yapanın çirkin çocukları olacağına inanıyorlar.

  3. Arjantin 

Carlos Menem nam-ı diğer “El Turco”, Arjantin eski başkanı. Arjantinlilere göre, bu adamın adını yüksek sesle söylemek, söyleyen kişiye kötü şans getiriyor.  Bizde ki “Allah korusun” diye tahtaya vurma alışkanlığını, Arjantinliler bu adamın adını duyduklarında yapıyor.

  4. Japonya 

Japonlar için fırtınalı gecelere oldukça önemli. Çünkü bu gecelerde özellikle çocukların göbeklerini açamamaları gerekiyor. Eğer olur da açarlarsa, o gece fırtına tanrısının o çocuğu bulup yiyeceğine inanılıyor.  Sanırım bu inanç bir annenin eseri olabilir 🙂

Yine Japonlara göre, kedi beslemek veya kedi biblosu bulundurmak şans getirirmiş. Sabah örümcek görmek bolluk ve bereket getirirmiş.

  5. İtalya

İtalya’da inanılan bir batıl inanca göre 17 rakamı uğursuzluk getiriyor. Hatta evlerin hiç birinde kapı numarası olarak 17 kullanılmaz. Uçaklarda (İtalyan Havayolu şirketi Alitalia ) 17 numaralı koltuk bulunmaz. Roma rakamlarının yer değiştirmesiyle VIXI yani “yaşadım, öldüm” anlamına gelir.

İtalyanlarda biz Türkler gibi kara kedi gördüklerinde saçlarını çekerler.

  6. Yunanistan

Yunanistan ile Türkiye’nin batıl inançları oldukça birbirine benziyor. Arkaya arkaya hapşırıyorsanız, kesin birinin arkanızdan konuşulduğuna inanılır.

Yunanistan’da sevdiğin birini kötülüklerden korumak için yüzüne karşı “FtouFtouFtou” denir. Hemen aklınıza geldi değil mi! Bizde de maşallah demek için kullanılan “tütütü”  kullanılıyor.

Nazar boncuğunun kötü şeylerden ve kıskançlıktan koruduğuna inanılıyor.

  7. Fransa

At nalı

Fransa’da yolda yürürken bir köpeğin arkasından ilk adımınızı sol ayağınızla atarsanız bunun size mutluluk getireceğine inanılıyor. Eğer sağ ayak ile attıysanız da başınıza bir talihsizlik geleceğine inanılıyor.

Yine Fransız baget ekmeklerinin ne kadar meşhur olduğunu bilirsiniz. Eğer sofrada baget ekmeğinin bir parçasını ters koyarsanız kıtlığa davetiye çıkarmak olarak algılanıyor.

Fransa’da bir kilisede mum yakmak isterseniz etrafta yanan diğer mumlar yerine bir çakmak veya kibritle yakmalısınız. Bunun sebebi mum yakarken dilediğiniz şeylerin ilk mumu yakan kişiye geçeceğinin düşünülmesi.

Birçok ülkede şans için duvara asılan at nalları U şeklinde yukarı dönük asılır. Bunun sebebi şansı içinde tuttuğuna inanılması. Fakat Fransa’da at nallarını tam ters şekilde asıyorlar ki nalın içindeki şans üzerinize dökülsün.

Pisliğe basmak benim hiç hoşlanmadığım bir şey ama eğer Fransa’daysanız ve sol ayağınız köpek pisliğine basarsa iyi şans getirdiğine inanılıyor. Gelin görün ki eğer sol değil de sağ ayağınızla basarsanız bu kötü şans anlamına geliyor.

Türkiye’de elden ele bıçak, makas vb. verildiğinde, verdiğin kişi ile kavga edeceğin anlamıma gelirken, Fransızlara göre birine bıçak hediye etmek “arkadaşlığı kesmek istemek” anlamına geliyormuş.

  8. Güney Kore

Güney Kore / Deoksugung Yolu

Geceleri ıslık çalmak ve şarkı söylemek, hayalet ve ruhları çağırmak anlamına geldiğine ve başlarına kötü şeyler geleceğine inanılıyor. ilginç batıl inançlar

Başkent Seul’da bulunan Deoksugung Yolunda biri sevgilisi ya da eşi ile yürürse kısa süre içinde ayrılırlarmış.

Kore’de ölen kişinin adı kırmızı kalemle  yazıldığı için, birinin ismini kırmızı kalemle yazılması hoş karşılanmaz. Bunun kişiye ölüm getireceğine, kişinin ölmesini istediği anlamına gelir.

  9. Rusya 

Saat, bıçak ve mendil hediye etmek, batıl inançlara sahip Ruslardan tepki almanıza neden olabilir. Mendilin hediye alana gözyaşı döktüreceğine inanılır. Saat, ayrılık habercisi olarak algılanır. Bıçakla ilgili inancın ise yine mistik sebepleri var: keskin nesneler, kötü ruhların sığınağı olarak görülüyor. Batıl inançları olan insanlar, hediye edilen keskin nesnelerle birlikte kötülüğün de verildiğini inanırlar. ilginç batıl inançlar

Eski çağlarda ataların külleri kapı eşiğinin altına gömülürmüş, rahatsız edilmemeye özen gösterilirmiş. O zamanlardan beri eşik, yaşayanların dünyası ile ölülerin dünyası arasında bir tür sınır olarak algılanıyor. Bu yüzden kapı eşiğinde selam verilmez.

  10. İspanya

İspanyollar yılbaşı gecesi yılın her bir ayı için toplam 12 üzüm yiyorlar. Gece saat 12’de tam 12 üzüm yiyenin şanslı olacağına inanıyorlar. Aynı anda 12 üzümü yiyebilen var mıdır🙄

İlginç ülke sınırlarıma yazıma göz atmak isterseniz Tıklayın

Sizinde bildiğiniz ilginç batıl inançlar varsa yorum kısamana yazarak paylaşabilirsiniz…

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir