Elif'in Atlası

Yaşa, Seyahat Et, Maceraya Atıl, Şükret ve Asla Pişman Olma

Kalbimin Kaldığı Ülke-Karadağ Gezi Rehberi

Kalbimin Kaldığı Ülke-Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ’da Gezelim

Karadağ benim de şuan içinde yaşadığım sevimli küçük Balkan ülkesi. Diğer bir adı ile de Montenegro. Balkanların en genç ülkesi, öyle ki 2006 yılında bağımsızlığını ilan etmiş. Ünlü Dalmaçya Kıyıları’nın en Güney ucunda bulunan, yeşil ve mavinin her tonunu bulabileceğiniz, el değmemiş doğası ve halen dokusunu kaybetmemiş tarihi yerleri ile saklı bir cennet gibi. podgorica

Buraya nasıl gidebiliriz derseniz. İstanbul’dan sadece günde bir defa THY ‘nin uçuşu bulunmakta. Eğer ki çevredeki Balkan ülkelerinin birinden gelmeyi düşünürseniz ulaşımı ancak otobüsle yapabilirsiniz ya da Karadağ’a en yakın Arnavutluk’un başkenti Tiran‘ a çok ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. Ordan da otobüsle Karadağ’a geçmeniz mümkün. https://www.kotortotirana.com/ adresinden bilet alabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz yada çok istek olması durumunda onunla alakalı başka bir yazı hazırlayabilirim. Aklıma gelmişken, Karadağ vizeli midir diye sorarsanız, Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Sadece pasaportunuz yeterlidir. 90 güne kadar ülkede kalabilirsiniz.

Hadi artık başlayalım.   podgorica

Ülkenin de başkenti olan Podgorica ile başlayalım. Havaalanı bu şehirde bulunuyor. Havaalanından sadece taksi ile ulaşım sağlanabilmekte. Fiyatı nedir diye sorduğunuzu duyar gibiyim. 12 euro gibi bir ücreti bulunmaktadır. Şehir içinde gördüğünüz taksiye binmeniz mümkün değil. Telefonla arayıp çağırmanız yada Klik Taxi uygulamasını telefonunuza yükleyerek taksi çağırmanız mümkündür.   podgorica

Bu küçük şehirde 1 gün gezmeniz yeterli olacaktır. Birkaç tane görmeniz gereken yer var. Onlardan biri Ribrica Nehri’nin Moroca Nehri ile birleştiği noktadaki Sastavci. Şehir içinde öyle bir yerin olması bana ilk gördüğümde çok garip gelmişti. Osmanlı döneminde kalma küçük bir köprüde bulunmaktadır. Buraya çok yakın olan 10.yüzyıldan George Kilisesi’ni de görmenizi tavsiye ederim.

2.olarak Saat Kulesi 17.yüzyıl sonrasında doğru inşa edildiği bilinmektedir. Savaş döneminde ayakta kalmayı başaran nadir tarihi eserlerden biridir. Ama dikkat çekmek isterim adı saat kulesi ama üzerinde saat yok…

Saat Kulesi
Saat Kulesi

3.Şehirin olmazsa olmazlarından Milenyum Köprüsü bütün turistlerin mutlaka üzerinde fotoğraf çektiği bir nokta.

4.Stara Varos, şehrin en eski mahallesidir. Tipik Osmanlı mimarisine sahiptir ve bu bölgede Osmanlı döneminden kalma 2 adet cami bulunmaktadır.

Bütün yukarıda yazdığım yerlere yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz. Eğer görmek isteriz derseniz şehir merkezine çokta uzak olmayan  Niyegara Şelalesi‘ne gitmenizi tavsiye ederim. İlk gördüğünüzde dingin bir şekilde akan suyun az ilerde şelaleye dönüşüyor olduğuna benim gibi şaşıracaksınız. Ben hayranlıkla öyle bakakalmıştım.

Niyegara Şelalesi
Niyegara Şelalesi

Tabi bütün bunları yaptıktan sonra yemek yememek olmaz değil mi ? Benim tavsiyem Saat Kulesi’nin de bulunduğu bölgede bulunan Potvolat olacaktır. Buraya gelen herkesi buraya götürmeden olmaz. Tabiki şehirde bulabileceğimiz bolca bar ve cafede bulunmaktadır.

Podgorica’ya 1-2 saat uzaklıkta birkaç görmeniz gereken ve bence görmeden gitmemeniz gereken birkaç yer daha var onu da ayrı bir yazımda paylaşacağım. Buraya gelmeyi düşünüyorsanız mutlaka araç kiralamazını tavsiye ederim. Ama yok derseniz de taksiler sizi istediğiniz yere götürüp hatta sizi bekleyip, aldıkları lokasyonlara geri bırakıyorlar. Araç kiralamak ne kadar derseniz. Günlük 10 ile 25 euro arasında değişmektedir.

Bende başkent olan Podgorica yaşıyorum. Oldukça sevimli, insanları yardım sever. Güvenle gezebileceğiniz yerlerden biri kesinlikle.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere….  podgorica

Başka bir Balkan ülkesi olan Bosna-Hersek yazım için Tıklayın

elifinatlasi

Merhabalar, ben kim miyim? Hayallerinin peşinden koşan, dünyada ayak basmadik yer bırakmak istemeyen, aldığı maaşı uçak biletlerine yatıran, bulduğu her fırsatta kendini yollarda bulan, gülümsemesi hiç eksik olmayan, minyon, çıtı pıtı bir hatun kişiyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir